fisteren door 4346 van de 1785 stemgerech tigden stembiljetten ingeleverd. Voor de gewone vacaturen zijn gekozen, met het aantal stemmen achter hunne namen gevoegd, de heerenA. A. Schepp 836, L. C. Verboom, 835, J. Drektraan 8*27, L. de Munnik 825, C. Van der Berg Cz. 833, G. Eisberg 828, A. Zeeuw 834, N. Van der Laan 830, A. B03 (4840)832, J, Schellevis 822, H. Stegman (1831) 828, G. Van den Berg (1830) 833; en voor de buitengewone vacaturen, de hoeren: J. C. De Goederen 826, P. Dijkman 820, H, Boekholt 824, J. Van der Meer (1844) 829, W. C. Goossens 822, P. G. Van Kampen 827terwijl voor de gewone vacaturen, nog het volgende aan tal stemmen werden uitgebracht op de heeren J. R, Boeije 504, C. Broeksmit 512, N. Bijlo (1824) 514, J. Dijkmans Gz. 515, A. Hoek 507, W. Mak (1825)503, G. Van Meurs (1837) 504W. Montfoort 502A. W. M. Odé Sr. 504, C. Simmermans 506, W. Talc 500, Arend Verboom 509; en voor de buitengewone vacaturen op de heerenE. W. Beth 501 J. De Goederen "Wz. 494, A. Knappert Lz. 507, C. Ruster 497, Jacob Verboom 494 en J. J. Vormer 514. Onder de vereenigingen in onze stad, die het aangename met het nuttige paren, verdient zeker ook het schaakgezelschap iDe Pion" genoemd te worden. Naar wij vernemen werd dezer dagen in het gebouw Musis Sacrum" de 22ste algemeene vergadering van het gezelschap gehouden en bevindt het zich, dank ook de belangstelling van eenige onzer aanzienlijke stadgenooten, in bloeienden toestand, ofschoon door een enkel sterfgeval en door verhuizing naar elders leden verloren werden, ontstond er door de toetreding van anderen eer verwisseling dan afneming van het ledental. Hoe deze vereeniging er ook toe bjjdraagt de eer van Schiedam in zake het thans zoo in zwang zijnde schaakspel op te houden kan blyken uit het onzen lezers zeker nog bekende feit, dat een der tegenwoordige bestuursleden van het gezelschap in der tijd winner was van een der partyen, die door den bekenden Blackburn gelijktijdig gespeeld werden. Tot bewijs dat de ijver en belangstelling der leden wordt gaande gehouden diene, dat in het laatste gezelschapsjaar een huishoudelijke wed strijd plaats vond, waaraan alle werkende leden deelnamen en waarvan de prijzen na een herhaalden kampstrijd tot algemeene voldoening werden gewonnen. Bij de intrede van het nieuwe vereenigiDgsjaar wenschen wij het gezelschap sDePion" dan ook voortdurenden bloei toe en een gunstigen uitslag op hunne pogingen ter bevordering van het edele schaakspel. Als een bijzonderheid deelen wij mede, dat by de heden morgen op de algemeene begraaf plaats alhier plaats gehad hebbende ter aarde- bestelling van het stoffelijk overschot van Joseph Kreuger, de zeven zonen uit zijn huweljjkmet Cornelia Johanna Maltha gesproten en waarvan aan den laatste de voornamen zijn gegeven van Z. M. den Koning, allen nog in de gele genheid waren de laatste eer aan hun overleden vader te bewyzen. Behalve deze zeven zonen zijn ook nog de twee dochters uit hun huwelijk in leven. In het Staatsblad no. 160 is opgenomen een Kon. besluit van 24 September 1881, houdende nadere bepalingen omtrent de bran derijen der eerste soort, vijfde klasse. Het eenig artikel van dit Kon. besluit is van den volgenden inhoud: Voor de branderjjeu der eerste soort, vijfde klasse, waarin het voortbrengsel der ruwstokin- gen het gehalte van 65 percent niet bereikt en ter zuivering wordt overgebracht naar een tot dezelfde fabriek behoorende doch in een afzonderlijk gebouw gevestigde distilleerderij, wordt op den aanslag voor die ruwstok'mgen een korting van twee ten honderd verleend, voor zoover deze volgens de uitkomst der peiling noodig is. De korting wordt, naarmate van de behoefte, over de rekeningen van de ruwstokery en de distilleerderij verdeeld, in dier voege dat zy in de eerste plaats wordt toegepast voor de ruw stokery. De aanspraak op de korting vervalt by uit slag van ongezuiverd gedistilleerd uit de distil leerderij, die, behoudens het hiervoren bepaalde, voor de toepassing der wet als geheel op zich zelf staande is te beschouwen. De zes personen, die'na het spoorweg; ongeluk van 'Maandagavond te Rotterdam naar het ziekenhuis, zyn gebracht,bevonden zich .heden allen redelijk wel. :.r—De Minister van Binnenlan^tehe, Zaken heeft aan Gedeputeerde Staten der provinciën opgaven verzocht van het bedrag van de kosten der schutterijen door de gemeenten, blijkens de rekeningen, in de jaren 1877, 1878 en 1879 betaald. