Biitenlaiiscle Bericltten.- van Woensdag 4 Mei 1881. Gemengde Berichten. ZWITSERLAND. ïsche Courant, K !i fi E T, A S 1). Het program is vastgesteld voor het eeuw feest, dat in .Tuni e. k, te Newcastle aan de Tyne zal worden gevierd ter eere van George Stephenson's geboortedag. Het bestaat uit een optocht van locomotieven uit den vruegercn en den legenwoordigen tijd, van het centiaalstation in Newcastle naar Streelhouse, de geboorteplaats van Stephenson; en een optocht van de gilden en openbare corpoiaties van het district Tyneside door de straten van Newcastle naar de Town Moor, waar eene vergadering zal plaats hebben, met feestmaal en vuurwerk, Gladstone antwoordde op eene viaagvan Hicks Beach, dat het thans vaststaat, dat de capitulatie van Polchefstroom door vei raad ver kregen is. De hoofden der Boeren hebben dit erkend en zijn bei eid de capitulatie te laten vernietigen. Vooishands kunnen derhalve onmo gelijk debatten over de Transvaalsche zaken geopend woiden. Sir Ch. Dilke verklaarde dat de Porte eergister oen irade had uitgevaardigd, waarbij de voor waarden ter regehng der Giieksche kwestie aangenomen worden. Hij verklaarde verder dat er geen reden is om te gclooven, dat de haudels- voorrechten der Engelsche onderdanen in Tunis betrokken zijn bij de tegenwoordige mititaire operatiën aldaar. Het gepantserde vaartuig Monarch is naar Tunis gezonden Waarschijnlijk zal het er nu reeds aangekomen zijn. Het heeft den last de Europeanen aan boord te nemen, voor het geval dat er onlusten inochteu plaats grijpen. De bladen uit de Transvaal van 30 Apriljl, bevestigen, dat een opstand der inboorlingen aldaar ophanden is. De Boeren te Heidelberg hebben besloten, eene nationale bank te grond vesten. De volksraad heeft eene commissie naar Newcastle gezonden om de belangen der Boeren te behaitigen. Er hebben te Lijdenburg scher mutselingen tusschen de Boeren endeBiitsehe soldaten plaats. De ondei koning heeft jl. Zondag eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij de Ilaheas- corpas-acte aldaar wordt geschorst. De arrestatie van Mr. Dillon en andere hoofden der Iersche liga, wier jongst gevoerde opioerige taal de agrarische misdaden in Ierland stet k heeft doen toenemen, wordt ouverwijld tegemoet gezien. De Times meldt uit DurbanDe aan- voerdeis der Boeren hebben beloofd, de per sonen, die zich hebben schuldig'gemaakt aan verraad te Potchefstioom, ter verantwoording te zullen loepen. I.anyon is uitgenoodigd, te Newcastle te blijveu tijdeus de werkzaamheden der commissie. Er liep een gerucht dat Kim- berley bij het Transvaalsche bewind aandringt op aanneming van den Kaapschen vorm van bestuur, in plaats van die,der republiek. Uit Durban wordt aau de Standard geseind: voortdurend ziet men gevallen van vredebreuk. In Middelburg gaan de Boeren voort met het plunderen der eigendommen van aan Engeland getrouwe personen. Te Lijdenburg heeft een tumult tusschen Boeren en Engelschen plaats gehad. Te Pretoria werden militaire maatre- 1 gelen genomen, omdat men er eene burger oorlog tegemoet ziet. De Volksraad heeft een 'commissie naar Newcastle gezonden om te perken voor de belangetf der Boeren. Volgeus bericht,uit Newcastle aan de Daily .Telegraph nemen nog voortdurend eén aantal Engelsohguzinden de vlucht. Een Comitd uit hun midden zal, na bijwoning van de verga- deringen der Koninklijke commissie, naar En geland op reis gaan, ten einde by bel Parle ment een eind-protest tegen de herstelling der Tiansvaal over te brengen. Men verwacht ieder ocgeublik een opstand der inboorlingen. Te Lijdeoburg is een Eugolschman vermoord. Te Pretoria is een groote volksvergadering ge houden die hoogst vijandig jegens de Eugel- schen was. F E A S K I! IJ K, De coriespondentdien het Journal des Bóhats naar Tunis gezonden heeft, meldt van daar dat, zooals de zaken zich laten aanzien, het niet te vreezen is, dat de Tuneesische be volking iets tegen de Fianschen zal oudeinemen. Wat de Kroumirs en Ouchtetas aangaat, laat hij er op volgen, streng zal hunne stiaf zijn, hun land zal ingelijfd of duurzaam bezet wordeD, De correspondent meent, dat de veldtocht spoe dig geëindigd zal wezen, maar niet op diplo matiek gebied. De begrooting van oorlog is voor 1882 gebiacht op 630,594,675 fr., als 575,505,530 fr. voor gewone en 55,089,145 fr. voor buiten gewone uitgaven. Voor 1881 is toegestaan 786,528,085 fr., waai van 570.280,085 fr. voor gewone en 216,248,000 voor buitengewone uitgaven. Voor '1882 komen dus vow gewone uitga ven 5.225,447 fr. meer en voor buitengewone 161,158,857 fr. minder op de begrooting voor aan het voiige jaar. Voor artillene-jnaterieeL.worden jian buiten-, gewone uitgaven in 18S1 en '1882 in rekening gebracht 155,989,443 fr. materieel van de genie 77,348,000 fr. De Fransche consul te Kef is, wegens züne krachtige en veistandige