BianealanjlscBe Berieüten. M a Vf\ Ï£W- een hoop volk te Howth werden gepleegd. Dillon is, volgens de Pall Mall Gazette, de bekwaamste^ en scherpste criticus onder de aan voerders der Liga. De heer Gladstone is ongesteld. Het departement van koloniën maakt de instructiën openbaar, .welke aan de kouinklijke commissie in de Transvaal zijn gezonden. Do Minister Kimberley verklaart daarb'y', dat de suzereiniteit van Engeland beteekent de controle van Engeland op de buitenlandsche betrekkingen der Transvaal, en een algemeen toezicht op de betrekkingen met de onafhankelijke stammen van inboorlingen. Scheiding der districten, "welke voornamelijk door inboorlingen bewoond worden, zou de noodzakelijkheid eener inmenging ten behoeve van hunue bescherming vermin deren. Do republiek zal den naam van Transvaal behouden. De jury van in beschuldigingstelling welke gister in het crimineel gerechtshof zitting hield, heeft de terechtstelling gelast vau den heer Most, redacteur van die Freiheit, als beschuldigd van aanhitsing tot moord. De jury drukte terzelfder tijd als hare meening uit, dat het openbaar maken in Engeland van opruiingen tot het plegen van moorden op buitenlandsche vorsten of anderen eene misdaad was, in het bijzonder strijdig met de Engelsche zeden en die altijd door de autoriteiten krachtig moest worden veroordeeld. De vredesvoorwaarden, door sir Hercules Robinson als scheidsrechter tusschen de Kaap- sche Regeering en de Basutos aangeboden, zijn de volgende: De ontwapening der Basutos heeft plaats en toch heeft zij uiet plaats. Want wet moet elke Basuto zijn schietgeweer bij den magistraat inlevereodoch tegen betaling van 1 p. st. 'sjaars krijgt hij het terug en mag htj het behouden. Zij die hunne geweren niet terug verlangen worden voor de afgifte er van schadeloos gesteld. Voorts moet de stam aan de Regeeriug eene boete betalen van 5000 stuks vee. Daarvoor wordt volledige amnestie verleend, zonder afscheuring van eenig grond gebied. De Fcho wenscht de oppositie in beide Pailementshuizen geluk met haren nieuwen bondgenoot, Cetawayo, ex-koning der Zoeloes. ï>De Transvaalsche Boereu", schreef hy aan de Koningin, szyn kortweg honden. Uwe Majesteit zende meer troepen uit, en late hen dood schieten." Uil is juist de taal welke men van conser vatieve zijde placht te vernemen. Hoe jammer dus, dat men dezen edelen Kaffer (dien lord EIcho eens veen gorilla" noemde) geen plaatsje kan inruimen op de bank der oppositie! Tegen het afleggen van den eed zou hij vermoedelijk minder gemoedsbezwaar hebben dan Bradlaugh. Uit Ierland zijn gedurende de vier ver- Ionpen maanden van dit jaar niet minder dan 105,000 landverhuizers naar New-York ver trokken. De postmeester-generaal, de heer Fawcett, heeft besloten in het General Post Office een aantal doofstommen aan het werk te zetten by het sorteeren van couranten. DUITSCHIASD. Prof. Baumgarten, de schrijver van een brochure tegen Stóckerzond die aan den Duitschen Kroonprins. Deze liet hem dank zeggen voor do toezegging en voegde er bij dat hij de houding der Anti-Semieten sterk afkeuide De anti-semietenpetitie is bij den Rijks kanselier ingediend. Tot groote teleuistelling der yveraars is zij eenvoudig voor kennisgeving aangenomen. De eerstvolgende volle zitting van de munt-conferentie is op heden bepaald. Zij zal geopend worden met eene verklaring van den Duitschen afgevaardigde uit naam van zijn Gouvernement. De Agence Savas maakt den tekst open baar der vraagpunten eergisteren door de com missie uit de munt-conlerentie vastgesteld. De commissie stelt al de vraagstukken, die aan de conferentie te onderwerpen zijn, zander op de beslissiug vooruit te loopen. Het geheele stuk beslaat ongeveer veertig regels. -Koning Jan van Abyssinië is niot dood. De bekende Dnitsche reiziger Rohlfs is te Suez teruggekeerd van zijn zending naar Abyssinië en vei telt, dat hij aan het Hof aldaar zeer beleefd twerd ontvangen. De Koning droeg hem op" vrede te sluiten .tusschen