l7ïn>Taaiilïlerlir H e r_y_ini f s. "TlïlTlTjITTëi?'F*"" Wegena het overlijden van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden zal de vloot den rouw aannemen gedurende den tijd van zes weken, ingegaan 9 dezer, bestaande voor de officieren jn het dragen van een rouwband om deu linker bovenarm. Gedurende dien tijd mogen er geen groote parades worden gehouden, geen trom worden geroerd, en geen muziekuitvoeringen plaats hebben. Volgen3 de 1ïreuzeoitung zou de heer Rochussen als Nederlandrche gezant te Berlijn worden opgevolgd door graaf Van Bylandt, onzen gezant by het Ilof van Zweden en Noor wegen, die reeds vroeger te Berliju een diplo matieke betrekking bekleedde. De heer Mr. W. J. Yan Weideren baron Rengers, burgemeester van Leeuwarden, Heeft de benoeming tot bestuurslid der Nederlandsche vercenigiug van gemeente-ambtenaren aange nomen. Aan een opstel over wijlen Prins Frederik in liet N. v. d. 1). van '10 dezer is het vol gende ontleend Jongstleden Zondag heeft de Prins 's middags nog een wandeling op zijn buiten gedaan en werd do grijsaard tot op een uur afstand van liet paleis gezien. Onder de eigenaardigheden van den Voist was, dat hij in politiek nimmer een boordje droeg, liet der gelijke nieuwigheden hield de grijsaard zich niet op. Eeu zwarte stropdas, op militant! wijze godragen, was alles wat hij in borgerkloetling om zijn hals droeg. De Prins las veel en hield veel van letterkunde. Zijn studeerkamer is dan ook van boven tot beneden vol met boekenkasten. Ook trok hij ziel» daar 's avonds na elf ure, als wanneer de Prins eerst thee dronk, hij voorkeur terug, om in het stille nachtelijk uur zijn zaken na te gaan, zieit te wijden aan zijne studies of particuliere aangelegenheden. Eerst na drie ure 's nachts dacht de Vorst aan zijn rust en sliep dan gerust tot 12 ure. Zijne ruime studeerkamer was daarenboven opgevuld met allerlei papieren op tien grond en tafels gerang schikt door den Yoist zelf. Slechts een smalle ruimte liep tusschen dezen chaos als een voetpad door. Doch de Prins wist alles precies te liggen en zou in 't donker elk papier hebben kunnen vinden. Als ecu van do schoonmaaksters zich dan ook verstout had wat af te stoffen of een paar strepen te verleggen, dan bemerkte do Puns dit en luidde zijn klacht: adat die wijven weer aan zijn zaken waien geweest.'' Blijk baar was Z. II, een vijand van wat men verstaat onder vrouwelijke schoonmaakwoede. Zijne Hoogheid sprak dit woord dan ook nooit uit, en bevond de Vorst zich in de noodzakelijkheid een lessenaar of kast te laten schoonmaken, dan liet hij die alles afsloot op liet inoubel den sleutel zitten. Alsdan wisten de bedienden dat dit een stilzwijgend gebod was tot open- en schoenmaken - want water in geborgen lag was dan 's nachts verplaatst. De Prins was volkomen op de hoogte van en volgde tot op het laatst zijns levens alle staatkundige han delingen. Vandaar dat hij een ijverig courantlezer was, en volgens personen uit zijn naaste omgeving zag hij alle belangrijke nieuwspapieien eiken dag in. Een feit is het dat Z. U. zelden in zijn rijtuig zat zonder een courant in handen te hebben, hetgeen volgens den Prins ook een uitnemend middel was om zicli te ver- schooncn van de vermoeienis door een ieder gegroet to worden en te moeten teruggroeten. De Prins had een geregelden en gezonden leefregel. Zijn vardeoHng van den dag en nacht schaadde hem in geenen dcele. Ilij wijdde