BinaeBlaiTaicii8 Bëricliten. |j) .ervaring omtrent den geest der jeugdige, nog niet gevestigde capaciteiten want deze zyn het die by de inrichting van ons belasting stelsel den census niet betalen moge ook hen doen nadenken, die door opneming van de capaciteiten iu het noorden medestrijders tegen protestantsch klerikalisme meenenaante werven. Nu de regeering sedert een reeks van jaren liberaal-conservatief of conservatief-liberaal is, en het neutraal onderwijs permanent haar stok paard is, zy n de jeugdige capaciteiten gewoon op ditzelfde stokpaard, zonder verder kleur te bekennen, den strijd om de baantjes te beginnpn. Maar laat de wind in de regeeringskringen eens een tydlang flink en bestendig uit een anderen hoek waaien, dan zoude men zich wel eens schromelijk kunnen verrekenenen zouden on2e opportunistische liberalen wel eens kunnen ondervindenhoe slecht hun slecht voorbeeld ook op liet opkomend geslacht heeft gewerkt. Eindelijk geloof ik dat het kiesrecht van de zoogenaamde capaciteiten de bureaucratie zou versterken. Het aandeel van hen, die slechts ter wille van het erlangen van een postje eene hoogere opleiding genieten, is overwegend groot. Het algemeen stemrecht, daartoe geraakt de heer van Houten als het eenige middel, om verbetering in dea tegenwoordigen toestand te verkv'ygen. En op de bezwaren, daartegen inge bracht, antwoordt hij Zoo men mij tegenwerpt, dat in de landen, •waar de census is afgeschaft, en algemeen stem recht bestaat, ook veel gebrekkigs is, dan ant woord ik slechts dit. Alleen een kwakzalver kan algemeen of zeer uitgebreid kiesrecht als een panacee aaubevelen. Het geneest niet alle mo gelijke kwalen en zijne goede werking kan door ongunstige 'omstandigheden worden belemmerd. Door gemis b. v. van viijheid van discussie en propaganda voor alle richtingen, door misbruik van het ontbiudingsrecht (gelijk na de moord aanslagen van Hödei en Nobiling in Duitsch- land), door officieele of officieuze kandidatuur en andere vormen van inmenging der regeering, kan ook het beste kiesstelsel in zijne werking worden belemmerd. Waar de volksvertegen woordiger geene schadeloosstelling ontvangt, wordt ook bij het beste kiesstelsd de vertegen woordiging slecht samengesteld, omdat alleen rijke lieden, ambtenaren eu politici van beroep zich beschikbaar kunnen stellen. Ook het alge meen kiesrecht kan niet, of slechts op den duur, ei 'deze' en andere schadelijke invloeden over winnen. Maar de census is in zichzelf een kwaad, en ons eigeu land levert een afdoend bewijs op, hoe het census-kiesstelsel zeifs de gunstigste omstandigne'den neutraliseert, hoe het 'een staat, die overigens een modelstaat kon zijn, desorganiseert, en de openbare machten in de algenieeoe schatting doet dalen." Met belangstelling zien we uit, naar hetgeen in de pas aangetangeu herfstmaand, onze uit geruste en vernieuwde Tweede Kamer aan gaande deze dingen zal zeggen. DO 1IAAG, 6 September 1881, Z. M. de Koning heeft, zooals wij reeds gisteren per bulletin aan, onze lezers mededeel den, benoemd tot Minister van Financiën Mr. C. Th. baron Van Lynden van Sandenburg, tot dusver Mi"ister van Buitenlandsche Zaken en tot Minister tan Buitenlandsche Zaken Jhr. Mr. W. F. Rochussen, buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister te Berlijn, SCHIEDAM, G September 1881. In de heden gehouden openbare vergadering van den gemeentelaad hebben al de hpr|<ozen én opnieuw gekozen leden, na iu handen vaa den Voorzitter de gevorderde eeden te hebban afgelegd, zitting