pol FtTël A°. 1H81. Vrijdag 15 April. AS 5163. Verschijnt flaplijh, nitjezonderd Dinsdag. Bnittnlaiiscls Bericlitei BUaguludscte Bericbten. Om den Goeden Vrijdag zal aan den avond van dien dag GEEN Courant worden uitgegeven. Vijl en e r tiffste jr a a r g' a 11 g. CODBANT. &BO Nnr.>i kn rsi'ttua pci kwaiutrti 1»Ö5» Franco |icr post, door het gelieele Rijk - 2.50, ACwmderhjke nominee;- 0.10. BlfUKAl/s SIAKKT, K, 12 4. Aan bet Commissariaat van Politie zijn als op straat gevonden aangebracht een rooit klnder- robje en een grijze breikous. R U S L A N D. Een kennisgeving 'der Regeering, gister, te Petersburg openbaar gemaakt, bevat het vol gende: Dadelijk na de catastrophe van 13 Maart j!„ verschenen in eenige dagbladen aanwijzin gen, betreffende bet mogelijk in verband staan van het vervaardigen der ontploffingsstoffen met het laboratorium iu het paleis van wijlen de grootvorstin Maiia .Nicolawna. Die aanwijzin gen waarop destijds door de Regeering is acht geslagen, zijn nu gebleken ten «enenmale ongegrond te zijn. Het doodvonnis over de zes Russische Keizermoorders is bekrachtigd. V'ier-en-twiritig uren zijn hun gegeven om zich in hooger beroep te voorzien. De inhechtenisneming van Grootvorst Nikolai Constantinowitsch wordt bevestigd. Sinds '1682, toen Peter de Groote het bewind aanvaardde, heeft Rusland 12 souve- reinen gehad. Vier vrouwen, Katharina I, Anna, Elisabeth en Katharina II, maken deel uit van dien keizerstoet. Zij stierven allen haar natuur lijken dood. Van de acht keizers echter werden er vier door geweld om het leven gebracht: Iwan IV, Peter III, Paul 1 en Alexander II. Dok de zoon van Peter den Groote, Alexei, viel als offer eens moordenaars. De oudste keizerin was Katharina II, die 67, de oudste keizer Alexander II, die 63 jaren werd. De overige Ozmen en Czarinnen stierven voor hun ■60e jaar. ENGELAND. De Basuto's hebben de bemiddeling van den heer Hercules Robinson Gouverneur-Genei aal ■der Kaapkolonieaangenomen. Men is van meeningdat het sluiten van den vrede op handen is. iDe betere zijde van het karakter der. Transvaalsche Boeren" schrijft de jongste Pall Mall Gazette nkoint op eigenaardige wijze aan het licht in de teruggave van Pot- chefstrooin aan liet Britsche garnizoen. Toen zij zagen dat onrecht was gedaan boden zij aan de zaak ongedaan te maker,. Het is een klei nigheid natuurlijk, maar liet is juist ean daad als men verwachten mocht van een ras, ontsproten ujt de lidderlp'ke Ilugenooten ec de stoeieNe- derlandsche Puriteinen. Du teederheid van geweten, die noopte tot erkenning van het gepleegd ouiocht en de onmiddellijke teruggave van het omechtmatig verkregene, geeft een voorbeeld als maar al te jweinig ven komt in de gedragingen van Staten, hetzij dan kleia of groot In de Transvaal voegt de Pali Mall èr aai dig bij schijnt men aan beide kanten moed .genoeg te hebben om zijn schuld te erkennen, wanneer men onrecht bedreven heeft. In het Britsch-Transvaalsche onafhanke lijkheids-comité is eergister een schrijven van de Hollandsch-Transvaalsche comité's voorgele zen, waarin aan het Londensche comité de warmste dank wordt betuigd voor het door zijn inspanningen verkregpn succes. Verder werd door het comité een resolutie aangenomen, waarbij het dringend noodzakelijk wordt ver klaard, om de pogingen voort te zetten tol het verkrijgen van eeu volkomen onafhankelijkheid der Transvaal in dien pin, zooais die in de vroeger gehouden redevoeringen door Mr. Gladstone en Lord Har^ngjou. is. uitgedrukt. Gister is te Dublin een meeting door de Iersche landliga gehouden. Daarin is, r,a de gehouden redevoeringen door de leiders Parnell en Dillon, eene resolutie aangenomen, waarbij de door de Regeenng voor Ierland voorgestelde landbd! als niet- voldoende wordt verklaard. Als Beaconsfield sterft, dan zal hij ten minste volgens de regelen der kunst bezwijken. Thans zijn er vier