boven den ingang aan de noordzijde, waarbij men zich van een ladder heeft bediend, die in de kerk aanwezig was. Naar ons wordt medegedeeld heeft niet A. Schaefer maar de herbergier A. Van Lingen de jl. Maandagavond uit de Schie geredde Vlaardingsche vrouw van drooge kleederen voor zien. De tegenwoordige vergadering van de Staten-Generaal zal worden gesloten Zaterdag 47 Septemberdes namiddags te 2 uren. De Minister van Binnenlandsche Zaken is gemach tigd ia vereenigde zitting der beide Kamers de vergadering in naam des Koaings te sluiten. In 1S82 of later kunnen, naar gelang van het ontstaan van vacatures, twintig com miezen, na algelègd examen, worden aange steld als commies-verificateur voor den dienst der directe belastingeninvoerrechten en accijnsen. Onder reserve deelt het Vaderland het bericht mede, ontleent aan een particulier schrijven in Den Haag ontvangen, dat de heer Pruys Van der Hoeven van Atjeh naar Celebes zou worden overgeplaatst en door een militairen gouverneur zou worden opgevolgd. Aan de ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen, der directe belastin- j gen en van het kadaster en van den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken is een exemplaar verzonden van het geschrift, getiteld: De Bijks-postspaarbank. Tevens wor den 2Ü opmerkzaam gemaakt, dat door de open stelling van alle postkantoren en een aantal hulpkantoren der posterijen ten dienste dezer inrichting ambtenaren in het gansche land hunue spaarpenningen veilig en reutegevend beleggen kunnen en wel zóó, dat verplaatsing geenerlei bezwaar voor hen nieêbrengt. De lezing van genoemd geschrift zal, naar de Minister van Financiën vertrouwt, vele der bedoelde ambte naren doen inzien van hoeveel belang het voor hen en hunne gezinnen is, zich de rij Us-post spaarbank ten nutte te maken. De miliciens van de lichting 1880, be- hoorende tot het wapen der infanterie, zijn gisteren met groot verlof naar hunne haard- Steden vertrokken. Naar men verneemt zal een van Zr. Ms. oorlogsschepen aan de feestviering van het Meta len Kruis, op 12 dezer te Amsterdam, deel nemen en wel door het lossen van saluutschoten. Aan de internationale conferentie betref fende de visscherijen in de Noordzee, die te 's Hage zal gehouden worden, zullen deelnemen Engeland, Frankrijk, Duitschiand, Zweden, Denemarken, Noorwegen, België en ons land. Ten gerieve van de officieren, die aan volgende kampen te Millingen zullen deelnemen, heeft Z. M. goedgevonden te bepalen, dat voor zijn rekening drie kantines in geuoemd kamp znllen gebouwd worden. Deze kantines, waar van de piannen, vervaardigd door den architect des Konings, den heer Ebeison, reeds bij het Departement van oorlog ziin ingekomen, zijn ontworpen in den stijl van het Aaidhuis, het chalet van Z. M., in <!e nabijheid van bovenge noemde legerplaats gelegen. Naar men verder verneemt, zou Z. M. nu reeds het verlangen hebben te keunen gegeven, dat in het „volgend jaar het kaïrp door een geheele divisie zat betrokken worden. Ue bevolking van de Maatschappij var. Wei-1 dadigheid, te Fiederiksoord, Wilhelmina'soord, en Wj Heros oord, bedraagt thans 1737 peisonen. Daarvan behooren tot Drente 857, Friesland 370 en Overijsel 561. Naar de verschillende kerkgenootschappen is de verdeeling als volgt: 1390 Ned, Hervormden, 331 B. Kath., 29Luth., 20 Israël., 44 Doopsgez. en 4 Remonstr. Da sterfte over 1880 bedraagt 5 pet. van het geheel. De Arnh. Ot. bespreekt nog eenmaal de -«raag die haar in 't vorig jaar,zoo bezighield,' i of Dr: Schaepman verkiesbaar is tot lid van "de Tweede Kamer, ondanks den geestelijken stand waartoe