Kerijmnis. 3061e -Staatsloterij. Ste 1 e 1 ijk Sieim Gmilie en TeiMts nraereiiÉ pederen. Koloniën. Reclitzaken. Marktberichten. Dezer dagen- deed zich voor het Hof van Assises 'te Mayenne een aardig geval voor. Zekere rondventer Panne!, die met zijn negotie 100,000 frank vergaarde, stond terecht, onder beschuldiging van in een hoeve te zijn binnen gebroken en daar diefstal gepleegd te hebben, Men meende verpletterende bewijzen tegen den beschuldigde te hebben, doordien hij naar de plaatst der inbraak en van daar tot aan de piek, waar hij gearresteerd werd, een onloochen baar spoor had achtergelaten, bestaande in de afdrukken dor zeven spijkers van zijn hakken. Toch werd hij vrijgesproken, dank zij de han digheid van zyn advocaat Lochaud, die iu zijn pleidooi eensklaps de zware, bemodderde schoenen gseop, de spijkers nog eens telde, en zich vervolgens tot den brigadier der gendarmerie wendende, zeide: jHoevoel teekenen van spijkers waren er in den grond?" uZeven" sOveral?" ïCKeral." "Welnu", riep Lachaud zegevieiend uit, sin een der schoenen steken acht spijkers. Pannel zou dus dien ganschen weg hinkende hebben afgelegd!" Het auditorium begon te lachen, de jury onder zocht den linkerschoen, en vijf minuten later was Panne! op vrije voeten. Te Saltdaien, in Noorwegen, zijn drie boerderijen plotseling weggezonken, zoodat de akkeis thans 11 vademen onder water staan. Men schrijft het gebeurde daaraan toe dat de onderste lagen van den weeken grond langza merhand door het water zijn weggespoeld. Gelukkig hebben de bewoners bijna al hun vee en ook nog eenige meubelen kunnen redder^ voordat alles- verdween. - De omgeving van het aan het Wellenneer scliildei nchtig gelegen landstadje Jonköping in Zweden, bezit een bijna onrnetelijken rijkdom van-populierhout. Voor 50 jaren geleden werd het bijna uitsluitend voor de papier fabrikage en voor het vervaardigen van klein huisraad gebezigd. Er werd voor dit doel jaaiiijks zooveel hout geveld dat men met den voorraad geen raad wist. Toen kwam zekere heer Lundstiöm op het denkbeeld er lucifers van te maken; en inderdaad bezit hetpopuliei hout niettegenstaande zijn zachtheid genoeg vastheid om zich gemak kelijk te laten bewerken; en de groute lang bewaarde voorraad is droog genoeg om zonder drenking met paraffine, de noodige handbaar- hèid te bezitten. Dit denkbeeld werd werke lijkheid en thans heeft de iucifeisfabriek te Jonköping een wereldberoemder; naam en wordt hare waarde berekend op 2,500,000 Mk. De hoofdverdienste der fabriek is de invoering van niet gevaarlijke lucifers zonder vergif utan ivafel och fosfor, waarbij de amorphephosphnr het hoofdbestanddeel van den str'ykkant van het doosje vormt en het cbioorzure kali dat vau het kopje der lucifers. Daar nu deze chemische bewerking geenszins op een geheim berust, zoo spoorde bet succes der Jonköpinscbe fabriek tot navolging aan. In alle landen verrezen fabrieken. Hiertegen was niets te doen. Daar echter het te Jonko- pin voorhanden droge populierhout nergens elders was, moest men zich met andere minder brandbare houtsooi ten behelpen en deze met