A". 1881. Zaterdag 7 Mei. 5178.- Ymclijit japfijls, iiezraitrJ IMai. BnitenlauftsGlie Bericlitei BinnenlaMSG&e Bericiten. V ij f en BmrnssmSmamdm a a r g a ii g iBONMEKKHÏSi'HU» per llWatUal f 1.85. franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Jtfeonderlyke Bommers- 0.10. K UWE Alls MARKT, SS, 1241. ENGELAND. In het Lagerhuis zeide Harcourt, dat de gevangenneming der socialisten in Oostenrijk met de gevangenneming van Most ia geen verband staat, noch het gevolsr is van inlich tingen door de Engelsclie politie verstrekt. Hy zei de verderdat samenzweringen door geheime gezelschappen met oogmerk van moord geen onbeduidende misdaden zijn, die als poli tieke misdrijven geduld of verontschuldigd mogen worden, maar moorden of pogingen tot moord en dus ais zoodanig behandeld moeten worden. In geval de politie in de uitoefening van hare ambtsplichten het een of ander ver neemt, dat gevaarlijk is voor het leven van vorsten of private personen, in het binnen- of buitenlaud, dan is het haar plicht zulke inlich tingen te geven als dienstig zijn om de mis daad te voorkomen. Dit wordt door Engeland verwacht van iedere beschaafde regeering, en wat wij by anduren plicht achten, zullen wij onzerzijds eveneens beti achten. Parnell deelde tnede, dat hij de Iersche landhill bij de tweede lezing zal bestrijden. ïEen correspondent" schreef uit Kaapstad aan de 'Daily News het volgende: jllet zou u walgen, indien ik u de mede- deehngea overbriefde van de vrijwilligers die uit den Basuto-oorlog zijn teruggekeerd. De teekenen van beschaving zijn overal weggevaagd; tal van steenen huizen zijn in de asch gelegd, en de te velde staande ooj;st is totaal vernield. Het volk heeft ontzettend geleden. Waren de Basutos slechts Boeren geweest, of liever met eene blanke huid, dan zou de gansche beschaafde wereld met hen gesympathiseerd hebben." Men ziet, de inboorlingen van Zuid-Afrika aebben wèl reden om het zachte juk van het Engelsche bewind te verkiezen boven dat der Boeren, De Basutos, zooals men weet, genoten welvaart en stonden op een zekeren trap van ontwikkeling dank zij den arbeid van Fran- aclie zendelingen in hun midden. Thans mag die arbeid van meet af hervat worden aangenomen dat de Basutos, na de opgedane ervaring, van Europeesche beschavingsmiddelen verder nog believen gediend, Men zal den 9en Juni a. s. te Chester field den lOOen gedenkdag der geboot te van George Stephenson vieien. Zooals men weet is het dorp Wylam, in Northumberland, de geboor teplaats van den uitvinder onzer spoorwegen. Maar Chesterfield was zijn uitverkoren woon plaats, waar hij zoovele - jaren doorbracht en tot het eind van zijn leven woonde, gelukkig te midden van -zijn honden, konijnen en vogels, en als hij niet bij de werken in zijn mijnen was, zich yverig bezighield met zijn lievelings- bednjf van later tijd, tuin- en landbouw.' -"Stephenson overleed in 1848'en werd inde Drieëenheidskerk te Chesterfield begraven. N 1' BINK tl IJ K. De commissie voor de begrootiog verwierp een amendement van Madier Montjou, om het gezantschap by den Paus op te heffen. Be muutconferentie hield de tweede zitting, onder voorzitterschap van den Minister van Financiën. De conferentie benoemde den heer rolik tot onder-voorzitter. Vrolik diende het rapport der commissie iuwelke belast was met' het uitwerken der vraagpunten. liet ont- 'werp werd eenstemmig aangenomen. De gedele- geerden van Duitschland, Oostenrijk, Eugeland, Britscli-Indië, Canada, Griekenland, Portugal, Zweden en Zwitserland lazen vei klaringen voor, waarin de zienswijze huuuer regeeiiDgen werd uiteengezet, Men verzekeit, dat de verklaring van Duitschland zeer bevredigend is en de overeenstemming zal vergemakkelijken. liet in omloop zijnde gerucht, als zouden de Fransche troepen Porto Farina bezet hebbeD, wordt gelogenstiaft. Aan de Dèbats wordt uit Panama geseind, dat de werken aan 't Kanaal goed vorderen. Een breede weg vereenigt reeds beide oceanen, en de ingenieurs besluiten uit de gedane op metingen en onderzoekingen, dat het graven van 't kanaal betrekkelijk gemakkelijk zal gaan. GRIEKENLAND. De gezanten der groote mogendheden hebben de aanneming van de gedane voorstellen omtrent de Grieksche grenslijn door Turkije officieel aan Griekenland medegedeeld. i Griekenland heeft zijn eigen aanneming dier voorstellen herhaald en den wensch uitgedrukt, dat de militaire commissie voor de grensafba- kening krachtig haudelc voor-de"overgave- van het af te stane grondgebied. DUITSCHLAND. Volgens een telegram aan de Kölnische Zeitung is, ua onderhandelingen tusschen de Ministeries van Binneniandsche Zaken en Jus titie en de tweede