B i ii feYRTfs 6 Jtfïïjiï eT* Do commissie voor do munteonferentic vergaderde gisteren.'Voorzitter de heer Vrolik. De commissie nam het kwestionairé ontwerp aandoor den Nederlaadschfin afgevaardigde opgesteld Zij uitte den wen«ch, dat de volgende byeenkomst zoo spoedig mogelijk mocht plaats hebben. Er heerschte onder de afgevaardigden eene zeer hartelijke stemming. Uit Tunis wordt gemeld dat Mustapha, de bezetting van Bizerta vernomen hebbende, de priesters bijeenriep die daarop naar Mirouan vertrokken. Men vermoedt om den heiligen oorlog te prediken. Pestalozza, tolk bij het Italiaausche consulaat, ging den 29sten April naar het kamp van Ali Bey met eene geheime zending. IJ ij keerde eer gisteren terug, en confeteerde met generaal Baccouche. Tnbbai-Bej', Ali's broeder, wiens sympathieën aan den kant van Frankrijk zijn, wordt voortdurend streng bewaakt. D U I T S C H I i S D. Een deputatie van 75 aanzienlijke inwo ners van Trier beeft zich bij den vicaiis De Lorenzi vervoegd om hun leedwezen uit te spreken over de houding der Regeering tegen over den vicaris, in een adres, dat werd voor gelezen, spraken zij hun overtuiging uit, dat de persoonlijkheid van den gekozene door de Regeering geheel miskend werd, daar de ka tholieken van het bisdom Trier ham geduieude *13 jaren als een vredelievend en verzoenings gezind man hadden leeren kennen. Maakte de Regeering tegen hem als tegeu een onrutsstoker bezwaar, dan kon uien nagaan, hoe weinig het haar* ernst was met haar verzoeningsge zindheid. De Lorenzi antwoordde m dienzelfden geest. lu conservatieve kringen wordt verzekerd dat de ondersecretaris van staat Von "Wolff den heer Puttkamer als Minister van Eeredienst zal opvolgen. RTJSLAND. De toestand van de Keizerin van Rusland boezemt aan de dokters ernstige ongerustheid in. Door de aanhoudende huUieigingen der nihilisten is haar zenuwgestel ernstig geschokt en de dokters hebben aangotaden vooreerst niet hun verblijf in Gatschina te verlaten. De Keizer is zelf niet ter gelegenheid van het Paaschfeest te St. Petersburg geweest, iets wat te meer opmerking verdient daar dit nog nooit door'een Russischeo Keizer is verzuimd. In Gatschina is de Keizer steeds door een wacht van Kozakken omringd. AMERIKA. De overstroomingen van de Missouri- rivier en haar zijtakkeu hebben een schade veroorzaakt van 4 millioen dollar, Thaus is het water zakkende. TWEEDE KAMER OERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 3 Mei. In -de zitting van heden is de motie van den heer Keuchenius betreffende de toelating van zendelingen in Indie, onafhankelijk van hunne opinie omtrent de vaccine, vei worpen met 46 tegen 15 stemmen, nadat de heer Keuchenius uitvoerig had gerepliceerd en de bestiyding door den Minister ais bezijden de kwestie had geken schetst, wnarlegpnover de Minister volhield, dat de gudsdienst- en de vaccine-kwestie niets met elkaai te maken hadden, dat zendelingen vol komen vrijheid genieten, mits zij binnen hunne bev'negdheid blijven. Aan den heer des Amorie van der Hoeven merkte de Minister op. dat de bezwaren van den bisschop van Batavia tegen de bestuurs- maatiegeien ten' aanzien van de Katholieke geestelijken in de Minalmssa bij den raad van Indie in onderzoek waien. Vervolgens had de interpellatie van den heer De Jong plaats omtrent de maatregelen tegen den, invoer van ziek vee in Engeland. De Minister verzekerde, dat het toezicht bij de inscheping voldoende was, maar wellicht 'de veewagens op de spoortreinen dragen de besmetting mede, Middelen daai tegen waren in .onderzoek. Tot besmettelijkveiklariDg van het rotkreupel bij de schapen was de Minister, niet geneigd. De heer Van Houten heeft verlof bekomen' vtot het doen eener interpellatie op een naderen 'dag, over de voornemens der Regeering ter hervorming van net kiesrecht, na de intrekking Vfto de rentewet, in verband met de vroegere 'af liftiikelijkstelling dier. hei vorming van de Regeling' van het belastingstelsel. De interpellatie van den heer De Jonge over de toepassing van ait. 33 der wet op het lager onderwijs is aangevangen. Op de vraag van den hoer De Jonge ant- woordde de Minister Six, dat hij aan uit. 33, 2de lid