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de gemeenschap pelijke loodingen van de beambten van den waterstaat en het loodswezen, op den 28sten September, op den droge van den Nieuwen 1lot- terdamschen Waterweg naar Zeebij gewoon laagwater, is bevonden: aan de zwarte tonnen- zijde 31 decimeter; 50 meter beoosten de lijn der geleidelichten binnen het Noorderhoofd 31.5 decimeter; 50 meter beoosten de lijn der geleidelichten buiten het Noorderhoofd 42.5 decimeter; op de l|jn der geleidelichten binnen het Noorderhoofd 31.5 decimeter; op de lijn der geleidelichten buiten het Noorderhoofd 36.5 decimeter; 50 meter bewesten die lijn binnen het Noorderhoofd 31 decimeter; 50 meter be westen die lijn buiten het Noorderhoofd 32 decimeter en aan de witte tonnenzijde 29.5 decimeter; in de westelijke geul op de lijn der ge leidelichten 36 decimeter; aan de genie-stelling in het Scherm 35 decimeter; aan de genie-stel ling even vry van het gebouw der in- en uit- ktaring 34 decimeter; aan de witte tonnenzijde 31 decimeter; aan de zwarte tonnenzijde 29.5 decimeter. Gedurende het 3de kwartaal dezes jaars zijn laDgs den Nieuwen Waterweg binnenge komen 752 stoom- en 237 zeilschepen, en uit gevaren 815 stoom- en 356 zeilschepen. Totaal 1567 stoom- en 593 zeilschepen. By kon. besluit van 10 September jl. zijn goedgekeurd de besluiten der Provinciale Staten van Zuid-IIolland: tot wijziging van het bijzon der reglement voor den polder den Agterbroek (gemeenten Berkenwoude en Gouderak); tot wijziging van het bijzonder reglement voor den polder Blommendaal (gemeente Meerkerk); tot intrekking van de bijzondere reglementen voor de polders het Binnenland en het Buitenland van Rhoon (gemeente Rhoon), en tot vaststel ling van een bijzonder reglement voor de polders het Binnenland en het Buitenland van Rhoon (gemeente Rhoon) en voor het bestuur hunner gemeenschappelijke belangen. Tallooze malen 'is het gezegd en het werd gisteren weder in het Hbl. herhaald, dat het onderwijs op onze hoogere burgerscholen niet beantwoordt aan hetgeen als hoofddoel er van gesteld wordt: ïde vorming van ontwikkelde jongelieden, toegerust met de kundigheden, die de hedendaagsche maatschappij in elk beschaafd man eischt." Geen tiende, zegt Mentor in ge noemd blad, van hen die het eindexamen met goed gevolgd afleggen, zijn met die kundigheden toegerust. Z'ij zijn in den regel in liet bezit van zooveel kennis van natuur- en scheikunde, wis- ea werktuigkunde, als ze noodig hebben om de lessen aan de polytechnische school te kunnen volgen. De schrijver raadt aaD, dat men aan elke hoogere burgerschool na de derde klasse een afdeeling make voor aanstaande leerlingen der polytechnische schoolof die vakken te Delft late onderwijzen, maar laat niet, zegt hij, 92 a 96 pet. van de leerlingen den alleszins voldoende opleiding missen ter wille eer 8 fi 4 pet. die voor Delft bestemd zijn. Naar wij vernemen, heeft mejuffrouw Anna Mana Schreuder, die den 17en April 1881 in het vrouwenhuis te Rotterdam is overleden, hare geheele nalatenschap, na aftrek van eenige legaten, vermaakt aan de Diaconiearmen der Nederduitsche Hervormde gemeente, het Gere formeerd Burgerweeshuis, het Nederlandse!» Zendeling Genootschapen het Bijbelgenootschap, allen te Rotterdam, ieder vooreen vierde gedeelte. Naar wy vernemen heeft de heer Voitus van Hamme een contract gesloten voor het geven van eenige concerten in Nederland met medewerking van Carlotta Patti en den violon cellist de Munck. De heer Paul Lhérie, die tijdens zijn verblijf aan de Haagsche opera zoovele hoofden warm-maakte, en zich voor het met 4 October geopende tooneeljaar aan den schouwburg te Bordeaux verbonden had, is na eenige debuten niet geslaagd in het emplooi van eersten tenor der groote opera. Door tijdig zyn contract te resilieeren heeft f artiste sans peur et sans reproche, gelijk zyn vereerders bier te lande hem eenmaal doopten, zich een gedwongen aftocht bespaard. Tegen den kapitein der stoomboot Louisa, varende tusschen Rotterdam en Roermond, is door den brigadier der maréchaussée in laatst- gemelde plaats procea-verbaal opgemaakt, omdat t hij Zaterdag 11. geen pogingen heeft aanga- wend