Verkiezingen. Gemengde Berichten. gedeelten van het nieuwe gebouw worden inge- richt als Panopticum, in den geest van dat van mad. Tussaud te Londen en van Casten te Berlijn. Naar men verneemt is een groot handels huis in diamanten, van Hollanthchen omsprong, te Pat \js gefailleerd. Het passief moet 0 miliioen fr. bedragen. De diamantenbeurs te Amsterdam lijdt er veel verlies bij. De gefailleerde moet naar Amerika zijn vertrokken. Voor een oud clavecimbaal, dat door den heer Smulders, pianofabrikant te Maastricht, voor f 15 was gekocht en door hem weder aan het museum Plantyn te Antwerpen voor 700 francs was verkocht, is door de stad Parijs 16,000 francs geboden. Dit instrument heeft reeds op de tentoonstelling in 1880 te Brussel de aandacht van kunstkenners getrokken en is door den heer Smulders weder in goeden staat gebracht. Als de beiichtgever, die alle vertrouwen verdient, het niet zelf had gezien, zou men niet willen gelooven dat onder de tallooze merkwaar digheden en curiositeiten van allen mogelijken aard, die dag aan dag in het bekend Maison des Ventes te Parijshet hótel Drouotworden uitgestald en aan den man gebracht, onlangs o. a. voorkwamen de beide volgende, inderdaad merkwaardige stukkeneen stuk schubbig vel, omringd van zegels, onder glas, met de ver klaring er by: nfragment van het vel der slang, die in het aardsche paradijs moeder Eva ver leidde. Het kruipende dier werd daags daarna door Adam met de lans gedood, waarvan nog de sporen te zien, zyn. Echtheid door dezegels der eerste theologen en geleerden geconstateerd." Daarnaast was te zien een >lok van het hoofd van Karei den Kale", ook volkomen echt. De stukken zyn reeds lang verkocht. (iV. Jt. Ct.) Uit den strijd om het bestaan. Een lijster- paar had reeds in het begin van de lente begeerige. doch wantrouwende blikken geslagen op het dichte vlechtwerk van een klimop in mijn tuin. Men kon het hun aanzien, dat dAar zoo gaarne het nest gebouwd zou worden, waaraan ook, maar toch niet van harte, werd begonnen. Om onbekende redenen werd de arbeid gestaakt, maar blijkbaar elders voortgezet, want het wijfje, dat bij my bouwstoffen gaarde, en de mau, die t op den arbeid toeziende, op het dak zat te zingen, bewezen dat in de uaby- heid ëen veiliger plekje was gevonden. Toch zou het paar weinig geluk hebben op den huwelyksweg. Na drie weken, keerden zij weer by mij terug, misschien opnieuw verjaagd, en in korten tyd was het nest afgewerkt en zat het wijfje te broeden. Dezer dagen nu werd ry niet meer geziende man alleen voedde de reeds ontloken jongen op, maar met de meeste heimelijkheid. By had zyn vrouw verloren. Ik vermoedde reeds hoe, want het was mij bekend dat in het hoekje, door de lijsters uitgekozen, meer slagen vielen. Toch schikte uy zich in zyn lot, en had bywijlen, onder de zorgen voor de halve weezen, nog een liedje over. Voor twee dagen hoorden wij in den donkeren avond den noodkreet van den lyster. Ik hield myn hart vast, omdat ik wist wat gespuis het gezin kon belagen. In de morgen geen gezang; op dien dag werd de zanger niet gezien, als gewoonlijk met drift in hoeken en aan den graskant wormen zamelende voor de jongen. Den vo'genden dag wilde ik weten wat er ge beurd was en klom by het nest. Daar zat de lyster; staart en vlerken staken over den rand heen, maar - vreemd - hy week niet voor myn hand: hy was dood. Het rif, dat ik wegnam, miste den kopde rug was tot de borst uitge vreten; toeu ik de hand in het nest stak, 'voelde ik de koude, doode jongen. Toen nam jk ook het nest weg. In de