1881. Zaterdag 1 October. -M 5283. Terschünt iaplijls, alipaW DM®. Kennisgeving. Biiteilaidicie Berichteii. SimtenlandiGiiB BsrisiitM. "V ij f e ju I> ertigste Jaar|ftug. C 0 li IA H T: UoxassKMtePRiiB, per kwartaal1,85. franco per post, door bet gebeele Rijk*2.50, ibonderlyke nnmmers0.10. BUBISAIIi 91 ilRKT, ES, 12A. Advertentieprijsran 1~10 gewoaa regel» mat inbegrip ran eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Inrigtlngen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders ran Schiedam; Gelet op Art. 8 der Wet van den 2uen Juny 1875 (jStaatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen dat by besluit van heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie van den 27 dezerBno. 2869 (ie afd.) G. S. no. 5, vergunning is verleend aan de DIRECTIE der STEARINE KAARSEN- FA BRIEK sApollo" alhier en hare regtver- krijgeodeu tot oprigting van een grooteren Stoomketel in de plaats van den vroegeren ketel no. 1 iu genoemde fabriek aan de Buiten- havenweg, wijk C, no. 360, kadaster sectie D, no. 1506. Schiedam, den 30 September 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, A. W. MULDER. ENGELAND. Het regiment negers, aangevoerd door Ab dullah, zal Zaterdag vau Kaïro vertrekken. Bit vertrek is steeds op Zaterdag bepaald ge weest, in strijd met hetgeen is bekend gemaakt. De Daily News verneemt uit Marseille dat gedurende de jongste veeitren dagen 10,000 man troepen zich inscheepten naar Noord-Afrika en dat evenveel volgen tegen half October. De berichten der Times uit Tunis spreken van ernstiger tijdingen uit het binuenlnud. Boe- Amema opende de gemeenschap met de insur- genten in Tunis en noodigde het opperhoofd Ali-Ben-Halifa uit de bewegingen tegen de Franscheu te combineeren. Zeven duizend Ara bieren maken zich gereed op Ali-Bey den aanval te hernieuwen en de bey is machteloos om Ali-Beys hulpaanvraag in te willigen. Aan de Times wordt uit Philadelphia geseind, dat Guiteau's proces plaats vindt in het graafschap Monmouth, New-Jersey, om de wettelijke bezwaren te vermijden tegen een proces te "Washington, Guiteau's verdediger zal krankzinnigheid pleiten. Het ontslag van het Kabinet wordt aanstaande geacht. Arthur is zeer behoedzaam in zijn be wegingen wegens geruchten van moordplanneu tegen hem. Het politiebureau te Washington ontving eergisteren het getuigenis van een persoon, die onder eë'de verklaarde dat hij Maandag avond twee mannen een moordkomplot hoorde smeden tegen den President, doch de politie hecht weinig waarde aan die mededeeling. Parnell werd jl. Dinsdag avond bij zijn terugkomst te Dublin' door 50,000 personen niet muziek, vaandels eu fakkellicht aan het station opgewacht. In een toespiaak tot de menigte drong Parnell aau op ïhome rule" voor Ierland, Uit Durban werd jl. Dinsdag aan de Times het volgende geseind 'ïDe leden van deA Transvaalschen Volksraad maakten bij het debat over de conventie ge bruik van heftige bewoordingen. Een spreker zeide dat de conventie ''biets anders was dan helpeen een veroveraar zou voorschryveu aan barbaarsehe en onvtntrouwbaie onderdauen. Zij handhaafden al de lasterlijke aantijgingen, die de Boeren tot wanhoop dreven eu herleidde hen tot een toestaud, erger dan die in wel ken zy zich bevonden vóór zij de wapens grepen tot verdediging van hunne vrijheid en hunnen goeden naam. Zij wenschten met Engeland in vriendschap te leven; doch de conventie opende, in stee van haar te sluiten, elke oude wond van het verleden." LUXEMBURG. Over het faillissement der Banque Nationale schrijft de Berl. Bors. Z.: »In welingelichte kringen komt dit faillissement volstrekt niet onverwacht. De Bank was by haar oprichten in het jaar 1872, onder auspiciën der groep Errera Oppenheim, er voornamelijk op berekend, om haar banknoten in Duitschland geplaatst te krij gen doch onmiddellijk na de oprichting ver scheen de Rijksbankwet, die dit doel bemoeilijkte, zoo niet onmogelijk maakte. Sinds dien tijd hééft de Bank zich steeds met zeer uitgebreide wissel transacties afgegeven, en was zij eigenlijk steeds boven haar vermogen verbonden, zoodat, toen eenige belaugrijke vei bindingen, die zij met Duitschland onderhield, haarlet krediet-opzeg den, zij in ernstige verlegenheden kwam, die tot staking der betalingen geleid hebben. Berlijn is er volstrekt niet bij betrokken. Voor ongeveer een jaar werden door een der eerste Paryzer huizen pogiugen in het werk gesteld om de actiën der Bank met 20 pCt. agio iu te voeien, nadat eerst reeds in Frankrijk vergeefsche pogiugen in dien geest waren aangewend. Gelukkig echter, wezen alle huireu, tot welke men zich wendde, de aanbiedingen af. Bijzonderheden ontbreken nog, maar men neeint aan, dat