tacMjnt iapiijh, Bitmtel Diiiai. BgiiEalaiasElëleficliteii. A0. 1881. Donderdag 16 Juni. M 5205. kennisgeving. y "Vijl en Dertigste Ja, a"r gang. B E L 9 1 E. De onthullingen van den geweten bisschop van Doornik hebben een naklank onder de studeerende jeugd der Katholieke hoogesehool van Leuven. Zooals men weet, Siet Mgr. Dumond verscheiden brieven drukken, die hij in vroeger jaren ontving van den uitramontaanschen pro fessor Périn. Deze was toen zijn bondgenoot in den strijd tegen het liberale katholicisme van i'yne Leuvensche ambtgen ooten, die in zijn schrijven heel onzacht behandeld worden. En niet z\j alleen, maar wie onder de geestelijke en wereld Like Katholieken van gematigdheid verdacht werd, stond bloot aan de aanvallen •van den volbloed syllabusgezmden leeraar. Onder anderen werd Mgr. Deschamps, de aarts bisschop van Mechelen, heel oneerbiedig gehe keld. Dergelijke aanvallen zouden misschien geen erge gevolgen voor hun dader gehad hebben in den tijd toen hij en zijne leer in blakende gunst op het Vaticaan stonden, maar sedert Leo XIII de bestrijders der Belgische Grondwet berispt heeft en meer van gematigdheid dan vau heftigheid ver wacht, is het rijk van den heer Périn uit, en moeten zijne schimpscheuten en vijandelijkheden van vroeger hem zuur opbreken. Door niemand wordt hij meer gesteund of verdedigd; door de politieke Katholieken wordt hij als een hoogst - gevaarlijk struikelblok hunner partij geschuwd -en geweerd. Een deel der studeerende jeugd •vte Leuven gaf in de laatste dagen herhaaldelijk -kre vijandelijke gezindheid jegens hem lucht. Een eerste maal werd de rust heisteid door ('den lector der universiteit; verteden week 4' braken de onlusten nogmaals uit: kiakeelen en schermutselingen onder de .studenten, stoornis in den leergang van prof. Périn, utijouwingen aan 'rijn deur zijn aan de orde van den dag, r' i-Iis Journal de Brtizeiies, het orgaan der gema- iHigde clericalen, geeft den strijdlustigen profes- <-'sor den wijzen raad, den aftocht te blazen. Ook 'j-ven hem zal het blad dan schrijven wat het na Thiers' dood zeide: un Ion debar ras, ENGELAND. De 100ste gebooitedag van Geoige Ste- apbenson is te Newcastle upon Tyne met gmote ^plechtigheid gevierd, in tegenwoordigheid van :eeöa overtaii'tjke menigte, die uit alle deelen J.van Engeland was samengekomen, Ook te ^Chesterfield word de dag gevierd. In het Crystal sïafscs te Londen is eene tentoonstelling geopend van alles wat op de verbetering vau het spoor wegwezen betrekking heeft; de opbrengst zal strekken voor het gesticht ta Derby ten behoeve van weezen van spoorwegbeambten. Te Wilain "on Tyne, Stephenson's geboorte plaats werd een groote locomotieven-tentoon stelling gehoudsn, en bij de hut, waar de groote uitvinder het levenslicht aanschouwde, een -herinneringseik geplant. Vooits had er een optocht van trekpaarden plaats, alsmede een van verschillende corporation waaraan IGO.OÖÖ personen deelnamen, gevolgd door een feestelijke vergadering, eeu banket en een muziekfeest, terwyl een vuurwerk al die festiviteiten besloot, Volgens particuliere berictiten uit Durban aan de Standard verwachtte men te Pretoria, dat het geheele Transvaalsche gebied zou worden teruggegeven; want Wood acht wel een neutraal terrein tusschen het gebied der Transvaal en dat der inboorlingen noodzakelijk en bleef op de vestiging van zoodanig terrein aandringen, terwyl hij voornemens was, indien dit niet geschiedde, zjjn post neder te leggendoch de andere leden: der Commissie helden over tot het tegenovergestelde gevoelen. De Standard heeft uit Rome bericht ont vangen, dat de Paus de houdtng der Iersche geestelykheid afkeurt en de Iersche bisschoppen dientengevolge eene herderlijke vermaning heb ben ontvangen. De Britsche natie heeft de 20,000,000 p. s. en de honderden menschenievens, die de inval in Afghanistan haar kostte, toch niet geheel weggesmeten. Immers een Londen3ch blad meldde jl. Vrijdag: De Afghaansche oorlog heeft het Britsck Museum verrijkt met een exemplaar van de zeldzame belangwekkende jachtspin, en mét 57 stuks Lepidoptera, door den heer Rye uit Kandahar medegebracht. ÜÜITSCHLAND. Naar hetgeen ïvan vertrouwbare zyde" aan de Köh, Zeitung wordt geschreven, zal de Rijks- regeering den afgestemden begrootingspost voor den Duitsche Volkshuishoudkundigen Raad we der, namelijk bij wijze van derde lazing, by den Rijksdag in behandeling brengen. Volgens een telegram uit Berlijn aan de Köln Zeitung staat het thans vast, dat de heer Von Pultkamer,Pruisisch Minister van Eeredienst en Onderwijs, de portefeuille van Binneulandsehe Zaken zal overnemen, en dat de Keizer, die zich thans te Ems beviudt. aldaar het besluit der benoeming zal uitvaardigen. Als zijn ver- moedel'yke opvolger bij het departement van eeredienst en onderwys wordt nog altoos de heer Von Gassier genoemd. Zondag heelt de feestelijke opening der