worsteling was de -vader bezweken, en had stervend zich nog uit gestrekt over zijn kinderen. Die vijf kleintjes! joel de slagpennen nauw uitgekomen en even pet pluisveeren gedekt, lagen zy daar met ,V= v afgebeten hals in het nest, en het nest zelf was geklemd met het bloed van oude eu jongen. De ratten hadden eerst de moeder weggesleept, toen den vader besprongen met de kindeien. Mijn gezin stond klagend om het droef toorysel de een dachtdie arme kleinen t de ander die arme ouders! Allen waren vol ergernis over den roover en bij het zien van die vermoorde onnoozelheïd, hielp ik den staf over hem breken. Dat is het rechtsgevoel, dat in verzet komt, telkens als er een ondergaat in den kamp voor een heilige zaak, of als de weerlooze verstikt wordt in den worgenden gieep vau de geweldige. Maar aan het feit dat de rat ook haar jongen wil grootbrengen en aan den krimpenden worm, die ook graag wou leven, maar door den lyster uit elkaar werd gerukt om zyn jongen te voeden, dacht niemand. C, H. D. {L. D.) Maassluis. Van de beugvisscherij is een schip binnen met 74 ton viscli, 5 ton lengen 25 ton schel visch. Oudewater. Gisternamiddag ten 12l/2 ure heeft er op de Rijnspoorweg by deze gemeente een hoogst treurig ongeluk plaats gehad. Een 21 jarig jougmensch S., uit Rotterdam, werd tengevolge van het onvoorzichtig vau een ver keerde zijde verlaten van den trein, onder een juist passeerenden sneltrein geworpen, waardoor hij geheel verpletterd werd, en het vervoer van het treurig overblijfsel niet kon plaats hebben. Amsterdam. Aanst. Maandag begint te Amsterdam de telephoon, althans onder een tachtig geabonneerden, te werken. Westzaan. Alhier is op eeue verkooping ran meubilaire goedeieu een beeldje van aai de- werk, voorstellende een Bacchus op een wijnvat, verkocht voor f 143, terwyl terstond na den verkoop den kooper nog een belangrijk hooger som werd geboden, als bij het wilde afstaan. Heppel, Dezejy dageu viel alhier een knaapje in het diepe kanaal aan het Galmanspad. De nog geen 12jarige Hendrik, zoon van de weduwe Barten, eene boodschap voor zijne moeder doende, zag dit, wierp de voor haar gehaalde goederen weg, sprong zonder zich te bedenken in het water, had het geluk het kind te grypeo en wist het noet groote inspanning van krachten aan den kant te brengen, op den wal te halen en van een anders .wissen dood te redden. Hy bracht het kind naar de ouder- lyke woning, en geen mensch thuis vindende, ontdeed hy het van de kleederen eu biaclu het te bed, waar de moeder het later goed toegedekt en verzorgd vond. Deze ^leldendaad van een 12jarigen knaap verdient openiyk vermelding. (Mepp. Ot.) Kandidaturen der Tweede Earner. De kiesvereenïging sBuigerplicht" te Rot terdam heeft in een gisterenavond gehouden vergadering de aftredende leden der Kamer de heeren Mr. J. Van Gennep en W. A. Viruly Ver- brugge kandidaat gesteld, na alvorens besloten te hebben tot grondslag aan te uemen samen werking met andcie liberale kiesvereehigingen met instandhouding van de kiesvereeniging >Burgerplicht." »Vreest God, eert den Koning" te Broek op Langendijk heeft den heer S. baron Van Heemstra kandidaat gesteld. Te Grauw is Dr. J. Zaayer Az. te Leeuwar den kandidaat gesteld. >Concordia" te Maassluis stelde de heer Schagen van Leeuwen kandidaat In een kiezersvergadering der veieeniging sArnhem" te Arnhem is de heer Ph. W. Van der SleyJen, kandidaat gesteld. ïHervormiug zonder wanorde" te De Bildt stelde de heer Humalda van Eysinga kandidaat. Da anti-revolutionaire Geldersche kiesver- i eeoiging