SuiieilaafiutE BeritiitEB. ia 't bijzonder tot de levenmakers -wendende, zeide hysik ken u, gij xy t lafaards, gij zijt betaald. Gy wilt de discussie smoren, daar g'(j niet antwoorden kunt. Ik wacht u den Sisten (bjj de stembus). Dan zal het de dag der gerechtigheid zyn." Na twintig minuten tegen het rumoer ge worsteld te hebben, zag Gambetta zich genoopt heen te gaan. De vergadering werd te 9 uren opgeheven. Toen Gambetta vertrokken was, wilden drie h vier personen op het spreekgestoelte het woord voeren; maar de menigte was al de zaal uit. zoodat zy bijna geen gehoor hadden. Het comité van het twintigste arrondissement zal nu heden een procclamatie tot de kiezers richten. By Gambetta's komst werd hij met bijna algemeenen by val begroet. Het tumult, dat het werk was van een 400 opposanten, begon eerst later. Slechts een gedeelte der zaal was verlicht. Gambetta's heengaan bracht senatie teweeg. Het centraal comité van den internationalen vrede en vrijheidsbond te Genève heeft een adres gericht aan de Fransche kiezers, waarin hun er op gewezen wordt, dat bij de vele ge wichtige landsbelangen die behandeld zullen worden, het behoud van den vrede vóór alles moet gaan, en zij worden gewaarschuwd om zich in geen geval tot een oorlog te laten over halen en zich aan niemand blindelings over te geven, maar de onvergankelijke leusvrïj- heid, gelijkheid en broederschap" meer dan ooit een internationaal beginsel te doen zijn. Voor den bouw van de kerk vau het Heilige Hart te Moutmartre is by den aarts bisschop van Parijs reeds voor 10 millioen frs. ingeschreven. DUITSCHLA X 1). Do Duitsche Keizer heeft een uitvoerig verslag gevraagd omtrent de jodenvervolgingen in Pomnieren en West-Piuisen, Te Schievellein, waar de woelingen het ergst waren, is een sterke militaire macht aangekomen. Te Stettin heeft Maandag avond een oploop tegen de joden plaats gehad, waai aan ruim 800 personen deelnamen. De politie beeft echter alle gewelddadigheden weten te voorko men en 40 personen geairesteerd. Op verscheidene plaatsen, vooi al in Pomnieren, zijn proclamatie» en verordeningen uitgevaar digd om dergelijke ongeiegeldheden tegen te gaan. In het district Amswalile hebben de komirmndauten der scherpsciiutterskorpsen bevel ontvangen om te zorgen dat er ieder uogenblik een voldoend aantal hunner manschappen onder de wapens kan komen. Aan de houders van drankhuizen is gelast, onmiddellijk bij lietontstaau van samenscholingen hun huis te sluiten. Wie dit verzuimt, of op eenigerlei wijze op zulk een tyd di ank verkoopt, zal in de eerste plaats worden gestralt met intrekking der vergunning tot uitoefening van zijn bedrijf De schade, door de vernielingen te Schievel- bein veroorzaakt, bediaagt ruim'150,009 rnark. Zoowel daar als op andeie plaatseu in Pomme- ren en West-Pruisen zal er uit de gemeentekas vergoeding moeteu worden verleend. Omtrent de te Stettin plaats gehad heb bende ongeregeldheden is liet volgend authentiek bericht gegeven: Jl. .Maandag en Dinsdag avond omtreeka 7 uien hadden er samenscholingen plaats, die door de politie, voor een gedeelte met de blanke sabel, moesten worden uiteen gedreven, omdat bet verkeer geheel en al gestremd wits Onder schreeuwen en uitjouwen wierp het volk de politiebeambten met fles- sehen en steunen. De politie werd trouw bijgestaan door de manschappen der biamlweer. Het herstel der lust is thans verzekerd door militaire patrouilles. Er heelt geen vernieling van eigendom plaats gehad. Eer de oploop begon, had er reeds een gerucht geloopen, dat de huizen der joden zouden worden vernield. Jl. Maandag zijn r** '19 en Dinsdag 29 personen gearresteerd. Men vertelt, dat de Koningskroon voor het grootlieitogelijk Badensch Huis reeds bij den juwelier F. te Stuttgart is besteld. K N U E L A X 1). Een depêche uit Rome zegt, dat de Osserva- tore Romano tegenspreekt liet bericht van Ilavas, waarin stond dat alle tijdingen omtrent 's Pausen vertrek onjuist zyn, dat een gedachtenwisseling dienaangaande tusschen het Yaticaan en de groote Mogendheden niet plaats vodW, dat de Heilige Vader vast besloten was Röme niet te verlaten tenzij gedwongen en dat de verplaatsing van 's Pausen Regeering naar Malta sedert 1870 niet is aangeroerd. De Osservatore Romano kenmerkt bovenstaand //«aas-bericht als totaal verzonnen, waaruit de Diritto opmaakt dat zijn bericht juist wa.