Tm te ii la iiti sc lie Bericiil'eF"" Mmeiilaadscle Berieitei. -p..a» Tmsgyprergg BT lifWf woestijn, den grond-van Palestina bebouwd èen tébuis gemaakt in Spanje, een toevlucht gezocht in Venetië en fortuin gemaakt in En geland. Zijn afkomst was zuiver Joodsch. Hij was een levend gedenkteeken van de grootheid van het ras van Israël, van zyn vermogen om zonen voort te brpngen(die de gelijken zijn in geestelijke en verstandelijke grootheid van de hoogsten onder de menschen. In de eeuw van Victoria staat geen figuur zoo in relief als de zijne; in geen gelaat zal het nageslacht onmiskenbaarder dat van een groot man er kennen. Hij heeft minachting en vervolging geërfd en aanzien en beroemdheid bereikthij is geboren als verminkt, daar hem slechts on volkomen burgerrechten toekwamendoch hij sterft als de eerste der burgers; hij klom tot den hoogsten rang op en hij viel meer ten gevolge van de dwalingen zijner nnderhoorigen in Indië en aan de Kaap, dan door de fouten zijner staatkunde". Met de levenden neemt men het in den regel minder nauw dan met dooden. Een man, die onder de menschenkindeien rondwandelt, eeus goed onder handen te nemen, dat behoort zoo tot de tijgergenobgens van de kinderen der menschen, Maar op zoo geestige manier terecht 'gezet te worden, ah onlangs den veelprekenden voorzitter van de Fransche Kamer van Afgevaar digden Gambettawedervoerdat is geen dagelijksche zaak. In de laatste maanden hoorde men den gewezen dictator in gildcnvergaderin- gen grooto redevoeringen houden. De laatste voor eenige dagen in het Trocadero, bij gelegen- Tieid van de algemoene vergadering der ouder- - "wijs-ligue. Onder veel waarheid werd toch door hem vrij wat opgeschroefde dwaasheid verkon digd. Ziehier welke scherpe berisping hem daar voor iu deu "Figaro te beurt valt: De geestige Albeit Millaud maakt zich bezorgd over wat hij noemt Gamhettu's «hystéiie lingu- ale" die haar laatste crisis in het Trocadero had. iVier doctoren werden ontboden om over den toestand van den zieke rapport uit te brengen. Volgens hen leed Gambetta ano verlamming van de verhemeltespiers, 20odat de zieke, zonder zich daarvan rekenschap te geven, woorden êxpectoreert, die hij zelf niet verstaat. Bij den minsten aandrang ondervindt hij een prikkeling in de keel, gevolgd door een ovei vloedige uit storting van sfleurs de rhétorique", afscheiding van wartaal en een stroom van phrases, die niet door gewone middelen kan worden gestuit. Deze logodiarrhae is intermiüeerend en perio diek, maar niet gevaarlijk. De kaak van den zieke is slap, zijn tong is aan stuipen onderhevig. Dokter Purgeon heeft lavementen van teer voor geschreven de drie andere doktoren verwach ten daarvan geen goede wet king en houdende ziekte voor ongeneeslijk. Men zou den zieke kunnen afzonderen, wanneer hij een aanval heeft, maar moet dan zorgen voor de noodige ruimte voor den woos den vloed. Wanneer men zorgt, dat alle prikkels achterwege blijven, bijv. lakenfabrikanten, wijnhandelaars, commis-voya- geuis enz., zal misschien amputatie van de tong onnoodig zijn". EN GELAND. Toen in het Lagerhuis Biadlaugli den eed wilde afleggen, stelde Northcote voor, dat bet Huis zou besluiten, orn, na hetgeen vroeger •was voorgevallen, niet toe te laten, (lat Bind- laugh als eeue bloote formaliteit de woorden van den eed nazegde. De heer Uttvey besneed dit voorstel en stelde daarentegen voordat bet huis niet, op grond van zijdelings vernomen inlichtingen, een lid zou verhinderen» de vooi- geschreven formaliteiten te vervullen. De lieeien Gladstone en Bright ondersteunden Dnvey's voorsteldoch het werd met 208 tegen '175 stemmen,j onder toejuiching der conservatieven, verworpen. isradiaugti weigerde echter do vergadering te verlatenjsa daar Gladstone geen voorstel deed 'vroeg fJWthcoto hè'm of hij het gezag van den voorzitter wilde helpen handhaven. Gladstone antwoorilde, dat hij het aan de meerderheid overliet, hoe in deze te handelen, waarop Northcote voorstelde, aan Bradlaugh te gelasten zich te verwijderen, welk voorstel werd aangenomen. Bradlaugh protesteerde en verklaarde alleen voor geweld te zullen wijken. Tengevolge dezer verklaring weigerde Northcote, in deze zaak verder te gaan, zijnde liet de taak der regeering zulks te doen. Maar Gladstone wilde niet en gaf te kennen dat dan de meerderheid, die voor liet voor.