Abyssinië em "Egypte; keurt de Duitsche regeering dit goed, dan zal Rohlfs eerlang .weer.'tiaar Abyssinië l «,J t terugkeeren. "Welke vredesvoorwaarden Koning Jan stelt heeft Rohlfs nog niet aan den Khedive meegedeeld. F R A N K R IJ K. Jl, Maandag is door de politie te le Mans het vroegere jezuïeten-klooster aldaar gesloten, omdat de vroegere onderwijzers van de orde van Loyola er weer als zoodanig waren aangesteld. Verleden Donderdag heeft te Parijs de Vereeniging voor de Geschiedenis van het Pro testantisme in Frankrijk eeno vergadering ge houden, waarin o. a. de predikant Bersier mededeelde, dat de oprichting van een stand beeld voor De Coligny zou doorgaan, en wel vlak by de plaats, waar zijn moord beraamd werdin de onmiddellijke nabijheid namelijk den kerk van St. Germaiu-rAuxerrois, aan het hoofdeinde van de k,erk ïde l'Oratoiie." OOSTENRIJK. In de laatste dagen hebben te Weenen huiszoekiogen bij verscheidene socialisten plaats gehad, gevolgd door inhechtenisnemingen. Die maatiegel staat in verband met de gevangen neming van den dagbladredacteur Most te Lon den, in wiens bezit brieven in cijferschrift van Weener socialisten gevonden werden. De socialisten staan thans te Weenen onder streug toezicht, vooral de vreemdelingen. Zes Russische tuinlieden tan de keizerlijke tuinen te Schöubrunn 2iju in verhoor genomen. Naar men zegt, moet een hunner een edelman wezen. SPANJE. Generaal Boët, een der hoofden van de Carlisteno. a. bekend door het tegen hem gevoerde proces wegens den diefstal van Don Carlos' Gulden Vlies, is thans op last van den Gouverneur van Madrid in hechtenis ge nomen. Hij zal zich te vei antwoorden hebben wegens eenige wetsovei tredingen, waarvoor hij indertijd op Cuba vervolgd werd, voor hij vluchtte om zich bij Don Cailos te voegen. De lieele Carlistische bende verloopt meer en meer in een zee ongerechtigheid en schande. RUSLAND. Met het Paaschfeest hebben de nihilisten te Moscou een eigenaardige manier toegepast om hun opruiende proclamaties te verspreiden in paascheieren welke zij op straat uitdeelden. In die proclamatie werden de pachters aau- gezet de landen in bezit te nemen en te wei geren belasting te betalen of in het leger te dienen. GRIEKENLAND. Er zijn plakkaten verspreid, waarin de Koning met den dood bedreigd wordt, indien hij geen gehoor leent aan de stem des volks. Frearilis, president der nationale liga, die in de jongste meeting eene heftige redevoering hield, is afge zet van zyu post als professor aan de univeisiteit. ZWITSERLAND. De petitie tegen het houden van het socialis- tencoogres te Zürich heeft niet minder dan 20,000 handteekeningen gekregen. TWEEDE KAMERDERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 4 Mei. In deze zitting zijn ingekomen wetsontwer pen tot verhooging van Hoofdstuk V en tot bekrachtiging van Indische kredieten. De discussie o»er het ontwerp houdende straf bepaling tegen de desertie van zeevisschers is aangevangen. De lieeren Gratatna, Bastert, desAmorievan der Hoeven en Van der Kaay, drongen allen aan op intrekking van het ontwerp, omdat voorziening tegen continet breuk, enkel van zee- visschers, niet gerechtvaai digd is en liet ontwei p ten om echte zonder noodzaak ingrijpt in (ie verhouding tusschen werkgever en weiknemer. Bovendien komen verschillende bepalingen reeds in liet nieuwe strafwetboek voor. Op de viaag van den heer Van der Kaay, verklaarde de Mini-ster van Justitie, dat het tweede boek van het Wetboek van Koophandel wel toepasselijk was op zeevisschersvaaituigen, wat do heer Van der Kaay stellig bestreed. Ook de heer Van der Linden bestreed het ontwei p ais onnoodtg en nadeeiig wegens z'yti eenzijdigheid. De heereu Van de Wei k en Patijn daarentegen verdedigden bet ontheip'als ge biedend noodzakelijk, met *t oog op "de belangen onzer zeevisscheryem De "Ministers van Water staat en van Justitie sloten zich hierbij aan en betoogden, dat een groot maatschappelijk belang strafbedreiging tegen een