Bimenlaailulie Bericltea taal,en beriep zich daarbij op de onpartijdige, openbare meening van Europa en Amerika, welke Engeland prijst, omdat het gerechtigheid boven wraak en het belang van Zuid-Afrika boven ijdeien militairen roem stelde. "Volgens eene dépêche van den onderko ning van Indie, heeft deze bericht ontvangen uit Kandahar, waarin gemeld wordt dat de troepen van den emir den 3 dezer nabij Girisbk eene uit ongeregelde kavalerie en infanterie •samengestelde strijdmacht, onder aanvoering van aanhangers van Ayoub-Khan, versloegen. Het gevecht zou vier uren geduurd hebben. Het verlies wordt niet opgegeven. De, Standard heeft een telpgram uit Athene waarin verzekerd wordt, dat de Minister van Financiën in de joDgate fraudes betrokken is en daarom zijn ontslag ophanden is. In een brief van de Kaapsche corres pondent iler Daily Nexus wordt de ommekeer geschetst, die er sinds den Transvaalscheu oorlog heeft plaats gehad in de politieke stemming der kolonisten. sDe kolonie", zoo lezen wij, >is weder tot zichzelf gekomen. De koorts is vooibij. De bewondering voor Sir Bartle Frère en de zoogenaamde imperiale denkbeelden welke hij vertegenwoordigde, is als een ebtij afgeloopenen zoo zien wij heden weer de heeren Molteno en Merriman, dezelfde mannen die door Sir Bartle werden aan kant geschoven, op het kussen gezeten, omringd door een veel sterker meerdeiheid dan te voren." Naar aanleiding van dit schrijven meent de Daily Nexus dat terwijl te Kaapstad een Engelsche Premier den steun geniet van een machtige Hollandsche partij de uitzichten op eene minuelijke schikking in de Transvaal aanmerkelijk verbeterd zijn. In het Oosten van Londen heeft een groote brand gewoedwaardoor 30 huizen, alsmede eenige scholen en werkplaatsen in de asch gelegd werden. De schade wordt op f 400,000 geraamd. FRAN KRUK. Weder heeft de Senaat een zijner leden ver loren de heer Robert Dehault, die door het departement Haute-Marne afgevaardigd was. Hij behoorde tot de rppubükeinsche partij. Door dit sterfgeval is het aantal ledige plaatsen in den Senaat geklommen tot zeven. Zes senatoren zijn namelijk overleden, van welke één (Littré)zitting had voor het leven. Eén, de heer Claude, uit het departement der Yogeezen, heelt zijn ont slag genomen. Volgens de Tèlêyraphe heeft de Fransche Regeering den Paus doen weten, dat de Fransche gezant bij het Vatikaan zal worden terugge roepen, indien de Paus den Franschen bisschop pen wenken geeft voor de aanstaande ver kiezingen in Frankrijk. De laatste communards, voor het grootste gedeelte zieken, die bij vorige gelegenheden niet mede konden gaan, worden dezer dagen uit Nieuw-Caletlonie te Brest verwacht. Hun aantal beloopt nog ongeveer zes en dertig personen, waarmede de transpoiten van geamnesticerden afgeloopen en zij allen in Frankrijk terugge komen zijn. RUSLAND. Een nota van het Regeentigsblad spreekt de veronderstelling tegen, dat Rusland onverschillig zou zijn tegenovr de Bulgaarsche crisis ot lint vbeslmt vari den vorst zon misprijzen, De oihilisteu hebben een proclamatie uitgegeven, waarin zij protesteoren tegen de beschuldiging als zouden zij de landelijke be- volking opgeruid hebben tegen de joden. Het nihilisme zeggen zij, houdt zich met geen gods dienst be/ig en telt verder een groot aantal aanhangers onder de jodeu. Naar men uit Alexandrowsk bericht, keeit de woede der bevolking, nu do Joden beroofd en uitgeplunderd zijn, zich tegen alle niet-Russen, vooral tegen de daar wonende Duttschers cn Grieken. Er moeten onder de boeren en burgers een aantal proclamation verspreid zijn, waaiin zü opgewekt worden alle buitenlanders to ver drijven en de grond bezittingen van die vreemde lingen nader elkander to voideeien. Bij do Russische Jïegeeiing bestaat het ^•voornomen nnar allo groote plaatsen in Europa politie-ngrnton te zenden om do nihilisten die daar v-rhlijf houden, te bespieden eu hunne handelingen t:a te gaan. Naar men meldt, zouden repris twaalf van die agenten vei trok ken zijn naar Londen, Pm ijs en Geneve. Of zij daar ve»l zullen uitvoeicu valt te betwijfelen. JDe RussPche politie gaat niet dadelijk'voor Reel snugger door. DU ITSCHLAND. Wegens het gerucht, volgens