jachttentoonsteiiing te Kleef plaats gehad. We gens vertraging van verschillende inzendingen was nog niet alles in alle afdeelingen geiaug- schikt, doch men hoopte hiermede biun< u twee ot drie dagen gereed te komen. De laudverhuizing naar Amerika neemt in DuiUchland in zoo groote verhouding toe, dat het piovineiaal bestuur van Bamberg aan de agenten van laudverhuizing verboden heeft, nog plakkaten aan te hechten waarin zij het publiés, hun diensten aanbieden. To Augsburg in Beieren waren eenige dagen lang Hl verscheidene winkels openlijk bil jetten voor de ramen gehaugeu, waarop te lezen stond: Roepstem aan de Christenbroedeis! Wij willen gewillig onze belasting betaleu, maar het Jodendom moet vernietigd. Haat en wraak! Dood en buuull Dat is ons besluit, (get.) Het uit voerend comité voor de Joden." De politie heeft de verwijdering der biljetten gelast. ITALIË. In de Kamer kwam het ontwerp tot her vorming der kieswet in behandeling. Depretis zette de bedoelingen van het Gouvernement betreffende de voorna.- ïste punten van het ontwerp uiteen: een guad van bekwaamheid en een geldelijke census. Voor de eerste wordt gesteld het doorloopen van de tweede klasse der lagere schooi, voor den anderen een minimum van 19.80 lire. Hiervan maakt het ministerie eene kabinets-kwestie, De Regeering wil enkele, door de Commissie reeds goedgekeurde amen dementen aannemen; andere verwerpt zy. De Kamer heeft met 314 tegen 39 stemmen verworpen de amendementen van Fortis en anderen, strekkende om tot het kiesrecht alle Italianen toe te laten die in het genot zijn van hunne burgerlijke rechten en de meerderjarigheid bereikt hebben. Het comité dat zich vereenigd had om een standbeeld voor Garibaldi op te richten, heeft dezer dageo te Nizza een vergadering belegd, waarin besloten werd de gelegenheid om voor dat doei ia te schryven op te schorten, om later daarmede voort te gaan. De bijdragen die men reeds had ontvangen, zijn op voordeelige wijze vastgezet. De Congregatie van den Index was buiten gewoon bijeengeroepen, om te overwegen hoe te handelen ten opzichte van Gurei's jongste werk: Eet nieuw Italië en de oude Zeloten, Ik verneem uit goede bron, meldt de Romeinsche correspondent van de Daily Newt, dat de Con gregatie besloten heeft het boek te verbieden wegens de vryheden, die de schrijver zich ver oorlooft omtrent de Onfeilbaarheidsleer, den Syllabus en het "kerkelijk recht van censuur. De Aurora, het bekende blad van het Vaticaan, heeft eenige uittreksels uit het boek gegeven eu by die gelegenheid den gewezen jezuïeten pater uitgemaakt voor een boosaardigen ketter. In de darpskapel te Santena is een ge- denkteeken opgericht ter eere van den staatsman Oavour. De inwijding is met veel plechtigheid geschied, FRANKRIJK. De Kamer van Afgevaardigden heeft de supplementoire .credieten ten bedrage van 14 raillioen voor de Tonische expeditie met eenparige stemmen aangenomen. De Senaat heeft de eerste lezing toegestaan van het ontwerp op het verplichte onderwys. Voorts stelde hij den 23 dezer vast voor de verkiezing van een onafzetbaar lid ter vervanging van Littré. De Kamer besloot met 440 tegen 20 stemmen over te gaan tot de artikelsgewijze behandeling van het wetsontwerp tot vermin dering van den militairen diensttijd. Bezitting werd geschorst. Bij de Zondag 11. te Lonchamps gehouden wedrennen om den grand pria (-150,000 fis.) der stad Parijs, heeft alweer, evenals bij de jongste Derby-rennen, een Amerikaanse!! paard gezegevierd, da Kashall van James ileere, tot-» groote opgewondenheid der Yankees, terwijl Franschea eu Engelscheu zeer terneergeslagen schenen. T U R K IJ E. De Turksche regeering heeft met het oog op plaatselijke behoeften tot, aan den aan staanden oogst, den uitvoer van koren uil bet vilayet van Benghazi verboden. Belanghebbenden f |K*( kvmiÜlrt! f 1 .Hh, franco i»'i pint, iiuw- het Keiieele Hyk 'i,5Ü. kftondeilijUe iwtmners u.iQ. «liUBAUi MARKT, E, tZA. ADVERTENTIEPRIJS: Wil 1—10 geWOM Mgalï met inbegrip van eene Courantf 1,10, Iedere gewone «gei meer0.10, Driemaal, plaatsing wordt tegen tweemaal, berekend. De Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Doen te weten; Dat op Zondag den 19 Junij e. k.na het eindigen der Voormiddag-Godsdienstoefeningenaan de huizen der ingezetenen, eene algemeene Collecte zal geschieden, ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en onder steuning ran ie Gewapende Dienst in de Nederlanden met intnoodigmg omnaar vermogendaartoe bij te dragenen aizoo mede te werken aan de verzorging van verminkte krijgslieden en de tegemoetkoming in de behoeften der betrekkingenvan hendie in den strijd voor het Vaderland gesneuveld zijn. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 15 Junij 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DUIi VAN MATENESSE, De Secretaris, A, W, MULDER.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 1