brandbare mengsels drenken, wat (je prijs na tuurlijk niet geiing deed steigen. Het was dus niet mogelijk om met de naar verhouding billijke Jonköpiusche prijzen te concurred en, en zal het voorloopig niet licht worden, aan gezien, zooals wij reeds zeiden, de voonnad hout te Jonköping nagenoeg onuitputtelijk is, Zonderling toeval. l)e Événement ver haalt, dat President Garfield, toen hy nog onderwijzer was, zekeren pachter verweet, dat hij zijn. kinderen volkomen onwetend liet op groeien. Na lange vertuopen besloot de pachter z'tjn jongsten zoon aan Garfields leiding toe te vertrouwen en de jongen werd Gai fields gelief koosde .leerling. De pachter heette Guiteau *,en*'s Garfields moordenaar! "Van. den praclischen zin van onzen ->ieu- wen Landvoogd hebben wij onlangs een staaltje vernomen, dat als het waar is, te loffelijk voor de nieuwe Regeering -is, om niet ter kennis van het publiek gebracht te worden. Zoo zou de Gouverneur. Generaal een geheel pak verslagen aan de Secretarie hebben laten terugzenden met het verzoek hem de zaken wat eenvoudiger en dus korter voor te dragen. Kwade gewoonte wordt echter etui tweedt natuur en dus, daar de Seciatarie aan haar omslachtige manier vau werken gewoon was, werd aan Zijne Excellentie geantwoord dat Jinnn" moeielijk op andeia wijze de zaken be handelen kon. En wat doet nu Zijne Excellentie? Zij gelastte eenvoudig, dat smen" dan voortaan de zaken maar per telegram moest beliaudelen, Biavo I Eere zij hein, die ons van de burenuciatie verlost. (Javu-liode.) —r Op het vooistel tot afschaffing vau liet groot ambtenaarsexamen voor de bureau-ambte naren isdoorhelOppei bestuur afwijzend beschikt. Alleen voor de ambtenaren bij de Algemeeue Rekenkamer is dat examen opgeheven. T De zaak tegen N. IC. S., bakker te Oveischie, beschuldigd van opzettelijk den ntund te hebben gestoken iu een door "riem bewoond pand, is door de ïeehtbanU te Rotterdam vertve/un naai den procureur-genei aal bij liet gerechtshof te Llen Haag. Ned. Harv. Kerk. Beroepen: te Ooltgensplaat, P. I'. Van der Steen, te Gouderak, Buurze, gem. Haaksbergen, W, N. Coenen, ,tc Pilflijfe en Leeuwen. Waimeperveen, Rinses, kand. Beaankt: voor Willemstad, Van Elden, te Alm- ketk, Zuiriwolde, T. Keizer, te Ter-Apel. Aangenomen: naar loliandsclie V'.ld, Barbas kand. De Algemeeue Synode van de N-j. Herv. kerk weid eorgistei en in Den Haag geopend door den lieer U. Bi una, pred. te Hasselt, als oudste iu diensttijd. Het was juist 25 jaren geleden, dat hij voor liet eeist de vorgadeiingui der Synode bijwoonde. Het «toen" gaf hem aanleiding tot witaitleiiug van den toestand van verdraagzaamheid en viode, die in die dagen heeiscliter., en tot hulde aan zijn gestorven vriend, donnlgemeenen secretaris; het «thans" lot de verklaring, dat hij, het goede niet voorbij zit nde, al moet bet gepaaid gaan met opmei king van veel innerlijken strijd, gelooft aan de toekomst der kerk, die inoge leeren bij iiaar streven naar eenheid, het goed recht der verscheidenheid te eerbiedigen en bij haar rusteloos streven naar waarheid de liefde steeds als de meeste te erkennen. De heer J. J. L. Luti, pred. te Middelburg, werd daarop tot voorzitter herbenoemd; aan den heer Uruiia werd betviee-voor- zittcrsolmp opgedragen. 