stelde voor het kiesdistrict Arnhem den heer Mr. Beelaaitsmn Blokland kandidaat. De liberale vereenigiug Eensgezindheid t8 Dalfsen heeft Mr, j. A, SandbeigJr, kandidaat gesteld. De centrale liberale kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Dokkum stelde Jhr. Mr. J, F. Van Humalda van Eysinga kandidaat. Vooruitgang te Amersfoort heeft besloten geen kandidaat te stellen. De Anti-revolutionaire kiesvereeniging Vader land en Koning" te Utrecht stelde de heer S. Van Heerostra, burgemeester van Hillegom, kandidaat. Een aantal aanzienlijke Engelsche dames hebben eene vereemging in het leven geroepen, de Rational Dress Society, die zich ten doel stelt de kleeding der vrouw zoodanig te hei vormen, dat zij beantwoordt, niet aan de srnakelooze, meestal ongezonde, vaak dol zinnige en steeds op verkwisting aangelegde voorschriften van Parijsche knipsters en co cottes, doch aan de eischen vau gezondheid, doelmatigheid en reinen schoonheidszin. De vereenigiug stelt zich voor dit doel te bet eiken door middel van bijeenkomsten, geschnftjes, en vooral door het verspreiden van goede modellen. De jaarlyksche bijdrage voor het lidmaatschap is slechts fl.50. Een bond aldus tegen de misselijkste aller tirannieën: de mode. Of deze poging beter slagen zal dan vroegere van dien aard, staat te bezien. Het belooft iets goeds, dat het streven ditmaal niet van burger-vrouwen uitgaat, maar van groote dames, die eenvoud kunnen be trachten zonder haren sstand" in gevaar te brengen. Toch zal het voor die enkele moedigen een harden dobber wezen, op te roeien tegen dien stroom van ydele wezens, die nu en dan dan mond vol hebben van sde emancipatie der vrouw", doch inmiddels vrijwillig de slavinnen blijven van hare hoedenmaaksters en naaisters. Te Brussel is een hard looper, die zeventig maal in mededinging met een paard de baan moest afleggen, bij den zestigsten toer over wonnen, met evenwel door derf viervoeter, dien hij evenals den vorigen dag, toen hy de over winning behaalde, was voorgebleven, maar door de wai rate, daar hij tengevolge van een hersen- aandoeuing plotseling^neerstortte. De toeschou wers hevig ontsteld, klommen de afscheiding over om den man te hulp te komen. Na verloop van een vierendeel uuis herkreeg hy het bewustzijn. De resultaten van het laboratorium voor het onderzoeken vau vervalschte levensmiddelen, sedert kort aan de prefectuur van politie te Parijs verbonden, overtreffen, naar het schijnt, alle verwachtingen, Vau twaalf monsters melk werd ééu zuiver bevonden, en van negen monsters confituren evenzoo. Met bier eu azijn was het ongelukkig gesteld, maar nog erger met den wyn, van welke slechts 3 op de 133 monsters onvervalscht bleken te zyn. En het onrust- barendst is, dat de vervalschingen van vrywat chemische kennis blyk geven. Na veel moeite en geduld is hot een botanist te Potsdam gelukt een viooltjesboom - op te kweeken. Gedurende 40 jaren heeft hij het bloeien van het boompje belet door zorgvuldig de benedenste bladen en uitlooper* af te snyden. Zyn moeite is nu rykelyk beloond, daar het boompje eene hoogte van li^centimeter heeft bereikt, er als een palmboom uitziet, en thans door zijn praebtigen bladerenkrooo en ryke bloemontwikkeling het schoonste gezicht op levert. Potsdam is bekend als 'de hoofdzetel der kweeket y van violen, alwaar by de verschillende hoveniers gedurende den winter circa 20,000 potten staan, waarvan 5000 in bloei worden gehouden, die dagelijks over de honderd bloemen opleveren. -

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 6