Gemengde Berichten. stelsel in de voornaamste rijken van Europa voor de Nederlandsche njjverheid kan hebben. Naar w'y vernemen, is er sprake van, dat HH. MM. de Koning en de Koningin zich in November voor eenigen tijd naar het zuiden van Frankrijk zullen begeven. Vad De vestingbegrooting voor 1882 omvat de volgende werkeuendaarvooruitgetrokken gelden: Nieuwe Hoilandsche Waterlinie f 320.300 stelling van dén Helder f800.00Ö; stelling van Amsterdam met inbegrip van het fort bij IJmuiden f 550.000stelling van het Hollandsch diep en het Volkerak f412.000; stelling van de monden van de Maas en van het Haringvliet f 395.100 waarbij nog komen f 151.700, als bedragen der artikelen 1, 7 en 8; zoodat de begrooting totaal bedraagt f 2.629 000. Door den heer A. Van Dedem is op de in het verslag der commissie door hare meer derheid voorgestelde conclusie ten aanzien der inlichtingen op twee adressen omtrent het verzoek der klerken aan het marine-etablisse ment te Amsterdam, om verhooging van salaris omtrent de hun deswege opgelegde straf, als amendement voorgesteld de conclusie aldus te lezen lo. den Minister dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen; 2o. als het gevoelen der Kamer te kennen te geven dat de mindere vrij behoort te zijn in de keuze, of hij zijne verzoekschriften langs den hierarchischen weg, dan wel rechtstreeks wil opzenden, en dat de reglementen en ver ordeningen bij de marine in dien zin behooren te worden gewijzigd. In verband met het ongeluk aan de reizigers met den spoortrein Maandag avond te Rotterdam overkomen, wordt de vraag be sproken of zjj op vergoeding recht hebben. In het Jiotiordamsch Nieuwsblad wordt daarop, op grond van inlichtingen van bevoegde zijde, het volgende geantwoord: sNaar w'y vernemen, staan zoowel het station als de plaats van het ongeluk onder beheer van het Staatsspoor; de schade zal dus door de Hoilandsche Spoorwegmaatschappij, op wier weg het ongeluk plaats had eu door den Staats spoorweg vergoed worden. Bij alle maatschappijen is echter een afzonderlijk fonds tot 'dat doel Opgericht, zoodat dergelijke onheilen geen invloed kunnen uitoefenen op de winsten der aandeel houders." De commissie te Rotterdamwelke zich bezig hield met het ontwerpen van. plannen., voor een nieuwen schouwburg, heeft besloten te stichten eene Schouwburgvereeniging. In een huishoudelijke vergadering der s Vereeniging voor Handel en Nijverheid" te Amsterdam is met nagenoeg algerneene stem men besloten den kiezers aldaar aan te bevelen om op 18 dezer,bjj de verkiezing van een lid der Tweede Kt-cner hun stemmen uitte brengen op Jhr Mr. J. W. 11. Rutgers van Rozenburg, oud-lid dier Kamer. Het programma voor de wedstrijden der studenten roeivereeniging Laga, te houden den 9den October op de Schie te Deltt, luidt ais volgt: I. Tweerierns gieken, geroeid en gestuurd door heeren leden der Vereeniging Laga. PrijsEen bronzen medaille voor den stuurman en eiken roeier. II Vierriems gieken, geroeid 'en gestuurd door heeren leden der Vereeniging Lage, of van eene uit- genoodigde Nederlandsche studenten roeivereemging. Prijs: De gouden medaille der Vereeniging voor den stuurman eu eiken roeier. III. Viertiems gieken, geroeid en gestuurd door heeren leden der Vereeniging Zaga. Prijs Een bronzen mednille voor den stuurman en eiken roeier. Een paar dagen geleden maakten wjj melding van twee gevallen van inVrjjhetdsstelling van preventief gevangenen in Zeeland, daaronder behoorde het geval van den heer A. te's Bosch, die, op liet vermoeden dat hi) een bon in plaats van een bankbiljet van f25 in betaling zou gegeven hebben te 's Bosch gearresteerd, door marechaussees naar Middelburggevoeid en daar in den gevangenwagen van het station naar de gevangenis overgebracht was. x Thans vernemen