afdeeiing der Keizerlijke kanselarij, een wetsontwerp gereed gemaakt, hetwelk bepaalt dat het voltrekken van dood vonnissen in 't vervolg geschieden zal binnen de muren der gevangenissen. "Wanneer de afkondiging dezer wet plaats hebben zal, is den correspondent niet bekend. OOSTEN n IJ K. In de papiereu van den socialist Most was de naam van Franz Staar te Weenen gevonden. De politie aldaar deed een huiszoéking iu Staars woning en vond revolutionaire geschriften, o. a- een sleutel lot het cijferstelsel der socialisten. Staar, die 22 jaar oud is, werd gearresteerd. Ook te Salzburg hadden arrestaties plaats. RUSLAND. Men verneemt, dat van gezaghebbende zijde de vraag overwogen wordt om aan de werk zaamheid van lut gansche Ministerie meer eenheid en een meer collegiaal karakter te geven. Volgens de jlntransigeaut" draagt Alexan der III steeds, zelfs iu huis, een kuias en een maliënkolder, terwijl hij steeds een revolver bij de hand heeft. D E L G I E. Een der monniken van het gesloten klooster te Itenaix, die zich mede door de vlucht aan de tegen hom ingestelde rechtsver volging onttiekken wilde, is nog juist iu tijds door de politie gevat, toen hij op het puntstond aan boord te gaan van een schip, waarop hu reeds plaats genomen had naar New-York. SPANJE, liet blijkt, dat de burgemeesters van alle Europeesche, lesidentie- of hoofdsteden door het Madridsche gemeentebestuur zijn uitgenoodigd de Caideion-feesten bij te wonen. AMERIKA. De nationale schuld der Vereenigde Staten is in de afgeloopen maand weder met 9,699,000 dollars verminderd. Advertentieprijs: vau 110 gewone regels met inbegrip van eene Couiaut1.10» Iedere gewone regel meer 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL, Zitting van 5 Mei. In de zitting van gisteren is het debat, over het ontwerp tot beteugeling der deseitie van de zeevisschei s, zooals wij reeds als teiegi afisch bericht in ous vorig nummer mededeelden, voortgezet. De iieeren Gratama, Van der Kaay en des Amorie van der Iloeven hielden hunne bezwa ren vol, de laatste verweet den reedets de oor zaak van het kwaad te zijn. De heereu Lenting en Van Rees bestreden - evenzeer het ontwerp, de eerste wegens de daar door noodzakelijk geworden wijziging van het strafwetboek, de tweede omdat geen groot maat schappelijk belang deze uitzonderingswet t echt- vaardigde en men dus een gevaarlijken weg betreedt. De heer van Baar was geneigd voor te stemmen, mits waarborgen werdenverkregen dat da visschers niet benadeeld zouden worden. Voorts vroeg hij voorziening tegen de toetakeling onzer Hollandsche visschers door de Engelschen." De Minister van Justitie verdedigde nader het ontwerp op dezelfde gronden als gisteren. Het algemeen debat is gesloten. Vóór art. 1 stelde de beer Van der Kaay een nieuw artikel voor, om den vierden titel van het tweede boek van het Wetboek van Koop handel toepasselijk te verklaren. De Minister van Justitie verklaarde geen bezwaar te hebben tegen het amendement, al achtte de Regeering dit volmaakt overbodig. Na besti ijding door vele sprekers, is het amen dement verworpen met 62 tegen 4 stemmen. Op art. 1 (straf tegen desertie vóór den aan vang der reis) werd aangenomen een amende ment van den heer Van Genuep, om alleens aangemonsterde zeevisschers bij desertie straf baar te stellen. Art. 1 werd daarna aangenomen met 37 tegen 31 stemmen. Het geheele ontwerp werd verder ongewijzigd aangenomen met 37 tegen 32 stemmen, Moigeu is bet wetsontwerp op de zeevissche- rijen aan de orde. SCHIEDAMO Mei 1881. Bij beschikking van den Minister van Wateistnat, Handel en Nijveiheid is bepaald, dat o. a, de heer J, Van Waas alhier, zyn functie als commies bij de administratie der posterijen zal uitoefeuen te Roermond. Door burgemeester en Wethouders van Rotterdam is op de voordracht tot het be noemen vau een onderwij/er aan de kostelooze school no. 1 geplaatst do heer A, G. Montfoort alhier. Bij de eergisteren gehouden aanbesteding der levering aan het gesticht Meerenberg te Bloemendaal van 11,000 hectoliters Eugctsche gassteenkolen en 9000 hectoliters. Ruhrkolen, waren ingekomen 'II inschiijvings-biljetten, Laagste inschrijver der Eng. gassteenkolen was de heer C. Bprghuys te Amsterdam, voor,- 72cont, en der Rnhi kolen de heer G. J. Th. J, Niedfeld te Schiedam, voor 55 cent per hectoliter. De Minister van Binneniandsche Zaken;* gelet op art. 1 van het Koninklijk besluit van. 3 October 4873 Staatsblad no. 435)heefï goedgevonden: met ingang van A dezer, da artt. 1, 3, 4,; 5, 6 en 7 van het aangehaald Koninklijk .bes vau toepassing te verklaren: t. t

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 1