zich van 12 tot 's avonds aan de plichten zijner hooge positie, sliep zijri dutje na gcdineeid te hebben, en wijdde de uren van de nachtelijke stilte aan zijn studiën en particuliere aan gelegenheden. De laatste vooral werden door don Vorst met zorg behartigd, waardoor hij dan ook in de ge legenheid was mot zijn onmetelijk fortuin in stilte voel goeds te doen. AVat dit laatste betreft, bezat de Prins de ware gave van weldoen. Hij had er echter oen afkeer van dat daaromtrent iets wereldkundig werd gemaakt. De Prins was een minnaar van. lichaamsbeweging en in zijn tijd een uitmuntend ruiter. Vóór eeu paar jaar woonde hij nog te paard een parade bij in de Maliebaan, en op 80jarigeii leeftijd zat hij bij een wapenschouwing over het Pruisische leger nog buren achtereen te paard. In zijn manége in 't paleis in Den Hang mirn hij nog gaaine eenige beweging te paard en betreurde dan meestal zijn ouderdom en stramheid. Een punt zijner vorstelijke liefhebberijen was de uitbreiding van hot huis Se Pauw, thans het.schoonste en uitgebreidste landgoed in Nederland, en in waarheid een vorstelijke bezitting, die zich in de gemeenten Wassenaar en Voorschoten van de spoorbaan der IIol- landsche IJzeren Spoorwegmaatschappij uitstrekt tot in het duin aan de Nuordzee. Wie zag niet vaak bewonderend naar het prachtig oord, waar het jachtslot Ter Horst gelegen is, als hij ®ot stoomsnelheid hcenjoeg tusschen Voorschoten en Don Haag. De wonderen van natuur- en kunstschoon, daar bijeengebracht op liet huis Se Pauw, zijn onguioofelijk. Prachtige waterpartijen, eeuwenoud geboomte, een Patk in oud-Hollandschon stijluitgebreide herten weiden en tusschen de bosschen kostbare kunstwerken van marmer en brons en rnoznik, schalkschc boseh- hymphen, dartelt» faunen enz., aan wier voet de bosch fazant met haar kiekens vrij en vertrouwelijk haar schel geroep laat hooien, zonder vrees voor het inenseh- "orn, dat daar geen jacht op haar maakt. %Dc plaatsen .'Raaphorst "tEikhorstBakkershagen Ter Horst, kortom 7 groote landgoederen kocht do Prins langzamerhand aan, en annexeerde deze alzoo aan zijn waarlijk vorstelijke omgeving. Yan de loopbaan van Prins- Frederik maakten wij slechts met een enkel woord gewag. Daaromtrent brengen wij nog in herin nering, dat de Prins bestemd was om, na den dood zijns vaders, tot groothertog van Luxem burg te worden verheven, welk voornemen echter moest wordea opgegeven toeu Luxem burg ophield een zelfstandig land te zijn. In vergoeding ontving hij bij de wel van 25 Mei 1816 het domein van Breda, dat moest opwe gen tegen het gemis der gioothertogelijke kroon, waarvan het inkomen op ƒ190,000 werd geschat. In de laatste jaren is de waarde van het domein zeer aanzienlijk gestegen. Ook een andere troon was hem besehoren maar deze werd door hem afgewezenna den slag van Navarino werd hem van de zijde der groote mogendheden voorgesteld de ki oon van Griekenland te aanvaarden. In '1880 wilde Koning Willem I hein be noemen tot opperbevelhebber in deu veldtocht tegen België. De Prins zelf bewerkte, dat dit opperbevel opgedragen werd aan den Prins van Oranje. Hij vervulde echter kloek en ij vorig zijn plicht naast zijn ouderen broeder. De Prins bekleedde, in naam, den hoogsten rang in het Duitsche leger die van chef van het 2de "Westfaalsche infanterie regiment na. 15 terwijl hij ook chef was van liet Russische grenadier-regiment van Rostow no. 2. De ridderorden