1 De lieer Luti aanvaardde hot praesitlium met een wooid van dank aan tien lieer Bruna en was evenmin ais deze, hopeloos omtrent den toestand der kerk, al mocht die verre van wensdielijk heelcn. (Pad.) Tc Rotterdam is Dinsdagmorgen de 8uste jaarver gadering geopend van het Nedeil. zendeling-genoot schap. üe voonitter, ds. l'raneken, van Rotterdam, opende die bijeenkomst met eene hoi Ir ictle, waai in hij o. a. liet oog vestigde op tie voonechten, tiie het genootschap gedurende liet nfgeloopen jaar genoot. Het weid ooi. thans weder door tie hulp zijner vrienden staande gehouden: mocht bet hier en daar worden aangevallen, liet behoefde zich daaiover met al te zeer te bekommeren, z-tcU dnaidonr allerminst van zijn weg te laten afvoeren, liet vend steun bij velen, die de belangen van ludii' beliaitigen en ook de Regeering had, binnen de lmar door je wet gestelde grenzen, zich gunstig ton aim zien van 's gonootseliaps weik .betoond. Het zag schuone vruchten van dit werk, ook daaiin, dat de door de zendelingen gestichte gemeenten moor en meer wonnen in zelfstandigheid. Alles drong tot krachtig en steeds ki ach tiger voort zetten vim het werk, dat bet genootschap sedeit tal vail jaten met. zooveel zegen mocht verlichten. Hij besloot met den ivensch, dat ook deze jaarvergadering daartoe inocht rnedevveikeii. Hit het verslag van tien staal en de werkzaamheden van het genootschap over bet jongst verloopen jaar blijkt, dat de gewone inkomsten bedragen hebben over 1880 fü8.71G,73 (f201 minde dan in" 1879i, waarbij nog komt aan buitengewone ontvangsten voor de Minabassa f0723, tegeneene uitga» van f61,090,481/2 voor de zendingen en de zendelingen en f 22,007,981/j voor do behoelte hier te lande, gevende een tekort van ruim f 7724, hetwelk voor een deel gedekt kan worden door de buitengewone giften, in f878 ont vangen. liet genootschap heeft steeds in dienst negen zendelingen, welke gesteund worden dooreen vijftigtal' inlandaehc helpers en ondei wijzers. In het zendingshuis z\jn op het «ogenblik drie kweekeiingen, van welke twee het examen als hulpprediker en zendeling met i goed gevolg hebben afgelegd en de eerste eerlang zal worden uitgezonden. Prijzen en JPremiën van 100 en itaarbovn, Vo Kr.. 15e Trokk.21 Juli. No. 3674 f15000. No. 1900 f5000. -~ Nos, 3360 8343, 11088, 11701, -12550 en 45655 ieder f1000. Nos. 735, 13600, 16220 en 19667 ieder f400. Nos. 4305, 14164, 14955 en 20287 ieder f200. Nos. 870, 4095, 7801, 9294, 9892, 10736, 12000, 13037, 13491 en 14890 ieder f100. B U RGERL1J ICE STAND. Geboren20 Juli. Johannes Tlieodorus Jacobus, zoon van Johanna Petia. Kreijts, wed. van J. J. Van Dongen, Broersvest. Geranlus, zoon van P. Klaasje en M. Berrev oets, Onsstraat. Johannes, zoon van H. Stokhofen M. L, Wessel, Broersvest. 