<A°. 1881. POL I T I E. "Initeilanisciie 'Eericitëïir Zaterdag 27 Augustus. Verstliint iaplijfa, «itpaieri Dl»sSaj. iHmieiilaiiilsclie Berichten. M 5258. "V ij f e Aan het Commissariaat van Politie is als op straat gevooden aangebracht een streng ge kleurde irol. Gambetta heeft aan zyn kiezers een brief gericht, waarin hij verklaart het mandaat voor het eerste distiict van Belleville aan te nemen. Hij laat er op volgenWij zullen volharden in de staatkunde van legelmatigen vooruitgang. Wy verwachten alles van den wil des volks -en niet van het geweld. Wij wijzen de utopisten en reactionairen af. Ten slotte maant hij de kiezers in het tweede district van Belleville aan, een aan den dienst der republiek toege- wyden persoon uit hun midden als afgevaardigde te kiezen. Den 4dèn September, den verjaardag der derde republiek, zal te Neubourg het standbeeld tan Dupont de l'Eure onthuld worden, Gam betta zat bij die gelegenheid een historisch- staatkundige rede houden. Volgens Ilavas zijn er op verscheidene pnnten van Tripoli onlusten uitgcbaisten. De Porte, gehoor gevende aan de vriendschappelijke vertoogen van Frankrijk, zou geneigd zijn den gouverneur, die gevaarlijk is voor de belangen van Frankrijk, af te zetten. Voor eenige dagen is ta Monpellier een luchtreiziger, Alphonse d' Annentièies, opgeste gen, Men zag naar tijdingen uit omtient zijn nederlatmg, maar men vernam er niets van. Thans heeft men zijn lijk, deerlyk vei min kt, in een van daar verwijderde plaats gevonden. De onverzoenlijke bladen maken een bazwaaischrift openbaar tegen Gambetta's ver kiezing, zoowel in het eerste als in het tweede district van Belleville. Zij beweren, dat zeker aantal stemmen, die uitgebracht wat en op per sonen, die zich geen kandidaat gesteld hadden, ■zooals Mac Mahon, Denys Cochin en anderen, van onwaarde vwklaard en alzoo afgetrokken jyn van de volstiekte meerderheid, die op deze wyze aan Gambetta toegerekend is. Maar zoo mag men niet te werk gaan. Alle stemmen, die duidelijke namen behelzen, moeten, als de personen verkiesbaar ziju, in rekening worden gebracht. Zich geen kandidaat gesteld te hebben, doet niets ter zake. Het protest tegen Gambetta's verkiezing in het eerste district kan intusschen in geen geval als ei nstig beschouwd woi den, want dddr heeft Gambetta meer dan de helft van alle uitgebrachte stemmen, zonder eenige schifting, verkregen. ËiHinii. De raad der buitenlancjsche fondsenhouders heeft uit Bogota bericht ontvangen, dat het congres van Columbia den 6 Juli gesloten is, gOnder maatregelen te hebben genomen voor de i> ertigste J a a ratificatie van de overeenkomst van 3 Maart 1881. De hervatting der betalingen is dei halve onbe paald uitgesteld. Door den staatssecretaris Blaine is aan Mr. Lowell geseind, dat de eetiust van den president toeneemt en hij voedsel in vloeibaren toestand met gemak verteelt; de symptonen zijn bevredigend, doch er blijft nog altijd groote angst heerschen. Het Lagethuis heeft bij derde lezing de financiaele wet aangenomen en zich toen tot Zaterdag verdaagd tot sluiting van het Parle ment. Het Hoogerhuis heeft de financieele wet reeds bij eerste lezing aangenomen en zal haar heden afhandelen. BElfill De nationale bank te Brussel heeft het disconto van 3Vz op 4 pet. veihoogd. SPANJE De groote meerderheid der 22 afgevaardigden, van Cuba en der 15 san Portorico is ministe rieel gezind. AMERIKA. Aangezien de toestand van den president met veranderd was, hebben de geneesheeren gisteren middag de oorkher doorgestoken. Het resultaat was beviedigend. Iu sommige gedeelten van deVereenigde Staten van Noord-Amen ka wordt kosen als biandstof gebruikt. Het is een brandstof welke jaarlijks kau woideu vooitgebracht, terwijl natuurlijk de vooi handen hoeveelheid steenkolen jaarlijks afneemt. De State Register vau den Staat Jowa beschouwt het koienverbiuik voor dit doel- als