eer garden gelost. De Prins, niet wetende of fcje.r. raet Patriot of Prinsgezinde te doeft .heeft en denkende dat die schoten op zijn leven gemunt zijn, besloot het rijtuig te laten •wenden, toen hij nog bij tijds uit den droom werd geholpen. De verrassing, het geluk en de vreugde, die zich toen van hem meester maakten, laten zich denken. Na een paar uren alhier vertoefd te hebben, wenscbte hij zijn reis voort te zetten en liet de paarden inspauneD, doch hiertegen verzette zich het volk, zy zeiven wilden deu wagen trekken: de Prins moest het zich laten welgevallen. Aan "den es bij de Linde gekomen verzoekt de Prins de paarden weer in te spannen, het volk antwoordt: Indien Uwe Hoogheid het beveelt. De Prins laat hierop volgenNiet gebieden maar verzoeken. Kenmerken die paar woorden niet het ka rakter van den algemeen geachten Prins Wat moet er dien dag wel in zijn binnenste zijn omgegaan Uit Rotterdam wordt aan het Handelsblad gemeld, dat de heer H. 3. Rover, opzichter bij den aanleg van staatsspoorwegen aldaar, een teekening met beschryving van een door hem ontworpen onraadroeper, gelijk hij het noemt, ten dienste der spoorwegen, aan de besturen ter beoordeeling heeft gezonden. De toestel is vry eenvoudig. In eiken wagen wordt een stang aangebracht, welks kanteling, een signaalbord by dag, en lantaarn bij nacht, zich onmiddellijk boven den wagen doet vertoonen en een rond gaande beweging veroorzaakt, waardoor een kogel voortdurend op een klok slaat en zoo Sterk geluid teweegbrengt, dat het den machinist opmerkzaam moet maken, en deze zich onmid dellijk kan overtuigen door het zichtbaar ge worden signaalbord of lantaarn, in welken wagen hulp verlangd wordt of waar onraad schuilt. "Volgens den ontwerper kan de toestel iu eiken ■wagen gemakkelijk en met weinig kosten aan een der wanden worden aangebracht, zoodat by koppeling of afhakiog der wagens geenerlei binder ontstaat. Ruim drie weken geleden deelde Sem- pervirens mede, dat de broodprijzen hier te lande verhoogd waren wegens de groote hoe veelheden regen in de laatst verloopen wekeD, en tevens ais zijn gevoelen, dat met overijling tot dien maatregel is overgegaan, in aanmer king genomen de massa's koren, die uit Noord- Amerika, Canada en Australië te wachten zijn, en de mededeelingeu in de buitenlandsche dagbladen, waarin gelezen wordt, dat men in de westelijke Staten van Noord-Amerika de ovens en de kachels met graan stookt, terwijl de aanvoer op de jaarmarkten in Rusland zeer belangrijk is geweest, zoodat de prijzen zyn ver minderd en binnen enkele weken het graan tot den gewonen prijs, verkrijgbaar zal zyn. Van bevoegde zijde wordt thans de opmerking gemaakt, dat de verhooging der oroodprijzen hier te lande met een a twee cent per kilo gram (in het buitenland is die verhooging vry wat meer) alleszins gewettigd en zells te weinig is, wanneer men in aanmerking neemt, dat de graanprijzen minstens met' twee tot drie centen per kilogram zijn gestegen, om welke reden dan ook, zij het door speculatie, zij het door den inderdaad in vele landen van Europa zeer kleinen oogst of wegens door de aanhoudend zware regens grootendeels bedorven oogsten. Dat de graanprijzen spopdig zouden dalen, is dan ook totnutoe niet geschiedt; integendeel zyn zij in de exporthavens aan de Oostzee en Zwarte Zee sedert veeleer gestegen, eveuzoo in die van Amerika. Dat aldaar granen worden of zijn gestookt in ovens en kachels mag wellicht zijn een uitvloeisel van den dikwerf te practischen zin der Amerikanen, die in de »lar west" kolen en hout wegens het moeilijk transport of de liooge kosten van vervoer misschien zeer duur moeten betalen en dan liever gedeeltelijk hun graan verstoken, dat zij door de verhoogde spoorwegtai ieven niet dan met groot verlies iu de exporthavens kunnen realiseereo. Maar waaischijnlijk heeft Sempervirens een sprookje wederverteld, want als tegenhanger van die groote massa's graan, die hier te wachten zyn uit Amerika, moge dienen een zeer vei trouw baar bericht uit Baltimore in dato 6 September, waarvan de vertaling als uittreksel luidt als volgt: Broodstoffen. Het weder blijft voortdurend droog en warm met slechts weinig regen, de plan ten-, roei heeft verschikkelijk door de droogte geleden en liet buitengewoon warme