-tel had gestemd, ook maar de verdere stappen moest doen. Ten v slotte stelde de heer Gowen voorhet Huis te verdagen, aangezien noch deregeeiing noch de oppositie het gevallen besluit van liet Huis tot eeu logisch einde wilde brengen. Dit voorstel werd aangenomen eu liet Huis verdaagd. Volgens een tel«*giam uit Durban aan de Standard zouden de Kaffers in de Transvaal zich verzetten tegen het terugtrekken van het Engelsclie bewind, en een opstand tegen de Boeren in hun schild voeren. Indien dit nieuwtje, waarop men door vroegere berichten al eenigszins voorbereid kon zyn, iets audois is dan eeue leugen, zoo mogen wij er vaa onzen kant bijvoegen, dat een opsuind der inboorlingen tegen de Boereu het werk zou zijn van de Engelschen. Niemauii .gelooft dat de Kaffers de Engelschen zoo bijzonder liefhebben boven de Boereneu ieder begrijpt dat zij, na de jongste proeven van de stujd- baarheid der Boeren, het met iu hun hoofd zouden krijgen tegen dezen de wapens op te nemen, indien zjj door de Engelschen niet opgeruid eu met de belofte van hulp aange moedigd waren. Trouwens, niet in een Kaffer-opstand (die dan ook tegen de Engelsohe garnrzoe'.an zou gericht zijn) schuilt voor de Boeren gei aar. Het éénige wat z'y te duchten hebbeu, is twee spalt eu tuchteloosheid iu eigen boezem. Kaffers en Kngebcne intriganten zullen weiaig tegen hen vei moge», zoo zij slechts eetidiacntig en eerlijk liet woord hoooieeren va» de mannen die hen iu de oorlog met zooveel beleid aan voerden. Be Standard deelt eene depêche uit Duiban van eeigisier mede, volgens welke de zittingen der koninklijke commissie Doudeulag a. s- een aanvang zullen nemen. iu de zittiug der Ieische liga op eergister verklaarde Mr. Lhilun, dat de regeering iu de volgende week zou aangezocht worden, den ver koop van goederen in lei land by executie ge- duieiide ééns jaar te sehorseo. Iu geval de legeermg dat verzoek mocht wesgeien, dan zou aan de verdei e executie gewapende tegen stand geboden worden, teiwyl de Mtnisteis Gladstone en Former voor hut veigoten bloed veiantwoonlelijk zoude» zyn. Het slachtoffer vau den ugiarische» moord in Galway hee,t John Leyueueeu pachter.^ Hij werd in de'buurt van Chfden doodgeschoten. Zijn zoon, die bij hem was, werd gewond en verkeett in levensgevaar. Be aanvallers waien 9 in getal. It S 1 A N I). De Keizer van Rusland, heeft beloofd gratie te verleenen aan de zesde veroordeelde m het nihilisten-proces, viouw Helfmauu, wier vonnis is uitgesteld, omdat zij hoop heeft weldra moe der te wnrdeo. Beze gratie is door tussclien komst van de Keuerin vei kregen, die door eeu toe- valligen samenloop op denzelfden tijd als de verooi deelde bevallen moet. i' KAKI lt IJ K. De heer Emile de Girardiu i3 gister te' Parijs overleden. SCHIEDAM j 28 April 1881. Wij vei nemen dat het Comité voor de Transvaal alhier met den heer M. l)e Vnes is oveieengekoirien, om Donderdag avond a. s. zijne - voorlezing over de geschiedenis vau de Transvaal over de laatste tien jaren, schetsende teveus de toestanden en gebruiken in dat land, te houden, indien uit de intcekenlijst, die onzen stadgenooten daarvoor val ivoi den aangeboden, hunne belang stelling voldoende blijkt. Men weet reeds uit de 'dagbladen, dat de heer De \iies. die oud- vooizilter vau den -Yolksraad, en tot de annexatie (in 1877), lid van den Voiksiaad van de Republiek was, in 'sGravenhageRotterdamGouda",! en Leiden is opgetreden, en daar algemeen?, genoegen heeft gegeven. Dé eigenaardigheid- vooral is, dat hij spreekt iu de taal zoo ais die door de boeren in de Transvaal wordt gesproken, eene taal die evenwel door ieder Hollander kan worden verstaan. Be belangstelling in de menie- lykhedeu waarin onveTransvaalschestamgenoo- tën zich ook nu nog bevinden, zal zeker wel opwekking genoeg wezen om