A0. 1881. Woensdag 17 Augustus. M 5250/ TstsclijBt iaplijb, nltpiiiri Mai POLITIE. Bilteilailicle Bericiteii. top W. "V ij 1 ii 1> ertigste J a a r g- a n g. .M-| fcBONNKMKNl ajPKlJsper kwttiiaa.1f 1.Ü5. Franco per post, door het geheeie Rtjk - 2.50. afzonderlijke nommeis- 0.10. BDKËAUi HARKT, E, 124. Advkhtentusi'Rus: van t10 gewone regels met inbegrip van een© Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0,10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. he A[t :eg, BS Aan het Commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangebracht, een paar witte katoenen kousen, <lric rozekran- zen, een onderstuk van een gouden oorbel, een muilkorf en een sleutel. FRAK K R 13 K. Alle bladen, die niet stelselmatig tegen Gambetta vijandig oveistaan, betuigen bunne ingenomenheid met zijn rede in Belleville. Het Journal des Débats verklaart dat Gainbetta een programma vau duidelijk omschreven her- vórmingen heeft gegeven, een wezenlijk gou vernementeel programma. Tot dus ver had men van de kaudidateo slechts vage, rekbare pro gramma's, waaruit men alles en niets kan maken, onder de oogen gekregen. Gambetta daarentegen heeft klaar doen weten wat hij wil, en hij heeft gemeend de uoodige hervor mingen tot slechts weinige te beperken, en deze wil hij nog we! geleidelijk--teihand genomen zien, naar gelang van de meerdere of mindere uigeutie. Dat is ook de methode, die hij steeds voorgestaan heelt, en waarmpde hij zijn staatkundig gediag, behoudens eenige uitzonderingen, iu overeenstemining heeft ge bracht. En hij heeft waarheid gesproken, toen hjj gezegd heeft: dat het succes hem in 't gelijk heeft gesteld. Wij staan dus, iaat de Débats er op volgen, voor een zeer nauwkeurig progtamma, waarover de discussie dadelijk met vrucht kan geopend worden, voor een practisch programma, dat in sommige zijner deelen breed opgevat is. Aan het slot van 1, t artikel zegt het blad, dat Gambetta "Vrijdag meer gedaan beeft voor de eenheid onder de republikeiusche partij, waarvan hij intusschen niet gesproken heelt, dan voor acht dagen, toen de hellt zijner rede te Tours gewijd was aan het betoog der nood zakelijkheid dier eenheid, opdat er in de nieuwe Kamer een gouvernementele meerderheid kome. De staat der handelsbeweging gedurende de zeven eerste maanden van dit jaar is openbaar gemaakt. De invoeren hebben be dragen 2.781,786,000 fr., tegen 2,897.513,000 fr. in hetzelfde tijdvak van het voiige jaar, en de uit voeren '1,840,496.000 fr., tegen 1,922,445,000 fr. in 1880. Bou Amema, die de Franschen zoo plaagt, heet eigenlijk Kaddoura Benharnsa; hij is de Koning van een stam, die in de woestijn woont, dien der Sidicheiks, vroeger met Frankrijk bevriend. Sedert echter twee vrienden van den stam, te Algiers genoodigd door de Regeering, aldaar stierven (de Sidicheiks vei moedden door vergif) verkeerde de vriendschap in haat. Tijdens den ^opstand van 1871 leverde een Arabisch deserteur Benhamsa's tweejarigen zoon aan de Franschen uit; het kind werd op kosten van Frankiijk opgevoed. Uit vrees dat het leven van 2ijn zoon thans gevaar zou loopeu, nam Benharnsa een valscheu naam aan. 1 Op een besloten vergadering te Belleville, gal. Gainbetta rekenschap van zijn mandaat. Hij wees de beschuldiging terug, dat hij de j dictatuur zochtere wees op de handelingen der laatste parlementaiie zitting. Hij zesde, dal'de volgende wetgevende macht, V de magistratuur, het leger, de kerk, de belas- i kJingen, de admiuislralie zou moeten hervormen. Hij wil een algemeenen, voor allen, ook voor ouderwijzers en congregatsonisteu gelijken militairen dienstplicht. Het vrijwilligerschap van een jaar keuit hij af en vei langt een bekor- tiug van den diensttijd op drie jarenmaar die bekorting zou schadelijk zijnals zij niet werd voorafgegaan door betere regeling der kaders van onder-officieren. Uit Tunis wordt van 14 dezer bericht: Aii-ben Kalifa is geneigd om vergiffenis te vragen aan deu bey, met verplichting om al de oproerige stammen tot onderwerping te nopen. DIIITSCII1AND. De schrijver van den brandbrief uit Stargard aan den Keizer is ontdekt en gearresteerd. Het is een jeugdig huisonderwijzer op een landgoed nabij Iloog-Stüblau. Hij heeft reeds een volle dige bekentenis afgelegd. Naar men zegt, is uit zijn verklaringen gebleken dat hij medeplich tigen had. Het Kreitznacher Taqeblatt meldt, dat de Berlijnsche hoogleeiaar Von Treitschke, lid van den Rijksdag als afgevaardigde van het district Kreuznach, zich bij schriftelijke verklaring heeft afgescheiden van de liberale partij, tengevolge waarom deze thans den bankier Victor Sahler kandidaat heeft gesteld. De Duitsche hijksknnseliér is eergisteren te Berlijn lei uggekeerd. De Kordd. Allg. Zeit. wyst er opdat Gambetta aan het slot zijner jongste rede den wensch heeft te .kennen gegeven dat de than3 vau Fiankrijk gescheiden broedeien weder er mede mogen worden vereenigd. Dit slaat onmis kenbaar op Elzas-Lotharingen. Gambetta stelt zijn eisch in naain van recht