volkomen natuurlijk en van zelf sprekend, en heeft door proefnemingen be vonden, dat ongedoischt koten in allerhande soorten van haarden en kachels kau gebrand worden en vooral zeer geschikt is voor keuken kachels. Bovendien kau koren in Jowa zoo goedkoop en gemakkelijk gezaaid en geoogst worden, dat het eigenlijk voordeeliger is om koren als brandstof te gebruiken, dan om zich steenkolen of hout aau te schaffen, vooral in plaatsen die op eenigen afstand van den spoor weg liggen. DEN HAAG, 2fi Augustus 1881. Gisteren avond werd door Z. K. H. den Prins van Oranje een bezoek gebracht aan den koninklijken gi af kelder te Delft. Naar wy vernemen zal Z. K. H. Prins Prins Alexander, Prins van Oranje, zich eerst daags voor geruimen tijd naar het buitenland begeven. SCHIEDAM, 26 Augustus 1881. Heden namiddag te vijf uur werd van de scheepstimmerwerf »de Nyveilteid" met goed gevolg te water gelaten de ijzeren sleepstoom- boot Mentor XV.gebouwd door de firma Van Schie Co. alhier, voor rekening van deheeren Gebr. J. en L. Bitter, Deze stoomboot heeft een machine van 16 paardekracht. Dit is de eerste stoomboot, door genoemde firma gebouwdwelke wy gaarne weuschea dat door meerdere zal gevolgd worden. De inrichting van de heeren Van Schie Co., die wij met belangstelling hebben bezich tigd leverde ons het bewijs hoezeer zij alles in het werk stellen om aan de eischen des tijds te voldoen. Moge die inrichting steeds in bloei toenemen en zij daardoor ook bevorderlijk zijn aan de welvaart van onze goede stad. Te Ammerzoden is het stoffelyk overschot van den heer Mr. P. C. Van der Pant, oud notaris, oud-wethouder der gemeente Ammer zodenoud-heemiaad van het polder-district Bommelerwaard boven den Meidijk, oud-lid der Provincialen Staten van Gelderland enz., onder algemeene deelneming ter aaide besteld. Een zeer talrijke menigte bewees den diep betreurde overledene deze laatste eer. Z. M. de Koning heeft gisteren gunstig beschikt op een verzoek van de Directie der stoomvaart-maatschappij Nederland, en vergun ning verleend een harer schepen JPrinses Wil- hehnina te noemen. Naar de Zutf, Ot. meldt, is Prinses Wilhelmina dezer dagen door Dr. Vlaanderen, te Apeldoorn, met gunstig gevolg ingeënt. Men schrijft uit MiFigen aan het N. v. d. D. Dezer dagen hadden de hoofdofficieren van het 7e regiment infanterie de eer op het Loo aan den Koninklijken disch genoodigd te worden. HH. MM. de Koning en de Koningin onder hielden zich op de minzaamste wijze mer den kolonel en overige hoofdofficieren, en Z. M. bewees het regiment de eer gekleed in da uniform van kolonel van het 7e regiment zijne gasten te ontvangen en aan den disch een heildronk in te stellen op de officieren van dat regiment. Reeds iiad Z. M. daags te voren een groot bewijs van belangstelling in het lot der kampeeren- de troepen gegeven door, met het oog op het ongunstig weer, het bevel te geven dat de onderofficieren en manschappen ten spoedigste uit 's Rijks magazijnen van een tweeden deken zouden worden voorzien. De Staatsbegrooting van 1882 zal, indien men de vetzekeung van den residentie-brief schrijver van het Zeeuwseh Mag&l. geloovea raag, een budget van bezuiniging zijn. Wel zullen voor de waterwegen groote sommen noodig wezen, maar voor die uitgaven zal worden geleend. Een vrij groote leening zal worden voorgedragen; dat is, volgens de inlichtingen van den cot respondent, zeker; de Miuister Van Lynden is daarvan niet zoo afkeeiig, ais de heeren Van der Heim en Vissering het waren. Het Vaderland deelt met zekei beid inede, dat bij het begin \an de zittiugeu dei Tweede ABOnmembntsmiiji!, pei kwmbuuf 1,85. franco per post, door liet geheele Kyk- 2.50. Aftondeiltjke nnmmers- 0.10. F R A N K R IJ K. BBBISAIl! HAl&KT, K, 13 4. Advertentieprijs: van 1tü gewoue regels met inbegrip van eene Courant f 1.1C, Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 1