hetwelk de socia listen Bebel en Liebknecht, leden van den Rijks dag, voornemens waren naar Zwitserland te verhuizen wanneer de burgerlijke staat van beleg te Leipzig werd afgekondigd, hebben beiden thans verklaard, dat zij er niet aan denken, Duitschlaod te verlaten. Daarentegen schijnt het zich te bevestigen, dat Fritzsche en Vahl- teich naar Amerika zullen verhuizen. In Juli zal te Breslau eene groote ver gadering worden gehouden van Katholieke werkbazen in Silezie. De reeds bestaande Ver- eeniging van dien aard te Breslau heeft namelijk besloten, langs dien weg eene poging ta doen om in elke stad der provincie zulk eene Ver- eeniging te stichten. Blijkens het programma heeft de zaak ten doel: bevorderlijk te zijn aan de industrieele belangen der werkbazen en aan de godsdienstige gezindheid, alles onder uitsluiting vau alle politiek. R U I E N I E. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren een beraadslaging gehouden naar aanleiding der interpellatie over de kwestie der Donau- scheepvaart. Alle sprekers bestreden dc eischen van Oostenrijk. Met 39 tegen 23 stemmen werd eenvoudig besloten over te gaan tot de orde van den dag, met welke motie het Gouver nement zich had vereenigd. SPANJE. Er is een koninklijk besluit verschenen waarbij het allen verbannenen vergund wordt in het vaderland terug te keeren. GRIEKENLAND. De Minister Sotirapoulo heeft zijn ontslag ingediend. De heer Balsamaki zal benoemd worden tot Minister van Justitie. SCIUEDAM9 Juni 1881. Gedurende de week van 23—30 Mei jl. is door den keurmeester van het vleesch voor de consumtie afgekeurd het vleesch van een paard, tuebehoorende aan J. K. alhier, welk vleesch onder toezicht der politie is begraven. In een gisteravond gehouden vergadering heeft de Katholieke kiesvereeniging sde Grond wet" alhier tot kandidaten bij de aanstaande verkiezing voor twee leden van de Tweede Kamer gesteld de heeren J. G. Van den Berg, hoofdingenieur van de Staatsspoorwegen te Arnhem, en G. P. Ittinami Jr. te Rotterdam. In een vorig nummer deelden wij reeds mede, dat deze kandidaten ook door »de Grondwet" te Rotterdam en Kialingen waren gesteld. iStaatsblad no. 54 behelst het besluit van '1 Mei 18S1, bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de tusschen Nederland en Rus land op 26 Maart/7 April jl. te St. Petersburg ondei toekende verklaiing tut wederkeenge be scherming van handels- en labricksinei ken, en uo. 62 het besluit van 28 Mei 'lSSt, tot schor sing van liet besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland, dd, 3 Mei 1881, houdende goedkeuring van eene door de vereemgde ver gadering van Heideland vastgestelde vei ordening op de stoomboot»aan in de boezemwateren van dat hoogheemraadschap, De commissiedie zich indertijd belast heeft met ue heistelling en beveiliging van van St. Willebtoidsput te Ileiloo (de heeren HasebroekAlberdingk Thijm Mr. A. D. De Yries Az., A. B. J. Sterck, Ctiijpers, Ten Kate, Hofdijk en Dr. Borrel) is zoover in haar pogen geslaagd, dat, met medewerking van het ge meentebestuur te Ileiloo, de ondernomen taak is veizekerd. De eeuwenoude put, waarvan o. a. met, be langstelling melding wordt gemaakt in de ge schiedenis der Chr. kerk van Tor Haar, Moll eu Swalue, zal met een hekwerk stijl, versierd met oen opschrift en een diietal kleine wapen schilden, worden omgeven. Aan de buitenzijde wordt een pompje aangebrachtzoodat de eigenlijke put niet meer door de lieve dorps jeugd ontreinigd zal kunnen worden. (N. 21. Ct.) Het Dagblad verneemt, dat de oproeping om den hoer E. Douvves Dekker ter Tweede Kamer to door» zou,ion niet zonder gevolg is gebleven en zelfs financieels steun ter bereiking van het doel is tin-gezegd. Omtrent de sDulleit-stichting" te Arnhem deglt men mede. dat het doel van den ei flater is geweest om, zonder onderscheid van gods dienst, een jaarJijksehe ondersteuning (voor sommigen levenslang) te doen toekomen aan lieu, die door hun gediag dit verdienen eu voor wie het blijken mocht dat daaraan be hoefte bestaat. Als vereisch'ten zijn daarbij aangegeven, dat men óf Arnhemmer van geboorte moet zijn, óf minstens 15 jaren te Arnhem moet hebben gewoond. Elke toelage bestaat