en waarheid, alsof Fiankrijk meer recht had op Elzas-Lulha- riogen dau bijv, op den linker Rijnoever of op Belgie. De Nordd. A. Z. meent dus tegen de opvatting van Gambetta te moeten protesteei en. Zij betieurt het, dat hij, in zijne hooge en invloed rijke positie, geen jaar laat voorbijgaan zonder in een openbare lede de Franschen tegen Duitsehland op te mien eu te tooneu dat hij door hen wil worden beschouwd als zijnde de man, die zich de vei wezenlijking van bet denk beeld eener revanche tot levenstaak heeft gesteld. De Norddeutsche verkloot t, oprecht te wensehen, dat de vriendschappelijke betrekkingen met Frankrijk meer en meer mogen worden bevor derd en bevestigd en dat elke poging om ze als slechts tijdelijk te doen vooi komen inoge worden tegengegaan. ITALIË. De Agence Slcfani weerspreekt uit goede bron de onlangs te Rome veispreide geruchten, dat de Paus eeu aantal kardinalen, prelaten en piiesters zou bijeengeroepen hebben teneinde lien te laadplegen over de opportuniteit van Italië te vei laten. De canonisatiën, tegen den 8 December ontworpen, r.ullen voortgang heb' en. Bij deze plechtigheid nu is de tegenwooidig- heid van den Paus onmisbaar. Ook zou des II. Vaders geschokte gezondheid hem niet in staat stellen een reis, allerminst een zeereis te ondernemen. Evenmin is het waar, dat liet "Vaticaan een nota zou willen verzenden betreffende de volksvergadering op 7 dezer. Er is te Genua eeu meeting tot afkeuiing van de waai bot gen wet gehouden. Daarin word, na het voorlezen van adhaesiën van demo- ciatische genootschappen, ook een brief van den heer Canzio -voorgelezen. Inmiddels had de inspecteur van politie de zaal binnen en beval dat tie meeting zou geschmst worden. Hierop volgden een vieesselgk rumoer en verzet_ v, J - I I-i I r, J f -E. tegen het bevel. Na het doen der wettelyke sommatiën, heeft de politie zich met geweld van de zaal meester gemaakt en die doen ontruimen. Er hebben drie arrestatiën plaats gehad. ENGELAND. Mr. Gladstone heeft in de zitting van het Lagerhuis op gisteren de besluiten der Regee ring omtrent de Iersche landbiil kenbaar gemaakt. De Times gelooft, dat het kabinet elke mo gelijke inspanuing zal doen, om de bill te behouden, en het huis der gemeenten zal aan bevelen, zonder van de belangrijkste beginselen der bill af te wijken, den weg tot een vei standig vergelijk met het huis der lords te banen. Ook in Engeland zijn er vele tegenstan ders van de vaccinatie. Zij hebben een eigen orgaan opgericht, waarvan nu reeds de derde jaargang loopt. The vaccination Inquirer ver- - schijnt maandelijks voor den prijs van een stuiver. Daarin wordt alles opgenomen wat tegen de koepokinenting en de verplichting' tot inenting is aan te voeren. sDe Londensche vereeniging tot afschaffing der gedwonges vaccinatie" is op grootsche schaal ingericht en heeft in vele landen correspondentenin Nederland professor Hoedemaker eu professor Fabius. RUSLAND. De Petersburgsche Stram berekentdat de schorsing van de Golos dat blad op minstens 470,000 roebel te staan komt, terwijl de ernstige rustveistoiingen hoogtens met 500 roebel wor-»* den gestiaft. De Strana hoopt, dat de straf van de Golos zal worden verminderd, en weuscht, een afzonderlijk gerechtshof voor perszaken. Door den ingenieur Danilofï is een plan gemaakt en aan de Russische Regeering ter goedkeuring aangeboden om de Zwarte met de Caspische Zee iu verbinding te brengen, een werk, volgens Piinius reed3 door Nicolorus, in 1568 jloor den Tuikschen sultan Selim en later ook door Peter den Groote beproefd. Hunne en ook nog latei e ontwerpen stuitten echter steeds af op het bezwaar, dat geen voldoende hoeveelheid water aanwezig is in de vlakte, waardoor het verbindingskanaal zou moeten worden gegiaven. Het plan van DamlolT moet dit bezwaar overwonnen en iu het algemeen door zijne doelmatigheid en gemakkelijke uit voerbaarheid overal bijval verworven hebben, zoodat men op de verwezenlijking er van veel hoop heelt. Hij wil het water door een 350 KM. lang kanaal uit de rivier de Torek in deu vlakte voeien, dat kanaal dan tot de rivier Mamtseh dooi trekken en daar een groot bekken aanleggen. Van dit punt zal dan bet kanaal uitgaao, dat de verbinding tusschen de beide zeeën moet uitmaken, -westelijk naar de zee vau Azoff met gebruikmaking van de Manitsch, 'oostelijk naar de "Wolga in. den omtrek van Astiakan. AMERIKA. Blijkens het officieel bulletin van gisteren vooinaiddag ten half 9 ure, heeft de president' slecht geslapen. Hij lijdt aan prikkeling in de maag, gepaard met herhaalde brakingen. De patient was sedert di ie uren rustiger, maar hetzelide gevoel in de maag duuit voort. Uit Panama vernqemt men, dat de vreemdelingen aldaar geducht aan koorts lijden. Etienne, ouderdirecteur van het kanaal, is overleden. In het Hamburger Fremdenllatt waarschuwt een scheepskapitein alle werklieden niet naar. Panama, te gaan,.wijl de gele koorts hevig tal 1- A

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 1