fiïHASlüI LEERAAR Per Telegraaf. AIiyEBTEHTIËN. v. UI SCHIEDAM. Gemengde Berichten. 7 Aan het CnrsnTAJIUM te Schiedam -wordt met lo September c. k. verlangd, op eene jaarwedde van f 240Oeen J) Den 13dt»n de/er stierf te Weenen prof. Jozef van Skoda, de groote hervormer op het ge bied der pathologische'anatomie; als speciali teit voor borstziekten had hij een Europeesche vermaardheid verworven. .Zijn verhandeling over oauscultatie en percussie" maakte 'hem onsterfelijk. Ook bij de wedrennen van Ascott heeft Jroquois, het paard van den Amerikaan Loriilard, dat bij de Derby-wedrennen overwon, den prijs behaald. In het weeshuis te Chatellerault barstte Dinsdag een ernstige brand uit, die echter, zonder eenige persoonlijke ongelukken te ver oorzaken, spoedig werd gebluscht. Uit het on derzoek naar de oorzaak van het onheil bleek, dat twee weesmeisjes, een van veertien en een van twaalf jaren, den brand moedwillig hebben veroorzaakt door een hoop stroo op zolder in brand te steken. Zij hebben reeds volledige bekentenis afgelegd, maar weigeren de redenen van haar misdaad op te geven. Het bekende «Circus Renz", gedurende een groot gedeelte van het jaar gevestigd te 1 Berlyo, bevindt zich sedert eenigen tijd te Milaan De voorstelling op den avond van 9 dezer gegevenmoest plotseling worden geëindigd. Een der kunstenaressen, een paardrijdster, stiet zich een dolk in de borst, nadat zij van het paard was gesprongen, waarop zy haar toeren had verricht. Hoewel zwaar gewond, wanhoopt men niet aan haar herstel. Te Orange in New-South Wales is eene inrichting geopend voor het doen bevriezen van vleesch. Zij is ingericht voor eene dagehjksche slachting van 60 ossen en 400 schapen. Te Budweis had iemand sinds eenige dagen opgemprkt, dat een paar musschen zich in een zwaluwennest op zijn dak hadden inge kwartierd. Dezer dagen zag hij nudat de zwaluwen druk in de weer waren met 't aan dragen ilan ströo en klei, terwijl twee hunner buiten het ne3t wacht hielden. Bjj nader on derzoek blmk, dat zij bezig waren de musschen levend te begraven door afsluiting van den toe gang tot het veroverde nestl Toen dit werk gereed was. vlogen ze allen lustig heen! Als een voorbeeld van den invloed der joden onder de onwetende Russische boeren verhaalde een jood het volgende karakteristieke staaltje aan een correspondent van de Times.- Een boer begeeft zich tot een jood in een naburige gemeente en vraagt een roebel ter leen, om woedkt te koopen. De jood stemt toe. maar vraagt een onderpand, en stelt den boer voor zijn pelsjas in pand te geven. De boer keert terug om zijn jas te balen, en geeft hem, in rui voor een roebel, aan den jood. Laatstge noemde leent evenwel, gewaarborgd door de pelsjas, den roebei slechts tegen do gebruikelijke 100 pCt. en brengt den boer aao het verstand, dat deze, zijn jas lossende, behalve den ge- leenden roebel, bovendien nog een tweeden roebes moet betalen voor het leenen. De boer begrüpt dat, en gaat met zijn roebel heen. Alvorens hij zich heeft verwijderd, roept de jood hem terug en zegt: iWat ben je toch set, idioot! Geef mij den roebel, dienikjezoo- gaf. terug, daar je hem toch maar aan -drank zult besteden. Als je dan-komt om je jae, heb je slechts eer) enkelen roebel te betalen." Geheel verbaasd over die klemmende logica, geeft de boer den roebel weer af, keert naar zijn- vr'enden terug, en nadat hij hun heeft verhaald wat hem is wedervaren, roept de een dof/andere u|l: «Wat is dat? breng je niets ,meè? Je hebt geen geld, geen woedki, je bent en jood een roebel schuldig, en je bent je jas -Ül?" De domme boer krabt achter zjjn ooren len antwoordt»Ik begrijp waarachtig niet hoe è|et ie,gebeurd: maar de'jood had in xjjn be- ""gekeyng volkomen gelijk." Een nog onuitgegeven doch authentieke brief van Rossini, aan een joog componist, die hem om raad gevraagd had omtrent eene ou verture, luidt: vAlgegieene en onveranderlijke regelMen wachte den avond voor de eerste voorstelling af, om de ouverture te schrijven, viets inspireert meer dan dwang, dan de lastige aanwezigheid van een kopiist die staat te wachten, dan de melancholieke blik van een wanhopigen directeur, die in zijn haar woelt. De meesterwerken van dit soort werden in mijn tijd in Italië niet