dokteis bij hem; op last der Koningin heeft sir William Jenner den zieke bezocht. ZWITSERLAND. Volgens een telegram van '11 dezer uit Zurich hebben een aantal mannen van aanzien en naam in dat kanton het initiatief genomen tot het richten van een adres aan de regeering van Ziiiich, om haar te verzoeken de bijeen komst van het beraamde socialisten-congies in September a s. te verbiedenopdat Zurich niet het vereeuigiugspunt worde van buiten landers, die moordaanslagen verheerlijken of nieuwe euveldaden in 't schild voeren. De vooistanders dezer petitie vinden natuur lijk veel steun in de beweging, die van 't noordoosten 'van Europa tegen het asvlrccht uitgaat, maar ondanks alle berichten omtrent vertrouwelijke gedachten wisselingen met den Russische» gezant te Bern, waataaa ook de bondspresident zelf heeft deelgenomenis tot dusver niet gebleken of zij bij de Zwitsersche regeering al of niet een gewillig oor gevonden heeft. ITALIË. De Opiniona maakt thans den inhoud der depêche openbaar, welke door lord Salisbury den '10 October '1878 aan dec heer Wood is toegezonden, waarin dezen wordt verzocht, den Bey van Tunis gerust te stellen, ten opzichte van diens vrees, dat Engeland het zoogenaamd plan van Frankrijk zou steunen, om Tunis te amiexceren, en den Bey te verzekeren, dat noch Frankrijk, noch Italië dergelijke voor nemens tegen hem koesterden. Advertentieprijs: van 110 K«w««e re^el* met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. De Ropolo Romano meldt, dat de eens gezindheid tusschen de hoofden der verschillende groepen van de linkerzijde omtrent het door en door vredelievende programma en de in standhouding der goede betrekkingen met Frankrijk en de Binnenlaudsche economische ontwikkeling verzekerd is, GRIEKENLAND. Griekenland heeft de voorstellen der mogend heden aangenomen, op voorwaarde dat zij aan Griekenland het bezit van het grondgebied waai borgen, welks afstand wordt voorgesteld. Voorts beveelt Griekenland aan de goede zorgen der mogenheden de onder Turksche heerschappij blijvende Grieksche bevolking aan. Volgens de laatste opgaven zijn ten gevolge der schokken van aardbeving op het geheele eiland Chios 8000 personen overleden en 10000 gewond.De meest geteisterde plaats is Nevita, waar men 1200 slachtoffers telt. Door den hevigen schok van' Maandag :ou het eiland eene verzakking van een meter ondergaan hebben. De bevulkiug wijkt op groote schaal uit. O O S T E N K 13 K. In Ssongrad is het water binnengedrongen. Met alle kracht is aan den vloed weerstand geboden. 170 huizen staan onder water. Ta Szegedin staat het water nog iets hooger dan gedurende den iaatsten grooten vloed. Het gevaar is groot. Aan het versterken der dammen wordt met alle kracht gearbeid. De Tiieiss heeft bij Berczee de dijken gebroken en 1,700,000 ïacres" bouwland over stroomd. DUITSCIILAND. Volgens een telegrafisch bericht in de Xölnische Zeitung is in den eergister gehouden Ministerraad medegedeeld, dat de bey van Tunis door moedeloosheid bevangen is en op het punt staat met Fiankr.jk te velde te trekken tegen de Kroumirs. De Fransche consul-generaal te Tunis, de heer Roustan, heeft den bey verklaard, dat Frankrijk zijne dynastie niet wil onttronen het wil alleen goede waarborgen hebben voor de veiligheid der Algeiijnsche grenzen. SCHIEDAM, 14 April 1881. Het stoffelijk overschot van pastoor P. I. Van Leeuwen zal Zaterdag morgen te 9 uren worden ter aarde besteld. Heden namiddag omstreeks half twee ure kwam de bouwman .T. Van der Burg met chais en paard van Oveischie rijden, toen hij aan den Oversehieschen weg in de nabijheid dezer gemeente een koppel schapen ontmoette, waarvan het paard schrikte en met den bouw man en het rijtuig in de Schie geraakte. Aan eenige spoedig toegesnelde personen mocht het gelukken den bouwman Van der Burg te redden

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 1