Gemengde Berichten. i \an het Centraal Comité, verklaard heeft per telegram het advies te hebben ingewonnen van de leden van het Comité, Maar met de leiding van dat Comité is een vaste commissie vnn advies belast, bestaande uit de heeren Kuyper De Geer en Lohmau, Hadden die heeren, na mondeling ernstig debat, bet niet eens kunnen worden, dan had, in zoo gewichtige zaak, het C. Comité niet per telegiam moeten geraad pleegd worden, maar dan had het moeten worden saamgeroopeu om de gronden te vernomen, waarop de leden der vaste commissie van advies hun meening verdedigden. Door per telegram elks meening te vragen, waarbij het natuurlijk onmogelijk was tevens de gronden dier meening op te geven, werd de beslissing van bet toeval afhankelijk gemaakt. Bovendien was door de wijze, waarop de vragen, zonder voorkennis van do vaste commissie van advies, door den hoofdredacteur van de Standaard gesteld waren, de kwestie niet meer op ecu zuiver ten ein". Iu danzelfdeti geest schrijft het Wagminqsch Weekblad. Alleen is do toon nog wat scherper en wordt Dr. Kuyper beschuldigd de leden van het' Centraat Comité er eerst ingehaald te hebben, toen de kogel leeds door de kerk was. Op zijn beurt neemt nu de Standaard het Wageningsch Weekblad faire om zijn verdedi ging van gen. Van der Heijden. Zelfs tegen de gehate liberalen zou de Standaard zich niet zóo fel uitlaten, als zij het doet tegen broeder Buytendijk, Bij zooveel strijd tusschen de leden onderling zal de kracht van het centraal Comité zeker niet toenemen. Vad Men meldt aan de N, R. Ct. uit Leiden het volgende: Gedurende een tweetal avonden verzamelt zich voor de in de Van der Werfstraat staande openbme school eene talrijke menigte, die fluisterend en op geheimzinnigen toon met naar het schoolgebouw geweDde blikken elkander mededeelingen doet. Een grappenmakerdie ïich vermeet wat overluid opmerkingen te j makenof een jongendie zich verstout te zingen of te schreeuwenwordt onmiddellijk op ernstige wijze te recht gewezen. De eenige uitdrukkingendie nu en dan overluid geuit worden,"zijn: »Zie! hoor! daar!" Geen kermiswonder wordt met meer belang stelling aangegaapt dan het eenvoudige school gebouw; van geen straatredenaar worden met meer belangstelling de klanken opgevangen, dan die men meent dat uit de leerplaats der jeugd gehoord wordeD. Wat men eigenlijk hoort of ziet, weet niemand met volkomen zekerheid te zeggen, doch welk verschil er ook over de waarneming der feiten bestaat, op één punt is het ineerendeel der menigte het volkomen eens: namelijk dat het er geducht spookt. Natuurlijk dat er iu onze uitgebreide achter buurten, waar men in de laatste jaren in het geloof aan duivelen en helsche rnachten zeer versterk; is geworden allerlei verhalen over het geruchtmakende feit in omloop zjjn. Het baatte niet, dat het hoofd der school, dien men uit zijne woning haaide, onmiddellijk de school ontslootgeheel alleen er binnen tradlicht ontstak en elk lokaal nauwkeurig onderzocht, en daarop de verklaring aflegde, dat er niets buiteugewoons was op te mei ken. Zpne daad gold voor het oog der menigte, die zich voor het gebouw bleef posteeren, voor eene roekelooze vermetelheid. Ook gisteren avond was er weder een groot getai belangstellenden bijeen. Om welke reden '„is onbekend, doch een tweetal agenten meen den iemand, in de nabijheid van het gebouw, naar het bureau van politie te moeten brengen. Doch nu begon het eerst recht te spoken, niet in maar builen het schoolgebouw. Nadat men tot handtastelijkheden