21. Martin us. zoon vap M. Kok eu A. Vau Dijk, Nieuwe Buurt. Overleden; 20 Juli. Arij Van JBree, oud 2 jaar en 1 maan tl, Broersveld. Arend Verbokkem, oud 16 dagen, Baan. 21. Zeven- loos aanrjerjeveti zoon van P. Vau Ilhiju en J. VV. Geerling, HomjnenhutiH, Ondertrouwd s 21 Juli. P. Brouwer en M. Krommenhoek. A. Bodes en W. Rozenbobm. Ge—Vt, den 22 Juli. Een Woon- en Winkelhuis, met Plaats en Erve, Verin nnde liiven, kadaster A, no. 322, f1700. Twee Woonhuizen en Ervenmet Open Grond Spomstra.it, kadaster G, no. 1589 gedeeltelijk, het eerste pui ceel f650, liet tweede f640. Een Hoerenhuis en Erie, met Kantoor, ruime Open Plaats, twee kleine loodsen on Erven eu ovei bouwden gang, Hoogstraat, kadaster C, no. 959, f8000. Een Biandenj met Koelbak, Ene en Open Gtonil, hoek Limge Haven en Taanstecgkadaster O, no, 727, f9890. Een Winkel- en Woonhuis, gedeelte Pakhuis, met vier Bovenwoningen en Erven, hoek Hoogstraat en Taansteeg, kadaster C, nos. 70 en 7i, fblOQ. Een Gistpakhuis met Kantoor, Spi eek kamer en Erve, kadaster C. no. 580, f3500. Een Biandeiij met Pakhuis, Koelbak eu Erve, Raam, kadaster A, no. 923, f 13000. Twee vieienvijfiigste aandeden in de nnamlooze vennootschap »de Stoomkoreiirnolen de dubbele Arend", bet eene vierenvijftigste aandeel f550, het andere f 545. Een zesentwintigste Aandeel in den steenen Wind- korenmolen, genaamd «de Ploeg", met huis, stal, erve en verder toebeliooren, kadaster nrs. 237, 240 en 251, N75. Een Winkel- en Woonhuis met Open Plaats, Pomp en Erve, Hoogstraat, kadaster B, no. 1163, f4000. Een Woonhuis met Bovenwoning, Loods, Tuin en Erve, Tuinlaan, kadaster D, no. 423, f2400. Een Woonhuis met Tuin en Erve, Tuinlaan, kadaster D, no. 1286, f2400. Een Winkel- en Woonhuis met afzonderlijke Boven woning, Achterwoning, Pukhuisje, Cang en Erve, Zwaar.sieegkadaster Bnrs. 1168 tot en met 1170, f 2f50. Een Huis en Erve, Zwaaustceg, kadaster B, no. 1104, f450. Een Huis en Erve, Zwaanstecg, kadaster B, no. 4834, f500. Een Woning en Erve, in een gang bij den Oostmolen, kadaster B, no. 350, f200. Een aandeel in de Venekering-Maatschappij Schiedam, groot f5000, waarop gefourneerd is f500, f95. Een 1/300-1- aandeel iu de maatschap ten doei hebbende de exploitatie van de scheepstimmerwerf »De Nijverheid" te Schiedam, f32. Schiedam, 22 Juli. Kt'Sge eu Gerst zonder handel. Moutwijn; f12% per hectol. Ct Jenever t Amsterd. proef f 16% <i 17% per hectol. Ct. zonder fust en zonder belasting. fel>ocll(ix-beursf0.30 per ketel. By de Scbiedamsche Spoeling-Vereeuiging f 0.40 per ketel. Marktbericht van Belft. Donderdag 21 Juli. Bij weinig handel op onze Graanmarkt waren de prijzen flauw. WestlnndscheTarwe f9.75af 10.50, Zeeiiwschef40,50 a f41.50. Westl. Rogge f6,75a f7.75, Zeeuwsehe f 8.00 a f 8,75. Chevalier Gerst f 6.25 a f 7.50, Westl, Zomergerst f 0 a f 6.75. Korte Haver f 5 a t 5.50, lange f 2.50 a f 4. Duivenboorien f 8 a f8.75. Paardenboonen f7.50 a f8. Bruine Hunnen f1! a r 13. Groene Erwten f9 f41- Wil te Ei wten f 8.00 a f 8.75. Koolzaad zonder aanvoer. Aan de stadswaag gewogen van 15 tot ,21 Juli; 4 pollen, 1. lieide, '9118 achtsten en 70 zestienden vaten boter, wegende te zamen 20780 kilogrammen. Prijs f54 a f60,het vierde; f 4.351 fl.50het.kg.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 3