Koloniën. niemand Ancion in staat roeene deelneming. 1 Wij kunnen mededeelen, dat de wet, waarbij de postpakkettendienst wordt ingevoerd, in het begin des volgenden jaars in werking zal worden gebracht. (D.) By den Minister van Oorlog bestaat bet voornemen, om in 1882 een gering bedrag beschikbaar te stellen voor een poging om een pottduivmdiensb voor oorlogsgebrul"k te orga- niseeren. Aan het nut van een dergelijken dienst wordt in het buitenland niet getwijfeld, en algemeen worden aldaar maatregelen genomen om daarin te voorzien. De Raad der gemeente Wassenaar heeft, onder goedkeuring van heeren Gedeputeerde Staten, besloten, dit jaar, wegens het overlijden van Z. K. H. Prins Frederik, de kermis niet te doen plaats hebben. Een correspondent van de Middelb. Ct. deelt het volgende mede: Reeds tijdens de ziekte en het sterfbed van den Prins Hepen er allerlei correspondenten om het I.luis de Paauio, die uit elk verschijnsel een verhaal, uit de komst van ieder persoon'een belangwekkende bijzonderheid wisten te fabri- ceeren. Het was hun akker en ploeg en men moet het niet al te kwalijk nemen. Toch gaat het wat ver om geheele gesprekken te fingeren en den stervende zelfs woorden in den mond te leggen, die nooit door hem zijn gesproken. De christelijk-historische bladen hebben onder anderen over het laatste bezoek van den Was- genaarsehen predikant Bartstra een verhaal opge hangen, dat van A tot Z verzonnen is. Een ooggetuige heeft mij verzekerd, dat de woorden, die volgens den Standaard aan het sterfbed zijn gewisseld, nooit gebezigd zyn. Naar Dr. Bronsveld in vWaarheid en Vrede" mededeelt, is Dr. Kuyper naar Schotland gegaan, in de hoop van daar niet met ledige handen terug te keeren, maar geld mede te brengen voor de Vrije Universiteit.^Hij voegt er bij, dat de f100,000, bij gelegenheid van de inwyding der universiteit door den heer Elout op tafel gelegd, geen feestgave was, maar het geheele bedrag van tot dat uur ingekomen giften; ofschoon de wijze, waarop die som werd aangeboden, de gedachte dat zij een verrassing was, niet buitensloot. Er was, zegt hij. meer schjjn en onwaarheid bij die plechtigheid. De firma Brill te Leiden heeft een aanbod gedaan' om tegen een over zes jaren te ver deden subsidie van f 24,000 de uitgaaf te bezorgen van een door den hoogleeraar Dr. Schlegei bewerkt Nederlandsch-Chineesch woor denboek waarvan zij alsdan een zestigtal exemplaren aan de Regeering zal afstaan. De Regeering heeft het wenschelijk geacht van het aanbod gebruik te maken en het eerste 1/6 der vermelde som van f24,000 op de Indische begrooting gebiacht. Den 21 Juni openbaarde zich in Amsterdam het eerste geval van pokken. In Juli werden 3 personen aaogetast, waarvan 1 doodelijk. In Augustus 6, waarvan er 1 stierf, en in deze maand tot den 22en was het cyfer der door de pokziekte aangetasten alreeds gestegen tot 9 gevallen, waarvan weder 1 met doodelijken afloop, 'tls dus onmiskenbaar, dat de ziekte zich uitbreidt. Ook te Oude Schild op Tessel hebben tich een paar gevallen van pokken voorgedaan. Er zijn terstond pogingen aangewend om de ziekte zooveel mogelijk te beperken. De firma Carst Co. te Amsterdam zal voor eigen risico en rekening eeu nieuw ge bouwd 2000 tons stoomschip in de vaart doen brengen voor het vervoer van passagiers en goederen van Amsterdam in directe vaart op Singapore, Batavia, Soerabaja en Samarang via Southampton en het Suez-kanaal. In het begin van November zal dit vaartuig, dat den naam van Hercules voert, de haven van Amsterdam verlaten voor zijn eerste reis. De gunstige uitkomsten, aan boord van het schroefstoomschip Van Qalen verkregen met de verbeterde artificieele horizon, vervaar digd naar de denkbeelden van Dr. P. J. Kaiser, hebben aanleiding gegeven tot de bepaling, dat Z'y aan de oorlogsschepen zullen verstrekt wor den naarmate de thans aanwezige verbruikt zyn. H. Wj B. Knuyf is eergisteren door het gerechtshof te Amsterdam ontslagen van rechts vervolging ter zake van den hem te laste ge legden moord op zijn zuster, destijds huishoudster by den heer Mr. J. R. Corver Hooft aldaar Het hof heeft bewezen verklaard dat hjj, na vooraf beraamduoverleg, gemelde zuster met een Scheermes een verwonding heeft toegebracht, die haar dood heeft