„ Depêches uit Rome kondigeu meetings tegen de waarborgenwet aan te Milaan, Livorno, Pisa en Girgoutï. De Standard heeft bericht uit Rome, dat de Heilige Vader den Duitschen Keizer een eigen- handigett brief heeft gezonden om te danken voor de benoeming van een bisschop van Trier, Een depêche uit New-York zegt dat het Commercial Bulletin den larweuitvoer voor de komende twaalf maanden op honderd duizend bushels minder dan in 1380 raamt. De Morningpost verneemt dat Engeland Italië en Spanje een gemeenschappelijke gedrags- hju hebben vastgesteld in zake de eischen tot schadevergoeding hunner onderdanen in Tunis. In het Lagerhuis stelde Parnell een resolutie voor, waarbij verklaar'/ wordt dat het bestuur en de uitzonderingswetten in Ierland niet in ovei eenslemming zijn met de vei klaringen en beloften des Ministers, bij de aanbeveling der Iersche Landbill afgelegd. De beraadslaging over de resolutie heeft gisteien den gauschen namiddag geduurd en is tcu slotte verdaagd. Herbert Gladstone is tot Lord ot the Tieasury, Balfour in Maclaren's plaats tot Lord Advocaat van Schotland, en Asher tut Fiscaal- generaal van Schotland benoemd. A 51 E It 1 K A. De omgeving van den president is «enigszins gerustgesteld tengevolge van het vertiouwen, uitgedrukt door de geneesheeren, die zeggen dat er geea onmiddellijk gevaar is. liet publiek over het algemeen schijnt overtuigd, dat het einde mulei t. De president is uiterst zwak en bij de mueite om voedsel in te nemeu is hij verhinderd zijn krachten te herwinnen. Het officieel bulletin van Woensdag ochtend Sl/1> ure omtrent den toestand van Garfield luidt: De President heelt eeuiustigen nacht gehad. De verschijnselen zijn over 't al gemeen guustiger dan gisteren. Een later bulletin houdt in: De geneesheeren .verklaren dat de toestand van Garfield meer geruststellend is. De toestand van de maag is veibeterd. lJe stuud van den katoenoogst in de Yeieenigde Staten is sedeit '1 Juii minder gunstig. De stand was toen gemiddeld 05 tegen 100 m Juli 1880, en is nu 88, dat is 14 pCt. iniuder dau in Aug. 1880. Men schrijft dit toe aan de droogte id Zuid-Caroliua en Texas^ DiiX HAAG, 18 Augustus 1881. Naar men verneemt zal Z. M. de Koning zich door ecu der leden van Zijn Ilttis doen vei tegenwoordige» bij het huwelijk van Z. K. JL den Kroonprins van Zweden en Noorwegen met H. K. II. Prinses Victoria van Baden, hetwelk in de volgende maand tu Duitsctiland zal woideu voltrokken. SCIUEDA.H 18 Augustus 1881. De gemeenteraad alhier zal Vrijdagden 19 dezer, des namiddags ten hult twee ure een opeubaie vergadering houden; de alsdan ter behandeling aan de orde zijnde onderwerpen zijn: ingekomen «tukken, waaronder ontwerp verordening betreffende de algemeene herziening der plaatselijke strafverordeningen; wulk stuk is tel' viste gelegd, ten etude te worden behan deld; onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemde Raadsleden. Delibeiatie over: rekeningen over '1881 en bcgiootingen voor 1882 van het St. Jacobsgasthuis en de Hofjes van Belois: adres F, S. Klaar, om eervol ontslag als onder wijzeres met '1 September e. k.; benoeming leeraren aan het Gymnasiumadres P. 8. Enge- ring c. s., om wijziging van het ha ven reglement, en rapport Commissie strafverordeningen; adres S. J. Engenng Zoon, om betaling eener vordering ten laste der gemeente over '1878; voorstel aflossing loopende geld leeningen en conversie ut 4 pet geldleening; adressen om vergunning tot aanleg vau tramwegen in de gemeente; en verdere voorstellen eu snede- deeiingen. Jl. Zondagavond omstreeks 8 uur is op de duiventil van B.'Albers aan de Nieuwe Haven alhier, een vreemde duif gevlogen, die al spoedig met zyn duiveu aan 't vechten raakte, omdat zij de iuilringster wilden verwijderen, welk gevecht eerst eindigde loeu de vreemde linge werd opgevangen. Albers bemerkte toen dat het waarschijnlijk een 'duif is van de Postdui ven-vereeniging de »Unie", daar het stem pel dier vereeniging op een derslagpennen van den