A0. 1881. rijdag 24 Juni. M 5211. Müit iaplljts, sltpairi Nat. Bnttenlaniselie Bsriehten "Vijf en Dertigste Jaargang. C O D R A N T. 1W' kwartaul franco per post, door het geheele RrjU jUtonderlijke 1.85. - 8.50. - 0.10. BtftE&ti 918lBKT, K, 12«. Advertentibpriis: v&n 1—10 gewone regels met inbegrip van eeno Courantf l.lf. Iedere gewone regel meer0.10 Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 48 Juni 1881. Naar aanleiding van de bloedige vechtpartijen, die te Marseille tusschen Franschen en Italianen zyn voorgevallen, is de aandacht gevestigd op hèt verblijf dezer laats ten in de genoemde Fran- sche zeehaven. Evenals de Haliaansche vlag het meest gezien wordt In de haven van Marseille, is ook de Italiaanïcha natie sterker dan eenige andere aldaar vertegenwoordigd. De Itaiiaansche kolonie telt er ongeveer vijftig duizend personen, grootendeels zeelieden en werklieden, welke laatsten voor het rneerendeel in de groote fabrieken werken, of als arbeiders aan de haven en spoorwerken, in een woord, overal, waar men arbeiders van goede hoedanigheid noodig heeft. Eon gedeelte dezer arbeideis, de Valtelins, gaan in den legel den winter in hun bergen doorbrengen, de overigen hebben zich voor goed te Marseille gevestigd, en de kinderen van velen dezer, in Frankrijk geboren en opge voed laten zich daar naturaliseeren. Marseille is tevens een der doorgangsplaatsen van de massa Itaiiaansche emigranten naar Amerika. In 1880 vertrokken er uit de haven van Marseille 13,497 landverhuizershet jaar te voren bedroeg dit getal 18,557. - De Itaiiaansche kolonie te Marseille heeft een sociëteit van weldadigheid opgericht,die de grootste diensten aan de behoefligen dezer natie bewijst en in 1880 niet minder dan 10400 psrsoaen ondersteunde. In 1880 liepen niet minder dan 3708 schepen onder Itaiiaansche vlag de haven van Marseille binnen en hit onder zijn niet gerekend de tal rijke visscliersvaartuigen, die er zich onophou delijk vertoonen.' Bij zulk een verkeer van personen uit twee verschillende natiën is een spanning, ais thans teMaiseille bestaat, allerverderfelijkst. Maandag middag bleek duidelijk, waar de taak op zou' uitioopen. Een deputatie van vijf Fransclie werklieden vervoegde zich aan de werkplaats van den heer Julhen en eischte bet' wegzénden van atle Itaiiaansche werklieden der fabriek, Mocht dit niet gebeuren, dan zouden Ba 600 Fiansche weikliedeu aau de Italianen des volgenden dag den toegang tok de fabiiek oetzeggcn. .la den vorm van rpdevoeiingen hooren de Fionscjieu hun voornaamste bewindslieden hun gedachten ovei den toestand van Fjankryk blootleggen. Eeist was het Gambetta, toen Jules -Een y. De eerste spiak iu deveteenigmg dér kunstdiaaiess, de Inatste te Epinal op een Wabouw-congies. Gambetta was zeer kalm, toerde de politiek eigenlijk niet aan, ïoemde ^►.toestand vau liet Fiansche volk ondei den 'JSpoblikeinselien regeenngsvorm, en eindigde 'de veiklaien, dat htj zich te muiden dezer ^?,te vel'gadering van mannen, vi ouwen, jonge ',»!!3Jes en bébds zeer op zijn gemak had ge- iJtkl Velen, die hadden gemeend, dat hij zich - over de nederlaag zijner ideeeu in den Senaat zou hebben beklaagd, zyn door zyn gematigdheid teleurgesteld, doch voor den ex-dictator is ge matigdheid de meest wijze en verkieslijke party. Jules Feny. 'sprak te Epinal breeder en ver zuimde niet zijn meening rondborstig te ver kondigen. Van hei ziening der constitutie en verdeeldheid onder de republikeinen mocht geen sprake zyn. )e constitutie, die het land in de laatste jaren „gelukkig had doen zijn, moest onveranderd blüven. Ook de radicale partij kreeg een kleine ver maning van den minister. De radicalen hadden de republiekvjaiet In het leven geroepen; door de ideeën van het radicalisme heeft het re- publikainsche.Franktyk in de vijf laatste jaren niet geleefd, zyn de belangrijkste hervormingen in de republiek niet tot stand gekomen. De gematigde repubiikeinsche politiek alleen is te loven. De verdediging der maatschappij tegen het clerïcahsme ,is haar werk. Deze gematigde partij heeft ""aan' het" catholicfs*rne~h"5r"£erre'ih weder ontnomen, waarvan het zich had weten