tengevolge gehad. Het over woog echter dat noch-, hebzucht, noch wraak- zucht, noch eenige andere' bekende drijfveer hem tot de bewuste daad heeft genoopt, en vereenigde zich met het gevoelen van de des kundigen Dr. J. N, Ramaer en Dr. C. J. "Van Pereyndat hij was lijdende aan dwingvoor- stellingen, waaraan hij geen weerstand kon bieden en mitsdien aan krankzinnigheid. Uit Weststellingwerf wordt gemeldIn dertijd is door den ontslagen notaris d. H. te Wolvega voor iemand een zeer groote verkoo- ping (de opbrengst moet f100,000 geloopen hebben) gehouden. De koopers moeten aan den notaris betaald hebben, waarvoor zij echter, zooals dit zoo dikwijls gebeurt, nief gekwiteerd zyn door den verkuoper. Deze heeft nu, naar meu verneemt, de koopers in rechten aange sproken tot betaling. Twee ingezetenen van Oostwoud zouden gisteren ochtend met hunne echtgenooten een uitstapje maken naar Amsterdam. Toen de vrouwen In het rjjtuig hadden plaatsgenomen, terwyl de mannen zouden volgen, ging liet paard op hol. De vrouwen, daardoor verschrikt, spron gen uit het rijtuig, met hst noodlottig gevolg, dat één haier zoodanig gekwetst werd, dat ze terstond een lyk was. In den St, Anthoniepolder onder Maasdam is het 5jarig dochtertje van den watermolenaar A. Weed», zoo dicht bij de wieken van den molen gekomen, dat zij met haar kleeren aan een wiek bleef haken, met" het gevolg, dat zij mede omhoog werd gevoerd, 'loea de wiek rechtstandig stond, viel het kind van eeu hoogte van ODgeveer 80 voet naar beneden, het stierf kort daarna. Te Barmen is een weduwnaar, rentenier van beroep, op 17 Sept. 1797 geboren, den 17n dezer, dus juist op zijn 85a veijaardag ten raadhuize verschenen om zijn vijfde hu welijk, met een 60-jarige weduwe, te laten inschryven. De man heeft nooit sterken drank gebruikt of tabak gerookt; dit heeft zyn hart zoo jeugdig doen blyven; ofschoou de man als motief voor zyn vijfde huwelijk opgaf dat het hem verveelde zelf koffie te zetten. De hoofdprijs in de Sarphati-loterijhet stel diamanten oorknoppen, is ten deel gevallen aan den opperkellner in een groot hotel te Amsterdam. W De kleermaker van Oploo, uit de cel gevangenis te Rotterdam ontsnapt, is te Ant werpen gearresteerd ooder den valschen naam De Bruyn. Hy droeg bij zich een schroeven draaier en den sleutel zijner cel te Rotterdam. Ook in Gouda schjjnt men tegenwoordig de inieuwere" wjjze vau bauwen te volgen en bij woonhuizen te wedijveren met de hecht heid van kaartenhuizen. Daar regenen ze echter om, terwyl in Amsterdam de wind meer het werk verricht. Twee in aanbouw zijnde huizen stortten in, naar men vermoedt tengevolge van zware regenbuien, gepaard aan baldadigheid van een paar knapen, die aan de steigers schudden. Een metselaar werd by het ongeval vrij ernstig gekneusd. Historisch. Een voormalige predikant in de gemeente Wassenaar gaf eens aan Prins Frederik zijne verwondering te kennen, dat Zijne Hoogheid zoo weinig ter kerk kwam. ïDat is uw schuld, Dominé!" antwoordde de Prins: sals ik ter kerke kom, prijst gij my altijd, terwijl gij uwe andere hoorders veel kwaad verwijt; ik ben niet beter dan de andere. Spreekt gij waarheid tot hen, dan vleit gjj mij met onwaarheid en dat wil ik niet, en daarom kom ik niet ineer bij u ter kerke." Te Dordrecht zyn Zaterdag drie vrouwen gearresteerd, die zich aan verschillende dief stallen in goudsmidswinkels hadden schuldig gemaakt. Zaterdag middag vervoegden zich twee harer by een goudsmid in de Voorstraat om een slootje te herstellen en tevens een gouden ring uit te zoeken. Toen zy den winkel verlaten hadden, werden twee ringen vermist,, waarvan aan de politie werd kennis gegeven. Des avonds, toen een der vrouwen, vergezeld van een andere, kwam om het slootje te halen, deelde de goudsmid haar mede, dat hij toevallig deu ring, over den koop waarvan zij onder handeld had, verkocht had, zocdat h'y haar verzocht een anderen uit te zoeken. Ook dit- maal had een harer de'gelegenheid waargenomen zich een ring toe te eigenen, doch zoodra zy den winkel verlieten, waarschuwde M. de beide politiebeambten, die zich in zyne woning verscholen hadden en de vrouwen op staanden •voet arresteerden. De derde werd nog denzelfdea avond aangehouden. Een arme weduwe in de kiosk op