werven met de uitvoering van la Dame Manche, die TürJcische Schaarwache en de JFaniaisie op Taust. Alle toehoorders zullen ook zeker wel wenschen beide vereeuigingea weder spoedig te zien optreden, daar zij in een hier werkelijk bestaande behoefte voorzien. BNbl.) De Staatscourant no. 149 bevat een Kon. besluit van 21 Juni, houdende nadere bepalingen ten aanzien van het eindexamen der gymnasia, bedoeld in de wet van 28 April 1876. Het Staatsblad no. 66 bevat een Kon. besluit van 14 Juni 1881, tot schorsing van het besluit van den gemeenteraad van Veere, van 4 Juni 1881, betreffende deu verkoop van den op het raadhuis aldaar berustenden beker van Maximiliaan van Bourgondie. De gewone audiëatie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag 30 Juni aan staande niet plaats hebben. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Ryks schatkist by de Neder- landsche Bankop 25 dezer en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaal meesters aanwezig, te zamen een bedrag uit maakten vnn f 31.988,024.96V2. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben ongunstig geadviseerd op het in de aanstaande zomervergadering te behandelen adres van het bestuur der Nederl. Vereeuiging van Gerreenle-ambtenaren om subsidie uit de provinciale fondsen voor een pensioeo-weduwen- en weezenfondsop grond dat de provincie niet zoozeer bij getrouwe plichtsvervulling der gemeente-ambtenaren is betrokken. Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is voorgesteld om het subsidie vati f 100,000, vroeger toegestaan ten behoeve der droogmaking van plassen onder Iteeuwijk aan de heoren Van Hall en Montijn wier concessie echter sedert is vervallen thans tou te kennen voor gelyk doel aan de heereu Mahlsteda c. s., indien hun de gevraagde concessie wordt verleend, daar nu èn een verbeterd plan èn de persoonlijk heid der adressanten het slagen hunner onder neming waarschijnlijk maken. Wij vernemendat de verdienstelijke administrateur van de Hollnndsche IJzeren Spoorwegmaatschappijde heer J. W. Bake met 1 Augustus a. s. zijn veeiomvattenden werkkring zal verlaten en dat de tegenwoordige adjunct-administrateur, de heer R. W. J. C. Van den Wall Bake, in zyn plaats zal optreden. In verband hiermede zullen iugrypeude veran deringen in de organisatie van genoemde Maat schappij worden ingevoerdrnet name in de afdeeling mouvement. De tegenwoordige chef van die afdeeling, de beer Beelenkamp, zal tot een anderen werkkring overgaan. De nieuwe afdeeling, als hoofd van welke de heer Van Hasselt zal optredenals clief van exploitatie, zal in zich bevatten de afdee- lingen goederenvervoer en mouvement. Als chef van de afdeeling goedeienvervoer treedt op de heer Bakx, thaus algemeen goederenagent. De chef der afdeeling mouvement is nog niet be noemd, daar de ambtenaar, die er voor bestemd was, inmiddels een anderen werkkring kreeg te Rotterdam. In verband daarmede zal de nieuwe organisatie denkelijk niet voor October ingaan. De vergadering der deelnemers aan het huldeblijk, Prof. Harting bij gelegenheid van zyn 40jarig professoraat den 19 Oct. a. s. door vereerders, vrienden, oud-leerlingen en leerlingen aan te bieden, zal plaats hebbeu op Zaterdag 2 Juli a. s., in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, des voormiddags te 11 uren. Zy, die nog wenschen deei te nemen worden uitgenoodigd vóór «tien tijd hunne geldelijke bijdrage, zoo het kan met hun portret, toe te zenden aan Or. 11. F. Jonkman te Utrecht. De kommandunt van de Barents seint het volgende uit Vardë van 23 dezer: