7 van Maandag 16 Blei 1881. BaiteilaaSsciiE Bericftteu. s isiiiieiilaiitscis Bericiitea. I id te ;er de en tweede kamer oerstaten-generaal. msche 9 if ERA ,N K R-1J K. Eimi telegram in de Eölnische Zcitnng meldt, dat generaal Bréart eergisteren, vergezeld van den Fransehe consul-generaal, den 13ey een ultimatum zou overhandigen,, en de Temps bericht, dat, zoo tie Bey het hem voor te leggen waarhurgtractaat vatt de baud mocht wijzen, de Frausohe troepen dan onmiddellijk de hoofdstad en het Bardo, eene steikte nabij Tunis en het verblijf van den Bey, zouden bezetten. De Fransehe consu! Roustan te Tunis vro.^g. eergisteren morgen te 8 uren aau deu Bey een gehoor voor den generaal Brêarcl. De Bey .stelde zijn antwoord uit tot des middags en antwoordde toen, dat hij Btéard des namid dags te 4 uur ten gehoore zou ontvangen. Laatstgenoemde begaf zich te 4 uur naar liet Bardo en lag aan den Bey het tiactaot voor, dat uit acht artikelen bestaat; en waarvan de voornaamste clausule het vestigen van een Franschen Minister-resident te Tuuis bepaajtom over de ton uitvoei legging van het traclaat te waken. De I!ey vei zocht een uitstel tot 9 uur des avonds, om over het traclaat na te, denken. De samenkomst ken merkte zich overigens door 1 hoffelijkheid en ■welwillendheid van beide zijden. De Bey onder- teekende het traclaat te 8 uur en vei zocht) dat de Fransehe troepen Tunis niet zouden binnentrekken, hetgeen trouwens ook het voor nemen. van Frankrijk niet was. Men gelooft, dat de heer Roustan tot Minister resident van Franluijk te Tunis zal benoemd worden. De.Fransehe. troepen zijn Donderdag voor middag te 10V.) ure te Mauoriba bij Tunis aangekomen. Generaal iltéard gaf aau den Franschen consul Roustan kennis, dat liij zich te zyner beschikking stelde. Donderdag avond heeft de Bey het traktaat, bevattende de ver laagde waavborgen, dat voornoemde genei aal hem had aangeboden, oiubrteolceud. De Tu- neesisclie expeditie is daarmede geëindigd. In den Senaat kondigt de Minister aan, dat het tiactaat eergisteren door den Bry is geteekend. Hij kon den officreulen tekst niet mededeelen, doch het zal weldia aan de goed keuring der Kamers worden onderworpen. Uit een militair oogpunt, zeid'e de Minister, vcr- zekert het tractaat ons liet recht de posities te bezetten, die de Fiauscbe autoriteit noodig tal oordeelen voor het handhaven van orde en zekeiheid aan de grenzen en aan de kust. Uit een politiek oogpunt waai borgt het Fransehe Gouvernement den Bey de zekerheid van zyn persoonzijn dynastie en Sn rijk. Uit een Europeesch oogpunt waai borgt Frankrijk de met de overige Mogendheden bestaande tiactaten. De Bey verbindt zich in du toekomst geen internationale conventie te sluiten, zonder zich met Frankrijk te hebben vei staan. De Fransehe diplomatieke agenten nemen de bescherming der Tuueesische belangen in het buitenland op zich. Het financiewezen-zal in oveieenstemming met ons geregeld worden, ten einde een hetere bezorging van den dienst in het regentschap te verzekeren. Een nadere conventie zat het cjjfer en de wijze van inning,bepalen der krijgs- Jehatting die op de.weeispauujge stammen zal worden gtdegd. De Bey verbindt zicii den in voer laugs de kust te verbieden van wapenen «n ammunitie, die een voortdurend gevaar zijn voor Algerië. De Intransigeant, het blad van Roehetmt, meldt dat de Keizerin van Rusland dezer dageu in haar kerkboek een teekeuiug heeft gevoudeu, die er door vreemde hand was ingelegd. Op beide zijden van het papier was een »alg getee kend; aan de eene galg hing Jesse Belffinaun ea aan de andere de Keizerin zelve. Aan den voet van beide galgen lag een pasgeboieu kiud. Daaronder waren da woorden geschreveni Oog om nog. Uw kind zal hetzelfde lot ondergaan als 'tuiijoe.' iJtj net zien van die teekeuiug, moet de Keizerin in onmacht zijn gevallen en na dien tijd zeer lijdende zijn. Alle pogingen oni de teekeuaars te vinden zijn totdusverre vruchteloos gebleven.' b U 1 T S C 11 JL A N D. Volgens eene eoirespuudeulie uit Munehen heelt het zich bevestigd dat Dr. Jürg het par lementair leven wil verlaten en zich vuortaaa geheel en al wil wijden aan zijne betrekking van liet lieueden-Beiersch at chief te Landshut. Hij beschouwt den Beieisclmn Landdag als apolitiek gedegradeerd." ENGELAND. Joubert is gisteren ochtend naajv Manco ver trokken. ingevolge het gerucht betreffende dea opstand der inboorlingen aldaar. De Standard deelt eene depêche uit New castle van eergisteren mede, volgens welke er een oorlog tussclien de Kallei hoofden Montesia en Mocaba is uitgebroken. Moeaba, die eea