genomen, en is de rooster jran «feeding.gewijzigdterwijl bij,het tot is bepaald datlyande twee nieuwbenoemde leden, wegens toegenomen bevolking der gemeente, zal aftreden in 1883 de heer J. H. Houtman en in 4887 de heer J. J. G. Nolet. Onder de ingekomen stukken is de geineente- begrooting voor 1882 door Burgemeester en Wethouders aangeboden; daaruit blijkt, dat de plaatselijke directe belasting f20,000 lager is uitgeti okken, tengevolge waarvan de beffing van het belastbaar bedrag in plaats van 4-Vs voor 1882 slechts 3Va pCt. zal bedtagen. Vervolgens is besloten almede wegens uitbrei ding van het -bevokingscijfer der gemeente het getal wethouders voortaan op vier te bepalen, waarna de wethouder J, A. Nolet Wz., die aan de beurt van aftreding was, als zoodanig is herkozenterwjjl voor de nieuwe plaatsen benoemd zijn, de heeren: J. B. Nolet en C. J. Loncq. Door het lot werd bepaald, dat de heer J. B. Nolet in 1881 en de heer C. J. Loncq, in 1887 zal aftreden. De leden van de com. missie van Fabricage en van die voor da stede lijke Gasfabriek werden herbenoemd. De Gemeenterekening over 1880 en die van het Burgerlijk Armbestuur en hetStads-Zieken- huismitsgaders de begrootiugen voor deze beide instellingen, werden met algpmeene stem men goedgekeurd. Bij herstemming is het voorstel van den heer Loncq, waarover in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt, om aan S J. Enge- ring Zoon nog ecne vordming over 1878 te voldoen, aangenomen met 11 tegen 7stemmen. De behandeling van algemeene voorwaardeu voor te verleenen tramway-concessién is aan gehouden. Het volledig verslag deelen wij in ons vol gend nummer mede. Bij het tweede examen zijn nog aan de Hoogere Burgerschool bevorderd of toegelaten; tot de 2de klasse: W. C. Stal, J. F. Legner, W. Nagel, J. Van Koesveld, A. Bryan. D. A. C. Maltha en L. Hijman; tot de 3de klasse: P. G. Bomert, J. J. A. L. Van Luik, J. Vormer, J. Loopuyt, A. E. Legner, 11. J. Hulzinga en J. D. Bryan; tot de 1de klasse: P. P. M. C. Murray, C P. Van Vlaardingen, D. Ris en II, I. W. Westenberg (de twee laatsten voor de afd- handel) en tot de 5de klasse: H. T. De Groot en "W. H. Kam. De Staatscourant van jl, Zondag bevat de gewijzigde Statuten Van de Naamloo/e Ven nootschap: ïde Stoommoien de Rijsthalm te Schiedam". Gisteravond had een Viaardingsche vrouw, komende van het station van den Holiandschen spoorweg alhier, het ongeluk, door de duisternis misleid, in de nabijheid van het stationskoffiehuis in de Schie te vallen. Niet zoodra riep zij om hulp of de spooi bi ugwachters liepen op het geroep toe met het gelukkig gevolg dat R. Kooy haar nog iu tyds een baak kon toesteken, die zij greep, zoodat zjj behouden aan den wal werd gehaald. De biandeisknecht A. Scbaefer nam haar mede naar zijn woning achter het Spoor en verzorgde haar hefihn ijk van droge kipedei en, waaina zy ter veideie verzorging io de herberg van A. Van Lingen is gebracht, eu vervolgens naar Vlaardingen lei uckemle. Zaterdagavond heeft in het Ziekenhuis alhier du lijkschouwing plaats gehad van de vrouw van W. Scheurkogel waarbij gebleken is, dat zij is gestorven tengevolge van op haar gepleegd geweld. Scheuikogel is Zondagnamiddag óvergebiacht naar de gevangenis te Rotterdam, ter beschik king van de justitie. Gisteien ariiveerde oj» de rivier de Maas voor deze gemeente Zr. Ms. monitor Adder, die lieden ochtend te 7 uren naar Hellevoetsluis is vertrokken tot het innemen van steenkolen- Aanstaanden Vrijdag zal de Adder weder alhier arriveeren