Gistefen vertrokken wij van hier, met het' plan om een nieuwe poging te doen ter berei king van Spitsbergen, Brieven voor de Barents bestemd zende men tot 4 Juli e. k. naar Vardö. Onder de reünisten te Utrecht is vermoede lijk wel de oudste de 87jarige oud-lcctor de heer George Vereuet, oud-vrij williger van '1813, 1815 en 1830, die regelrecht voor de viering van het 49ste lustrum uit Zwitserland is over gekomen, De uitslag van het overgangs-examen der cadets van het 3e studiejaar aan de K. M. Academie te Breda, in het geheel 71 bedragende, is thans bekend; 38 hebben aan het examen voldaan eu gaan dus onmiddellijk in het 4e studiejaar over, 25 moeten nog in een of meer vakken na-examen'doon, G moeten nog een jaar de lessen van het 3e studiejaar'blijven volgen en 2 hebben wegens ziekte aan het examen niet kunnen deelnemen. Het bericht, dat door den Koning van Zweden hier te lande een buitengoed is aange kocht, blijkt een verdichtsel te zijn. Wel komt H. M. in April 1882 te Amsterdam terug, doch zij zal dan haar intrek weer in t Amstelhótel nemen. De Standaard is zelf bevreesd voor de gevolgen zijner verklaring, dat hij de heeren Insinger en Van Rijckevorsel niet steunt. Hg brengt in herinnering dal de Trot. Noordbr. en ïNederland en Oranje" laatstgenoemde inet aandrang aanbevelen. Op het laatste cogenbhk heeft De Tijd, om voor den ultramontaanschen kandidaat stemmen te winnen, zich nog een echte streek veroorloofd. Het Wageningsch Weekblad, bij de anti-revo lutionairen een oigaan van invioed, iiad zich verklaard vóór den heer v, Rijckevorsel. Nadat echter het hoofdorgaan der partij verklaard had, zonder opoffering viiu beginsel den heer Van Rijckevorsel niet te kunnen steunen, trok ook liet Wagemngscb Weekblad zijn aan beveling in, en raadde onthouding aaD. En wat doet nu De Tijd. Hij neemt uit het Wageningsch Tfeehlkd het eerste stukje vóór den heer v. R. over, en laat het andere, dat er onmiddellijk opvolgde, en waarbij de aanbeveling van den heer v, Rijcke vorsel uitdrukkelijk wordt inge trokken, weg. Als door deze misleiding van anti-revolutio naire kiezers zyn kandidaat het winnen mocht, zal De Tijd in zalige zelfvoldoening zeggen: het doel heiligt de middelen. (JV. Tt. Ot.) Door den Paus is voor Utrecht vrijstelling voor dit jaar gegeven van den vastendag, welke gehouden woidt daags vóór liet feest der Apostelen Petius eu Paulas; het zal dus den iuwoners, eu allen Rooinscli-Katholieken, welke zich op 28 Juni te dezer stede bevinden mogen, vergund zijn, vleeseh te gebruiken. (U. D.) Aangaande de aangekondigde komeet schrijft de heer tl. Gr. VandeSande Bakhuyzeu het volgende Sedeit eenige dagen komen in de couranten berichten voor annsaaude een komeet, die O sedert het eind vau Mei in het zuidelijk half rond en binnenkort ook aan deu noordelijken hemel voor het bloote oog zichtbaar zou zyu. Daar deze berichten op vry gebrekkige gege vens benutten, konden zij op geene groote male van juistheid aunspiaak maken, en emder dan men vermoedde is dan ook de komeet boven onzen horizon verschenen. Hoewel zij hoogstwaaischijiilijk Woensdag nacht reeds even. boven dun horizon zichtbaar wa«, is zij ecist Donderdag avond 23 Juni op de stei renviacht to Leiden waargenomen. Haar kern vei toonde zich als eene heldere ster van de le grootte, terwijl haar staai t eene lengte van een tiental graden had. Kort voor middernacht was zij juist iu het Noorden onge veer 7» boven deu gezichtseinder. i U ji'. Z. M. de Keizer van Brazilië, die ia sterre- kundige onderzoekingen warm belang stelt