jaargetijde veroorzaakt veel schade. De graanoogst is -geer sterk verminderd; de aardappels en andere voedingstoffen ijjden zeerveelhet gras verdroogt en" deilaridboüw'ersVyri genoodzaakt" 'met onrijp koren of graan te voederen (of zich te voeden?), terwijl hoegenaamd geen aanstalten konden ge maakt worden om voor de wintertarwe te ploe gen De algemeene toestand ten gevolge der droogte is waarschynlijk de oorzaak van de afwachtende houding der landbouwers in het binnenland, wat betreft het aan de markt bren gen van hun graan, en is gedeeltelijk de oorzaak van den kleinen omzet van wintertarwe. Van zoinertarwe van den nieuwen oogst verwachten wij spoedig eenigo meerderen aanvoer te zien, alhoewel er zeer .veel behoefte is, waardoor een grooter deel der leveringen van de land bouwers geabsorbeerd wordt dan gewoonlijk het geva! is. - Een ander bericht zegt: Gegronde redenen om een verlaging van de graan prijzen tegemoet te'zien, ontbreken ten eeuenmale, daar de oogst- berichten van bijna alle landen van Europa eensluitend ongunstig zijn. Slechts van het Zuiden van Rusland worden door enkelen ta melijk goede berichten over de gewassen van dit jaar gemeld; van het noordelijk gedeelte van Rusland daarentegen zijn de berichten algemeen ongunstig, terwijl van St. Petersburg gemeld wo •dt, dat de rogge van dit jaar een zeer gen?- natura-gewicht heeft en slechts rogge van 3 en uVlt kilo geoogst is, De graanoogst in Amerika is in dit jaar ook geen buitengewoon goede, maar volgens berichten onder het middelmatige. De heer Wisse te 's Hage heeft het plan om een electrischen spoorweg aan te leggen van Zandvoort naar Haarlem. Blijkens de Ned. Kunstbode heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken besloten de asch van Micbiel Adriaanszoon de Ruyter op passende en afdoende wijze te verzorgen. Om de bestaande, bouwvallige lijkkist zal eea looden omkleeding gesloten en daaromheen een sierlijke eikenhouten kist getimmerd worden. Het raadsbesluit van Veeie, om den beker van Maximiliaau van Bourgondie te verkoopen, is door den Koning veinietigd. De hardlooper Dibbels zal, naar de Ilaarl. Ct. meldt, Zondag e. k. van Amsterdam naar Haarlem en terug loopen. Vertrek van Amster dam (Wiilemspoort) om 1 uur; aankomst te Haarlem (Groote Markt) om 2 uur. Vertrek van de Groote Markt 2Vs uur; aankomst te Amsterdam 3!/s uur. Omtrent de arrestatie van den persoon te 's Bosch, die aan het postkantoor te Vlissiugen een bon voor s25 costumes" in plaats van een bankbiljet van f 25 heeft, uitgegeven, meldt men nog het volgende: De persoon A. is een sigarenfabrikant te 's Bosch en was op reis om bestelliugen op te nemen, waarin hy nogal slaagde. Aan het post kantoor te Vlissingen neemt hij een postwissel van ruim f112 en betaalt, volgens den beambte, met 3 bankbiljetten van f 25 en vier munt biljetten van f10, waarvan hij geld terug ont ving. Later bemerkt de beambte dat onder de bankbiljetten zich de bewuste bon bevindt, en dewijl hij dien dag van niemand anders bank biljetten van f 25 heeft ontvangen dan van den verdachte, lag het vermoeden voor de hand dat A. zich aan oplichtëry had schuldig ge maakt. Te 's Bosch gearresteerd, werd Hij Zondag naar de gevaugeuis te Middelburg over gebracht. A. ontkent het feit. Te Eist bij Rheneu is aan een paar een voudige lieden f 600 ontstolen, die zy in den grond begraven hadden. De politie doet onder zoek. Als een bewys hoezeer het postverkeer hier te lande toeneemt kunnen de volgende cijfers dienen: Gewiss, brieven in binnen- en buitenI. 1881. 1880. verkeer56,047,000 54,732,000 Briefkaarten 15.529,000 13,955,213 Aangeteekende stukken 1,222 032 '1,180,999 Dag- en weekbladen 37,085,000 34859.000 Postwissels 1,189,219 1,085.633 In het geheel werd zuiver aait de verschil lende kantoren ontvangen circa 4 millioen gulden, terwijl de geldelijke verantwoordelijk heid der posterijen meer dan 30 millioen be draagt. In 1880 zijn aan de posterijen in Nederland als vermist opgegeven 1512 brieven. Van 1337 liep het onderzoek vruchteloos af. Dat schynt nogal een groot cijfer en is dan ook 329 meer dan in 1879, maar ineu bedenke wel dat er in '1880 alleen in het binnenlandse!» verkeer circa drieënveertig millioen brieven veizonden zyn. En terecht wijst de administratie