contract-breuk van de zjjde der zeevisschers noodig maakte, maar bovenal was zulks het belang der eerlijke zee visschers, die broodsgebrek lijden tengevolge van de contract-breuk hunner kamerndeu, waar door schepen niet kunnen varen. Dit ontwerp sluit zich aan bij het strafwetboek en behoeft bij de invoering daarvan slechts geringe vvjjziging, Moigen voortzetting en behandeling der desertie-wet. De nieuw gekozen afdeelingen benoemden tot voorzitters de heeren Tak1 van Poortvliet, Van Rees, Scbiinmelpenninek van der Oija, Gleichman en Van Delden. SCHIEDAM, 5 Mei 1881. j Op de lijst van de hoogstaangeslagenen in de provincie Zuid Holland voor 1881, in 's rijks belastingendie volgens de laatst ge houden tienjarige volkstelling in verhouding tot de bevolking 267 volgnummers bevat, is de hoogst aangeslagene Z. K. II. Prins Fiederik der Nederlanden f21761.38; daarop volgt Jhr, J. N. J. Jantzon vau Eiffreutea van Batyloniën- broek te Dordrecht f 17506.59l/2vervolgens komen daarop voor de volgende inwoneis van Schiedam: op volgnummer '15. J. M. Van der Schalk f3024.25Va; 56. T. H. B. Snijders f1734 88'/s; 401. H. O. Jansen f 13G7.36ya; 118. J. Loopuyt f1228.83; 138. M. Rtjubende f 1157.26%; 163. J. Tak f 1096.73; 187. J. Houtman f '1021.11; 203. J. F. Leguer f966.89; 205. T. P. Jansen f 959.80 230. T. C. Melchers f 894.46;236. G. J. Bertels f 888.591/*; 237, J. "J. G, Nolet f 887.93; 251. J. Vrijland f857,81: 252. H. R. M. A. Van Gent f855.53. Overschie 65. A. Poot, f 1639.10Vs. Delfshaven '102. P. Schiltman f 1365.51; 192. J. Van der Valk f997.39; -198. E, Kirierlen f 978.67. In de zomerdienst-legeling van den Hol- landschen spoorweg, die 45 Mei aanvangt, zija voor Schiedam en Delft, belangrijke verbete ringen aaugebiacht. Er zullen in beide richtingén drie tiemen meer sloppen dan met den winterdieust. Voot den expies-trein die te 1.20 nam. van Rotterdam naar Amsterdam verdekt, zal den locaaltrein loopen, die de Schiedamsche en Delftsche reizigers in Den Haag op dien expres- trein breDgt. De sneltreinen die le 2.30 en te 9.5 nam. van Rotterdam vertrekken, zullen te Schiedam en Delft stoppen. Tien minuten achter den expres-trein, komende van Parijs en Brussel, die te 6.15 van Rotter dam naar Amsterdam vei trekt, zal eeu locaal trein loopen, die te Delft en Schiedam ophoudt. In omgekeerde richting loopt te 12.45 nam. een locaalirem van Den Haag, die te Schiedam eu Dellt stopt en waardoor gelegenheid ontstaat om van Rotterdam te 1.45 met den sneltrein naar Brussel te reizen. Tot vader en moeder in het burger weeshuis te Deventer werdeu benoemd de heer F. L. Zalme en echtgenoot, thans vader en moeder in het Diaconiehuis alhier. Heden herdenkt Johanna Gagestein, dienst bode by de familie Textor, den dag waarop zij voor 25 jaar hij deze familie in dieast trad ea sedeit onafgebroken werkzaam bleef. De familie' Textov liet dezen dag niet onopgemerkt voor bijgaan, maar bood de trouwe en ijverige dienst bode, teu blyk van waarüeering, eeu geschenk aan, als blijvende hei-moering aan dezen dag. Ook vau eenige andere personen ontving de- jubilaris geschenken en bewijzen van belang stelling die haar dezen dag onvergetelijk maken. üe biaud in de brandery van den heer A. Daalmeijeraau de Raamwaarvan wy gisterenavond uog in een gedeelte der oplaag vau ons blad kouden meidiug maken, is ont- staau door het vlam vatien vau op deu ketel geworpen planken en bezems, om ze te droogen, ■waarop vonken uit den schoorsteen schijnen gevallen te zijn. De waterijker J. Brinkman, door den heef A. Jansen op den brand opmerkzaam gemaakt zynde, was de eerste die, op den meelzolder geklommen, de oorzaak van den brand be merkte, en die geholpen door den branders- knecht J, Schafthuizen, Jac. Theijssen en Th. Govaart dien bluscliten. De autoriteiten waren spoedig op de plaats des gevaars tegenwoordig. Spuit No. 3di* inmiddels was aangerukt, behoefde met een» waterte geven. s -

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2