het passief be langrijk moet /.yn, daar groote wisselruiterijen hebben plaats gevonden. Ook uit Amsterdam seint men, dat die plaats er niet iu betrokken is, daar de Bank aldaar nooit krediet heeft gehad. Het mag nauwelijks noodig heeten te waarschu wen tegen een verwisseling dezer Banque Natio nale met de welgevestigde en soliedeLuxembuig- sche internationale Bank." F It A N K R IJ K. Zeker aantal geestelijke orden, onder welke ook erkende, moeten hare eigendommen te Parijs te gelde gemaakt hebben. Paris, eeu nieuw blad, dat geacht wordt in betrekking te staan tot Gambetta, verklaart het bericht onjuist, volgens hetwelk Gambetta met zijn vrienden heeft afgesproken, dat hij niet als kandidaat voor het voorzitterschap der, Kamer zal optreden. De vrienden hebben, integendeel, besloten hem te kiezen als voor- loopig voorzitter, en hem daardoor bij den President der Republiek aan te duiden als toekomstigen voorzitter van den Ministerraad. Gambetta is hiervan ingelicht en heeft te kennen gegeven, dat hij bereid is de plaats in te nemen, die de meerderheid hem zal aanwijzen ten nutte van Frankrijk. Volgens de Cowrier du Soir heeft Gam betta aan den Rijn een samenkomst gehad met Bismar ck en is hij toen naar Berlijn gegaan. De aandeelhouders van het kanaal van Panama worden opgeroepen tot het doen eener 1 storting van 125 fr. tusschen 2 en 15 Janua'ri a. s. B E L G I E. Maaudagnamiddag werd in de kapel van het gezantschap der Vereeuigde Staten te Brussel, een plechtige lijkdienst gevierd, tér nagedachtenis van President Garfield. Al de leden der Ame- nkaansche kolonie te Brussel, woonden die plechtigheid by. ITALIË. De ex-kanunnik van St. Pieter te Rome, graaf Campello, zal een autobiographie in het licht geven. Aaugezien hij geen talent heeft als prediker, zal hy worden belast met het bestuur der Protestantsche scholen te Rome. Officieel wordt het bericht tegengesproken dat te Reggio de cholera zou zijn uitgebroken. AMERIKA. Guiteau, de moordenaar van president Gar field, zal te Washington te recht staan. De zaak komt aanstaanden Maaudag voor de groote jury. De justitie, die Guiteau daarvan in kennis stelde, heeft hein tevens verzocht een verdediger te kiezenaanvankelijk had hij het voornemen zich zelf te verdedigenmaar vervolgens zond hy zijn schoonbroeder bericht, dat hij Scoville, advokaat te Chicago, als verdediger wenseht. De vrees van Guiteau voor vermoording ge durende het proces wordt door de Regecririg gedeeld, die dan ook krachtige maatregelen te zijner beveiliging beraamt, SCHIEDAM00 September 1SS1. I De brievenbesteller G. Noordyk, van wie wij in een vorig nummer mededeelden dat hy j in verzekerde bewaring was genomen, is gister avond naar de gevangenis te Rotterdam over- i gebracht Naar wij vernemen is de vermoedelijke J dader van den diefstal uit de offerblokken in de Room=ch Katholieke kerk aau den Singel alhier, gepleegd door inbraak iu den nacht vau 7 op 8 dezerdoor den politieagent A. Riomberg aan het station van den Hollandschen spoorweg alhier geai resteerd. Aan het bureau van politie gebracht gaf hij op genaamd te z'yn W. J. Meershoek en woonachtig te Rotterdam. Vervol gens werd hij geconfronteerd met personen die hem den avond voor den gepleegden diefstal in de nabijheid der kerk zouden gezien iiebben. Ook heelt hij dien middag aan de pastorie dier kerk omgeld gevraagd. Hij geeft echter niet met zekerheid op waar hij gedurende dien nacht verblijf hield en ontkent den diefstal bedreven te hebben. De heer A. B. Meilink, gyranastsek-leeraar alhier, is door deu Minister vau Binnenlandsche Zaken benoemd tot lid der commissieaan welke wordt opgedragen het examineer en van hen, die een akte vau bekwaamheid voor,het middelbaar- en lager onderw'ys wensehen te verkrijgen in de gymnastiek. - Het bericht over de arrestatie van A., te 's Boschvoorkomende in ons nummer van gisteren, blijkt onjuist te zijn bepaaldelijk de mededeeling", 3>dat A. (Ancion) aan het poskan toor te Vhssingen een bou voor 25 costumes in plaats van een bankbiljet van f25 heeft uitgegeven." Dit misdrijf was nog slechts een bloot ver moeden, een vermoeden, dat al zeer weinig gegrond was en thans is gebleken geheel onjuist te zijn. Na drie dagen in hechtenis te hebben dooi gebracht, is A. gisteren in vrijheid gesteld; aan het station werd hij door een groote meoigte afgehaald en onder luid gejuich naar zijne woning geleid. De geheels buuitwas met vlaggen versierd. Ancion is een hoogst fatsoenljjk ingezeten der gemeente 's Bosch, een man, die te goeder naam en faam bekend staat en algemeen wordt geacht. Zijne arrestatie voor een feit, waai toe

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 1