iyoesrsel van de BinneiilanisDhe Emclito van Maandag 11 April 188! SCHIEDAM, 9 April ISSl. Be Miuister van Waterstaat enz., heeft ■®ssj aan tie Tweede Kainer eenigp inlichtingen doen toekomen op liet adres van tie vergadering van hoofdingelanden van het Hoogheemraadschap van Beiiltiud, houdende klacht over de benoe ming van een Hoogheemiaad buiten de voor dracht van Hoofdingelanden. De slotsom daar van is, dat zoowel uit de geschiedenis van de vaststelling a's tan de latere toepassing van het Kon. besluit van 29 Maait 1822 blijkt, dat wel uitdrukkelijk de bevoegdheid tot benoeming builen de nominatie van dijkgraaf, president of leden van de besturen van de waterschappen daarbij aan deu iCotiing is voorbehouden. In overeenstemming hiermede kan dan ook de benoeming \ati Mr. C. J. E graaf van Bij landt tot Hoogheemraad van Delfland «iet geacht worden in strijd met' het bepaalde bij art. 6 vau het reglement voor het Hoogheemraadschap van Delfland. Yolgeus den Minister bij het besluit \an '1822 de onbeperkte keuze aan den Koning voorbehouden. -De Nederiaudsche gezant te Madrid isjl. Dinsdag door den Kuning teu gehoore ontvan gen. De tusscheu ben gewisselde wooiden stavendat de tusschen Spanje en Nederland bestaande betrekkingen van den meest vriend- schappelijken aard zijn. Aan de t^ejterlandsciie Regeering is door het Belgisch Gouvernement de vraag gedaan of zij een overeenkomst weuscht te sluiten tut verzekering van de wedeizijdsche internationale uitvoering van rechterlijke beslissingen in bur gerlijke en in handelszaken. Wij vernemen, dat het Nederlandsah Gouvernement op die vraag afwijzend heeft geantwoord en bij die gelegen heid medegedeeld, dat het zich zelf bezig houdt met de bewerking vau een wetsontwerp, hetwelk tot grondslag kan strekken voor de onderhan delingen, welke het met verschillende landen te dezer zake wenscht aan te knoopen. (D.) De auti-revolutionaiie kiesvereenigiug te Tiel heeft in. hare vergadering van gister met algemeene stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld den heer Mr. G. 3. P. Beelaerls van Blokland, refe rendaris bij het Ministerie van Justitie. Onder het opschrift «Slagvaardig" be schrijft bet Bat. Band. den toestand van de garnizoenen te Batavia en Meester-Cornelis die allertreurigst schijnt te zijn. De bepalingen aangaande troepen legering in N. I. eischen voor die garnizoenen veldbatal- jous en een depotbataljon. Twee veldbat. zijn sedert 1873 te Atjeh en ■één bat. wordt gebezigd als veepestcordou. Voor de le militaire afdeeling op Java bleef dus over 1 veldbataljon. Op dit bat. en het depot-bat., dat den garnizoensdienst mag helpen verrichten, rust dus de taak van den garnizoensdienst, terwijl het tevens moet front maken tegen eischen 'Van aanvulling der krijgsmacht te Atjeh en der groepen by de veepest. Alleen voor de wachten aan de gevangenis en het hospitaal ziju 450 man noodig. Nog 100 manschappen zijn voor andere posten en wachten noodig. Volgens de formatie is het bat. sterk 563 man, doch na aftrek van zieken enz..mag in het gunstigste geval op,niet meer dan 500 geweerdragenden gerekend worden. Ten gevolge vac de'herhaalde aanvullingen is dit getsil echter feitelijk niet ';v «footer-dsn 400, zoadat er voor evehtualiteitea Vifl vv. - 'te.- '.vlr ongeveer niets beschikbaar is. Wat heelt vraagt het blad de oefening en de slagvaar digheid van zulk een korps te beteekenen? Op andere plaatsen bijv. te Samarangwordt dezelfde toestaud gevonden. Aau een ons welwillend ter inzage ge geven brief uit Atjeh ontleenen wij hel bericht, dat tijdens de tegenwoordigheid van Mr. T. II. Der Kinderen opnieuw beproefd is generaal Van der Heijden te bewegen tot het indienen van zön ontslag, doch Z. E. ook ditmaal ge wezen heeft op zijn plicht, welke hem gebiedt te Atjeh te blijven. Na dit antwoord zou alles in bet werk gesteld zijn om maar gegevens te verzamelen tegen het tegenwoordig stelsel vau bestuur op Atjeh. Dit bericht be.vestigt onze eergisteren reeds uitgedrukte bezorgdheid over de tegenover generaal Van der Heijden opnieuw ontwikkelde diplomatie. (Bat, Uil.) Voor de veigadering van moderne theo logen op 'i0 eu 27 -April ziju de volgende punten vastgesteld: 1., liet verband msschen levensopvatting en wereldbeschouwing. Referent de heer- A. Biuiuing. II. Onze verhouding tot hut oorspronkelijk Christendom. Rof. de heer J. Van Loon, III, Welke is de onder linge verhouding vau theologie en ethiek? Ref, do heer A. Kueueu. IV. Met welke wapenen moet de levensmoeheid van velen in onzen tijd bestreden worden? Ref. de lieer J. llooykaas Herderschee, V. De leerstof van het gods dienstonderwijs. Ref, de heer G. Collins. VI. De beteekenis vau het individu volgens Carlyle. Ref. de heer J. De Vries. Uit Rotterdam •"^meldt men dat - Mej, Beersinans thans weder in zooverre hersteld is, dat zij vermoedelijk nog voor het einde van dit speelseizoen weder