gedragslijn, ge decoreerd. Een schrijven van den Bey aau den Franschen consul Roustan houdt in, dat, in weeiwil van het binnenrukken der Fransche troepen in Tuneesisch gebied, de hoogachting, welke hij voor het Fiansche gouvernement koestert, geenszins zal veiflausven. De Fransche troepen hebben Biserta, zonder eenigeti tegenstand te ontmoeten, bezet. De Tuneesische troepen hadden die plaats reeds ontruimd. Fransche troepen zijn bij Liiseita (in Tunis) ontscheept. Zij wei ken samen met de kolonne van Logeiot. Het hoofd der Aiabische theologische school te Tunis heeft besloten de banier tegen de ongeloovigen te ontplooien. De politie van den Bey heeft een complot ontdpkt én de deelnemers gevangen genomen, Er is een brief gevonden bij een bode van het hoofd der Touaregs, waai in aan den Sultan van Turkije kennis gegeven wordt, dat kolonel Flatteis op zijn zending caar de Sahara met de zijueu vermoord is, voor welken moord den Sultan eene belooniug wordt geviaagd. BELGIE. Te Renaix is oniaugs in het klooster van de ïBroeders der Goede "Werken" waar jongelieden die in de orde weoschen te treden, hun opleiding genieten een ergerlijk schandaal voorgevallen, tengevolge waarvan niet minder den 29 geeste lijke broeders voor de rechtbank te Au- denaerde hebben terechtgestaanaangeklaagd wegens niet te noemen handelingen jegens de scholieren gepleegd. Een dezer monniken is thans gevlucht, volgeus de geruchten naar Neder-" land, om zich 'in een der zes kloosters te' begeven welke bier te lande ,van deze orde bestaan. Lang heeft de clericalcpms over dit schandaal gezwegen, maar de kerkelijke overheid heeft dan toch begiepen, dat dit schandaal te groot was dan dat, ouder gewoonte de misda- digeis nog in bescherming genomen zouden kunnen worden en met onbyschaamheid zoo wel de bevoeg llieid der rechters als de juistheid van hun vonnis zou kunnen geloochend wordeD. De Bien public deelde jl. Vrijdag mede, dat "by besluit van den bisschop van Gent, Dinsdag 11. genomen, het pensionaat van den Heiligen Yin- ceutius dt Paulo, bestuurd door de broeders des Bonnes Oeuvves, opgeheven is." Het blad zegt, dat het over deze zaak o, a. op dezen grond het stilzwijgen heeft bewaard, omdat shet proces zekere handelingen legen de zedelijkheid heeft aan het licht gebracht, welke de katholieke pers zich zeer terecht ten plicht gesteld heeft haren lezers te besparen." Het is hard dit openlijk te moeten erkennen, als men dag aan dag in naam der zedelijkheid reclame maakt voor de scholen, waaraan vooial in Belgie herhaaldelijk derge lijke schandalen voorvallen. Uit Bazel wordt gemeld: In den Grooten Raad van het kanton hadden de conservatieven de meerdeiheid doordien de liberalen bjj de voiige verkiezing door lauwheid en verdeeldheid de nedeilaag hadden geleden. Dit feit met zijne uadeelige gevolgen is echter eene goede les geweest. Vandaar dat de liberalen ditmaal trouw en eendrachtig ter stembus zyn opgekomen en niettegenstaande alle inspanning van conserva tieven en ultramontanen eene schitterende over winning hebben behaald. Reeds bjj de eerste stemming zegevierden de liberalen met 75 kandidaten, terwij! de conservatieven het slechts tot'37 konden brengen. Nu moet er nog wel in 19 distiicten eeue herstemming plaats hebben, maar ook aldaar is de zegepraal der liberalen vei zekercl, zoodat de meerdet heid in den Grooten Raad alsdan 94 leden zal tellen. Onlangs is er te Parjjs in het hospitaal le Bicélre een kinderbal voor de jongens en meisjes gegeven, die daar verzorgd worden. Het wKs een treurig gezicht, die ongelukkige wezentjes, meest aan idiotisme of Engelsche ziekte lydendé, te zien rondspringenmaar het deed hun blijk baar zooveel genoegendat de toeschouwers weldra niets dan sympathie voor de arme kleinen gevoelden. Het ba! werd geleid door de directrice mile. Nicole, de vrouw, die voor twee jaren, op voorstel van Jules Simon, den prijs Montyon behaalde voor hare zelfopofferende moederliefde. Mile. Nicole was onderwijzeres, toen hare moeder krankzinnig werdzoodat men' deze naar de Salpétrière moest voeren. Om de zieke te kunnen naderen, bood Nicole zich als oppasseres aa'n het gesticht aanwaar men haar eigenlijken naam niet zou te weten zyn gekomen, indien die niet door een toeval aan het licht gekomen ware. De directeur merkte nl. dat Nicole de zieken, aan haar zorg toevertrouwd^ lezen en schrijven leerde, en daar de meeste oppasseressen onbeschaafde boerenmeisjes waren, deed hjj een nauwkeurig onderzoek. De directie was zoo ge troffen over dit bewijs van kinderliefde, dat men alleen voor haar een cursus van onderwijs inrichtte en het meisje eene geschikte woning in het gesticht aanwees. Op haar dringend verzoek werd het haar vergund hare moeder bjj zich te houden, en dertig jaren lans; ver- ii i f

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5