ook hier ter stede "den heer De Vries te hooien, die gedurende 13 jaren in de Transvaal, en gedurende 7 jaren in de Kaapkolonie heeft gewoond. De Schiedainsche Tooneelvereeuigmg »Othello"die gistei avond voor hare buiten, gewone leden in iMusis Sacrum" alhier een uitvoering gaf, heeft ons weder niet teleur gesteld, Zij voerde op: ïHet lied van moeder", tooneelspel met zang in 3 bedrijven en eeu voor spel, door Antonie, Waren wij vroeger reeds in de gelegenheid geweest de opvoering van dit tooneelspel bij te wonen, toch deed het pns weêr goed, dal wij voor de tweede maal nog eens konden genieten, te meer daar w'y zagea dat in dien tussclientijd de werkende leden diyr vereeniging in hun spel aanmerkelijk zijn voor uitgegaan. Het stuk werd zeer goed afgespeeld, doch wjj kunnen niet nalaten te zeggen, dat de rol van "Willem de huisknecht", wet wat betér zóu zijn uitgekomen, indien de peisouu, die daarin 'optrad, wat meer voor de vuist had gesproken en de Nedeiiandsche taal door wat minder Schiedamsch dialect had vervalscht. De andere personen, die aan de opvoering van gezegd stuk deelnamen en voornamelijk zij, die de hoofdrollen vervulden, komt een wooid van lof toe, voor de wijze waarop zij zich van hunne dikwijls uioeielijke taak kweten. Het nastukje »de oude vrijgezel", blijspel met zang in een bedrijf, stelde de leden in de gelegenheid eens recht hai lelijk te lachen éa liep uitmuntend van stapel. Gedurende de voor stelling liet de stilte iu de zaal mets te wenscben over, doch wij hopen, dal het bestuur voortaan afdoende maatregelen zul ue/nen, om tiet roóken in de zaal tegen te gaan. L)e geneeskundige staatscommissie te Uti eciit heeft onzen stadgenoot den candiduat- aits C. F. A. Kooh, voor het geneeskundig gedeelte toegelaten. Be Zuut-Hollaudsche Gymnastiek-onder- wyzers-veieeniging hield den 23sten en 24sten April te Gouda hare vomjauis'.eigailei mg. Uit het verslag van liet afgeloope» jaar nleek, dat de Vaieeoigitig bestaat uit 42 weikijude en 24 buitengewone leden. Als' plaat- voor de volgende vergadering werd gekozen Schiedam. Veel be- langrijks werd behandeld. Be lieei Reis begon met een verhandeling over de tegenwoordige kleeding zooals de mode die vootschrijft. Va» corsetten, booge luik ken, nauwe japonnen en wat leriler uadeelig op de gezondheid en lichuamsvouu werkt, werden de schadelijke ge volgen duidelijk aangetoondzooilal liet te wenschen ware, dut alle dames zoo overtuigd konden worden au het kwaad door de mode gesticht, als deze spr. "blijkbaar was. L)e iieer Meilink gal eene uitgewerkte lezing over kom- mando-woorden ten beste. Be heer Van Meekeien besprak 'de tegenwoordig in gebruik komende kinderspeeltuinen, met het gevolg, dat de vei- gadering de inrichting en de wijze van gebruik dezer tuinen eenparig moest afkeuren. De heer Baerends, die de viaag besprak: of er ook mogelijkheid bestond tot oprichting van een ondersteuningsfonds ten behoeve van Gymnas- tiek-onderwijzers-weduwen, mocht de voldoening smaken dat teugevolge van zijn rede onmiddellijk werd besloten tot oplichting van een dergelijk fonds, waarna de uitvoering van dit besluit werd opgedragen aan een commissie van 3 leden, waai toe gekozen werden ue boeren Disse, Meilink en Baerends. De heer Sonne bespiuk het woord vry-oefemngen, hetwelk sterk doop hem werd afgekeurd en in plaats waarvan hij het woord grondoefeuingeu verdedigde. Het bleek dat de vergadering omtient het woord vrij'oeleningen van hetzelfde gevoelen was; maar over de keuze van een ander woord was men het oneens. Een en ander had zooveel tijd voor bespreking weggenomendat er nog punten van de agenda voor de volgende vergadering moesten worden bewaard. Gister is namens den handel aan den heer YV. G. P. Toe Water, als blyk van waardeeriug aangebodeu een fraai be wei kte schrijftafel, tevens boekenkast en gevuld mot een kostbare collectie boeken op wetenschappelijk en letterkundig gebied. Een rjjk versierd 'allium, bevattende de namen van de vereerders, rustte op de schrijftafel.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2