(R, mi. Ten slotte werd het verband besproken tusscheD dit wetsontwerp en het groote plan dat tegelijkertijd door de Regeering is inge diend, waarbij wordt voorgesteld van de grond slagen der wet van 1863 geheel af te wijken en waarvoor zulke aanzienlijke ofïers worden gevraagd. Ten aanzien van dat plan wenschten zij die bereid waren vóór de thans aanhangige voordracht te stemmen, zich de meest volledige vrijheid van beoordeeling voor te behouden want dit wetsontwerp moge een deel uitmaken van het groote plan, het is in ieder geval een geheel zelfstandig deel, waarover dan ook eene zelfstandige beslissing kan en moet worden genomen. Andere leden hielden voldat er lusschen beide wetsontwerpen een onverbrekelijk ver band bestaatzoodat volgens hen hij die het tegenwoordige ontwerp aanneemt, zedelijk ge bonden is ook het toekomstige goed te keuren. Waar juist om die reden konden deze leden zich met het nu gedane voorstel niet vereenigen. Men is te 's Hage druk in de weer met het maken van toebereidselen voor een schitte rende illuminatie in het Bosch, ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin. Men zal zich dit jaar niet tot de traditioneele ver lichting der groote vijvers bepalen, maar ook in de eerste hoofdlaan van het Bosch een kolossale decoratie aanbrengen. Der Koningin wacht een groote verrassing van de zijde van haar koninklijken gemaal. In haar boudoir is nl. een groote spiegel aangedacht oMiever dat wordt dezer dagen gedaan die ik bijna uniek zou durven noemen. De heer Delboy, spiegelfabrikant te 's Hage, leverde dit kunststuk, een glas van de hoogte eener hooge zaal en twee en een halve meter breed in een zeer rijke omlijsting. De Prins van Oranje zal zich in het najaar, zegt men, naar het Zuiden van Frankrijk begeveD. (Ar. Gron. Ct.) Eindelijk schjjnt er eenig licht te komen omtrent de menigvuldige aanrandingendie reeds gedurende een geheel jaar onder Ossen- drecht en Putte plaats hadden. De waarschijn lijke aanrander is bekend en behoort thuis in de provincie Antwerpen. De Belgische justitie heeft zich in de zaak gemengd. De zaak van den onderwijzer, die den predikant sloeg, verschijnt thans in een ander licht. De predikant B. G. van H. B. die teH. optiad, is reeds eenmaal geschorst wegens wangedrag, zooals de AT. 2i. Ct, meldt, en onderscheidde zich door zijne bemoeiingen met de verkiezingen. Hij was een ijverig voorstander van den heer Seiet toen deze tegenover den heer Van der Heim kandidaat was en maakte zijn loehoordeis diets, dat het bij die ver kiezing gold de keuze tusschen God en den satan. Dij voer ook heftig uit tegen den onder wijzer-voorzanger, waartegen deze na de pieek protesteerde. Ia de consistoriekamer wilde zijn weleerwaarde nogmaals den onderwijzer onder handen nemen en begon (net hem op de boist te tikken bij de Dnitschers geldt dit voor eeae uitdaging, wat de doroiné wel niet zal bedoeld hebben. Mimr dc onderwijzer verbood die aanraking en weeide de hand af, wat de predikant als een klap aanmerkte, en wegens denwellten hij den kei kei mul overhaalde den onderwijzer als voorzanger te schotsen. In den Staatsalmanak hebben wij geene keikelykegemeente II. B.gevonden; wie dominé H. G. is kunnen wij dus niet vermelden. Hij heeft er anders tiet volle lecht op, dat zijn jiaam bekend worde. ArnhCt Een meisje van 12 k 14 jaardat te Utiecht op een der openbare scholen rnoest schoolblijven, weid door de onderwijze*essen .eenvoudig vergeten. Zjj vei trokken, sloten de school en lieten het kind