A0.11881. Bij ïeze CmMjÉin TWEEBSjvoepels Maandag 9 Mei. ïmclijnt iaplijts, nitpaW liislaj. M 5179. Vijf e] :.a,\ - - Dertigste J a a gang. Abonnementsprijs, per kwartaal1.86. franco per post, door bet geheele Rijk. - 2.50, Aftonderlyke nommers- 0.10. Schiedam, 7 Mei 4881. Vleiend was zeker de schets niet, in de Amsterdammer, van den tegenwoordigen toe stand der liberale paitij gegeven. Na de op somming van het zonderegister worden da zuivei ingsmiddelen besproken en treedt de vraag up den voorgrond Zal dit zoo blijven, .althans door de aan staande vei kiezingen weer'bestendigd worden? Deze vraag ODtmoet men in de dagbladen, za zweeft bovendien op veler lippen. En indien men geen antwoord geeft, of doodeenvoudig profeteert, dat de Kamer, die de aanstaande begrooting zal behandelen en de huidige als twee druppels water op elkaar zullen geiyken, dau is dat geen onverschilligheid, veel minder overmo*"' maar niets anders dan moedeloosheid. Ieder die in de verkiezingen belang stelt, en met dezulken alleen heeft men te rekenen, verklaart het met ronde woordenhet prestige van de liberale partij in het parlement is daar binnen en daar buiten beneden peil gezonken. Wie nagegaan heeft hoe het vei zoek van zes leden om de zitting een week vroeger te doen hervatten, is opgenomen, op welke wijs het werd veroordeeld, en hoezeer ingewilligd, toch tot geen praktische gevolgen mocht leiden, moest het nogmaals aan zich zelf bekennen: b\j afwezigheid van een liberale partii, die met een beginsel gewapend, de wacht houdt, over haat- vertegenwoordigers, zijn deze tuchteloos geworden en veroorloven zich alles, waai toe hun grillen en luimen, waaronder er zijn van de slechtste soort, hen aauzetten. Moedeloos is rnen, omdat overleg en samen werking ontbreken en do denkbeeldendie veler hoofd vervullen, nog niet in een bepaalde duidelijken vorm zijn uitgesproken als een verkiezingsleus, Het is alsof men op een mid denpunt wacht waarom heen men zich kan verzamelen. De kiesvereenigingen in vroeger dagen opgericht, hebben een oud programma, dat langzamerhand zijn beteekenis heeft ver loren al zijn de woorden waarin het vervat is, bijzonder veel belovend, Tjjdens dei; schoolwetstrijd weid aan hot liberalisme geen hooger eisch gesteld, dan die van anti-klerikaal te zijn, en waar, naar de letter te oordeelen, naar meer «gestreefd" be hoorde te wordenstelde rnen zich met het woord liberaal te vreden. Dit is zoo zeer het gavaldat zelfs het Amsterdamsche Burger- i plichtdat in art. 1 van haar reglement ge schreven heeftde Yoreeniging zal streven - naar uitbreiding van kiesrecht en een Iclasting- ttehel op dengrondslag van gelijkmatige hef- A,fing, niet eens weet, of zijn vertegenwoordigers .3; voor censusverlaging en inkomstenbelasting of "4 8®n belastinghervorming in soortgelijken geest gestemd zijn. Men heeft jaar in jaar uit, kan- I iidaten voor het- lidmaatschap der Tweede JrEamer gekozen, zonder er zich van te verge- BC H K A V M it. SS IC "ffK 12 4. wissen of deze met de Vei eeniging, niet slechts de beginselen, welke zij voorstaat, deelden, maar wilden nstreven" om die beginselen in toepassing te doen brengen. Hierin moet en kan verandering komen, wanneer men wil. De liberale partij behoeft niet zich den spoten de vei achting der overigen te laten welgevallen. Het is slechts noodig dat zij ontwake, en tot leus verhellen, datgene wat zij leeds veei vioeger, naar het schijnt onbewust, in haar geloofsbelijdenis heeft neer geschreven. Bestaat er een libeiaie partij beter dan haar vertegenwoordiging wij betwijfelen het met dan zal zij zich in democratische richting te bewegen hebben, om op het pro gramma voor de naaste toekomst, datgene te plaatsen, wat het eerst in deze richting voor de hand ligt. En gelukkig bestaat er uitzicht op, dat althans in de hoohlstad, het weifelen en de moedeloosheid eindelijk zullen wijken. Burger plicht dat, (wij vermeiden het met dankbaarheid), die besloten vergadenngeif'ATschaft,-5—-nam ia zijn jongste bijeenkomst, op voorstel van den voouitter het loffelijk besluit, om met betoog op de aanstaande verkiezing, over eenige dagen de leden saam te roepen, ten einde over de politieke beteekenis der verkiezing te spreken. De Veieemging ging daaibii uit vau het denk beeld, dat het, ora tot een beteren toestand te geiaken, noodig is: over eenige hoofdpunten een debat