E E D E Biitealatisclie Berishtei. Bimieiilaiiilscte Btriciiten. I vail Maandag 9 Mei 1881. K N 1 U S D. In de op eergisteren gehouden vergadering van £wiie-.Z2«i«-afgevnariligden is, met eene kleine meerdeilieidbesloten, niet voor de tweede lezing der Landbill te stemmenmaar vóór die stemming het Lagerhuis te verlaten, Mr. Par nel I verklaarde, dat hij de leiding der laudiiga in Ierland zou nederleggen, ingeval dat besluit niet mocht genomen worden. Bij het Departement van Koloniën is gisterpn eene depêche uit de Kaapstad ontvan gen waarin wordt gemelddat de eerste Mi nister der Kaapkolonie, de heer Gordon Sprigg, zijn ontslag heeft genomen. De Times deelt eene depêche uit Durban van eergisteren mede, welke inhoudt, dat de Transvaahche Argus meldt, dat het opperhoofd Johannes en nog acht andere hoofden der Kaffers besloten hebbenonder de Britsche heerschappij te blijven. In het Lagerhuis heeft laid Hartington verklaard, dat de regeering geen bericht heeft omtieut het zenden van een Russisch gezant schap naar Kaboel, maar dat zij daarnaar inlichtingen zal inwinnen. In het Iloogerhuis heeft Lord Granville te kennen gegeven: De Minister Barthélómy St. Hdaire heeft eergisteren nog lord Lyons dringend verzocht ons te verzekeren, dat Frankrijk geen plan hoegenaamd heeft tot verovering of an nexatie van Tunis. Engeland is niet naijverig over den gerechtvaardigden invloed, dien een groot iand als Frankrijk op een zwakken en oneindig minder beschaafden nabuur uitoefenen moet, zoolang niet de bij tractaat gewaai borgde rechten en belangen van Engelsche burgers benadeeld wordeu. Het is de plicht der regeering, zorgvuldig het oog gevestigd te houden op de uit de huidige verwikkelingen voortvloeiende schikkingen en er voor te waken en toe ie zien, dat die niet met die rechten en belangen in strijd kamen. Het verzet tegen het verheerlijken van Lord Beaconsfield's verdiensten door middel van een monument in de Westminster Abdij begint zich al luider en in wjjdereu kring te doen gelden. De Daily News o. a. betoogt onbewimpeld dat Benjamin Disraeli geen nationaal huldeblijk van dien aard verdiend heeft. De drijfveer van zijn geheele leven- (zegt het blad) was eerzucht, geen plichtsgevoel. Zij die meencn dat zijn loopbaan gevaarlijkzelfs rampspoedig voor Engeland is geweest, moeten zich tegen dit plan aankanten. Admiraal Maxse zond den heer Labouchere eene dankbetuiging voor diens houding in deze zaak. sDe dood"zoo schreef hijïkan liet feit niet veranderen dat Lord Beaconsfield een politiek gelukzoeker was wiens slagen nooit zelfs niet bij toeval, het gevolg was van de bevordering eener voor bet menschdom of voor Engeland heilzame zaak. Dit slagen isook zónder een nationaal gedenkteekenreeds be schamend genoeg voor hen, die politiek be schouwen als nog iets anders dan een spel tusschen twee aristocratische klieken. Lord Beaconsfield steeg hoog, omdat hij zijn talent ten dienste stelde van de machtigen en de rijken. -Ieder man van talent, die dit doel, zal altoos zijn fortuin maken, en zul in Engeland een afgod worden in de oogen van diegenen, die niet inzien dat een staatsman slechts groot is naarmate hij een gioot beginsel vertegenwoordigt en zijn persoonlyk voordeel verloochent. Maar ik boud vol dat een onbekend man, die met middel matige vermogens arbeidt voor een dier wor stelende belangen, van welke de langzame vooruitgang der menschheid afhangt, veel meer onze achting en toejuiching verdient dan een Bulingbioke of een Beaconsfield." F R A N K K IJ K. In de veigadering der muntconferentie heeft gisteren de Duitsche gedegeleerde verklaard, dat het Duitsche Rijk, hoewel zijn enkelen standaaid handhavende, niettemin genegen is den verkoop der oude T h a 1 e r-stukken ge- duiende eeuige jaren te staken, de hoeveelheid ciicüioereiule M a r k-stukkeu te vermeerderen en de gouden 5 Mar k-stukken in te trekken. Door de Engelsche gedelegeerden werd ver klaard, dat zij aan de conferentie deelnemen uitsluitend uit deferentie voor de Staten, van wie de uitnoodiging is uitgegaan, maar dat zij uan de stemming niet zullen deelnemen. Rusland, Noorwegen, Zweden, Zwitserland cu Griekenland hebben hunne reserves ten aanzien van de aanneming van den dubbelen standaard gemaakt. Op het feest ter herdenking van de afschaffing der slavernij, heeft de heer Gambetta eene i ede voering gehouden. Hij bracht een toa^t uit op alle overzeesche Fiar.scheu, zonderonderscheid van afkomst of kleur, en herinnerde, dat de republiek van 1848 de slavernij in de koloniën had