der onderwijswet,' gaf eene mime be- teekenis, iu overeenstemming tnetdegeschiedenis van dat artikel, waaruit duidelijk bhjkt, dat men den eerbied niet wilde beperken tot de godsdienstige gevoelens enkel der schoolgaande kinderen. De heer Sohaopman stelde nu als motie voor, te verklaren, dat in de zaak van den oiulei wijzer te Heerlo art. 33 niet is geschonden, om aldus aan een concreet geval eene authentieke inter pretatie te verbinden. De heer De Savoruin Lohman erkende; dat de wet eene absolute neutraliteit eisclu, maar betoogde dat dit beginsel onmogelijk was vol te houden en stelde in dien geest eene motie voor. Beide motiën werden echter ingetrokken, nadat de Minister ongeneigd was de authenticiteit der feiten, waarop de motiën gebouwd waren, aan te nemen, waarover de vooistellers hunuo verontwaardiging betuigden. De interpellatie is afgeloopen. DEN HAAG, 4 Mei 1881. Z, K. II. Alexander, Prins van Oranje, heeft wedei om de juai lijksclie schenking van f50 aan de maatschappij sliet diamanlwerkers- weezenfonds," te Amsteidam, doen toekomen. SCHIEDAM, 4 Mei 1881. Blijkens achterstaande advertentie zal de lezing over de ïiansvaal, »iu de Boere syn eige taal", door den heer M. De Vries, oud- voorzitter en tot de annexatie lid van den volksraad der Zuid-Afrikaansche Republiek morgen avondDonderdag 5 Mei, m hlusis Sacium plaats hebben. Wij vei trouwen dat een groote opkomst zal getuigen van de belangstel ling in de Transvaal, te meer daar dit tie laatste lezing is welke door den heer De Vries hier te lande zal worden gehouden. Het hoofdbestuur der vereeniging Sohutte- vacr heeft een adies gericht aan den gemeen teraad van Schiedam over het hooge en onbil lijke havengeld,!, dat in die gemeente van de binnenschipperij'gelieven wordt, als zijnde voor schepen tot 100 tonnen 4V2 Ct. per tou. van '100 tot 150 tonnen 6 Ct. en daarboven 8 Ct. voor iedere gemeten scheepston. Deze heffing is voor de biunenschippeis te drukkend. Aan het hoofdbestuur is dientengevolge in een alge- meene vergadering opgedragen, pogingen aan te wenden tot verkrijging eener meer billijke heffiug van het havengeld in genoemde gemeente. Het hoofdbestuur verzoekt, dat het den Raad moge behagen, een billijker tarief voor het havengeld mtevoeren, zooals bijv, te Rotterdam, waar S'/s Ct. wordt gevorderd. Ook is het wen- schelijk met het oog op de gei iuge verdiensten der hinnenschipperij, die nauwelijks iu al tiare behoeiten kan voorzien, alsmede ook in het belang van den handelsstand," die daardoor bij gewone tijden hoogeie viachtloonen moet betalen dan naar andere plaatsen, waar zulks beduidend minder is, en de schippers de plaatsen, waar zulke hooge heffingen van kaai- of havengel den geheven worden, zooveel mogelijk vermjjden. Aan den gemeenteraad van Vlaardingen is door het Hoofdbestuur een gelijkluidend adies als aan Schiedam ingezonden. Te "Vlaai dingen worden gefijke rechten geheveu als te Schiedam, en de Vereeniging dringt in liet belang der binnenscheepvaart ook daar dringend aan oni te besluiten het havengeld evenals te Rotteidam te bicngen op iD/s Ct. per scheepston. De Minister vau Financiën muakt-bekend, dat bet saldo van's Rijks schatkist by de Neder- landsche Bank, op 30 April jl,, en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaal meesters aanwezig, te zomen een bedrag uit maakten van f 24,058,45784V2- In de St.-Üt. No. 104 vindt men een opgave 'van vetschuldigde invoerrechten voor verschillende artikelen in Biazilië. De Commissie van Rapporteurs voor het voorstel van den heer Mr. Tuk van Poortvliet c. s., tot het houden van een onderzoek (enquête) omtrent de exploitatie der Nederlandsche spoor wegen, heeft haar eindverslag uitgeliiacht. De dag der beraadslaging zal nadur worden bepnnld. Gedeputeerde btaten der provincie Zuid- Holland hébbeu bepaald: dat de verkiezing van een hd der Staten van de provincie Zuid- Holland in liet hoofdkiemiistrict Delft, ter ver vulling der vacature, ontstaan door liet over- ljjden van den heer G. H. Landmeter, zal plaats hebben op Dinsdag 24 Mei on dat, zon herstem- ming noodig mocht zijn, die zal geschiede» op Dinsdag 7 Juni. Het Handelsblad meldt: dat de