Gemengde Bericnten. het voorstel om de berichten en mcdedeelingen kosteloos aan de leden te zenden. De heer G. J. A. De Cocq van Delwijnen schrgft in de Portefeuille: 5>Een dag of wat geleden zag ik in 't AT. v. d. D., dat een Amerikaan te Parijs een onder wijsinrichting opent, waar ten naastenbij alle levende talen worden onderwezen 't kan zjjn, maar >Men kent thans ongeveer 4000 talen, waar- tan 1200 spraakkunsten en woordenboeken hebben. Thil-Lorrain en die kan 'twel weten zegt, dat alleen in Mexico 23 talen worden gevonden, waarvan 18 spraakkunst en woordenboek hebben. xMenschen, die 10, 15, 20 talen kennen, worden vaak gevonden, Van 2030 zeld zaam. In den regel bvengt men het tot 16, 17, 18, en daarvan zijn 5 of 6 oude. ^Kardinaal Mesofanti, nu eenige jaren dood, kende er 72, die hij alle vloeiend sprak en zuiver schreef. Van ons Nederlandsch kende hij zooveel, dat Dr. Wap, bij de volgende gelegen heid voor hem de vlag moest strijken. Toen "Wap te Rome was, verzocht Mesofanti hem iets in zijn album te schrijven en om-gekeerd. In !t Hollandsch versje, dat "Wap schreef, ge bruikte hg ieder, maar Mesofanti bewees hem op etymologische gronden, dat de Duitschers gelijk hebben met Jeder te schrjjven en "Wap veranderde ieder in Jeder." Engeland heeft thans 1300 zendelingen de wereld in om het Christendom uit te breiden, Amerika 600 en Nederland 50. Een poëet uit het laatst der 17de eeuw schreef: O Ja, mijn vrind, ik ben gewissolijk bedroegen Mijn oren hebben mis, of andersints mijn oogen, Ik hoor, hoe zeer hetgeene ik zie daar tegen strijd, Niet anders klaagen als van eenen slechten tijd. Kom laat ons de IJ-stad eens, langs winkelen en hoeken, Doorwandelen en aldus wat nader onderzoeken, Of 't uit ondankbaarheid of billijkheid geschied, En of men in 't vervolg mee klagen zal of niet. Met weiken drokheid ziet men haar alom betredén? Hoe woelen door malkaor de menssen, paarden, sleden En radde wagens, zwaar met zilvre munt gelaên, Of koopmanschappep, die, van verre landen aan Gevoerd, of van nabij, haar omtrek doen bevatten, "Wat utt twee waerelden is hoog en dier te schatten, Yj. Wat venten "Vijgendam en Nes, en Warmoesstraat, Een lekkernij, die ons het oog en hart verzaad, En welke menigte van stoffen, om de leden Te dekken voor da koude en eiorlijk op te kleeden, Niet anders of 't verbeelde een half luilekkerland, Het klaagen, egter, houd alhier het meeste stand; enz. enz. Jan De Regt (overleden in 1715' leert ons door deze zyn rijmelarij, dat het voorheen al eveneens was als heden, 't Kan geen kwaad 1 daaraan eens te herinneren en te onderzoeken -welke reden er voor het voortdurend klagen over zslechte tijdeu" blijft bestaan. Iemand, wien de aard zijner maatschap pelijke betrekking gelegenheid verschaft eenige iuschryvingsbiljetteu der jongste tienjarige volks telling in te zien, deelt aan de Arnh. öt. ver makelijke staaltjes mee van de zonderlinge wijze van spellen en schrijven, die hij soms aanirof. Zoo las bij van een Kreristelijk gcreglfa- m eer de baaksier, van een Prottestande dinstmeijt of van een Boomskaliekolieken baardscheerder. Van elders had zich in zijne gemeente êen gezin gevestigd, waarvanhet hoofd, hier eb! eek er van be roep,grevermeert, zyn vrouwgrevermeert, zijn hint Jacop genaamd, gerejformeerd en-zijn dochter JPelkellemina gevermeerd waren. Een iseraliet, in 'Nederlaud geboren, en zijn Pr.au maakten een ge- „szin uit.. Een naaijer gafgelwrvormdals zijn gods dienst op. Een wedètoo. die katners verhuurde,, gaf' ter aanduiding van een inwonende vrouw en man, .als betrekking tot-tiet gezin" op: commexaalles ,en commesaallereen