afgeschaft, terwijl de republiek van 1870 er het algemeen stemrecht had ingevoerd. Hij eindigde met fe diinken op de nationale vlag. In een nieuw protest roept de Bey de bescherming der mogeudheden in en legt hij zijn lot in hare handen en in die van Turkije. ITALIË. De Regeering logenstraft de beschuldigingen, die tegen den consul Maccio ziju ingebracht, en verklaart, dat zij nimmer dergelijke vijandige handelingen tegen eene bevriende Regeering zou verdragen hebben. Het blad Mostakel heeft tengevolge van het vertrek van zijnen Arabisehcn redacteur opge houden te verschijnen. - Men verzekert, dat een Italiaausch pantser schip naar Tunis zal gezonden worden, om eventueel de aldaar gevestigde Italiaansche onderdanen te beschermen. D I) I T S C Jl L A N 1). Dc Rijksdag nam in zijne zitting van gisteren het voorstel zijner commissie aan, volgens het welk dat lichaam jaarlijks in Oct. moet bijeen geroepen worden, en verwierp daarna het voor stel der conservatieven aan, om namelijk den duur der wetgevende periode op vier jaren te bepalen. OOSTEKUIJK. De Politische Correspondent kan op grond der meest competénte inlichtingen verzekeren, dat de huiszoekingen en arrestaties, welke dezer dagen in werkliedenkringen te "Weenen en in de omgeving dier stad hebben piaats gehad, niet in 't minst met het proces tegen Most samenhangen. B E 1 Cl t E. De koning en de koningin van Belgie en de prinsessen Stéphanie en Clémentine, zijn te 4 uren te Salzburg aangekomen. Zij werden plechtig door de autoriteiten ontvangen. De stad ie prachtig versierd. De geestdrift is groot. RÜKEB1E. Ali-bey van Gussinje heeft zich aan Derwisch- pacha onderworpen. Laatstgenoemde wordt te Scutari verwacht. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 6 Mei. De Kamer heeft in hare zitting van heden besloten na de draukwet aan de orde te stellen de interpellatie—Van Houten, en ontwerpen tot wijziging der ladische comptabiliteitswet, wijzi ging der hooger onderwijswet, postpakketten dienst en auteursrecht. liet debat over de wet op de zcevisscheryen werd beden geopend. Bij bet algemeen debat werden algemeen toegejuicht de - bepalingen, i egelemie de onderscheidingsteekenen der zee- visschersvaartuigea met het oog op eene wen- schelyke vervolging bij ongeregeldheden op zee. De IJeeren Reekers en Bastert bestreden echter de beperking der zeevisechery op de Zuiderzee als niet noodzakelijk. De heeren Roëil, Idserda en de Minister van Waterstaat verdedigden de beperking om moordvisschery tegen te gaan. Art. 14 werd door den Minister in dien zin gewyzigd, dat boete en gevangenisstraf gelyk gesteld wordt, zoowel voor overtredingen van gezagvoerders als voor eigenaars ea boekhouders. Ook art. 23 werd door den Minister in dien zin gewijzigd, dat het conslateeren der afmetingen van den visch by overtreding der ^vettelyke. minima, niet aan twee deskundigen, maar aar een bevoegd ambtenaar wordt opgedragen. De geheele wet is ten slotte aangenomen met 52 tegen 3 stemmen. Maandag behandeling der drankwet. DEN IIAAG, 7 Mei 1881. H. K. H. Prinses Hendrik is nagenoeg ge heel hersteld van de mazelen. Het bekende biljet aan de huizen waarin lijders aan die ziekte zich bevinden, aangebracht, is gisteren boven de hoofddeur van het Paleis, verwyd,Ci'd. SCHIEDAM, 7 Mei 1881. Bij Kon. besluit is o. a. benoemd tot dijkgraaf van het hoogheemraadschap van Delf land, de heer C. D. Vreede. Particuliere telegrammen uit Londen van 6 dezer aan de N. B. Qt. luiden: De Koninklijke Oommissie voor de Transvaal heeft hare zittingen verdaagdin afwachting van de komst van sir H. Robinson. De Times meldt uit Durbandat Joubert en Pretorius Newcastle verlaten tiebben en naar Heidelberg ziju gegaan, maar het doel hunner reis is onbe kend. De te Potchefstroom buitgemaakte kanon nen zijn nog niet teruggegeven. Een half Engelsch regiment heeft eergisteren morgen Newcastle verlaten, ten einde PotchefsUooim, weder te bezetten. Deze macht is even grootJ als die welke gekapituleevd heeft. Tweeduizend boeren hebben te Schuiospruit vergaderd en besloten niet te zullen toelaten dat de Engel- scheu Potchefstroom opuieuw bezetten; zy wilden de tenietdoening der capitulatie niet erkennen. Eenige Kafferhoofden hebben besloten vereenigd de Boeren weg te jagenindien de Koninklijke Commissie hun land aan de Boeren prijs geeft. Er is een' nieuwe crisis' in het Kaapsche MinisterieScanlan stelde eene motie van wak-* v sr ilvoessel van de Schiedamsche Courant. --.-K t j I 1 V'i

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 9