Hij behoör't. De strijd daarover gevoerd ligt nog versch genoeg in het geheugen, de Arnhemsche CA, die Dr. Schaepman onbenoem baar acht, voert geen nieuwe argumenten aan voor hare bewering, die het vorig jaar in de Kamer niet aangenomen werd. Toen stemden 41 van de 55 leden vóór toelating. Het bezwaar der Arnhemsche Ot. is alleen daarop gegrond, dat een Katholiek geestelijke, eenmaal de wij ding ontvangen hebbende, geestelijke blijft. Men weet, dat ditmaal opnieuw over de toelating van Dr. Schaepman zal moeten worden beslist, daar deze, aftredende iu Juni, herkozen werd. De Arnh. Gt. hoopt, dat de commissie tot onder zoek'der geiooisbrieven ditmaal haar taak wat ernstiger en grondiger zal opvatten en meent, dat Dr. Schaepman' o. a. deze vragen moeten worden voorgelegd, of hij, met het opgeven van het professoraat aan het seminarie en het neerleggen der openbare betrekkingd. i. der ^geestelijke bediening", ook had opgehouden te zijn een Roomsch-Katholiek geestelijkeen pries ter? of hij uit den geestelijken stand getreden en leek geworden was? De nieuw benoemde Minister van Buiten- landsche Zaken, de heer Jiir. Mr. W. F. Ro- chussen, is de 25e Minister van dat departe ment sedert '1848 en heeft juist 25 dienstjai en als lid van het Nederlandsche corps diploma tique. Zijn loopbaan begon de heer Rochussen in 1856 als attaché bij de Nederlandsche legatie te Berlij u; in 1857 werd hij benoemd tot secretaris van legatie bij hetzelfde gezantschap. In '1859 werd hij in die hoedanigheid verplaatst naar Parijs, van waar hij iu 1861 vertrok naar Kopenhagen als tijdelijk zaakgelastigde. In 1862 beuoeind tot definitief zaakgelastigde aldaar, verkreeg hij in 1804 den rang van Minister-resident, iu welke hoedanigheid hij van 1864 tot 1869 geaccrediteerd bleef bij de Hoven van Denemarken en Zweden en Noorwegen. Iu 1874 werd de heer Rochussen geroepen tot het vervullen van een post van buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister te Brussel; terwijl hij in '1871 benoemd werd tot Nederlandsch gezant te Berlyn, welke betrekking hij alzoo tien jaren heeft vervuld. Opmerkelijk is het, dat de heer Rochussen zijn diplomatiekeu loopbaan heeft aangevangen en tevens besloten in du hoofdstad van Koning, thans Keizer Wilhelm. De Standaard bericht, dat de nieuwe Minister van Buitenlandsehe Zaken, de heer Rochussen, herhaaldelijk als auti revolutionair kandidaat is genoemd. Zij kan dan ook met die keuze jvrede hebben", ulschoon zij er terstond bijvoegt dat de anti revolutionaire paitij in onvourwaaulelijke oppositie behoort te blijven tegeu het Kabinet, dat de schoolwet in-en uit voerde. Naar men verneemt is het bezwaar, dat bij onze Regeering bestoud tegeu de overbrug ging van de nieuwe Maas bij Maase'yk, opge heven, zoodat eerlang zal worden overgegaan tot dit belangrijke werk, waarvoor de gelden, tot een bedistg van 140,OÜO reeds gereed liggen, eri waardoor eeu goede verbinding wordt ver kregen met tiet slation Sustereuvau den spoorweg Maasii ichtYenlou. Laatstleden Maandag is te. Bonn de 28ste aigemeene vergadering van Katholieken iu Duitschiand geopend. Des avonds te voren beeft in de Beelhovenzaal de begroeting der leden plaats gehad, llij die gelegenheid werd ddor Dr. Schaepman aan de vergadering een groei oveigcbiacht, uil Nederland, onder dankbetui ging van het voorbeeld van eensgezindheid, dooir de Duitsche Katholieken in 'dén tugenwoordigen strijd aan huifde Nederlandsche geloofsgeiiooten gegeven. Aan het slot dezer bijéénkomst werd- een driewerf Doch .''uitgebracht1 op Dr. Wimit- horst. Zijne dankbetuiging voor deze manifestatie sloot