wjj weder van een geval van invryheidsstellitig van een preventief ge vangene. De officiersdochter uit Vhssingen, die verdacht werd brand .gesticht te hebben en eenige dagen geleden in het huis van arrest te Middelburg was opgenomen, is weer in vrijheid gesteld. Weer dus een minder gelukkige grtïep ,van de Justitie; maar ook weer een slachtoffer, dat door de vergissing zwaar getroffen woivit. Ditmaal tiof het ongeluk een vrouw. Gaat men zoo voort <>77 aldus teekeut het Tad, hierby aan 7a' het hoe langer hoe meer blijken, dat er dan dit stelsel en die toepassing vau de preventieve inhechtenisneming een einde moet) komenwant hoe gemakkelijk het v'oör de Justitie ook moge zijn om maar by de minste verdenking de hand te kunnen leggen op iedereea, de vrijheid van de ingeze tenen eischt meerdere en betere waarborgen tegen vergissingen dan die men nu heeft. Het is voor de Justitie niet aangenaam ais zjj nu en dan den ware schuldige van een misdrijf niet kan vinden en het is begrijpelijk, dat zy bjj het opsporen van de daders van een misdrijf al haar krachten inspant; maar de persoonlijke vrjjbeid en de goede naam van onschuldige personen moeten haar boven alles zóó heilig zijn, dat zij in de eerste plaats er naar streve om hij het zoeken geen vergissingen te begaan. Dergelijke vergissingen wanneer zy veelvuldig zijn benadeelen den roep van scherpzinnigheid en doorzicht der Justitie nog meer dan het onontdekt blijven van enkele misdrijven dien zou schaden. Omtrent den te Yeere gepleegden moord verneemt de M, O. aog het volgende De vermoorde moet, blijkens de in de slaap kamer op de bovenverdieping heerschende wanorde, daar aangevallen en later naar beneden gevlucht zjjn, waar het lyk werd gevondeu. In een kist op de slaapkamer werd eenig linnengoed gevonden, dat met bloed was be vlekt, benevens een Russisch effect, dat in papier was gewikkeld, waarop eveneens bloed werd waargenomen. Het ontvreemde horloge was een groot model (Engelsch) met dubbele gladde gouden kast, witte wijzerplaat, gewone Romeinsche cijfers en gouden wijzers. Het draagt nommer 2087. Door de justitie zijn reeds een groot aantal personen gehoord. Hoewel verschillende ge ruchten de ronde doen, is echter omtrent den dader nog niets met zekerheid bekend. Het aantal jongens, die verpleegd worden op Nederl, Mettray te Rysselt bij Zutfeu, be draagt thans 135. Den stichtingsdag der Vrije Universiteit, 20 October, zal Dr. A. Kuyper met een open bare redevoering zyn rectoraat overdragen aan Dr. Rutgers. Dr. J. Woltjer aanvaardt Zater dag a. s. zyn professoraat in de letteren aan die school met een redevoering in de Latijn- sche taal, te houden in de Schotsche Zendings kerk te Amsterdam. Volgens de Heraut zjjn voor den tweeden cursus aan de Vrije Universiteit te Amsterdam 16 leerlingen ingeschreven. Het Handelsblad meldt: De giften voor den hardlooper Dibbels nemen toe. Niemand vroeg ze, en ze zyn een merk waardige uiting van de afkeuring, die bij de burgerij het gedrag van het gepeupel vindt. Die afkeuiing lost zich op in een geldelijk offer, en bij vele dier bjjdrngen ontvangen we beschou wingen omtrent het gebeurde, waarin veront waardiging over het voorgevallene te kennen wordt gegeven. By wjjze van protest tegen de behan deling den hardlooper Dibbels te Amsterdam aangedaanontving het N, v. d. J). reeds t 211.14VV De Amsteidamsche kraai", de van ouds gerenommeerde doodbidder met zyn driekanten steek en zijn lamfer, is niet meei hij behoort tot de geschiedenis. Tegen de concui ientie met de onlangs opgerichte begiafemsveieeniging was hij niet bestand en de overblijvenclen van het gild hebben het door die vereeniging ingevoerde costuurn aangenomen. Zaterdagnamiddag is te Moerdijk de kerk door de buigers stormemieihand ingenomen. Eerst