te openen, opdat het duidelijk olijke wat de liberale party wil. Het spreekt wel van zelf, dat census-verlagmg daarbij een der onder werpen van discussie zal uitmaken, en men zal ons zeker, nu de Vererniging zelf door haar jongste besluit zoo klaar getoond heeft publiciteit op pi ijs te stellen, niet van onbescheidenheid be schuldigen, ais wij daaraan de mededeeling toevoegen, dat op vei langen van éen der leden, ook de inkomstenbelasting onder die hoofdpunten is opgeuomen. Ziedaar een begin, een eerste teeken van leven onder de liberale partij. Een teeken van leven, dat, nog afgezien van de vraag of het leeds dadelijk tot eenig resultaat leidt, instaat is om den moedeioozen een hart onder den nem te steken. Men zal dan toch trachten aan het stelselmatig stelselloos verkiezen een einde te makeniets anders zoeken dan een vage en bediiegelyke leus: bepioeven te ontkomen 'aan een zinledige vrijzinnigheid. En dat kan zeker, zoo niet dadel'yk, als men slechts volhardt, gelukken. Of zou de liberale paitij zoo iaf en onopieciit zijn. dat haarleden één voor één zonder omwegen ons kiesstelsel een schandaal voor Nedeilaud durven noemen, om toch gewillig de hand te ieenen tot het afvaardigen van" vertegenwoordigers, die geen woord spreken om dat onrecht uit de wereld te helpen? Zou die'Sibei ale partij dermate haar eigen 'en 's lands belang willen venaken, dat zij, inziende dat tot ontwikkeling van handel en nijveiheid, vele milhoenen ten spoedigste C O «B ANT. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. gevorderd worden, kamerleden blyft afvaardi gen, die belastinghervorming zijdelings of recht streeks tegen houden, zoodat Nederland zich door de naburen steeds meer ziet voorbij stre ven? Welk een geest zou de liberale party moeten bezielen, indien zij eiken dag haar ver tegenwoordiging ziet spotten met haar heiligste wenschen, ter wille van kleingeestige kibbe larijen de hoogste belangen ziet verwaarloozen, dat zij rustig kan blijven neerzitten en niet op censusverlaging zou aandringen, om tot een wezenlijke vernieuwing der volksvertegenwoor- digen te geraken? Over één zaak is de geheele liberale partij buiten de Kamer het eensjEr moet verande ring komen. Burgerplicht is reeds iets verder gegaanHet heeft besloten naar de middelen te zoeken, die tot verbetering kunnen leiden. Een dient de eerste te zijn. Wij hopen echter dat de eeiste niet de eenige zal wezen. Ook Rotterdam, de liberale stad, die zoo groot be lang heeft bij het bestaan van een ijverig en praktisch parlement, blyve niet achter om te overwegen op welke wijs er een eind kan ge maakt worden aan een liberalisme zonder geest en kracht. Als de beide hoofdsteden voorgaan, zullen, mag men vermoeden, ook elders, waar de liberale party zich voor da verkiezingen voorbereidt, gelijke pogingen wor den ondernomen. Een partij grijpt niet op eens wat zij noodig heeft, als zij jaren lang de han den in de schoot heeft laten rusten. Men moet tevreden zijn, als zy uit besef van het treurige van den toestand waarin zij verkeert, weer gaat nadenken ovpr haar plicht. Van de vertegenwoordiging zelf, hoopt nie mand meer verbetering. Die kan alleen ons deel worden, wanneer de kiezers hun wil kenbaar maken en toonen, dat zij liever niet vertegenwoordigd zijn dan slecht, zoo slecht, dat ieder ons bespot of beklaagt. Inderdaad, de spreuk van Groen: dat in het isolement de kracht ligt, is niet alleen voor anti-revolutionairen I gebleken waar te zijn: zij zal het ook voor de liberalen worden. Het isolement met een begin sel tot troostis honderdmaal krachtiger en versterkender dan de heerlijkheid van een kamermeerderheid, als die verkregen is en behouden blijft op de wijs, welke de liberale party reeds al te lang durfde goedkeuren althans wilde dulden. Dit laatste moet men haar vei wijten. Want moge de liberale Kamer meerderheid met het beeld der liberale party vertoouen, dat zy is, gelijk men haar kent, blyft in de eerste plaats der kiezers schuld. Een andere beschouwing over hetzelfde onder werp leveit de I<'riesche Courant. In de Tweede Kamerdie de vorige week weder heeft gearbeidis van beteekenis niets uitgericht, eenvoudig omdat er geen werk aan den winkel was; trou.wens, dat ziel men tegenwoordig bij andere vakken ook! Over de leden van het bijeenroepen, zonder

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 1