hij met den wensch naar verdere een drachtige volharding, en met de verklaring: dat hij den bewoners der Rijnprovincie hunne frissche lucht beuijdde, waardoor zij er zoo vergenoegd uitzieD. Hij had dan ook, voegde hij er bij, nog nooit een treurigen-Rynlauder gezien, en in de hoop dat dit zoo zou blijven, bracht hij een Hoch uit op de Rijnlanders en in 't bijzonder op de Rijnlaudsche vrouwen en meisjes. Maandag voormiddag werd door den wijbisschop Baudri, uit Keulen, in den Dom eene pontificale mis gecelebreerd, na afloop waarvan er een feestelijke optocht werd gehou den, verdeeld in drie afdeelingen: 'le studenten" vereenigingen en congregatiën, 2e gezellen- en vakvereenigingen, 3e liedertafels, de geestelijk heid van de parochiën der stad en een aantal leden der aigemeene vergadering. Hierbij zat de wijbisschop met Dr. Wiudthorst in een rijtuig, omringd door eene eerevvacht van scherpschut ters. Na den optocht werd de aigemeene ver gadering geopend. Des avonds werd een openbare bijeenkomst gehouden. Dr. Schaepman sprak aldaar over het Pausdom in de tweede helft der 49de eeuw, de heer Porsch, uit Breslau, over de plichten der leeken in den tegenwoordigen tyd. In de zitting van Dinsdag werden ouder anderen besluiten genomen ter oprichting van kerkelijke matigheids-broederschappen ter bestrijding van dronkenschap. De 42e lijst der Standaard van de Unie- collecten geeft als totaal der opbrengst van 400 locale comités f 72,333 80, waaronder Loos- duinen met f200,15, Wassenaar met f760 voorkomen. Ten behoove van de vervolgde Israëlie ten in Zuid-Rusland is door de Vereeuiging JDe christelijke belangen ie Assen f '17,50 over gemaakt. Bij het Zondag te Gent gehouden inter nationaal concours is aan »Ido's Mannenkoor", directeur de heer C. v. d. Linden te Dordrecht, bij acclamatie en met bijzondere onderscheiding de derde prijs toegekend. Twee van ile vyf stemmen der jury waren voor het veileenen van den tweeden prijs aan genoemd gezelschap. {D. Ct.) Omtrent het Archief Pretoria vernemen wij met genoegen van de ontwerpers en byeen- brengeis, de hh. Schmull en Timmer, te Amsterdamdat zeven Afrikannsche lieeren, die in Utrecht en Edinburg studeerden eu na volbracht examen naar Afrika terugkeeren, zich aangeboden hebben tie verzameling voor het Archief te Pretoria over te brengen. Zij zijn thans reeds op reis daarheen. (2V. v. d. D.) Volgens aanwijzing van Boshoven, den medeplichtige van J, Pouwels, die, naar men vermoedt, de diefstallen in Ruinen en omstreken te zameu gepleegd hebben, is vee! van het gestolen goud en zilver door hen verborgen in liet Anser zand (gern. Ruinen). Twee dagen is reeds naar het vermiste gezocht doch tot heden zonder viuclit. De heer Henri Bogaerts beklaagt zich in een open brief over de minachting waai mede Professor Albeidingk Thym geheei ten onrechte op het Taalkundig Congies te Breda gesproken heelt over ïijn vinding tot reproductie van schilderijen. Prof. Thym tiok in twijfel of de kunstschilder Roheit een copie van den lieer Bngn«its kon hebben aangezien voor zijn origi- gineel«ie heer Bogaerts antwooi dt echter^ dat bij hern ter inzage ligt «ie oorspronkelijke brief van den heer Robeit, waarin o. a. voorkomt:' La reproduction de won tableau est parfaits et j'a failli la prendre pour t'original. Te Roosendaal heelt het gemeentebestuur zich aan een viij stuitende vergissing sahuidig gemaakt; de veijaardag van den Kroonprinsj 25 Augustus, ging er onopgemerkt voorbij,1, doch op dien vau den overleden Kroonprins, 4 September, werden de klokken geluid en dë

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2