op de weiuige vertrouwbaarheid van de aangiften wegens ver-?f missing van brieven. Zeer dikwijls blijkt dat een brief als vermist werd opgegeven die óf in 't geheel niet op de post werd bezorgd óf bij den adressant zelf zoek is geraakt. Pernis. Met het spitten der aardappelen is men druk bezig en wordt daarbij zeer naar droog weer verlangd, de kwaliteit der aardap pelen is goed, maar de uitvoer is niet groot, daarbij zijn er veel door den zwaren regen bedorven. Het gras vermindert zeer, en zullen de paarden spoedig naar stal moeten. Bij de afrekening van de sloep Lichtstraal, stuurman P. Meiboom, was het aandeel in de winst' voor de visschers der laatste reis f92. Te Grimsby is een sloep binnengekomen met een bruto besomming van f2000. Maassluis. Na da voiige opgave zijn van de haringvisscherii tien schepen teruggekomen aanbrengende 2806 «on haring. Den Haag- Door de afdeelingen der Tweede Kamer zijn gekozen tot rapporteurs der Indische begrooling voor 1882, de heeren de Bruyn Kops, Oorver Hooft, Van Gennep, des Amorie van der Hoeven en Bahlmann. Den Haag. Onder voorzitterschap vanDr. Engeling is Zaterdag alhier de 6de algem. verga dering der »Vereeniging voor Lijk verbranding" gehouden. Uit het weinig bemoedigende vei slag bleek, dat 44 leden hadden bedankt en dat 23 nieuwe zich hadden aangesloten De commissie, die de rekeniug heeft nage zien, kon met genoegen constateere», dat het fonds om lij kov ens te bouwen steeds vooruit gaande is; einde 1879 bedroeg het f 10,600 2Vs YV. 8.; het saldo van het dienstjaar 1880 ad f 1082 zal er in worden gestort. Er werd medegedeeld, dat te Zurich de wettelijke bezwaien, die daar de verbranding tot nu toe in den weg ntonden, uit den weg waren geruimd; vandaar dat tot de oprichting vau een Siemensehen oven zal worden oveige gaan. Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten, als blijken van sympathie aan Zurich t l 00 aan te bieden. Een voorstel van het hoofdbestuur om voortaan de mededeehngen voor alle leden kosteloos verkrijgbaar te stellen, werd aangenomen. Tot leden van het hoofdbe stuur werden herkozen Dr. J. B. Kan en Dr. F. J. Dupont en gekozen Dr. J. Rutgers, A. L. H. Ising. Dr. 3. Teixeira de Mattos, Dr. S. Ilcoge- werff P. H. Hugenholtz en 3. Voute Cz. De vergadering besloot, dat men het volgende jaar te Zutfeu zoude bijeenkomen. Dordrecht» Te dezer stede is een dienst bode uit de verdieping barer woning gesprongen. Zij meende dat er dieven in buis waren en deed toen uit angst dien wanhopigen sprong. De ongelukkige is ernstig gekwetst naar het gasthuis gebracht. Steenwijkerwold. Uit deze en omliggende gemeenten worden dagelijks verscheidene seheepsvrachten hooi, meest naar Holland afge voerd. De pryzen zijn over 't algemeen door elders heerschend gebrek zeer hoog. Zelfs het zoogenoemde ribbe- en paardehooi brengt onge kend hooge pryzen op, terwyl het uiterdykseh, alsmede het beste binnendijksch, pryzen ople vert. die zelden besteed werden.'t Buitendijksch is reeds gestegen tot 25't binnendijksch tot 18 gld. de 500 HG. De aardappelen, vooral die in zandgronden verbouwd werden, ziju van goede kwaliteit en middelmatig van prijs, De tuinvruchten slaagden goed. De boomvruchten zijn over 't geheel klein van stuk, doch goed gerijpt en brengen, althans wat pereu betreft,, f3.50 per HL. op. De laatste hooioogst wordt onder gunstig weder nog zeer goed binnenge bracht, zoodat Je veehouder, ook in dit opzicht, geen reden heeft tot klagen. Langstraat. Het delven der aardappelen in de klei is byna afgeioopen; over de kwan titeit en kwaliteit valt niet te klagen, ze zyn overheerlijk van smaak. Het gewas der zand- aardappeien daarentegen was slecht. De oogst der graoen is zeer tegengevallen, tengevolge van het slechte en natte weder; de pachters' lijden op dat gewas een groet verlies. De toe- maat (nagras) is slecht gewonnen, daai entegen is het voorgras (hooi) uitmuntend geweest, doch het grootste gedeelte is reeds opgeruimd en verkocht. Verscheidene schepen zijn te dien tijde naar Duitschlaud verzonden. De prijzen zijn daardoor zeer gestegen eu bedragen thans f22.50 per 500 kilo. Yught. Met 1 October zal de stoomtram van bier op 's-Hertogenbosch in werking komen.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2