ander noemde ze thuUlegger en .thuislegstereen derde: inwo nend vamieljee»n vierdecornmusaal, en deze, laatsle;:schreef; schristelijk voor zyn geloof en JÏHhi 7 --Y Schravenagen voor zijn geboorteplaats. Dat een apteehnech zijn beroep niet beter wist te spellen en voorgaf roenoostatit yan geloof te zijn, dat een. diendemeid verklaarde tot de cerisvermeerde godsdienst te behooren, en dat éen tapsert, die ongehuwd was, beweerde een zoontje te hebben, die Asprant Luthersch was en geboren in Omgmtis (lees augustus), is te betreuren, doch begrijpelijk, maar dat iemand zich gepenseneer amtcnaar van beroep en tevens Inters van geloof no jmt, en een leeraar bij liet middelbaar onderwijs zijn geboorteplaats Monnikendam in Zuid-Holland zoekt, is onverklaarbaar. Nog teekende hij de volgende spelling der godsdiensten op: grevermeert, grefemeerd, kar- toliek, remonstrans, kotoliek, koettelik, gere- moveerd, rimmastrat, schrislijk grivoorrneer, kattelik, room kalloliek, griffermeert, kateljjk, protesstant, cbatolik, gerecht vermeert, kriestelyk gerevormeerd, hervormen, protestaas, griffor- meert, groformeerd, gerevoomeerd, rooms kate- lijk, berformd, grevermeert, gerifvoormeerd, krisstelijk geriformeert, hervorming, hervormden Gods, kataliek, grifermeer, enz.' Met de spelling of omschrijving van het beroep was het niet beter gesteld. Men noemde zich: Schipkneg, Bodin, Pijtograaf, Arbijijer, Baker (lees Bakker), Spinder, Souwerman, Bouwman, Bouwvrouw, Koopperslager, Land- gebruiker, Kaasbediende, Schiper, Yischerman, Arbeidersche, Landbauersche, Harsimist, Smidt, Landbouster, Landbouwer, Landbouwerste Apthekeresse, enz. Een watermolenaar bestempelde het beroep zijner vrouw met den naam van medehelpster de eggenoote van een scharenslijper werd gioi- koker van beroep gelieeten, en de man scheen zoodanig gewend aan het bezigen van de lange aa bij het uitoefenen van zijn bedrijf dat hij onwillekeurig het woordje ja met vijf a's spelde. -- YJaardlngen.-- Woensdag heeft hier aan den Kethelweg" éen harddraverij plaats gehad van paardendie nooit een prijs gewonnen hadden27 namen daaraan deel. De prijs f 100werd behaald door de bruine merrie Jans van den heer Gerrit Koot te Berkel bereden dooi' den eigenaaren de premie f 50, door de bruine witvoetmerrie Victoria van den heer G. M. Opperiar te Koudekerk beredeu door M. J. Oppelaar. Rotterdam. Jl. Dinsdag verloor een werk- ""man te dezer stede f 1500 in bankpapier, de som werd door een eerlijke verversjongen gevon den, die het geld terstond bij de politie aangaf. Amsterdam. P. Vaa Steedon Jr., make laar, tegen wien een bevel tot gevangenneming was uitgevaardigd wegens bedriegelijke bauk- breuk, is, nadat hij een paar maanden laag te vergeefs door politie- en justitiebearnbten was nagezeten, gearresteerd eu overgebracht naar de celgevangeuis. Nijmegen. De besteller C. J. Rvan de firma Van Gend eu Loos alhier, is sedert Dinsdag verdwenen mez eene belaugrijke som geld welke hij op éen wissei had geïncasseerd. De politie doet nasporing. Het Russische blad Mchak meldt, dat men in de bosschen die Abatoeman omringen, een wilde heeft gevangen, die meer op een oerang-oetang dan öp eeu menseh geleek. Hij kon niet spreken, slechts door enkele onwel luidende klanken wist hij zijn wenschen uit te drukken. Toen men hein eenige kleederen had aangetrokken, scheurde hij die van zijn lichaam af, en weigerde hardnekkig om weder andere aan te trekken. Niemaad weet tot weik ras by behoort. Volgens de Turquie heeft 'een Hollander, een koopman ia thee, een jeugdige Grieksche - <<t'■--i A schoone te Konstantinopel geschaakt Den 2den Aug. verliet