HSïïmlïïlwïTBwitïtti- Te Nicopolis èa Rahova hadden wanordelijk- heden plaats, tengevolge waarvan de verkiezingen aldaar zyn uitgesteld. De schuldigen zijn gear resteerd. Beide steden zija in staat van beleg ■verklaard. I T A T, I li, De Kamer heeft bij geheime stemming de kies wet nnng»»urnen met 202 stemmen tegen 110. De uitslag werd bekend gemaakt onder de toejuiching der linkerzijde, SCHIEDAM ,"30 Juni 1881. Het hevige onweder, dat heden nacht te ongeveer twee uren, vergezeld van zwaren stortregen, boveu deze stad woedde, heeft de kruin van een boom in de Frankelandsche Laan gerukteu opeenige meters afstand in een weiland geslingerd; overigens werd er voor zoover ons bekend is, 'geen schade 'door aangericht. Heden herdn'cht 'A. van D'oider'dén 'dag 'waarop'hij vóór 25 jaren inï'VIlenst' tmd in den boekhandel van dén heer II. 'A. M. Roelants alhier.' Bij deze gelegenheid ontbrak bet hem niet aan bewijzen van belangstelling. Zijn patroon ■vereerde hem als blijk van erkentelijkheid een fraai geschenk, terwijl ook het personeel ter drukkerij, binderij en boekhandel den Jubilaris ter herinnering aan- dezen, dag een net cadeau aanbood. In het verslag van de tentoonstelling van .kunstwerken van levende meesters, te Goes, 'van Joh. Gram, als feuilleton in de N. li. Ct. 'ge|daat«t, wordt onder de bezienswaardige stuk ken ook genoemd, een zonnig in't water wegr- 'Spicgeleml boschtafereel van onzen stadgenoot P. J. Malf. Volgons het Dagblad zullen HII. MM. de Koning en do Koningin een bezoek brengen aan Friedriebshafen, om eenige dagen ije gasten te zijn van den Konjug van Wurtemberg. HIJ, MM. zullen den Gn Juli van "Wildur.gen vertrekken en vergezeld worden van het gevolg dat thans to Wihlungen vertoeft, met uitzon dering van den referendaris van Zr. Ms. Kabi net. jlir. Vegelin van Claerbergen, die vervangen 'zal worden door- den directeur van het Kabinet, den heer Alowiju. Men schrijft uit 's Gravenhage aan de Am si ent. Ct. sUtt zeer goede bron kan ik u inndedeelen, dat tot de volgende kabinetsformatie besloten is baron Van Lyniien van Sandenburg, Minister van Financiën: baron van Goltstein, Minister van Buitenlandsche Zaken do heer Van Lans- berge, Minister van Koloniën de heer J. Heemskerk Azn., Minister van BinnenlamDche Zaken. Verder zal de heer Jhr. Six weèr als commissaris des Konings naar Zeeland terns- CJ O keeren, terwijl de heer Jhr. van Karnebeek weer eene diplomatieke betrekking zal kriigen. Een en ander zal officieel bekend gemaakt worden, zoodia Z. M. de Koning op het Loo zal zijn teiiiegekeerd." De hoofdcmnmisMo znl a. s. Zondag3 Juli het huldeblijk aan den luit.-generaal K. Van 'der Heijden aanbieden. Tevens zal op dien dag in Iwt Uittildes In des het groote eeiobanket plaats hebben, door vrienden, vereerders en wapenbroeders van den generaal aan te bieden. De verhoudingen der partijen in de Tweede "Kamer is thans nidus: liberalen 48, onder welke de heer Van Houten dan niet is mede- gerekend conservatieven 5; antirevolutionairen ■45; Katholieken 17. Een anti-liberale minder heid dus van 37. Dij de Tweede Kamer zyn na haar uit eengaan. aaubangig gebleven de volgende.wets ontwerpen 1. tot regeling van 't algemeen bestuur van cLgn Waterstaat 2. bepalingen tot verzekering van het opper» 1 toezicht van den Waterstaat I V 3. wijziging "der wet betreffende den water weg van Rotterdam naar zee; 4. verdediging der rivierdijken in geval van y'ga'ig en hoog opperwater; 5. vei legging van de uitmonding van de Maas; 6. verbetering van den Ouden Usel 7. overdracht van de spoorweglyn Batavia Buitenzorg. 