om den van die boot afgevallen matroos Etias te redden, en deze zoodoende den dood in de Maas vond. Er waren reddingsbooten op het vaartuig aanwezig, en men zag den onge lukkige in het water vallen. Men schrijft: Gelukkig blykt het bericht, dat eergisteren te Amsterdam algemeen was, m omloop was, namelyk dat Dibbels. J de hari looper, aan de gevolgen der ruwe behandeling van eenige dronken lieden zou zyn overleden, geheel onwaar te zijn. Hij is springlevend, maar loopt mank, daar hij teogévolge van een val zich aan het been verwond moet hebben. Hy moet zeer nadeelige gevolgen hebben onder vonden van de behandeling welke hetAmster- j datnsch gepeupel hem aandeed en waardoor hij in een zeer opgewonden toestand was geraakt. Uit baldadigheid deed men hem even voorbij Sloterdyk struikelen en vallen, waarbij hij zich ernstig bezeerde; b'y' Amsterdam viel het dron ken janhagel op hern aan, scheurde hem de kleeren van het lyf, ontroofde hem horloge en ketting, wondde hem met een mes en trachtte hem zijn ringen en zijn geld te ontstelen, zonder dat de politie vermocht tusschenbeiden te komen. Eindelyk vluchtte Dibbels in een heiberg, van waar by per vigilante naar zyn logement moest worden gebracht. Over de onheusche behandeling moet hy lang niet ingenomen zijn, wat dan ook werke lijk niet te verwondeien is, daar er volstrekt geen aanleiding toe bestond. Het is echter weer een treurige bijdrage hoe een gedeelte van het volk zich aanstelt wanneer er aan Bacchus ge offerd is. Ten geleide van een muntbiljet outving het Handelsblad gistermiddag het volgend schrijven: sGeachte redactie, gelieve ingesloten tien gulden den heer Dibbels te overhandigen (ik weet 's mans adres niet), strekkende deze geiden als een geringe tegemoetkoming voor de oned?'moedige bejegening een armen goed ver trouwenden vreemdeling door een laf gepeupel aangedaan. Moge deze bijdrage navolging vinden. N. N." Ook het N. v. d. D. ontving voor Dibbels f10 als protest tegen de schandelijke gedraging van het Amsterdamscbe Janhagel tegenover dien vreemdeling.1 Het Vliegend Blad van Amsterdam zegt, dat eenige tapperswier vergunning kort na het in werking treden |der nieuwe drankwet zal worden ingetrokkenvoornemens zijn dan een sigarenwinkeltje op te richten en daarin sigaren van 78910 ct. en meer te ver- koopenom dan hunnen koopers op iedere sigaar een borrel toe te geven. De justitie uit Middelburg, vergezeld van twee geneeskundigen, is te Veere aangekomen, tot het instellen van een onderzoek naar de oorzaak van den dood van een alleen wonend ruim 60jarig heer, die in zijn woning was gevonden met verscheidene gapende wonden aan het hoofdhalf verbrande kleederen en bloedplassen in verschillende vertrekken. Eenige personen zijn reeds gehoord. Er moeten vele voorwerpen van waarde vermist worden. De lijkschouwing heeft bewezen dat niet aan de mogelijkheid van zelfmoord gedacht kan worden. Omtreat het gebeurde te Veere verneemt de Midd. Ct. nog de volgende by zonderheden: Op de tafel dei benedenkamer, die evenals het geheele benedenhuis, overal met bloed be vlekt is, vond men een half geledigde flesch bier en een glas, benevens een paar beschuiten, terwijl in de keuken het middagmaal onaan geroerd gereed stond. De wonden zyn toegebracht met een grootvreemdsoortig mesdat naast het lijk gevonden werd. Zoowel het aantal als de aard der toegebrachte wonden in verband met andere omstandigheden geven de zekerheid dat geen zelfmoord, maarw moord gepleegd is. Dit wordt ook bevestigd door het feit dat een gouden horloge, dat op een standaard op de tafel stond, verdwenen is, evenals een gouden bril van den overledene. Aan den sleutel van een ledig lepeldoosje werd ook een bloedvlek ontdekt. In een achterkamer werd een ledige petro-' leumkan ontdekt, en was de vloer geheel met petroleum gedrenkt. Dit, in verband gebracht met de brandwonden die aan het lyk bevondeh zyn, doet vermoeden dat de moordenaar, na de misdaad gepleegd te hebben, de sporen heeft willen vernietigen. Het huis, dat de verslagen» bewoonde, staat op de Kaai, doch komt met ëen achterdeur op een achterbuurt uit. Waarschijnlijk heeft de moordenaar, zich daardoortoegang verschaft) en zich later; ve'rwyderd.>-tyVr' - ft» - -yW P.y - V, „i i* r/v^ Hi*,V V

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2