tegenover de dienaren der wet was overgegaan, werd de weggevoerde jonizet door eenige personen. Volgens de verklaring van eeuige aan de school geplaatste ouderwijzersis de spook- histoiie hieruit ontstaan, dat een gordijn door den luchtstroom (men laat 's nachts de deuren der lokalen, die op eene binnenplaats uitkomen, opeu) in beweging wordt gebracht. Daar er op den boek van het gebouw een straatlan taarn staat, valt de schaduw van het in be weging zijnde-gordijn op een muurvlak, wat door de op straat aanwezige personen kan worden waargenomen en waarin de opgewekte verbeelding der menigte nu iets zeer boven natuur iijks 2iet. Per telegraaf is uit Ilanover het bericht ontvangen, dat op de landbouwtentooustelling aldaar, van het ingezonden Friesch vee ziju bekroondeeu stier van S. Jepkema, te Roorda- huizum; eene koe van J. A. Breeuwsma, te Nijland en twee vaarzen van I]. F. Pasma, te Haskerdijk. AHeen naar Rotterdam zijn "Woensdag 12,000 <o frambozen uit Breda verzonden. Ie Vlijmen zijn 2 dochters van A. Van Dommelen door den bliksem getroffen. De voeten werden haar verschroeid. Uit Zwolle wordt aan de Id. - It. Ot. vau Woendag gemeld In den afgeloopen nacht ontdekten twee politie-ageuten een vrouwspersoon, dat zich op zeer verdachte wegen bevoud. Op hunne nadering zette de vrouw het op een loopen, doch zij werd achterhaald en naar het politiebureau gebracht. Hier bleek, tot groote verbazing der politiebeambten, dat de vermeende vrouw een alhier gevestigde Roomsch-Katholiek geesteljjke was, die zich iu viouwenkleeren had gestoken, om, aldus vermond, een nachtelijk uitstapje te maken. A. Alofs, geboren te Schrmmert, prov. Limburg, oud 39 jaren, laatstelijk zonder vaste woonplaats, thans te Tongeren gedetineerd, zal den 8 Augustus n. s> voor het hof van assisen te Tongereu terechtstaan als beschuldigd van moord met voorbedachten rade, gevolgd door diefstal, gepleegd op de weduwe Bruels, geboren Paulina Paques, oud 50 jaren, gewoond hebbende te Smeermaas. De beschuldigde heeft zijn mis daad nog niet bekend. Het zilveren milieu de table, dat als eerste prys gediend heeft in de verloting van de ^Kunstkroniek", heelt bij openbare verkooping in het Venduhuis te'sllage f2180 opgebracht. Kcthel. Bij de verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad zijn 43 stembriefjes ingeleverd. Herkozen zijn de heeren J. Van den Berg Az. met 42 en C. Doelman met 39 stemmen. Do heeren J. Droog, A. Van Houdt, J. HeydraO. Lansbergen en T. Hessela verkregen ieder 1 stem. Pernls. Van de kabeljauwvisscherij is een sloep binnen met 420 ton zoutevisch. Rotterdam. Naar wij vernemen, is de officieele opening van het Panorama alhier vastgesteld op Donderdag 11 Augustus a. s,, waarna het voor het publiek den volgenden dag zal worden toegankelijk gesteld. Den Haag. Een vreeselijk ongeluk had eergistermiddog alhier plaats. De heer v. d. B., doctorandus in de rechten, zich in de kuiken- fabriek op de Bierkade alhier bevindende, is voorover gestort in een kuip, waaruit hij een uur later levenloos werd opgehaald door de werklieden die van liet schaften terugkwamen. Wijk.Dinsdag had alhier een treffend ongeluk plaats. De dienstmeid van den burgemeester zoa helpen een wagen hooi te lossen. Nauwelijks waa zij boven, of zij vertoor het evenwicht en viel van boven neer. Haar toestand is hopeloos. De Zurichsche Vereeniging voor lykenver- branding heeft besloten tot het bouwen van een crematorium, 'hetwelk 50,000 francs zal kosten. Een merkwaardig tweegevecht- in hot water had