vriend der Boeien is weid deu 1 dezer, met zwaar verlies, bij Lichteubeig vet slagen. De Boeien zomlen, 5üU mau le zijner ondersteuning. De koninklijke commissie besloot een Bnt- scheu olftcier naar liet toouecl des ooi logs te zenden, om cle strijders tegen liet voortzettea der vijandelijkheden te waarschuwen. ITALIË. lu de Kamer zijn vei scheiden interpellaties aangekondigd over Tunis eu de tuitenlaudsche politiek van het Kabinet. Caiioli zal heden zeggen, ot en wanneer hij zal antwoorden. Zitting van 13 Mei, In deze zitting is, zooals wij reeds gisteren als telegiafisch bericht mededeelden, de dis cussie over art, 2 der drankwet (beperking van het aantal tapperijen in veriiouding tot het bevoikingscijfei) eu over de drie amende menten, dat van den heer De Jong (onbeperkte vergunning), dat van den heer Beigsma (be perking bij gemeentelijke verordening), eu dat van dea heer Roëll (dispensatie van wettelijk maximum), voortgezet. De beuren' Schacpmnu, Van der IIoop Van Sloditeien, De Beaufort, Vuu Osunbruggeu, Van Gennep, Oorver Hooit en YVintgens be streden stork het artikel als veel te ver gaande eu ais zijnde schennis van het eigendomsrecht. De moesten gaven de voorkeur aan het amen dement-De Jong. De Minister van Justitie, ten einde aau billijke bezwaren tegemoet te komen, heeft ait. 28 zoodanig gewijzigd, dat voor dia localen, waarin, zonder strijd met de wet of de vei- ordening, op '15 Mei ISSG sterke .drank in het klein werd verkocht, de vergunning niet mag worden geweigerd, op grond van ait. 2 al. 1, zoolang zij «iet vau bestemming zijn veranderd. Overigens handhaaft de Minister art. 2 eu bestrijdt de ameudernenteu der lieereu De Jong en Dergsma. Daarentegen neemt hij het amen dement-Roëll over. Op voorste! van den heer De JoDg is de dis cussie geschoist lot Maandag. Blijkens het voorioopig verslag omtrent het wetsontwerp tot uitgifte van schatkistbiljetten vveiil de vvedei indiening van diL ontwerp vrij algemeen toegejuicht, ofschoon de redenen des Ministers daarvoor minder duidelijk schenen. Vele letleu verzetten ziclt echter steik tegen de bedoeling, om de promessen zooveel mogelijk allereerst bij de Nederlaudsclie Bank aan den man te brengen en vvenschteu eerst eene wel gemeende poging te beproeven om ze op de open markt te plaatsen misschien nog voordeeliger Het uitgeven der promessen, zonder eenige beperking was ook voor sommigen een bezwaar. SCHIEDAM, 14 Mei I8S1. Z. M. heeft benoemd tot kommandeurs der Orde vau den Nederiandschen Leeuw de beeren Zador, raad-adviseur bij het Honganisclie ministerie van justitie, en F. Ridder Ried! von Riedenau, chef der afdeeling justitie bij het Ministerie van Buitenlaudschê Zaken, te "Weenen. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zat op Donderdag den 17 dezer niet plaats hebben. Blijkens bericht van den consul-generaal der Nederlanden te Lissabon heeft de Portu- geesclte 'regeei iog, te rekenen van 20 April!!., de havens gelegen aan de kust vau Tui kye en in de Roode Zee besmet verklaard door pest. Aangaande de bekende kwestie der schrij vers bij de laticisvverf schrijft men aan 't Han delsblad het volgende; Dezer dageu is aan de schrijvpis een verzoekschrift ter ondorteekening aangeboden, waarin zij hun misstap bekenden eu vergiffenis vroegen. sDeïe mannenalhoewel in hun stoffelijk belang zoo benadeeld, hebben echter den moed gehad dit te weiveren." H. M. de Koningin van Zweden, die na het herstel van haien gemaal naar Bournemouth was teruggekeerd wordt in den loop der vol gende maand op nieuw te Amsterdam verwacht. Uit een paiticulier schrijven uit Pretoria van 30 Maait blijkt, dat de daar vertoevende Nedeihinders het er tijdens den oorlog lang niet benijdenswaardig hadden en gedwongen werden mede in het tuvinp der Eiigel--clien dienst te doen. slit schrijf dezen." zegt de schrijver van den biiof; sop in'yu kamer, by het licht dor lamp, een weelde, die tl; 4 maanden heb moeten ont beren. Deze toestand is zoo plotseling opge komen, dat wij »er aan vast" waren, zonder dat wij het wisten. Koi t nadat het bekend was gevvoiden dat de Boeren de vijandelijkheden openbaar begonnen hadden, werden de krijgs wetten afgekondigd, en moest iedeteeu naar het kamp verhuizen. Dat was een verwarring! De llueieu hadden men Pretoria gemakkelijk t kuimtm nomen. a,IIet was een kolos-ale administratie om die duizenden menschen, die daar allen opeenge pakt waren, vau voedsel te voorzien en on dei- dak te brengen en dat het er in de eerste weken een vieeselijke warboel was, laat zich

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5