van Woensdag 7 September 1881. Bnitenlanflsolie Berichten. Binnenlanluie Berichte!. F E A N K R IJ K. In zijn redevoering, welke de heerGambetta eergisteren te Neubourg bij de inwijding van het standbeeld van Dupont de l'Eure heeft gehouden, heeft hij er op gewezeu dat dit feest het feest is der burgerlijke deugden, doch het is niet voldoende standbeelden op te richten. Men moet de deugden betrachten, welke zy verheerlijken. Dit is het eenige middel om de verleden rampen te vermyden. Spreker herin nerde aan den datum van den 4 September en zeide, dat zoo Frankrijk rampen heeft ondervon den, dit is omdat baar de burgerdeugd ontbrak» Om zijne lotsbestemming gelukkig te volbrengen, moet Frankrijk haar niet meer stellen in handen van dén individu, maar wel in handen van het volk en van het algemeen stemrecht. Bij gelegenheid van het des avonds gehouden banket, zeide de heer Gambetta, dat de verkie zingen beteekenen, dat aangezien de republiek thans het eerste deel harer taak heeft voltooid door haar onbetwist gezag in het gansche land to vestigen, het thans den middeuweg der her vormingen moet verwezenlijken, welke de pu blieke opiuie eischt. Wij hebben eeu hei vor mende, geene nevelachtige en utopische republiek noodig. Wij moeten niet terstond weder met de kwestie van den scrutin de liste voor den dag komen. Het vaderlyk gezag, waaronder wij leven, zal zich gedragen naar den wil, dien de kamer zai^ uitdrukken, De sneltieiu van Parijs naar Marseille is gisteren morgen te Chaienton in botsing geko men met den treiD, die van Montargis kwam. Daarbij werden 13 personen gedood en 45 gewond. De uitslag der verkiezingen bij herstem ming van leden voor de Kamer van Afgevaar digden op gisteren is als volgt: Gekozen zijn 56 republikeinen3 monarchalen en 5 Bona- partisten. De Kamerzonder inbegrip der koloniënzalbestaan uit 459 republikeinen 47 Bonapartisten en 41 monaichalen. Het linker-centrum zal bevatten 39, de linkerzijde 168, de repüblikeinsche unie 206 en de uiterste linkerzijde 46 afgevaardigden. In tleö gevel van het huis no. 5 van de rue Béranger te Parijs, waarin de beroemde dichter overleed, is een gedenksteen geplaatst. DUITSCHLAND. Men verzekert, dat de Keizer van Rusland hij gelegenheid der manoeuvres Keizer Wilhelm een bezoek zal brengen. De Nord-Deutsche zegt echter dat als het tot een ontmoeting komen mocht, toch zeker Dantzig niet de plaats van bijeenkomst wezen zou, gelijk een gerucht ver spreid had. De Rijn, die tot gisterenochtend vroeg voortdurend steeg, is te 4 uren langzaam gevallen. De stand was slechts 10 centimeter beneden den hoogsten waterstand in deze eeuw, namelijk op 15 Juni 1876. t ENGELAND. Eergisteren heeft te Limerick een ernstige botsing plaats gehad tusschen de politie en het volk, tengevolge eener vechtpartij tusschen bur gers en soldaten. De politie moest tusschen- beide komenom een soldaat te beschermen. Het-volk wierp met steenen en viel de politie aan. Deze gaf daarop vuur. Zes personen werden gewond, waarvan twee ernstig. BELG1E. Bij de feestelijke opening van het nieuwe dok te Gent heeft de Koningin antwoord op de toespraak van den burgemeesterbreedvoerig gesproken over het verleden op het gebied van handel en scheepvaart der stad en vestiging eener maritieme haven op de Belgische kust aanbevolen. Aan het slot zeide hij, dat terwijl onze rijkdommen vermeerderen, wij onze natio nale verdedigingsmiddelen moeten verzekeren. Eene legermacht is alleen dan voldoende wanneer zij compleet is, eu zoolang wij de onze niet volledig hebben geiegeld, zal het land niet definitief zijn veiligheid hebben verzekerd. SPANJE. De verkiezingen voor den Senaat hebben den volgenden uitslag gehadgekozen zijn 200 ministerieelen, 18 conservatieven, 15 democraten en independanten. AMERIKA., Het bulletin van 4 dezer omtrent President Garfield constateert een verbetering in den toestand van den zieke. De geneesheeren hebben besloten hem zoo spoedig mogelijk naar Long Biaoch te vervoeren. Zaterdagavond hepft de President weer eene braking gehaddie zich een uur na midder nacht herhaalde. Niettemin heeft hij het overige gedeelte van den nacht rustig geslapen. Hij heeft voedsel door den mond gebruikt en dit goed verteerd. De pols gaat wat sneller. Overigens is de Piesident nagenoeg als Zaterdag morgen. Volgens telegiammen uit New-York heerscht in de Westelijke Staten een groote droogte, die gevaarlijk is voor den oogst, en lyden verscheiden stedea gebiek aan water. Te New-Orleans hebben 