welke Prins Frederik bezat zijn zoo talrijk, dat iu de woorden, die een onzer dagbladen aan zijn dood wijdt, de op noeming daarvan meer plaats beslaat dan het overige gedeeldte van dit in Memoriam, Wij telden er 28. Daaronder zyu geen Engelsche of Fransche orden. ArnhGt.) Jl. Vrijdag nacht is er in de U. K. kerk te Kralingen ingebroken. De die! of dieven hebben door verbreking van een ruit en het uit zijn verband iukken van eeu ijzeren staaf, voor die ruit geplaatst, zich den toegang verschaft. Vijf olTerbusseu zijn door" beu geleegd; een van die bussen hebben zij meegenomen. Voor al hun moeite om langs dien weg in de keik te komen, zijn de dieven slecht be; luoud geworden, daar juist een paar dagen te voren de bussen waieu geledigd. Voorworpen van waarde, die op het altaar waien, hebben de dieven niet aangevoerd. De dief of dieven schijnen zich ernstig aan de hand bezeeul te hebben. De Amsterdammer, Weekblad voor Neder- laud, is door de oplossiug der paitiëele miuis- teriëele crisis teieuigestelil. II. i. is de crisis bestendigd en het miuisteiie slechts voor enkele maanden gerepareerd, zoodat er niet meer dan eeu klein stootje noodig zal zijn oir» liet ineen te doen vallen. Ook iii de kerk der Chr. Gereformeerde gemeeute te Assen heeft eene collecte plaats gehad voor de vervolgde Israëlieten in Zuid- Rusland. Bij beschikking dd. 20 Aug. II. is aan den heer J. J. B. J. Duuvy, Kou. Nederl. glas fabrikant te Dordrecht, ile tijdelyke verguuning tot vrijeu invoer van vensterglas om in zijn fabriek tot dakpannen te worden verwerkt en naar bel buitenland te worden uitgevoerd, be stendigd en thaus uitgestrekt tot veustei- en spiegelglas, dat van het buitenland wordt inge voerd om, na in zijn fabiiek te zijn gebogen, geslepen of verzilverd, te worden uitgevoerd. Een jeugdig verlietd paar uit Amsterdam besloot te '/amen te vluchten, omdat de ouders van het meisje toestemming weigerden tot een engagement. De jongelieden vertiokken per Rijnspoor naar. Duilsehland. Eeu vriendin van het meisje, in de plannen ingewijd, kou het geheim niet bewaren, en deelde het aan de ouders mede. De vader toog daarop terstond op reis, en baalde het verliefde paar te Emmerik in. Wat er tusschen deu vader en het jonge paar voorviel, weten wij niet in bijzonderheden te vei halenmaar liet einde was, dat papa zich liet verbidden, en het drietal iu goede harmonie terugkeerde. Telkens hooit ineu uitvindingen lot ver- beteriug van het schietgeweer. Een aantal stel sels bestaan er, waarnaar de geweien zijn inge richt" en het een is nog voortreffelijker dan het ander. Toch heeft onze tijd het voorbeeld opge leverd, dat de Boeren in Zuid-Afrika met hunne slechte geweren op de Eugelscheu en de onvol doend uitgeruste woeste volkstammen in Noord- Afiika op de Franschen, by herhaling de over hand behielden. ■Bijna zou men gaan meenen, dat het toch!, meer op de schatters aankomt, dan. op de ge-, weren, en men hier in hetzelfde geval verkeert als bij het biljartspel. Een goede queu is wel, wat waard, inaar de ongeoefende speler zal zelfs met de beste queu de partij verliezen tegen hem, die meester in het spel is, al laat diens queu ook veel te wenschen over. Volgens de Standaard heeft de te Berkel en Rodenrijs nieuw opgerichte kiesvereeuiging als beginsel aangeuorneu, dat voortaan de meer derheid iu den Raad om de jaar zal worden verplaatst van Protestantsdi op Katholiek, en omgekeerd, eu nu