en zelf enkele malen aan de waarnemingen te- Rio-Janeiro deelneemt, heeft voor eenige dagen de elementen van de loopbaan der komeet naar de Academie te Parijs overgeseind. Deze elementen, gebaseerd np enkele waarnemingen in het zuidelijke halfrond zijn nog tamelijk gebrekkigzij stellen otis echter in staat om ongeveer aan te geven welken weg hut hemel licht aan den hemel mil volgen. Het bevond zich 23 Juni des avornftfc in het sterrebeeld de Wagemau," van daar gaat het ongeveer in een grooten cii kei naar de pool, en legt daarop per dag een boog van omstreeks 4° af. De komeet komt dus al hooger en hooger boven den Doordelyken horizonen wordt derhalve gunstiger voor de waarneming. Vóór middernacht zal men haar in de eerste dagen tusschen het Noorden en het Noordwesten, na middernacht meer naar het Oosten kunnen zien. Hare helderheid wordt langzamerhand geringer, zy zal echter nog een geruknen tjjd voor het bloote oog zichtbaar zijn. Zij schijnt dezelfde baan te volgen als de groote komeet van 1807. Latere waarnemingen zullen echter moeten beslissen, welk het verband is tusschen het nu zichtbare hemellicht en dat wat zich voor 75 jaren vertoond heeft. Dit verband maakt de verschijning van dezff komeet tot eene zeer bulangryke. Volgens liet elfde jaarverslag vnn »Aibeid Adelt" telt de vereeniging thans 1815 donateurs en leden en 28G dames-werksters, terwijl aan verkochte goedeieu en afgeleverde bestel linger de som van f 16,169 wen! besteed, liet boek- jaar sluit met een voordeelig saldo vau f1386.- GuiiSemin, die, als verdacht van deu moord op de meid te Zuidwolde gepleegd te hebben, te Breda is aangehouden en naar Asaeu vervoerd» is eergisteren weder naar Bi eda getransporteerd ter beschikking van deu officier vau justitie al daar. Naar men mededeelt, is hij niet herkend als de persoon, die, kort nadat de inoord moet zyn gepleegd, gezien zou zijn in de nabijheid van de plaats van het misdryf. Een landbouwer uit Prinsenhnge tegen wien, ais beschuldigd zjjne echtgenoot te heb ben mishandeld, voor de air. rechtbank een jaar celstraf was geëischt, keerde na ter terecht zitting te zyn geweest huiswaarts, doch werd onderweg door een zijner zwagers zoodanig mishandeld, dat men hem Bijna levenloos op den weg vond en hij in levensgevaarlyken toe stand verkeert. De dader ss gearresteenl. Te Lieuden heelt een jotigeliugII. H. genaamd, '18 jaar oud, dieustdoeude ais skersen- keerdei", het scnot uit een geweer, dat hij geiadeu bij zich had eu dat door onvoorzichtig heid afging, iu deu onderbuik gekregen. Dewijl hij, behalve een zwaar schot, nog een aange scherpte houten pen op het geweer had, ver oorzaakte dit zulk eene groote wonde, dat zijne: iugewauden er uit puilden eu zyn dood on middellijk volgde. Het lot waarop de groote prys van de jKunstkroniek" is gevallen, was in handen vau een Haagsch intarkenaardie vóór de loting oveileden is. De prijs vult nu aau zijn erfge-' namen ten deel. Men verzekert ons zoo lezen wij in de N. Delfse. Ot. dat door de heeren Schuite voerder en Dassie, van ouders le Delfzijl, voor de som vari vijftig gulden is aangekocht eeu meisje van ruim 12 jaren, ten einde voor actrice opgeleid te woideu. Van den koop moet behoorlijk akte gcuomeu zyn. Een echtpaar te Leideu, dut Vrydag avond bun kind bij zich m de bedsteue had geuomen, kwam Zaterdag morgen tot de treu rige ontdekking, dat het kind door verstikking' deu dood had gevonden. Een onvoorzichtigheid, die reeds meermalen treurige gevolgen heeft- gehad

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2