uit minstens f250, welk bedrag in sommige gevallen tot f500 per jaar kan worden verhoogd, tervvyl men bereaent dat 250 a 300 personen daarvan kunuen genieten. De heer Mr. J. Messchert van Vollenhoven, oud-burgemeester van Amsterdam, oud-lid van de Tweede en Eerste Kamer, president-commis saris der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij, commandeur der orde vau den Ned, Leeuw en ridder van verschillende binnen, en buitenlandsche orden, is gisteren overleden. Het eggen aan den Hoek van Holland, met het doel om door het losmaken van den bodem de vaaigeul te verdiepen, is, naar W'j vernemeD, wegens geheel onvoldoende resultaten gestaakt. Door deu Minister was reeds last gegeven deze proeven met piimo Juni testaken, toen men door het bekomen van averij aan liet met dat werlc belaste vaartuig genoodzaakt was reeds vóér den lsten Juni het werk testaken. De gisteren te Amsterdam gehouden algemeene vergadering der Vereeniging sVolks- onderwijs" werd door 71 afgevaardigden bijge woond, De heer Moans heette de aanwezigen als voorzitter in welsprekende woorden welkom. Uit het verslag omtrent den toestaud der Ver eeniging bleek, dat deze gunstig kon worden geuoemd. Wel hebben veie leden voor het lid maatschap bedankt, doch er trad ook weder een duizendtal andere personen toe. Met bijna algemeene stemmeu werd besloten tot vooitzettiog der uitgaaf' vau het Volksblad waarvan de redactie om tiet zeerst werd geprezen. Als lid vau liet hoofdbestuur werd gekozen de lieer Mr, "Van Gilse te Rotterdam. De Nedei landsche inzenders op de vis- scherij-teotoonstelling te Berlijn, die bekroond zijn geworden niet de gouden medaille, hebben dezer dagen, in plaats van de gouden, eeue verguld zilveren medaille ontvangen. {N.B. Ot.) De Amsterdammers en Haai lemmers be stormen letterlijk hunne nieuwe badplaats Zandvoorl. Sedert den dag der opening van de lijn tot en met 0 dezer zegge 4 dagen werden naar de verschillende tnsscheustatious en de beide eiuilstations reeds 10515 icizigers vervoerd. Neemt uien daarbij in-aanmei king, dat de tweede Pinksterdag niet bepaald uit muntte door fraai weder, zoodat tal van voor genomen uitstapjes kwamen te vervallen, dan zal meu erkennen dat de nieuwe spoorweg verbinding zich in een meer dan gewoon druk verkeer verheugt. Vei scheiden ingezetenen van Zuidivolile hebben te zomen een pi enne van f 250 uit geloofd aan hein die de justitie den dader op liet spoor brengt van deu mooid, op de boe rendochter Mina Koes gepleegd. Maandag tegen middernacht is een man te Amsteidam in een huiselijk geschil met zijne gade handgemeen geworden en door deze in drilt uit het laam gesmeten. De omstandigheid dat de Samojeedsche vrouwen gewoon zijn o. a. medailles aan de routs en aan de haarvlechten te diageu, beeft deu conservator van 's R'yks Ethnographiscii museum aanleiding gegeven, om der lïegeoi ing aan te vragen de waardeloozo, uitgeschoten afslagen van medailles en penningen uit het dezer dagen opgeheven academisch penning kabinet te Leiden. Deze penningen zijn, voor zoover ze uit ijzer en lood bestondendeels vernikkeld, deels verguld op de fabriek van de heeren Wisse en Picculuga te 's Hage, Z. 0. Buitensingel uo. 127voor zoover ze uit geelkoper bestondenopgepoetst. In iedere medaille is een gaatje geslagen, ou een koper en ringetje daarin bevestigd. De kleinere penningen zijn op repen rood leder vastgehecht. Op die wijze in den gewenschten voun geluncht en gesorteerd, zijn deze medailles toeveitiouwd ttau de olfieiereu van de Willem Barents, met verzoek om bij eventueel samentreffen met Snmojeeden, te pogen ze als ruilmateriaal tegen ethuographiscliG voorwerpen ingang te doen vin den. Het al ol niet ontmoeten van Üamojeeden is afhankelijk van de omstandigheid of straat Jugor (tusschen het vasteland eu Wuigatecli) open ot dichtbevroien wordt gevonden. Is de straat open, dan zijn er geen Sainojeeden op Waigntsch, Is da straat bevroren, dan zeilt de expeditie Waigatsch om, ten eiudc te trachten, noordelijker een doorgang te vinden. Bij die gelegenheid zal er wel een middel rijn om nu eu duo aan wal te gaan. {Aardrijkskundig Wbl.)

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2