MTiïlaïIsïïrTïïIcïtêi" A0. 1881. Vrijdag 12 Augustus. M 5247. YerssHjit iaplijh, ipzutoi Dinsiai. "Vij t a ft r g a n g. e it ASONnH«fcWT»l'HiJ»pei ttwmuutj 1.85, y ranoo per post, door het geheele Kijk - 2.50. Aiionderlyke tinminers- 0.10, BDKGAV: HAUKT, IS, 134. Schiedam, 11 Augustus 1881. Het Engelsche Lagerhuis, dat weldra vacantia gaat nemen, hield ia de laatste dagen nog enkele zittingen, die niet van belang ontbloot Waren. Toen onder anderen een credietaanvraag voor den diplomatischen dienst aan de orde was, diende het bekende parlementslid Labouchere een motie in, die de strekking had de belooning in te trekken tan dea heer Lascelles, den vertegenwoordiger van Engeland in Bulgarije. Wij kunnen, zeide de heer Labouchere niet voortgaan betrekkiugen te onderhouden met vorst Alexander van Bulgarije, die tegenover zijn volk zoo slecht heeft gehandeld. Maar onze vertegenwoordiger daar te lande heeft zich eveneens misdragen, door met andere gezanten een adres van gelukwensching aan den Vorst aan te bieden, nadat deze zich bad schuldig gemaakt aan den allerlaagsten aanslag op de vrijheden van hetBulgaarschevolk. De minister Diike verdedigde den gezant, die zich in dit geval niet van zijn ambtgenooten had kunnen scheiden; maar dit adres voldeed de tegenpartij volstrekt niet. De heer Cowen vatte het woord op, om te betoogen dat volgens het traktaat van Berlijn, Bulgarije van een staat van dwingelandij zou overgaan in een staat van vrijheid en onafhankelijkheid. Maar, dank zij den coup d'état, door den Vorst uitgevoerd, is er niets veranderd In plaats van bestuurd te worden door Turksche pacha's wordt het land nu bestuurd door een Russisch satraap Ziedaar het geheele onderscheid. Deze staat van zaken is door onzen consul erkend de overweldiging door den Vorst van Bulgarije bedreven, heeft hij goedgekeurd, en den iuvloed van Engeland heeft hij dienstbaar gemaakt aan de reactie. Eeu der Iersche leden, de heer O'Connor, voegde er nog een hartig woord by. Indien de heer Lascelles had geprotesteerd tegen de maatregelen van den Vorstzou deze hem geantwoord hebbenIlc heb eenvoudig een dwangwet uitgevaardigd, en misschien zou hij wel er hebben bijgevoegdZij, die in glazen huizen wonen hebben het recht niet steenen tegeti andere te werpen." Een zeer duidelijke toespeling op Ierland en Ieische toestanden. r Op den maaltijd, die ieder jaar eenige dagen voor de verdaging van het Parlement wordt gehouden, heeft de heer Gladstone, mede vol gens aloude gewoonte, het woord gevoerd. De beschouwing van het tijdvakdat thans is verstreken, zooals het door den Minister werd geschetst, was ver van vrooiijk. Hoe goed ge zind ook, de Ministers waren gebleven beneden hetgeen hun roeping van hen eischte. En boe kon ditoo\t anders? Doelende op de hinderpalen, door de 'Iersche leden aan de beraadslagingen van het Lagerhuis in de weg gelegd, zeide de heer Gladstone, dat het een ongeluk voor de tegenwoordige Regeering is geweest, het groote o-en edele Lagerhuis, de grootste en edelste '.vertegenwooidigemSe vergadering der wereld gedesorganiseerd en tot zekere hoogte onteerd te zien. Zijn reglement, welks bepalingen moesten strekken om de vrijheid, bovenal de persoonlijke vrijheid te ver"»keren is ontaard. Een pijnlijke noodzakelijkheid was het ook voor deze Regeering geweest, voor haar, wier neigingen zoo liberaal zyn, tijdelijk de vrijheid in een der deelen van het vereenigd koninkrijk, in Ierland te moeten beperkenplichtsgevoel heeft het bewind echter tot dien maatregel gedwongen. De Regeering hoopt echter binnen kort aan Ierland een wet te kunnen schenken, die den toestand van meer dan een millioen Iersche burgers zal verbeteren, en tevens de betrekkingen tusschen de verschillende standen der maatschappij daar te lande." Dat de heer Gladstone, als hy dit doel bereikt, een standbeeld verdient, zal niemand betwisten. Geen week gaat er schier om, of men leest van een moord of van een poging tot moord, op een of anderen grondbezitter gepleegd. Het moet wel een meesterstuk zyu, die wet, welke de Ieren er toe zal brengen, als zonen van denzelfden stam broederlijk te doen samen wonen, Parnell de volksleider, en Boycot, de op zyn eigen bezitting belegerde grondeigenaarelkander omhelzende, dat belooft een prachtig toonee), maar zoover is het nog met. Wat de Transvaalsche aangelegenheden aan gaat, zeide Gladstone, dat het verdrag, bestemd om vredelievende betrekkingen