dit eerste zestal jaren zal blijven bestaan uit 4 Protestautscbe en 3 Katholieke leden. Op de Soesterheide is een proef geno men door het inslaan van een Nortonbuis, op/ eene diepte van lü meter, liet daaruit opge pompte water is na scheikundig onderzoek gebleken zeer geschikt .voor drinkwater te zijn, Maakt men tegenwoordig papier niet enkel uit lompen, maar ook uit hout, stroo eu ver schillende planten, een Duitseher meent nog op voordeeliger wijze papier te kunnen fabriceeren uit de bovenste tui (laag. de zoogenaamde vale turf. Volgens de nEcho der waarheidsvrienden" heeft hij daartoe bij liet Station Uelenaveeu iu Nooni-Brabaut oen fabriek opgericht, welke in September in werking zal treden. Vlaardlugon. Na de laatste opgaaf is van de haringvisscherij «en schip binnengekomen met 10 last pekelharing. Tot lieden zijn aan gevoerd 3020 la<t, 12 ton, tegenover het vorig jaar op betzellde tndstip 4984 last, 3 ton, alzoo nu minder '1963 last, 5 ton, te Sclteve- ningen en Katwijk lot heden 2341 last, tegenover het vorig jaar 2755, last, alzoo nu minder 414 last. Zoetcrwoude. Onder deze gemeente beeft jl. Vrijdag een harddraverij met bokken plaats gehad. De prijs werd behaald door Fontein uit Leiden met den bok »Hans" pikeur Stal- liuga, terwijl de premie ten deel viel aan een bok van Dulleman, door den eigenaar bereden. De rijders waren allen onder de 16 jaren. UoekselicTvaard. Was de verwachting omtrent de te veld staande winteraardappelen door de vele legens niet hoog gespannen thans nu men zoo hier en daar begonnen is met delvenvalt de uitkomst nog zeer tegeu eu kan men veilig aanuemen dat de opbrengst hoogstens de heltt van een goed gewas zal bedingen. De kwaliteit is echter over het al gemeen uitmuntend. Zutfen.,Z. M de Koning heeft jl. Vrijdag ter herinnering aan Ilds. bezoek aan de land bouwkolonie Ned. Mettiay, eeu haai landbouw werktuig aan deze inrichting ten geschenke aangeboden. JSfed. Horv. Kerk. He roup e n: te Makkum, Bleskensgraaf en Hofwegen, AV. Maante Zuibeliem. Berkel en Rodenrijs.1. AV. T. Itoth Sr., to Zwartsluis. Oosteierul op Te«sel, toe/., van beroep, J. N. A'an der Hoeve, cmer. pred, te Kam pen. bedankt: voor Amsterdam, A. LI. De Hartog, to Botterdam. Doilcvvnard, F. 11. llcifkens, te Schalk wijk. Myuslieorenlaad, E. E. Gewin, te ponkmn. Leei broek, W. XI. Dekking, te Schoonho' en. De beer A. H. Akul Grietliuijseii predikaat te Oversehie, die eerst per blief aan de Hervormde'gemeente, te Oppenhmren c. a. had bericht, dat bij de beioeping naar die gemeente aannam, hoeft later por telegraaf bericht dat hij bedankte. De kcrkcraad hooft zich cellier tun do eerste kennisgeving gehouden. Daar Ds. Bax te Doornspijk, binnen den daarvoor gestelden tennijn geen bericht heeft gezonden ophot door den korkeraad te Oud-Beierland op he a uitge bracht beroep, zoo wordt liet beschouwd als bobbende hij voor liet beroep bedankt. /'fijzen en l'rtmièn ran 10'! en (laarhoven. Ue Ki„ te Trckk.12 Sept. No. 4 Ml f20000. - No. 0702 föOOO. No, 803G flOOU. Nos. 46, 7045 en 14003 ieder f100. BURGER L IJ K E STA N D. deltorciu 10 September. Frans Nicolaas, zoon -van Koudijs en P. Van der .Meij,. Oversold es ebt IV eg. li. At ie. zoon van .1. Van Ainei'sl.'iort en E. De Graal. Visschers-■ straat. 'iAdrianus, zoon van II. Van der, Velden on J." Visser, HoofdstraatBernardus i 1 i t 1 'i a 1 <-!■ .1' <v

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 3