linkervleugel is afgedrukt. Het woord »Uuie" is echter niet duidelijk leesbaar. Ook op de eerste slagpen van den rechtervleugel staat een stempel waarover de' cijfers 81 in grooten vorm z'y'a gedrukt. Op eeu veder staat een duif en op beide vleugels het woord aVenioo." Waarschijnlijk is deze duif afgedwaald vau ds wedvlucht, welke door de Rotterdamsche post- duivenvereenigingeu >De Telegraaf" en »De Reisduif" was georganiseerd en welke duiven door de posiduivensociëteit »La Vitesse" te Venlo jl. Zondag voormiddag te 11 uur 30 miuuten met onstuimig weder werden losgelaten. Deze duif is op aanvrage terug te bekomen, De heer J. Bolk van Overschie, thans te Waalwijk, heeft ook met gunstig gevolg het 3e gedeelte van het notarieel-examen afgelegd en is derhalve als candklaat-notaris toegelaten. Het Rotterdamsche Panorama is tot dusver door 1562 personen sedert de opening bezocht. De stand van het water op de groote rivieren is thans vrij laag. De stoombooten van Rotterdam naar Duit«chlaudvonr zoover die gewoon zijn de Lek te' houden, gaan nu langs de Waal. Ook de Waal begint op enkeie plaat sen voor diepgeladen vaartuigen onbevaarbaar te worden. Zoo staat te Vuren, even boven Gorkum, slechts '1.50 M. water. Nadat de moordenaar K. den eersten nacht, dien hij in het ziekenhuis te Leiden doorbracht, zich vrij onrustig hield en meer dan eens trachtte het verband los te rukken waarom men de uoodigc maattegeleu nam om dit te beletten was eergisteren de nacht iets rustiger. Er waren dienaangaande dan ook weder de nóodige voorzorgen genomen, want aan een oplettende behandeling ontbreekt het hem natuurlijk niet. Bij het vei hoor, dat hy onderging, heeft hij de misdaad bekend. Na den afloop der vergadeiing Dinsdag jl. door de Vereeniging tot bevordeuing vau de belangen des Boekhandels gehouden, werd in een der localeu van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam dc tentoonstelling voor hulpmiddelen voor den Boekhandel geopend. Zij mag in alle opzichten merkwaardig genoemd worden, niet alleen voor den Boekhandel, maar ook voor ieder die belang stelt in boeken eu wat daarop betrekking heett. De commissie heelt eer van deze eeiste proef, eu het heelt baar aan veelzij dige medewerking uiet outbroken. Na de vroegere klachten over de droogte hooit men thans, nu de regen reeds langer dan eene week overvloedig vallende is, weer klagen dat deze langduiige regens nadeelig zijn voor den koornbouw. Uit Gelderland schrijft men, dat meest al het giaan gemaaid te veld staat De landbouwers beginnen te klagen, dat de tarwe gaat schieten waardoor zij zeer iii waarde vermindei t eu eindelijk voor het gebiuik ongeschikt wordt. Door de Vereeniging ter bevordering van geregeld schoolbezoek te Edarri werd gisteren een leestje aangeboden aan de kinderen der openbare scholen voor gewoon I. o., welke in het laat«te jaar niet inter dan gemiddeld één maal per maand de school verzuimd hebben. Dat eea koffiehuis en restauratie te Am sterdam geen otivooi doeligo zaak is blijkt uit liet feit, dat in het etablissement van den heer Krasnaooiski, in de Warmoesstraat, in het tijd vak van Mei 1880 tot Mei 1881, by een totale ontvangst van ongeveer 5 ton, een winst is gemaakt van plus minus f '130.000. Even buiten Venlon is groud aangekocht om er een nieuw klooster te bouwen voor nonnen van de onle der Dominicanen. De A. C. verneemt dat eeuigs winkeliers in de Kalverstraat te Amsterdam hut voornemen h'ebben, op den dag der weihennen te ttussuin hun winkel te sluiten. - Betreffende het Instituut tot ouderwijs van blinden te Amsterdam wordt het volgende openbaar gemaakt Het afgeloopeu schooljaar mocht gelukkig genoemd wordensterfgevallen, besmettelijke ziekten of ernstige ongesteldheden kwamen onder de kweekelingen niet voor. Bijna 1400 personen maakten gebruik van de gelegenheid om het onderwijs des Woensdag tusschen 10—12 uur bij le wonen en de- muziekuitvoeringen te hooreu, waarmede dezë. les besloten wordt. Een kweekebuge, Jaantjö- Vos uit Nieuw-Pekela, werd na een verblyf' van 9 jaar op de meest eervolle wyze ontslagen en uit het fonds van wylen den hnt.-adrn.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2