8. goedkeuring eeuer overeenkomst met Rotterdam betreffende den afstand van spooi- weggrond 9. vaststelling van het slot de rekening van 'de 'koloniale uitgaven - en ontvangsten van Suriname en Curapao over *1877 10. Idem van Suriname over '1878; 11. Idem van de Indische rekeningen van 1867, 1868 en 1869, die óf nog niet in de afdeelingen zijn onderzocht óf waarover nog geen verslag is uitgebracht. Voorts de wetsontwerpen 1- Tot gedeeltelijke kwijtschelding van eene den lande aankomende vordering 2. houdende nadere bepalingen omtrent verzet tegen vonnissen in strafzaken by verstek ge wezen en de verjaring van straffen bij vonnis of arrest opgelegd; 3. intrekking van 92 der wet op de Recht. Org. on vervanging er vau door andere bepaiiugön. 4. bepalingen ter voorkoming van aauvaiiugen of aandrijvingen op zee 5. aanvulling der wet regelende den dienst en het gebruik der spoorwegen. Waaromtrent het regoeringsantwoord nog niet is verschenen. Eindelijk de ontwerpen tot wijziging dei- registratie- en zegelwetten en betreffende de regeliug der uitgifte van schatkislpromessen, die iu staat van wijzen zijn doch bij ontstentenis van een definitief Minister van. Financiën niet konden worden afgedaan. De oud gouverneur-generaal van Neder- landsch-lndiu, de lieer Van Laosberge, is naar Brussel vertrokken, ten einde aldaar eeuige weken door te brengen. De St.-Ct'. vau gisteien bevat het programma der lessen, welke gedurende het jaar 18811882 aan de polytechnische school zullen gegeven worden. Sinds de rechtstreeks-eb gekozen Tweede Kamer iu liet leven werd geroepen, dus in ruim dertig jaren lyd, linden in het geheel iiint tuinder dan 92 ,Mini»ters op. Zitlk een ontzaggelijk gebruik in eeu betrekkelijk klein tijdsverloop zou, te verkleien zijn hierdoor, dat nam de Nrderlfttulsehe Ministers steeds gekozen heeft uit «ie muidel matig-te en onbekwaamste mannen 111 hun vak. Doch wanneer men de hjst Immer namen uitgaat ziel men dat dit geenszins het geval is, en dat bij alle depar tementen Ministers voorkwamen van algemeen erkende bekwaamheid. Hoe kornt het dan, dat zelts de verdienstelijke regeei ingsmannen op den duur niet bestand waren tegen de parle mentaire veiShjtings methode dei Tweede Kamer, dat pentnliek de niiniiterieele ci isissen elkander opvolgden en dat, tot groote schade voor het land, tot grout disci edict voor dun par h-n.email eu regeei mgsvorm du belangrijkste onderwerpen van wetgeving, de diingeudst riooihga voor zieningen eu regelingen in het staatshnis- houden niet ter hand genomen, of niet tot stand gebiacht werden? De Arnhemsche Courant geeft in de vol gende beschouwingen op deze vraag een antwoord. »De liberale paitij in de Kamer isdooreene chronische politiseer-ziekte aangetast, - die haar gestel ondermijnt en hare krachten sloopt. Alles verkeert bij haar in politiek; geeue -kwestie is voor haar geniet- enverteerbaar, als er niet eerst eene liberaal-politieke party kwestie vau gemaakt is. Geen ouderwerp vat zy aan pf brengt het tot eene beslissing, wan neer het geen onderwerp is, dat,- uit haar JA J,- oogpunt van liberale politiek, niet iets beheerscht,. of niet door het een of ander beginsel van hoogere liberale politiek beheerscht wordt. Door dit steeds zoeken naar dit liberale iels, dat de kwestie beheerscht, naar hetgeen er liberaal-politieks in schuilt, of er behendig in kan geborgen worden, heeft de liberale meer derheid de natie outstemd en van haar