voor eenige dagen in het kanaal de l'Ourcq plaats. Twee politie-agenten brachten een Pruisischen gauwdief vau Mazas naar Pantin over, doch hadden de voorzoig vergeten de» man to boeien. Hiervan trok bij dan ook partij on bij het kanaal de l'Ourcq gekomen, sprong hij er eens klaps in, hopende op dezo manier aan zjjn wachters te ontkomen. Doch een der agenten, die hem nasprong, haalde hem weldra in. Do dief pakte den agent bij de keel en trachtte hem met zich mede in de diepte te trekken, doch hij had buiten den waard gerekend, want de ngent, een geoefend zwemmer, maakte zich weldra los en toen zij beiden weer aan de opper vlakte van hot water te voorschijn kwamen, bracht hij hem zulk een geweldigen slag op het hoofd toe, dat de dief in zwijn viel en beiden daarna door de toegesnelde hulp op het droge gebracht werden. De dief werd hierop weer naar Mazas terug gevoerd. In zijn reisbeschrijving deelt Carl Bock de volgende anekdote mede omtrent hetgeen hem bij het zoeken naar de ^staartmenschen" is overkomen. Nog steeds - dus schrijft hij zocht ik naar staartmenschen, daar ik zooveel van hen gehoord had en in Koetei en Banjermassin Maleiers had gesproken, die mij onder eede verzekerden, dat zij er in Passir hadden gez-en. Mijn eerste poging was 'ongelukkig geweest, maar daar ik sterk twijfel of Tjiropin en zijn volgelingen ooit een voet in Passir gezet hadden, was ik vast besloten eene tweede gezantschap, naar den Sultan van dat Rijk te zenden. Daarom had ik den Resident van Banjermassin gevraagd, mij een aanbevelingsbrief voor dien Vorst te geven met het verzoek, wanneer er zulk een ge staard ras bestond, my een paar vau diemenschen naar Amoentai te zenden, natuurlyk op mijn kosten. Ik zond vier mannen, op wie ik rekenen kon, en een klerk, die het antwoord van Z. M. den Vorst van Passir, die zelf niet schrijven kan, kon opschryven. Na 25 dagen kwamen deze zendelingen terug maar zonder staartman-, schen en met eeu nogal aardig en belangrjjk antwoord van den Sultan van Passir. Zjjn Hoog-, heid verklaarde, dat Tjiropin en de zijne» (mijn vroegere zendelingen) by hem geweest waren en den brief van den Sultan van Koetei hadden overhandigd, maar het schynt, dat de uitlegging omtrent de staartmenschen den Sultan niet i geheel helder was. De MaleNche naar» voor staartmenschen is Ornng boeutot, welk laatste woord staart beteekent, en nu :s het- grappige van de zaak dat het gevolg van den, Sultan van Passir daar Orang boentot di Sultan wordt genoemd. Zijn Hoogheid kreeg dus werkelijk de meening, dat de Sultan van Koetei zyn geheele gevolg, dat wil zeggen zjjn raadslieden en vertrouwdenverlangdehij verklaarde dan ook, dat de Sultan ze maar zelfs moest komen halen. De Sultan van Passir had zelf reeds, bevreesd voor een aanval vair Koetei om zijn staartmenschen te komen halen, bentings opgeworpen, totdat de brief, dien de resident op verzoek van den heer C. Bock geschreven had, hem geruststelde en hem op de hoogte bracht van hetgeen verlangd werd. Doch van 'staartmenschen, zooals Bock ie be doelde, had hy nooit gehoord. Uit Britse!) Columbia komen de gunstigste berichten omtrent de zalrnvisscherijde vangst wordt op 200,000 stuks geschat. Gounod heeft een nieuw oratorium, ge titeld la Redemptiongereed en reeds verkocht, aan een Engelschen muziekhandelaar voor honderdduizend francB. Het oratorium zal voor A 't eerst by een muziekfeest te-> Birmingham onder.'leidiug van dén componist worden uit gevoerd. A'

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2