het Weesperplein te Amsterdam is eergisteren avoud dupe geworden van een oplichter, die een paar tram-kaartjes kocht, en een bon van 25 sigaren in den vorm van een bankbiljet van f25 in betaling gaf, waarop de niets kwaads vermoe dende vrouw, aangezien ze niet nauwkeurig toezag 'twas omstreeks 9 uur f24.79 terug gaf. Nauwelijks had de schurk het geld opgestreken, of de vrouw bemerkt, tot haar schrik, dat ze bedrogen is, loopt de kiosk uit en roept om hulp, waarop een paar mannen de booswicht, die 'top een loopen had gezet, te vergeefs trachtten te achterhalen. De zaak is der politie in handen gegeven. De vrouw zegt den man meer aan het loket gezien te hebben en hem op 't eerste gezicht wel te zullen herkennen. (A. Ct.) Een treffende bydrage, hoe op de goed- geloovigheid van het publiek gespeculeerd wordt om het geld uit den zak te kloppen, levert iemand, die als J. v. d. Berg en Co. ts Franeker, denkelijk een pseudoniem, optreedt, De compagnieschap heeft, volgens hare circu laires,- die niet eerst door een letterkundige gecorrigeerd zijn, het loffelijke doel menschen aan betrekkingen te helpen, die geld opbrengen sals water." Iu dezen gedrukten tijd is het geen wonder, dat menigeen zoo'n circulaire als een zwemmend baarsje tusschen platvisch beschouwt en dan ook trachten wil het machtig te worden. Zoo deed ook iemand uit St. Johan- nesga. Hij sclneef aan de compagnieschap en ook voor hem had zij een prachtige betrekking, die hij over eenigen tijd aanvaarden kon, zoo hij maar f3 zond, jvoor administratie-en inschryvingskosten. De man vond, dat deze weldoeners der maatschappij een zeer billijke kostenberekening maakten en zond de f3. Toen echter de dag Daderde, op welken hy in functie zou tredeu, schreef men hem dat er nog iets beters voor hem was. Hij koa zonder veel moeite bij zijn gewoon werk nog van f6 tot f8 's weeks verdienen» als hij slechts f 25 zond. De man zou ook dat gedaan hebben, als een goed vriend hem niet aange raden had niet te veel vertrouwen te stellen in deze onbekenden die zoo bijzonder mensch- lievend schenen. Hun nader schrijven laat weinig twijfel over, of de compagnieschap heeft geen ander doel dan de menschen behendig >by het pootje te nemen", zoodat de man dan ook zyne f25 stilletjes in de beurs liet. Pernis. Bij de afrekening der sloep Watergeus, stuurman P. 't Hart, was het aan deel in de winst voor de visschers ff18. Schevenlngen. Het aantal baden, dit jaar genomen, was 6000 minder dan verleden jaar, terwjjl de opbrengst ongeveer f2700 miuder bedroeg. Amsterdam. - De moeder van den Prins Yon Wied, die sinds eenigen tijd lijdende is, wordt in het Amstel-Hotel verwacht, om onder behandeling vau Dr. Mezger genezing te zoeken. Groningen. Het bouwen van een cel- gevaugenis alhier, waarvan de aanbesteding den 6den dezer heeft plaats gehad, is door den Minister van justitie opgedragen aan den heer L. Kalis K.zn. te Sliedrecht voor 534,400. Ylaardingen. Van de haringvisscherij ziju zes schepen binnengekomen, aanbrengende 129 last pekelharing. Uit een onderzoek, ingesteld naar de oorzaken der in den laatsten tijd opvallende vermindering van de handelsbeweging tusschen P,mang en verschillende plaatsen op Sumatra, is gebleken, dat die vermindering eensdeels het gevolg is van de inkrimping onzer troepenmacht in Atjehten deele ook van de operalies der Holt's Ocean Steam Navigation Oompang, waardoor thans het grootste gedeelte der tabak van Sumatra's Oostkust te Singapore wordt overgescheept, terwijl in 4879 bijna de geheele oogst te Pinang werd aangebracht. Hoezeer de eerstgenoemde omstandigheid op de handelsbeweging heeft geïnfluenceerd kan hieruit blijkendat alleen de waarde van bet-r vee en andere mondbehoeften, enz., welke door contractanten voor het leger en de vloot in Atjeh uil Pinang werden ingevoerd, in 4880 ruim een millioeu dollars minder bedroeg dan in 4879. Ook zij, die voor eigen rekening in Atjeh waren aanbrachten, ondervonden de ge volgen der veranderde omstandigheden. De ver mindering in de leverantie en de laatstbedoelde aanvoeren te zamcu kan globaal geschat worden op de helft van de totale daling der uitvoeren uit Pinang naar Sumatra. (Jav. Ot.) -1 M-A-M.Ai V v iVfj

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2