tusschen dat land en Engeland te onderhouden, pas geteekend is. Het Engelsche gouvernement had bij de hoofden der Boerenbevolking geen andere ge voelens gevonden, dan den vurige», eerlijken en verstandigen wenschde banden van vriend schap en welwillendheid te versterken tusschen de burgersdie zij vertegenwoordigenen de Koningin, die zy vereeren. De Keizer van Rusland heeft een uitstapje gemaakt naar Moskou en omstreken en is thans weder te Peteihof terug. Met welke vooizorgen is lichtelijk te begrijpen. Wat de geruchten van een samenzwering daar ter plaatse aangaat wordt gemelddat deze uit den vreemde zyn oveigewaaul: dat talrijke airestatiën hebben plaats gehad, maar dat men voor het overige niets heeft kunnen ontdekken, hetwelk licht over de zaak verspieiden kan. Alles doet deuken aaneen aanslagdie binnen een niet verwyderd tijds- veiloop zou gepleegd vvoiden. De prefect van politie hoopt echter alle misdadige plannen te kunneu verijdelen. Hij zelf is eeuige dagen geleden aan een ongeluk ontkomen. Een jonge dame plaatste zich namelijk voor, den heer Baiauoff en richtte een pistool op hem. Hij had gelukkig den tijd, haar te ontwapenen, voor zij er zicb vau kon bedienen. Koelbloedig voegde hij de dame toet als ge voor dit ellendige wapen meer dan 15 roebels betaald hebt, heeft men u bedrogen. Ik zal het als een bijzonder heid bewarenen 'ik betaal u 20 reebeisia Advertentieprijs vim 110 gewone ro^aln met inbegrip van eene Courantf i.IC. Iedere gewone regel meer - 0.10, Drieham. plaatsing wordt tegen twebh aai, berekend, plaats van u naar de gevangenis te laten brengen. Als maatregel van voorzorg, die met het oog op hetgeen is voorgevallenniet overbodig sehyntwordt er thans toezicht gehouden by sommige bruggen, als daar vaartuigen passeeren. Er mocht eens een lading dynamiet worden neergelaten. By de duisternis zullen deze brug gen verlicht worden. Opmerking verdient het oordeel der bladen over Grootvorst Constantijn, oom van den tegenwoordigen Keizer, die van al zyn waardig heden ontheven is. Eerst heette hy nihilist, medeplichtige aan samenzweringen, en wat dies meer zythans wordt hy genoemd de trouwe medehelper van Keizer Alexander II by diens hervormingen, en somt men een breede lijst van vrijzinnige verordeningen op, waarin deze grootvorst de hand zou hebben gehad. De Qolot, een der meest verspreide bladen in Rusland, hield bij deze gelegenheid een warme lofrede op den grootvorst. Thans is diezelfde Qolot voor zes maanden tot zwijgen gedoemd. Gedu rende dezen tijd mag het blad niet verschijnen. Het had op oneerbiedige wijze gesproken over vorst Alexander van Bulgarije, zoo ongeveer als in het Engelsche Lagerhuis. Bovendien had het artikelen geleverd over de administratie der marine. Deze artikelen hielden waarheden in, en aangezien het hooren van waarheden niet altyd aangenaam is, boet de Golos de uiting van zijn waarheidszin met zes maanden stil zwijgen I ENGELAND. Het Lagerhuis heeft zich in zyne zitting van jl. Dinsdag uitsluitend beziggehouden met de overweging der veranderingen, welke door het Heerenhuis in de Iersche landbill gebracht zijn. De Regeering nam, bij wijze van concessie aan het Heerenhuis, eenige dier amendementen, welke de bill niet van belang veranderen, aan wyzigde enkele andere amendementen, en ver- wieip die, welke voor de bill van te ingrijpen den aard waren. De Regeering werd daarin door de groote meerderheid van het huis gesteund. Gisteren zijn deze bei aadslagingen vooitgezet en gevorderd tot art. 18. De verdere discussie is, op heden bepaald. Daily N"eios deelt mede, dat haar reporter uit Merw verlost is. Volgens een depeche uit Rome spreekt de Lilerta het beweren van Havas tegen, dat Sfax door Aiabieren is geplunderd vóór de aankomst der Fransche troepen. Aan deze werd zelfs de plundering beloofd, eer zy laodden. Zij ver kochten openlijk op straat hun buit. Fianscbe officieis braken het Italiaansche consulaat op en vernielden er de op ltaiië's geschiedenis betrekking hebbende schilderijen. ITALIË. De' Divüto beeft van goederhand vei nomen dat de Paus voornemens is Rome te verlaten. Het voornemen daartoe zou de Paus hebben opgevat na het schandaal bij de overbrenging van het lijk van Pius IX en hij zou het aan de groote Mogendheden hebben medegedeeld. Een van deze drong er op aan, dat hij het plau zou laten vaveu, een'andeie ver/ocht hem

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 1