den geheelen nacht ?itten. Hen kan zich den angst van het kind voor stellen en niet minder dien van de bezorgde ouders, die zich natuurlijk allerlei voorstellingen maakten, welke alles behalve vleiend waren voor het kermisvolk, waarvan Utrecht thans vol is. Ben volgenden morgen werden zij echter gerustgesteld. Een onderwijzer had het kind bij den aanvang der lessen gevonden en bracht het thuis. Naar wij vernemen is de toestand van Prof. Bosscha, directeur der polytechnische school, onlangs door een ernstige ziekte over vallen, volstiekt niet onrustbarend meer, maar integendeel verbeterend. De totale ontvangst der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen over Juni 1881by benadering vastgesteldbedraagt f799,961.831. Gedurende de eerste helft van dit jaar bedroeg die opbrengst f 4,494,698.42, zijnde f 116,860.89 meer dan in dit tijdvak van het vorige jaar. Naar w'y' vernemen, is de kwestie be treffende het wegnemen van een kruisbeeld uit de openbare school te Slenaken op last van den arrondissements-schoolopziener aan de beslissing van den Minister van Binnenlandsche Zaken onderworpen. Men kan dus weldra in deze zaak een ministerieele beslissing te gemoet zien. V ad.) Iloe de heer Haffmans in het Katholiek Venloosch Weekblad over De Tijd oordeelt, naar aanleiding van de houding van dat blad bij de jongste kamerverkiezingen tegenover de anti-revolutionaire paitij: De Tijd is het spoor bijster. Wij weten niet, wat hem scheelt, maar hij schijnt bepaald het hoofd verloren te hebben." In de particuliere bibliotheek van H. M. Koningin Victoria zegt het Ihmgsche Dag blad. bevinden zich eeitige zepr kostbare Javaansche en Maleisclie handschriftenH. M. •wilde die gaarne vertaald hebben, doch inen kon voor dien arbeid in Engeland niemand vinden. De directeur schreef daarop aan den Engelschen consul te Amsterdam eu dezen werd geraden, zich tot Dr. Zürcher te dier stede te wenden, die zich op dat oogenblik te Kreuztmch bevond eu die verklaarde genegen te zijn, de opdracht aan te nemen. Daarop ontving Dr. Zürcher dezer dagen de uitnoodi- ging om op kosten, van Engelands Koningin naar Louden over te kometi, ten einde daar in de bibliotheek zelve het weik te komeni verrichten welks duur op ongeveer veertien dagen geschat wordt. Te Leiden heeft men eene proef genomen of door vei laging vau den prijs au het vervoer met tiamwagi'n<=, het gebruik zou toenemen. De uitslag heeft doen zien, dat dit niet liet geval was. Daarop is de vroegere prijs weèr heisteld. Zelfs op de wetten der staathuishoudkunde blijken er uitzondei mgen te zijn. N.iar wij veniemeu, zal weldra met het alom bekenue Zuid-Holland-che Kolfiehuis op de Koito Hoogstraat te Rotterdam een belang rijke veiamlemig plaats hebben. liet is in eigen dom ovtTgPgean aan .twee lieeren, die er een uanmlooze vennootschap van willen maken met een kapitaal van 5 tou, waarvan 3 ton in aan deden en 2 ton ah obligation zullen geplaatst worden. De particuliere wotiiug die er aan gieust, zal er by geuokkea en het koffiehuis geheel verbouwd en giootscher ingericht wordeu, zoodat er o. u. ook oen wintertuin aan vei bonden wordt. Verder zal liet bovengedeelte uitsluitend bestemd zijn voor tentoonsteliingsluliaal voorschilderyen van levende inoesteif. (11 JXbl.) I» do Haagsche bladen wordt er op ge wezen, dat zich tegenwoordig in de Hel mei straat eeno echo bevindt ilie 20 maal een geluid hoor baar terugkaatst. Vrijdag morgen is door de Ootmarsumsche kommie/cn 72 liter gedistilleerd