zal optreden. - Er is wel eens aanmerking gemaakt dat in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in deu Haag kunstenmakers hunne toeien vertoonden, wat niet m oveicenstemming scheen met de bestemming van het. gebouw. De heer Sm vaas van Roijen haalt thans eene resolutie aan,van den llaagschen magistraat vau 3 Mei 1797 omtreut een verzoek van koordendansers, marionetten als auileis, om gedurende de kermis hunne kunsten en weten schappen voor bet pubhek te vertoouen." De Algemeene Wateisnood-Comuiissie te 's Hertogenbosch heelt in de afgeloopeu week aan al de door de jongste watei ramp getroffen gemeenten, in mindering vau de baar toe te kennen schadevergoeding, een voorschot ge zonden voor den aankoop van pootaardappeleo. Aan de in het Z. 0. gedeelte van Noord- Brabant gelegen geteisterde gemeenten zijn nieuwe opgaven geviaagd van de aan poot- aardappelen en zaaikoien geleden schade eu van de oppervlakten, die men voornemens is te beplanten en te bezaaien. In 1872 werd er te Rotterdam diefstal met braak gepleegd en werd de verdachte, ge naamd E., niet gevonden, en daarom in het Folitiellad gesigualeerd. Benige weken geleden kwam men tot de ontdekking, dat de ver moedelijke dader te Amsterdam zou zijn en wel als.politieagent. Hoewel hij ter herken ning naar Rotterdam is gezonden, ontkent hy de persoon in kwestie te zijn. De tyd moet leeren wat er van deze zaak i», (Bil) De druiventeelt iu liet Westlaud heeft veel te lijden van de nachtvorstenreeds moeten er naar men meldt tal van jonge trossen bevroren zijn. Waar, meldt me aan de L. Otde zon' niet kwam, zooals achter muren up het noorden, bleef \u de jongste dagen de grond bard tengevolge vau lage temperatuur en vorst, die iedeten nacht een betrekkelijk dikke ijskoist in de slooien maakte. Aan droogte heelt het nu niet ont broken, de snijdende oostenwind beeft er het zijne aau toegebrachtdoch het weiland is daarbij zoo kaal eu rood alsof Grasmaand nog ver in de toekomst ligt. De kassen in de hweekeiijeu hebbenveel baat gehad van den zonneschijn, zoodat daarin een menigte bloeiende planten voorkomen. Overigens laat de h-nte op zich wachten. liet is builen nog doodscb, ook ouder het gevogelte. Doch als de lente komt zal zij het misschien zoo goed ineenen, (lat binueu weinige dageu het groeu over veld en geboomte gespreid ligt. Na een vmeatydigen groei is het meer gcbeuid, dat half April de bloeiende byacinlheu, namissen en anieie bol gewassen beiroien, behalve hetgeen later de aardappel nog te wachten stond, die zoo voor spoedig gpgroeid was. Dat alles zal misschien nu met plaats hebben, als na een zoo langen winter bet weer luwt. Reeds vi peper word gemeld dat met Mei het Munt- en i'enning-kabinet d-r Lenlscha Iloogescliool uiteengaat. Thans meldt men dat de munten die de LeuKche Academie bij legaat of geschtnk bad gekiegen, naar de bibliotheek ?.ulleu worden oveigebiachtte» wyI die welke voor 's Rijks subsidie waien aangekocht, d»or de Regeering aau het Kabinet worden ont nomen om bij liet Koninklijk Kabinet te 's Ilage te worden ingelijfd. De betrekking van directeur vim het Leidsche Kabinet is - eenvoudig opgeheven. Op een treurige wijze heelt een kind van li/3 jaar te Diachteu 't leven verloren. Zonder dat de ondeis het merkten, dronk liet uit een theepot, waai vau de inhoud zóó heet was, dat het onder smartelijke pijnen is bezwekeo. Een bijna achtjarig meisje geraakte eer. gistermiddag iu de nabijheid van den voor- maligen Ileerepoortenboog te Groningen onder een in taait zjjnden tram. Een der raderen ging, haar over hoofd en hals, met het ongelukkig gevolg dat liet meisje aanstonds overleed. Als een bewijs, dat liet Nederlandsch Beicrsch bier, met name uit Heinekens brou werij, ook in Fiankrijks hoofdstad tegenwoordig zeer gewild iu, kan dienen, dat in deze week reeds drie keeren eenige waggons inet dubbele eimers geladen per spoor naar Parijs zyn vervoerd. Eigen llaard bevat ook deze week weer eenige schetsenzoowel met teekenstift als pen, uit de Transvaal. Bij Otto Schulze, te Leipzig, 'zal een vertaling verschijnen van het belangrijke werk van IVof. H. Kern rDe geschiedenis van het Buddliisrne in ladiö," uitgave van II, D. Tjeenk Willink, te Haarlem. Op het eilaud Borkum heeiseht thans eeu ware ratteuplaag. Reeds sedert jaren be gonnen die lastige gasten ïieh op het Oostland van het eiland zoo sterk te vermenigvuldigen, dat weiden, akkers en oogst grootendeels mis lukten. De jacht met honden en andere ver* delgingsmaatregelen hebben niet voldoende ge holpen. De vraatzuchtige dieren houden verbl'yf in gaten in de duinen, en vreten 'alles op wat hen dient. Ook de wortels van de jonge Helm- planten worden vernield, en hoe het erin 't aanstaande voorjaar, zal toegaan1 mei Hé eieren ..ea - bet broedsel der vogelkolonie ajdaai'j laat! rich denken,.- 1 t 't 3.-

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 9