Boitenlaniscle BjjMtej. verschijnt Mis, litpzuM Dinsüai. 'Biiïêiïa'iiï'sth"BërTcTïïT7 A°. lbÖJL - Donderdag 28 Juli. JIS 5236. "ViJ t e Dertigste J a a gang. ÜDOHNKMENTaPKIi», per liwaibuif 1.85» franco per post, door het geheele Kijk2,50. Ifzonderlijke nooimers - 0.10. E N G E L A N 1). Iu de zitting van het Lagerhuis op eergisteren heeft de heer Hicks Beach zijn toegezegd gemo tiveerd voorstel, strekkende tot het uitbrengen van een votum van afkeuring door het huis over de politieke gedragslya der Regeering omtrent de Transvaal, voorgedragen. De tegen woordige oplossing, zeide hij, kon geen duur- zamen vrede ten gevolge hebben. De Regeering staat aan de overwinnaars toe, wat zij aan de vreedzame verzoeken (lev Boeren niet heeft willen verleenen. Hij heeft niets tegen het zelfbestuur der Boeren, maar wel tegen de Ttegreriag der Boeren over honderdduizenden «gekleurde Engelsche onderdanen. De Regeering heeft door hare politiek het streven naar eeue - afscheiding van Zuid-Afrika van het Ëritsche rijk.aangemoedigd. De heer Chamberlain erkende, dat de toestand zeer moeielijk was en dat verdere verwikke lingen mogelijk aün-,-maarf een aaohechting van een onwillig volk, benevens het onderhoud van eene sterke troepenmacht waren ook niet raadzaam. Een groot volk kan edelmoedig zijn en de met de Boeren gesloten vrede geeft Engeland alles, wat het na een overwinning -geëischt zou hebben. Mr. Gladstone verdedigde de- politiek der Regeering. Verder deelde hij mede,..dat hy bevonden had, dat de meerderheid der Boeren tegen de aansluiting der Transvaal was, en - daarom was hel de plicht der Regeering, van de eerste gelegenheid gebruik te maken, om deD vrede te herstellen, nadat die door de Boeren was aangeboden. In de vredesvoorwaar den was de contróle over de buiteslandsche •aangelegenheden der Transvaal voor Engeland verzekerd, hetgeen voor de handelsbelangen van groot gewicht was. De kroon had zich het veto, betreffende de wetten omtrent'de inboor- dingen, voorbehouden. Er zullen schikkingen getroffen worden, welke niet alleen voor de inboorlingen het recht van het bezit van grond gebied in zich sluiten, maar waatbij tevens -een aanmerkelijk gedeelte van het Transvaalsche gebied aan de inboorlingen zal worden toege wezen, terwijl hunne belangen zullen beschermd worden. Ten slotte werd daarop de motie van den heer Hicks Beach, met 314 tegen 205 stemmen, verworpen. In het Lagerhuis deelde sir Dilke mede, dat Nederland en Frankrijk hebben bewilligd in eene conferentie over de tegen Eogelsche visschers gepleegde strooperijen. Het antwoord van Beigie is nog niet .ontvangen. De onder handelingen duren voort en geven hoop op 'eene bevredigende oplossing. Een te Londen uit Pretoria ontvangen depêche van eergisteren houdt in, dat de ont- stane moeielijkheden in de onderhandelingen .met de Koninklijke commissie nog niet uit den weg geruimd zijn. De vertegenwoordigers "der Boeren-hebben sedert.den 20 dezer geen bijeenkomst met de commissie gehouden. Men gelooft, dat de volksraad in de Transvaal in Sept, a. s. zal bijeengeroepen worden. Generaal Wood heeft nog geen bericht ont vangen, waarin het gerucht wordt bevestigd, als zouden de Zulu's eene dreigende houding hebben aangenomen, 'i Te Loughrea, iu het graafschap Gaiway, is een politie-beambte op de openbare straat doodgeschoten. De dader is gearresteerd. Een Shetlandsch correspondent van de BDKEAOt M ABET, E, 124. Times klaagt bitter over hetgeen de Shelland- sehe visschers te lyden hebben van hunne Hollandsche bedrijfsgeuooten. De Hollanders, die met eene vloot van wel 100 zeilen aan de Schotsche kust komen visschen, maken zich (naar het heet) telkens schuldig aan het weg kapen van de lijuen en het andere vischtuig der Shetlanders. De tusschenkomst van een oorlogsschip wordt gewenscht. ITALIË. 's Pausen staatssecretaris, kardinaal Jacobini, heeft onder dagteekening van 21 dezer eene circulaire doen toekomen aan de bij den Heiligen Stoel geaccrediteerde gezanten, om, gelyk hy reeds gedaan heeft in een telegram aan de pauselyke nuntiussen in 't buitenland, te pro testeeren tegen de beleedigingen, het lijk van Pius IX aangedaan, toen bet in den nacht van 12 op 13 dezer naar de kerk San Lorenzo werd overgebracht. Die beleedigingen, schryft Jacobini, beschouwt Leo XIII als beleedigingen hem persoonlijk betieffende. Hy brandmerkt verder als een hoon vöor den godsdienst en de beschaving, wat openlyk in de straten van de hoofdstad dér Katholieke wereld-is kunnen gebeuren, als eene beleediging eiken Katholiek in 't byzonder aaDgedaan. Jacobini herinnert verder, dat de Italiaausche Regeering niet de minste poging heeft gedaan om den opper priester eenige genoegdoening te geven'immers, zy heeft geen enkel woord doen hooren ter veroordeeling vau hetgeen er heeft plaats gehad. De Italiaansche Regeering is ook verantwoor delijk voor het gebeurde, want hoewel het in haar macht was het 'te voorkomen, eu hoewel zy het ook verplicht was, heeft ztj het nagelaten. V It A N K It IJ K. Naar aanleiding van een interpellatie heeft Ciémenceau gisteren in de Kamer eene motie voorgesteld, waarin gezegd werd dat aan een vervroegden datum der verkiezingen het karak ter moest worden toegekend eener verrassing en eener kiesmanoeuvre. De Minister Jules Ferry vroeg de eenvoudige orde van den dag, welke met 231 tegen 226 stemmen werd aaugenomen. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 26 Juli. De Kamer heeft in hare zitting van heden, zooals wjj reeds in ons vorig nummer als telegrafisch bericht mededeelden, aangenomen met 30 tegen 8 stemmen het ontwerp tot verhooging *an Hoofdstuk IX (subsidie aan de polders Hoogbemaal en Oijen), na bestrijding door de heeren Van Limburg Stiium, De Sitter en Van Naamon van Eenrsnes en verdediging dood de heeren llorsrus, Van Akerlaken, Cretners en de Regeering, welke laatste ook bestreed de ftnancieele bedenkingen, met verklaring, dat de dienst over 1880 in plaats Van een tekort, een overschot van 24 ton zal opleveren. De discussiën over het Amsterdamsch kanaal zijn daarna aangevangen. Bij het algemeen debat over dit ontwerp werd het bestreden door den heer Borsius, wegens afkeuring door de meest bevoegden Amsterdam's handel. De heer Den Tex bestreed sterk het.kanaal,'evenals de heeren Viruly Ver brugge. Insiuger en Blii- denstein, daar de handci niet gebaat wordt door dit fanaal, dat een groote omweg is. Ook de heer De Sitter bestreed het ontwerp dat door den heer .Van Naamen Van Eemues werd verdedigd. Morgen voortzetting. COURANT. Advehtentiefkijs: vau t10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.1C. Iedere gewone regel meer- 0.10. Dreehaal plaatsing wordt tegen tweewaal berekend. SCX.IEDAM27 Juli 1881. Heden morden, met den spoortrein ten 10.11, is alhier aa. komen de heer Commissaris des Konings in deze provincie, die ten raadhuize na de secretarie en de thesaurie bezocht te hebben, te 12 ureu audiëntie heeft verleend, welke audiëntie door verschillende autoriteiten en ingezetenen is bezocht geworden. Na afloop daarvan heeft ZEx. ten huize van den burge meester het dejeuner gebruikt en is met den spoortrein ten 3,47 weder naar de residentie vertrokken. De gemeenteraad alhier zal Vrijdag, den 29 dezer, des namiddags ten half twee ure een openbare vergadering houdende alsdan ter behandeling aan de orde zynde onderwerpen zyu: Ingekomen stukken, waaronder ontwerp- gewyzigde verordeningen op het bouwen enz. en op de beurs en markten, welke stukken zijn ter visie gelegd ten einde te worden be handeld. Deliberatie over: Vaststelling le suppletoir kohier plaatselijke directe belasting, dienst 1881idem, ontwerp-besluit tot betaling uit onvoorziene uitgaven, dienst 1881; idem, rekening beheer fondsen herkomstig van de vernietigde gilden" over 1880adres, mej. -G. A. Van Diermen, om'ontslag als onderwijzeres, met 1 September e. k.; 'adres, schippers-ver- eeniging ïSchuttevaer", om vermindering tarief havengeld en rapport der Commissie voor de belastingenontwerp-gewyzigde strafverorde ningen op het bouwen enz. en op de beurs en markten hierboven vermeld. En verdere voorstellen en mededeelingen. Als de sympathie voor het feit waaraan de dag van gisteren herinnerde, nl. de afzwering vau Philips II, hier ter stede moest worden beoordeeld naar de blyken, die er in het openbaar van gegeven werdendan voorzeker zou zij al zeer gering te noemen zyn. Wij houden ons echter overtuigddat er hier niet minder dan elders warme vaderlanders worden aan getroffendie, ware het gewichtige feit in Neerlauds historie feestelijk herdacht, harte lijk feest zouden hebben gevierd; men denke slechts aan onze nationale feestenwaaraan door onze gemeente op zoo indrukwekkende wijze werd deelgenomen, niet het minst aan den 300jarigen herinnerinpsdag, van de groote gebeurtenis op 1 April 1572, de inneming van den Briel door de Watergeuzen, waarvan de afzwering van Hollands graaf, den Spaan- schen Koning Philips en het optreden van Prins Willem van Oranje, den vader des vader landshet zoo heilrijke gevolg is geweest. Naar wy vernemen heeft de heer J. Van der Burg op zijn 92sten verjaardag voor een uurwerk in den toren der R. K. kerk aan den Singel een som van f1000 geschooken en een som van f2009 aan de R. K. aan de Nieuwe Haven, voor hare inwendige verfraaiing. Heden morgen omstreeks 9Vz uur, is ed vrouw van den ter haringvisscherij vertrek kenden J. B. in den vijver achter de sociëteit: »De Vriend schap" gesprongen, met het doel een eind aan haar leven te maken. De zakkendrager R. Meyer wendde terstond pogingen aan met hulp van andere persoren haar te redden, waarin hij gelukkig mocht slagen. De vrouw werd in het nabijzijnd café Huiswaard gebracht en daar verpleegd. Naar men zegt moet het met inwilligen van een door haar gedaan verzoek aan haar man oorzaak zijn van het noodlottige voornemen dezer vrouw.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 1