anders gesclneven. De direc teuren waren ailen kaalhoofdig, voor ze de 30 jaren bereikt hadden. De ouverture Othello heb ik in een kamertje van het Palazzo Parbaja gecomponeerd, waarin mij de vreeselykste en kaalste aller directeuren met een bord macaroni had opgesloten, onder bedreiging mij er niet eerder levend uit te laten dan met de laatste noot der ouverture. De ouverture Gasza ladra heb ik niet' den avond voor de eerste voor stelling, maar op den dag zelf, op den zolder van het Scala-theater te Milaan geschreven, waar mij de directeur onder de bewaking van vier machinisten had opgesloten. Deze beulen hadden in last mijn werk maat voor maat aan de beneden wachtende kopiinen toe te werpen, die deze afschriften onmiddellijk den kapelmeester overhandigden. Zoo er geen papieren oip af te gooien voorhanden waren dau hadden, de bar baren in last mij zelf naar beneden te werpen. Met de ouverture Barbier heb ik het nog het oeste gemaakt. Ik heb die in het geheel niet geschreven, maar er de ouverture, die ik voor de ernstige opera Blisabcth geschreven had voor in de plaats gesteld. Het publiek was er zeer mede tevreden. Voor Mozes heb ik in het geheel geen ouveiture geschieven en dat is nog ge makkelijker. Van dit zelfde iccept heeft mijn uitstekende vriend Meyerbeer 5d zijn Bolert en zijn de Hugenoten gebruik gemaakt en naar het schijnt tot zijne bevrediging. Op het gebied der photographie heeft men weder iets uitgevonden dat niet alleen den te pbotographeeren persoon, maar ook den photograaf zeiven wel zal bevallen. Hoe dikwijls gebeurde het niet dat de persoon niet een veeitigtai seconden stil kon zitten, iels wat natuurlijk de geheele mislukking vao het por tret tengevolge had. Hiervoor behoeft men niet meer bevreesd te zyn, Volgens de nieuwe vinding behoeft men slechts een seconde voor het toestel te staan en men heeft dan niet alleen éën, maar zelfs twaalf goede portretten, zoodat het afdrukken dan ook vervalt, Tot- dusverre kunnen slechts medaillon-portietten met dit toestel vervaardigd worden, maar de uitvinder hoopt het toestel zoo te verbeteren, dat men er ook giootere poitretten mede zal kunnen voortbrengen. In Parijs, waar de medaillon-portretten tegen een franc per dozijn verkocht worden, valt de nienwe methode reeds zeer in den smaak. Een der grootste Amerikaansche spoor wegkoningen is overleden, nl. Thomas A.' - Schott. Hij was in 1823 uit niet zeer bemid delde ouders geboren en trad op 17-jarigen leeftijd in dienst op een station in Pennsylvania, Hij klom op van trap tot tiap steeds bij den Pennsylvania-spoorwegtotdat hij eindelijk president dezer rnaatschoppy werd. Verder hield hij zich vooral met spoorwegbouw in Texas bezig. Hjj laat 17 niillioen dollars na. Volgens de 2V. Y. ïandehztg. is hij een der weinige spoorwegkouingcnop wiens eeilyken naam niet de geringste smet kleeft. Dat de Amerikanen op alles bedacht zyn, bleek voor eenigen tyd in de kerk van een dorpje in Colorado. Toen de ouderliDg rondging om bet geld voor de armen op te haleo, kwam hy ook by een mijnwerker, die een twintigdollars- stuk uit den zak haaide en aan deu( ouderling vroeg wat de gewone gill was. Men kan geven wat men wil, antwoordde deze. De mijnwerker U-J. I wilde het geldstuk geven en negentien dollars terngnemen, maar toen hii het geldstuk op de schaal gelegd had, wilde de ouderling, met de bemerking dat in een kerk niet gewisseld werd, voortgaan. De myuwerker, die dit toch wel wat veel van zijn vrijgevigheid gevergd vond, greep den oudei ling bij de keel en begou dezen eens duchtig te schudden. Natuurlijk waren er dadelijk toehoordeis die den aanvaller te lijf wilden, maar voor zij nog iets konden doen, riep de geestelijke van zijn gestoelte: jhalt, broeders!" «n haalde meteen een geladen revolver onder zyn kleed te voorschijn. Die niet aan zijn bevel vol deed, had alle kans dat hij naar de andere wereld zou geholpen worden en binnen eenige oogenbükken was de orde dan ook weder hersteld. De mijnwerker ontving zijn geld terug, terwijl de geestelijke verklaaide, dat hij steeds gewa pend was, om zich te kunnen verdedigen als hij iets zeide dat niet in den smaak van de toe hoorders viel en deze hem eens'mochten aan vallen. Is tot nu toe een tijdroovende