gevonden aan deu Kioinuieudtjk ^gem. Ambt Almelo). Naar men zeide, zou deze hoeveelheid in plaats van bier, door een- vrachtrijder uit Mander, by vergissing zijn opgeladen. Twee arbeidersdie naby Maastricht bezig waren met het maaien van rogge, zijn door zonnesteek getroffen. Beiden zijn naar het hospitaal overgebracht. Ook te Akersloot is een grasmaaier door de warmte bezwekenterwijl hij op 't land aan 't werk was. Zaterdag is onder de gemeente Engelen een arbeider, die zich met anderen in een hooiberg had verscholen, door den bliksem ge dood twee anderen werden gekwetst. Een ingezetene van Deventer had do zonderlinge gevvooute om, terwijl er in een naast zijne woning staande keik dienst was, altijd te slaan op een trom, die hijzelf had vervaardigd. Op de aaumerking, dat hij daarmede den kerk dienst stoorde, antwoordde hij altijd: »in mijn huis mag ik doen wat ik wil." De rechtbank te Zutfen, heeft thans anders beslist, op grond dat om expresselijk de godsdienst-oefeuing in een kerkgebouw te storen, men niet in het ge bouw zelf behoeft te zijn, en dat men dit zelfs in zijne eigene woning kon doen, zooals ook met beklaagde het geval was. Hij vverd derhalve tot een geldboete van f 20 veroordeeld. Als iets zeer opmerkelijk wordt gemeld, dat het stoomschip Madura sedert Juli 1880 drie reizen in één jaar naar Iudië deed. Het veitrok 17 Juli '1880 van Amsterdam ea keerde 17 Juli -1881, op hetzelfde uur, van Batavia voor de derde maal aldaar terug. De collecte voor de in Zuid-Rusland vervolgde Israëlieten bracht te Tvvelloo op f46,69, te Sommelsdijk f20.77 en te Apel doorn f 92.50. In Limburg is door de Alliance Israelite, afdeeling Maastrichtten behoeve der nood lijdende Israëlieten in Zuid-Rusland gecollec teerd 300 frauk. Onder Lunteren en Ede klaagt meu zeep over schade door vossen aangericht onder da kippen en het wild. Zaterdag jl. werden's nachts by een landbouwer onder Lunteren 13 kippen door vossen weggekaapt. Een gendarme van Gelderen, die op de Nederlandsche grens surveilleerde, tiad eene hei bei g binnen om eeu glas bier te drinken. Hij ontdeed zich van zijn geladen geweer, doch ongelukkigerwijze ging het schot af en trof dan herbergier Böten zoodanig, dat hij onnjiddellyk dood ter aarde stoitte. Om sterke hoter weder goed te maken, schrijft v, d. B. in de Landb. Ct., wordt aangeboden, zulke boter in veische melk goed door te kneden, en daarna in veiscli water over. Op deze wijze behandeld, wordt de boter tan stuiken smaak bevrijd. Een onzer lezers schrijft ons: Al schijnt er in de »berehening" wanneet- de wereid zal vei gaan eene vergissing te zijn geslopen, al schijnt liet nu vast te staan dat dit eeist in 1884 zal plaatshebbendat van uitstel afstel komt, is daarom nog vod zeker niet. Indien men althans den groeten en renigen ziener Nostiadamus geluoven mag, zal uit uitstel niet van langen duur zijn. "Wie ooien heeft, hooi', slechts wat de on vergelijkelijke Nostradamus getuigt: sin heljuat' dat. Goeden Viijdag op St. George (23 April), Pasclien op St. Mtucus (25 April) en Sacra mentsdag op St. Jan (24 Juni) valt, iu dat jaar zal de wereld vergaan." liet jaar nu dat deze vooispelling (laat tuis hopen slechts gedeeltelijk) bewaarheid /al woi den, is het jaar 1886. Zoo hebben wij dus nog slechts vier jaicn vóór ons; dat ieder zijne rekening opmake in by ana lel aai lei Ie, de Ba au opi bei ait vol me slei dat vei sch Do alle ver De uit ver dap j dez der I ker boe

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2