de jutter heimelijk de woning en vertrok zy met' baar minnaar per-stoomboot naar Varna. Als middel tegen zeeziekte beveelt een geneeskundig correspondent van het blad Paris médical inspuitingen met morphium of chloral boven de maag aan. Hij heeft het toegepast op iemand die 30 uren hevig aan zeeziekte leed, en het gevolg was, dat de patiënt binnen eenige minuten volkomen her stelde. In Zwitserland heeft in de laatste dagen een droevige reeks van ongelukken' en mis daden plaats gehad. Na de aardbeving en den storm van verleden week, die voor 40 miliioen francs schade aanrichttezijn op het Vier Waldsüidtermecr zeven menschen verdronken door het omslaan van een boot. Eeu boer uit dien omtrek heeft zyn krankzinnigen broeder vermoord en in dat meer geworpen. Drie Duit- sehe toeristen kwamen op het meer van Con- staDZ om het leven door het omslaan1 van een boot. In de Aar zyn drie jonge dames die zich daar baaddeo, verdronken. Op het meer van Biel verdronk een jonge man en verscheidene menschen werden door den blik sem, zonnesteken of omvallende boomen gedood, In den storm van verleden week werd een groot standbeeld van Helvetia, dat te Freiburg ter eere van een schietwedstrijd aldaar was opgericht, omvergeworpen, terwijl door een omvallende stellage een lid der feestcommissie gedood en een zwaar gewond werd. Denzelfden dag vond men te Bern een aanzienlijke jonge dame vermoord in den Bremgarten liggen. Een paar dagen te voren ontvluchtten een aantal krankzinnige misdadigers uit een gevangenis in Unterwalden, zonder dat zy weer gevat konden worden. De bewoners van het district verkeeren in groote ongerustheid, daar ver scheidene van de vluchtelingen moorden ge pleegd hebben. Zij gaan niet a.oders dan gewa pend uit en nemen allerlei maatregelen voor hunne veiligheid. De Bpoca, een Madridsch blad, maakt melding van een peisoön te ,Lugo, die niet alleen Doctor Tanner en Griscom wilde nadoen, maar dezen zelfs nog verre wilde overtreffen. Hij vastte vijf en zestig dagen achtereen en dronk niets dan water, maar op den laatsen dag schoten zijne krachten hem toch te kort en overleed hij den daarop volgenden nacht. Hij had ruim een derde van zijn gewicht verloren. Skandinavische bladen maken melding van onuitputtelijke ijzermijnen, die in hef noor den van het schiereiland ontdekt zouden zijn. Zij bevinden zich ten westen van het Zweedsche dorp Jukkasjarvi en tien mijlen oostelijk van de diep het land inioopende Noofweegsche Westfjord. Het erts bevat circa 80 pet. ijzer en de hoeveelheid wordt voldoeude geacht om de gansche wereld voor ettelijke.jaren van ijzer te voorzien. Reeds ie het plan ontworpen, een 44 mijlen lange spoorlijn van Fagevnaes aan de Westfjord naar de mijnstreek te bouwen. Een vijfentwintigjarige vrouw te Elboeuf heeft zich op een zeer zonderlinge wijs van haar man willen ontdoen. Den avond vóór de uitvoering van haar plan, had zij de helft van een kleine schaar in den balk, die dwars over het vertrek loopt, gedreven en door het oog een koord, eindigende in een lis, gestoken. De tafel had zij onder den balk geplaatst. Toen haar man te huis kwam, verzocht zij hem om op de tafel te klimmen, ylaar zij hem de maat voor een broek eu een vest wilde nomen. Zij deed dii zeer handig en ging daarbij te werk als oen kleermaker, tevens zorg dragende hem den strop om den hals te leggen; vervolgens sprong zij plotseling op den grond, trok de koord aan en haar man zweefde tusschen hemel en aarde. Gelukkig was de koord niet sterk genoeg ilïi zulk -een vracht te torschen. De - A f ,t v k>/ -Ar*Mj-hL

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2