afkcerig gemankt. Altijd zoekende naar dezen steen 'der wijzen, die nooit te vinden is, altijd vergeetsche proeven nemende om liet tooveimiddel te vinden, dat alle onedele metalen in het zuivere goud vaa -het liberalisme veranderen zal, biacht zij onderwijl niets lot stand. De natie wachtte, wachtte uiet onverdroten geduld, maar de wijs heidssteen en het goudmakend elixer bleven zoek, en eindelijk is ook het taaie Nederlandsche geduld uitgeput. Men begint ti- mou-eri; men begint zich af te vragen, of de onedele uati- - liberale toestellen voor hut huishouden van den Staat toch op den duur niet van meer nut zijn dan de soliod-gou.ien voorwerpen, welke de liberale partij ons van jaren herwaaits steeds belooft, maar welke z'y nooit voor den dag schijnt te kunnen brengen. »De liberale partij is 'het slachtoffer barer politiseer-ziekte, maar het land is er de dupe van. Het land had behoefte aan een nieuwe regeliug van het honger en aan een nieuwe regeling vau het lager onderwijs; de liberale partij maakte zich' fluks \an deze onderwerpen meesterzy verpolitiseerde zezij maakte er liberale beheersehende politieke kwestiën van. De liberale politiek, door den leider in piaktyk gebi acht, behaalde er twee schitterende li nimfen mede, maar het onderwerp leed er jammerlijk onder en de natie ontving, dank zij deiibertrie Karner-taktiek, twee slechte wetten meer. Zelfs geen scheepvaartkanaal, geen nieuwen waterweg, geen -nieuwe uitmonding in zee schijnt in Nederland lot stand'te kunnen-komen, als-''etr niet eerst libêr aal-politieke kanalen, waterwegèh en uitmondingen van gemaakt zijn. Soms gé- raakt men in deze kanalen-politiek zoozeer verward, dat men in twijfel komt. of liet de kanalen zijn, die de politiek beheerschen,- of dat het de politiek is, die lie kanalen beheerscht?" Er is voor de liberale meerderheidzoo besluit genoemd blad haar 'artikel, slechts een middel om het land met zich te verzoenen, nl, dat zij thans zoo weinig mogelijk politiek en zooveel mogelijk mken dot'. Het land verlangt niets moer dan een Cabine!, cl' affairesfin daal naast, met zulk een kabinet samenwerkende, eeue werkelijke 011 degelijke Chambre d' nffaires, Het Huisgezin is geheel eenstemmig met de andere Katholieke organen, die er voor uitkomen, dat een positieve samenwerking van auti-revolutionairen ea Katholieken niet moge lijk is. »llut is- buiten kijf zegt bet ïH" dat de Katholieken mot de party van Dr. Knvper nimmer een weg kunnen volgen." Maar toch, de liberalen meet men gezamenlijk ti ach ten te vei slaan: eerst dan zat alles goed gaan. jrDe toekomst zul do tegenwoordige gr.iltageltjn d. w. z. de sameuwei king mn do liberalen'te verslaan sclnlteieml tonnen,beet het dan ook. Wij wachten cchtei nog altijd zegt liet Fad, op de ontwikkeling der gronden, waarop die fraaie logica steunt. )iEen schitterend loonende toekomst", waarin twee partijen als den van ziel en zinnen, te zamen zoudan moeten regeeren, ofschoon zij »mel elkaar toch nimmer éen weg kunnen volgen" en hoe langer hoe meer, en dun zeker meer dan ooit, door godsdiensthaat tegenover elkaar zouden staan als vuur en water. Door het schoonste weder begunstigd heeft jl. Dinsdag te Utrecht, onder een tpevlced van duizenden toeschouwers, de eerste optocht plaats gehad van de maskerade, voorstellende, zooals bekend is, den intocht van Matthias, aartshertog van Oostenryk, als landvoogd der Nederlanden, binnen Brussel, 18 Jnu. '1578," De aanblik van 1 t f -1

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2