10,000 arbeiders in de katoenfabrieken het werk gestaakt. Ook te Mobile en Galveston zijn dergelijke istrikes". De groote Iersche vergadering van dynamietheiden en hun invité's heeft plaats gehad onder de algeheele onverschilligheid der pers. De schaaische betichten over wat er ge sproken en besloten is, loopen nogal uiteen. Met een weinigje verbeeldÏDgskiacht kan men zich wel voorstellen, in welken geest er ge sproken is; dynamietspeeches zijn niet moeielijk te maken en gelpen alle op elkaar. SCHIEDAMG September 1881. De 9de lijstvau De Standaard geeft als totale opbreugst der Unie-collecten van 325 locale comités f 62,682.47. De 10de lijst wyst een to'aal aan van f65,960.57 van 350 locale comités. z Het Groot Natioraal Panorama te Rot terdam is in de drie weken van 12 Augustus tot 2 September bezocht door 6365 personen. Voor kinderen beneden 12 jaar is de toe gangsprijs verlaagd. Twee kinderen van dien leeftyd worden toegelaten voor 99 cent. Het heeft der Tentoonstelling van Hulp middelen voor den Boekhandel te Amsterdam niet aan bezoekers ontbroken, van "Woensdag 47 Augustus tot 31 Augustus werd zij door ruim 4000 personen bezocht. Niet minder dan dertig diefstallen, allen gepleegd te Rotterdam in de maand Augustus in woonhuizen, winkels, loodsen, vaartuigen enz., meerendeels des nachts, worden in de laatste politiebladen vermeld, terwijl de com missarissen van politie der verschillende af- deelingen opsporing, aanhouding en bericht verzoeken. Voor de vervolgde Joden in Zuid-Rusland is te Zevenaar ingezameld f20. De collecte, ten behoeve der vervolgde Isi aë- lieten in Zuid-Rusland, heeft Zondag in de kerk der Hervormdo gemeeute te Assen f 4.28!/j opgebracht, tegen fl5.5i.Vs in de vorige week. Naar de Goesche Oourant verneemt, is door de Nederlaudsche maatschappij tot bevor dering der oestercultuur besloten tot het op richten van eeu aoesterbeurs". Deze maatregel is van groot gewicht voor de oestercultuur. Het op bepaalde tijden samen komen van verkoopers en koopers kangrooten invloed uitoefenen op de uitbreiding van dezen tak van nijverheid, waarbij een groot gedeelte van Zuid-Beveland zoo groot belang heeft. De eerste beurs zal worden gehouden 7 October a. s. te Yerseke, welke gemeente, liggende in het centrum der cultuur, daartoe voorloopig is aangewezen. De maatschappij, die zich voorstelt van Muiderbeig, minder een badplaats, dan wel een Luft-Kurort te makenheeft op het schoonste en hoogste gedeelte der plaats tot het doen bouwen van een hotel enz. eene boschiijke oppervlakte van 4 a 5 bunders aan gekocht. De Oostenryksche bardlooper Dibbels heeft zich eergisterenmiddag te 's Hage met zijn eigen paard in vlugheid gemeten. Hy had zich voor gesteld de Maliebaan in twee uren twintigmalen rond te loopen en alzoo een afstand van veertig mijlea zonder rustenaf te leggen. Met glan* heeft hij daaraan voldaan; nog binnen den tyd was hij gereed. Teiwijl zyn paard van tyd tot tyd moest ru3ten, liep Dibbels maar altijd voort, ja maakte zelfs somtyds nog cirkeltjes, om een glas bier te nuttigen of een sigaar aan testeken. Bij tusschenpoozen werd hij door zyn vrouw op zijn tocht vergezeld. Een groote menigte had zich in en om het Malieveld vereenigd. Te Lange Mierde (N. Biabant) zyn 4 huizen totaal afgebrand, een vijfde is zwaar beschadigd. De oorzaak was het spelen van kleine kinderen met lucifers. By den brand redde de onderwyzer een zuigeling, die door de radelooze moeder ver geten was, uit de vlammen. Eon 83jarige weduwe werd door twee mannen met levensgevaar gered. Wat do sSchoolmeester" van de schutters zei, die ïHun ziedend bloed bedwingen »En er liaast nog makker uitzien dan «Een bejaard paar ouderlingen schijut te Veendatn niet van toepassing te zyn daar althans houdt men er een schutter op na die een ware wildeman mag heeten. Onwillig om de exercitie mede te maken, brutaal tegen zyne officieren, werd hij eerst tot 16 gulden boete veioordeeld, die hy doodbedaard niet betaalde. Toen werd zyn straf in 14 dagen provoost veiaoderd, maar hy kwam niet. Men ging hem roepen en toen verscheen hy gewa pend en dreigde zijn luitenant te vermoorden. Deze riep den gemeente-ontvanger en den veld wachter te hulp en zoo werd de man ontwa pend en naar de provoost gebracht. Daar scheen men echter niet voor zulke kornuiten berekend te zijn; althaus, eenige oogenblikken na zyne inhechtenisneming wist de man zich weer los te breken en te ontsnappen;/nujjs

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5