teneinde Zaterdag de op dien bodem zijnde manschappen des namiddags met den trein van 2.41 van hier naar Nieuwediep te doen ver trekken. Met den trein welke te 6.22 in dien namiddag van Den Helder alhier arriveert worden weder andere manschappen getrans porteerd om op de Adder dienst te doen. De heer G. Van den Berg te Overschie heeft op de Landbouw-tentoonstelling te Kuilen burg met een zijner paarden van drie jaren den 4den prjjs behaald. De damesvereoniging tot hulpbetoon aan stille armen te Dokkum heeft van Z. K. H. den Prins van Oranje een aanzienlijk geschenk in geld ontvangen, om te dienen tot aankoop van prijzen in de eerstdaags ten voordeele dier vereeniging te houden verloting van voorwerpen van kunst en smaak. Volgens de Globe is Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, thaas te Lucern en zal hij daar een maand blijven. De heer O. L. Mulder, te Dokkum, heeft, bij gelegenheid van den eersten verjaardag van het Prinsesje, aan H. M. de Koningin als i geschenk aangeboden een door hein zeWga smaakvol bewerkt poppen-kapsel. De Minister van Financiën mankt bekend, dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Neder- |andsche Bankop 3 dezer en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaal meesters aanwezigte zamen een bedrag uit maakten van f 20,3i0,512,50Vs- Bij de heden plaats gehad hebbende her stemming voor een lid van de Provinciale Staten in het hoofdkicsdistrict 's Gravenhage, tus«chen de heeren H. M. De Vries en Th. Borret, is eerstgenoemde als zoodanig gekozen met 577 van de 1028 geldige stemmen. De heer Borret verkreeg er 451. De opbi engst der Holland<-cbe IJzeren Spooi weg-Maatschappij in de maand Augustus was op de Hollandsche lijn: f300,852 10% en op de Oosteilijn: f 179,0i7,97l/i. De onlangs afgetreden algemeene secre taris der MaatschappijTot Nut van't Algemeen, Mr. P. M. G. Van Hees, heeft niet lang de welverdiende rust mogen genieten. Viijdag Jl. is hij op het buitenvei blijf aan den Schooterweg bij Haarlem, waar hjj zich had gevestigd, on gesteld geworden en reeds den volgenden dag overleed hij. Hij mocht geen deel nemen aan de herdenking van den stryd van 1830 en 1831, waarbij hij zich als vrijwilliger had onderscheiden en waarvan hij zoo gaarne verhaalde. Het overlijden van den beminnelijken mgfl, die in zoo menig opzicht ten nutte van zyn land heeft geaibeid, zal stellig door heel bet land met leedwezen worden vernomen. (JB.ll) Naar wij vernemen, is de generaal-majppr P. G. J. Van der Schrieck, lid van de.Tweede Kamer, bij gelegenheid van zyn 50-jarigjubilé als officier (3 Sept.) bevorderd tot luitenant- generaal, Naar wij vernemen, bestaat by de Regee- ring het voornemen, tot de afschaffing der jjfj«(/enr-(liensten over te gaan, en zal daai voor eene som van ongeveer twee millioen gulden op de aanstaande Indische Begiooting uitge trokken worden. (N. R. Gt). De heer W. II. Visser, oud-inspecteur bij het stoomwezen in Indië, is door de aandeel houders der Nederlandsche Stoom boot-maat schap pij op Feyenoord met algemeene stemmen benoemd.tot directeur. By den grooten internationnlen zangvved- strijd te Gent, uitgeschreven door de Koninklijke zangmaatschappij JDe Melomanen, eergisteren avond aldaar by gelegenheid der onafhankelijk" heidsfeesten gehouden, is de eerste prijs, zijnde een gouden medaille en 1000 francs, behaqld door de liedertafel Oefening baart Kunst van Amsterdam, onder leiding van den heer H. F. R. Brandts Buys.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2