klacht over een ei gei lijk geval van roof door Eugelsche visschers gepleegd op Nedei Umdscheiu de nabijheid van Tei rebellingliet gewenschte gevolg hoeft gehad. Do Mmi-tor van marnm heeft zich terstond omtrent het geval dom inlichten, ou heelt hevelen gegeven tot bescher ming onzer visscheiij. Kot gisteren is dan ook een stoomschip met dat doel van Nieuwediep vertrokken. Op de door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland vastgestelde lijst der hoogst, aangeslageaen in die provincie voor 1881/1882 komt uiet voor de lieer Mr. tl. ,1. Smit, lid van de Eerste Kamer der Staten-Genei aal, Delfshaven. Aan het verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken over het jaar 1880 ontleenen wij liet volgende: De minder gunstige toustaud, waarop bij liet vorig verslag weid gewezen is, met eenige uit zondering, dezelfde gebleven. De handel bleef gedt ukt, in de buitenlandsche scheepvaart was weinig vooruitgang te bespeuren, terwijl de uitkomsten der fabriekmatige nijverheid voor een groot deel ongunstig waren. Wei bleven de fabrieken in werking, doch het getal arbeiders was aanmerkefyk minder, vooral bij de etablis sementen, die meer bij zo mier .ziju ingericht voor den aaubouw van vaartuigen en liet ver vaardigen van stoomwerktuigen. Met detr aan bouw van woningen voor den meer gegoeden stand is men blijven voortgaan. Door het bestendigen van de beperkende bepalingen op den invoer van gemest vee in Engeland is iu den toestand vao den veehandel weinig verbetering gekomen. Desniettemin is de veestapel grooter geworden; op 31 December bestond deze uit 456 melkkoeien en 1338 mestossen en ander mestvee. 'De gezondheids- toestaud van het vee bleef redelijk. Het getal runderen dat tengevolge van verplichte inëntiiig is gestoi venbedraagt 51. In 1880 hebben in de havens der gemeente gelost of geladen 44 zeeschepen tegen 35 in het voiige jaar. liet aantal rivieisehepenwelke iu 1880 alhier hebben gelost of geladen, bedraagt 125 tegen 117 in het vorige jaar. Met bestemming naar deze gemeente zijn ingekomen 2018 bm- uenlatidscbe vaartuigen, terwijl alhier zij» door gevaren met bestemming naar elders ISjüOO1 schepen, en zijn er door de binnensluis geschut '16,286 schepen. De doorvaart is aaHrrieikeiijk toegenomen. De toestand der reedeiijen is niet verbeterd. Volgens mededeelmg van de directie der zalmvisscheiij F rins Hendrik, ouder deze gemeente, was het getal zalmen dat gevangen is aanmerkelijk minder dan in het vorige jaar, zoodat minder guustige uitkomsten zijn ver kregen. In liet aantal bsanderijen zijnde 41, is geen verandering gekomende toestaud der branderijen was niet gunstig. Het aantal distilleenlerijen was aan dat van bet vorige jaar gelijk, ui. 5. Het aantal mouterijen is 0. De suikei raffinaderij werkte het geheele jaar door geiegeld met ruim 300 weiklieden. De 3 fabneken van stoom- en andere weiktuigea werktengeregeldbij dén dezer is het aantal werklieden echter sterk verminderd. De sleep- helling met stoommachine heeft nadeeligen invloed van den langdurigen winter ondervon den. De 4 scheepstimmerwerven bezigden 150 man tegen 197 iu het vorige jaar. Verder bleven geregeld doorwerkende koffie siroop- fabriek,' de loodwitfabnekde fabriek van kopérwei kende glasblazer'yde fabi iek ter bereiding van bed veereu, de fabriek tot het schmcn van lolling, de pahnolie-wasschery er kwam in wei king eene nieuwe gebouwde haardoekfabriek de 2 bloem- en meellabrieken ook de stoom-houtzaagmolen weikte druk door. De 7 windmolens werkteu geregeld. In de kuiperijen en kisienmakerijen is het aantal werklieden verminderd. De kurksnyderij werkte geregeld. De toestand der grofsmederijen is niet gunstig, beter die der 2 koperslagerijen. Over het geheel was'de toestand van de verdere handwerksüijverheid roiuder guustig. I11 de fabrieken en tiafirken waren ongeveer 1700 man wei kraam. Het aautal der in gebruik zijnde stoomwerktuigen' is 38, met 43 ketels en 327 paardenksaeht. De post- en telegraafdienst zijn toegenomen? 11 222 690 brieven, vegen 219,730 in hel vorige 'jaar, en 8110 telegrammen tegen 7851 Jut het vorige jaar. 1 -

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2