arbeid om insnijdingen en gaten in glas en porselein te maken, die dan nog maar zelden de gewenschte zuiverheid bezitten, de firma Richter Co., te Chemnitz, fabrikanten van allerlei snijwerk- tuigen hebben nu' een methode uitgevonden om een dunne schijf van nieuw zilver, van 15, 20, 25 enz. millimeter middellijn, zoodanig met diamant te doortrekken, dat zij een stuk glas of porcelein, op een snel omwentelend stangetje bevestigd, in weinig seconden kan doorsnijden of van de fijnste en zuiveiste insnijdingen kan voorzien. Cylinders, op dezelfde wijze toebereid, dienen om cukelvormige stukken uit glas of porcelein te snijden, liet slijten dezer snijwerk- tuigen moet, velfs bij veelvuldig gebruik» nauwelijks merkbaar vija. WEN HAAG48 Juni. In de heden gehouden zitting van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn na eenige discussie aange nomen, met 30 tegen 3 stemmen, het ontwerp op de postpakkettendienst en unaniem het ont werp regelende de zeevisscherijen. Maandag zijn alle overige ontwerpen, ook de drankwet en het auteursrecht, aan de orde. Voor de vele bewijzen van deelneming, zoo van binnen ais van buiten de stad onder vonden bij het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot, den fleer P1ETER MOLENBROEK Jr., betuik ik, ook namens de Familie, myn welgemeenden dank. Tevens bericht ik bij deze aan mijne geachte Begunstigeis en Stadgenootendat de Zaak, donr wijlen mijn Echtgenoot gedrevendoor my op tienzelfden voet zal worden voort gezet. Mijn Clientèle de verzekering gevende dat het iriyn streven zal zijn haar steeds solide en billijk te zullen behandeleu, beveel ik my ten zeerste in hunne gunst aan. Wed. B. MOLENBROEK, Bute». Sch ie d a m48 Juni 1881. f De ondergeleekende, getroffen door de bereid vaardige hulp haar verleend bij den brand op 16 dezer in haar wonitig ontstaangevoelt zicH gedrongen aan allen openlijk haren dank te - betuigen, doch inzonderheid aan haie ledders MATHIEU JEAN GEERATZ, JACOBUS TET- TELAAR en JOSEPH DURRER. «-Schiedam'; Wed. F.'H. (IOOGERROORD, 48' Juni,. 1881. 1 Landzaat», IN (bij voorkeur een Doctor in de Nederlandsche letterkunde.) De vereischte stukken worden ingewacht vóór of op IO Jul Ij e. k. bij (iën President- Curator. Schiedam, 18 Junij 1881. P. J. VAN DIJK VAN MATEN ESSE, Voorzitter. C. J. LONCQ, Secretaris. De Notaris VAN DER HEIJDEN te Over- sch ie, zal bij veiling op Vrijdag den 1-lull 1881, 's morgens ten cll ure en bij afslag op Zaturdag daaropvolgende 's avonds ten 8 ure, in het gebouw n Musis Sacrum" aan de Lange Haven te Schiedam, in het openbaar verkoopen I. Een kapitale HEEKENHUIZUVG «iet ruimen Open Ctrond of Tuin en Werk huisjestaande en gelegen te Schiedam aan de Lange Haven, Wijk A, No. 107, kadasliaal bekend in Sectie C, 361 ter grootte van 329 vierkante Ellen,- met een klein gedeelte vnn liet kadastrale peiceel 359 achter uemeld peiceel 361, ter diepte van ongeveer ëén meter en ter breedte van af het werkhuisje tot aun den open gang, een en ander door eeD planken scnutting ingesloten, zaoals op het terrein duidelijk blijkt. Het Iluis bevat, beneden: 2 Kamers en Suite, Achterkamer, Voorkamer, Hangelkamer, Open Trap, Keuken met WelpompKelderBinnen plaats eu ruimen Open Grond of Tuin; boven: 6 Kamers, Provisie kamer, Kantoor met vrijen opgang uit den gemeenscliappelyken gang, Privaat, Zolders ea Dienstbodenkamer. IT„ Eene in volle wei king zijnde Dubbele BRANDERIJ met Koelbakken, meelzolder en 2 Graanzolders Pakhuis met Zolder, Loods, gioote Holenplaats en Erf, staaode en gelegen achter peiceel I en uitkomende aan de Lange Haten en Wettvest, kadasttaal Sectie C. Nrs. 358 en 359 ter grootte v*n 695 vierkante Ellen, except het kleine gedeelte hiervoor onder perceel I omschreven. De Brandery bevat 4 Huwketels, 2 Distilleerketels, 24 Beslagbakken en- wat verder tot eene welingelichte Brandery behoort. TIT, Eene ia volle werking zynde MOU TERIJ, staande tusschen perceel I en II en kadastraal bekend in Sectie C, No. 360 ter grootte van 118 vierkante Ellen. Bevattende een Eest/Denning eu 2 Zolders. Te bezichtigen t Het HeerenhiuVop |f»an- dag en Dbsgsdag '-'den ZT en 2j5< Jfuai van- elf tot Jrïe «rei' °P vertoon, van "een

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 3