meester te maken; deze paitij hoeft de giens afgebakend tusschen de anti-clericale politiek f waarvan de minister en de zijnen aanhangers zyn, en de auti-godsdieustige politiek, die hy en de zijnen verfoeien. Aan deze partij dankt men verder die groote hervorming, de grootste zelfs, namelijk „die der opvoeding. Als binnenkort Frankrjjk in het bezit zal zyn van verplicht, kosteloos leeken-onderwijs, de gematigden zullen die hervorming aan de Fransche republiek hebben geschonken. De mogelijkheid eeser scheiding tusschen de Repubiikeinsche factiën werd door den Minister betwijfeld. Nog had men gezamenlijk testtijden tegen de v'yanden der Republiek, nog was het voor de Republikeinen geen tijd zich ta verdeelen in stones" en swings" nu men in de kamer nog houdeid onveizoenlyke koningsgezinden voor zich had, wier zetels nog vei oveid moesten worden. Men deelt mede, dat deze lange rede in heiland een zeei guustigeu ïndiuk heelt teweeg gebiacht. By de verkiezingeu voor onze Kamer van Afgevaaidigden werden o. a. zevenhondeid stem men op den Duivel uilgebiacht, welk getal onvoldoende was genoemden peisoon een zetel in ons Pailement te veisohaffen. 't Is een piedikaut, de man staat te II. B., die het volgens de bladen aan zyn catechisanten heelt medegedeeld. Met een beetje kennis van de kaast van.'tland, is 't duidelijk, dat met dien duivel niemand andeis bedoeld weidt dau een zoon vim echt aiistuciatisch-consei vatieven bloede, jlie va" i(?mlen deiIibejalen vol komen \i ij is, en van dien goeden adel, weike een heffend en piedikaut,, als hy op kansel en in catechisatie dei geloken onzin uitkraamt, oen IU" toediu'dil. Deze peisoon komt ei mud v ooi ml, dat men op de/e wyze de boeien moet aan- pakken. Maai dan vingen wy, ut het gmutiji) wordt, dat de boeren voor een andere wijze van aanpakken worden opgevoed, en of ook zonder dat zelfs die iotren't is werkelyk met respect van de goede gemeentenaren gesproken niet zullen gaan begrijpen, waai toe ze gebruikt worden. Een padde kan wel lang getrapt wor den, maar eindelijk berst ze. Een ander staaltje van dergelijke kanselwel sprekendheid by een zelfde gelegenheid is uit Luxemburg overgewaaid. Daar werd de goê gemeente er mee gedi eigd, dat in den grootem oordeelsdag het stembiljet, 't welk thans werd ingevuld te voorschijn zou gebracht worden om voor of tegen den betrokkene te getuigen! Zoo moeten de boeren, de boeren immers alleen? aangepakt worden. F B i S K It IJ K. „Gisteren__bad de stad haar., gevroon aanzien, ofschoon men hier en daar nog eenige opgewon denheid kon opmerken. Als voorzorgsmaatregel waren voor den avond dezelfde beschikkingen genomen als daags te voren. Sommige punten werden door de troepen bezet, terwijl de koffie huizen en tapperijen te 9 uren moesten geslo ten zijn. Alleen het Alcazar en het kristallen paleis mochten open blijven. ENGELAND, Parnell is voornemens eerstdaags naar Ame rika te vertrekken, ten einde aldaar üe agitatie onder de Ieren voort te zetten. Particuliere dépêches uit New-York melden als authentiek, dat er op de spoorweglijnen tusschen New-York en Chicago eene verlaging van het tarief van doorvoer zal plaats hebben. O O S T E IJ K. By keizerlijk besluit is de regeling voor den genei alen staf aangevuld met de volgende be paling: Aau het hoofd staat een genet aal met den titel van chef vau den geueralen staf; hy ii tevens chef voor de geheele gewapende macht; hij staat persoonlijk en lechtstreeks onder de bevelen des Keizeis en is tevens adsis- tent van den Minister van Oorlog. RUSLAND. In de laatste dagen heeft men te Peters burg hier en daar lijken gevonden van ver moorde poütie-agenten, die om hun ijver in de vervolging der nihilisten bekend stonden. Een hunner had onder de nihilisten deu naam van sde bloedhond". AMERIKA. Yreoselijke cyclonen hebben de VI al en Jowa, Kansas, MnmesoUlen Mi&Si getei-omd. Sommige gebouwen weiden, volgens de bench- ten, uit hunne giondvesten geiukt euveen eind ver weggeslingerd. Aau deu oogst it veol schade gedaanalleen de tai we, die zich nog met gezet vhad, is er goed afgekomen.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 1