begaf men zich naar de echtgenoot van den ex-predikant om den sleutel van het gebouw te vragen, doch deze weigerde dieD af te geven, waarna de menigte zich naar het kerkgebouw begaf, eeuige ruiten verbrijzelde en eenige per sonen zoo uaar binnen klommen. Men begon toengeholpen door hen die buiten op de deur stormliepen, de sluiting der deuren te verbreken. No eenigen tijd mocht het gnlukken de deuren te -vc bezwykeD, eu onder een luid hoera stroon de menigte den tempel binnenwaarna onmiddellijk de binnendeur van de zjjde der pastorie werd dichtgespijkerd en verzegeld Na een uur was alles algeloopen en ging de menigte uiteen, uitgezonderd de twee waclithebbeoden. De kerk wordt thans dag en nacht bewaakt door twee burgers, die elkander beuitelings aflossen. Meu heeft geprofiteerd van de afwezigheid van den ex-predikant Koeken en den ex- kerkvoogd C. Vos om dien aanval te verlichten, (Gocecke Ct.) De zwaluw, meldt men ons, is vertrokken, want het aas werd schaarsch en het weer koud. Het begint 's nachts te vriezen en de wind blaast uit het oosten. Nu is de zwaluw de ooievaar, die voor eene maand wegging, gevolgd naar warme landen. De tuinman gaat de aloe's ea andere uitheemsche planten reeds bergen. (X, Ct.) Uit Wissdorf wordt een ongeluk gemeld, een Nederlandsehen schipper overkomen. Hij stond aan het roer van zijn vaartuig terwjjl zijn vrouw en kind zich op het dek bewogen; de knecht stond aan bet voorste gedeelte van het schip. Plotseling viel het kind in het water. De vader sprong het na en gieep het. Het vaartuig dreef inmiddels stroomwaarts voort. Eindelijk bemerkte de knecht dat het roer ver laten was. Hij snelde er heen en zag nu hoe zijn meester met het kind worstelde tegen den stroom. Onmiddellijk liet hij het anker vallen, sprong in de reddingsboot en trachtte vader en kind te redden. Hij ontwaarde hoe den vader de krachten ontzonken; aan zijn arm ontviel het dierbaar kind, dat in de diepte wegzonk, Nog eenige slagen en de knecht was by zyn, meester, kon hem grijpen en in de boot opnemen. Het kind was verdwenen. Rotterdam. Gisteren zouden de lijken van de twee personen, die by het ongeluk op den Hollandschen spoorweg laatstleden Maandag avond het leven verloren, door de betrekkingen worden afgehaald van het ziekenhuis alhier. Dit gebeurde ook, maar de verwanten hadden geen doodkisten medegebracht. Zij kregen aan> het ziekenhuis den raad die aan te vragen bjj' den chef van het station van den Hollandschen spoorweg. Deze autwoordde, dat zij zich moes-' ten wenden tot het bestuur te Amsterdam., Onmiddellijk werd hieraan gevolg gegeven; per telegram werden de doodkisten aangevraagde Er kwam echter geen antwoord. Uren werd gewacht, vergeefs, Daai op zorgde de administra tie van het ziekenhuis voor de kisten, zoodat de verwanten ten minste op betamelijke wijze de treurige overblijfselen van hunne familieleden konden vervoeren. Pernis. Te Grimsby is een sloep van die" kabeljauwvisschery binnengekomen met een netto besomming van f 300. Leiden Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt ter zake van ernstige ver wonding, den student v. d. W. toegebracht. De aanleiding daartoe moet gezocht worden in molest, welke eenige studenten jl. Maandag enkele burgers hebben aangedaan, hetwelk eene oudeilinge vechtpartjj ten gevolge heeft gehad en waarbij genoemde student verwond raakte, Bolsvrard. Een vierjarig meisje alhier zou door de moeder aangekleed worden, en zat half ontkleed eene wijle op een stoof naast een ketel met kokend water. Toen de moeder zich 1 een oogenblik verwijderde viel bet kind op den ketel, die kantelde terwijl het kokende water over de zijde van het kind stroomde. By de hevige brandwonden kwamen stuipen en na een dag vieeseljjk lyden stierf het kind. Ooststellingwerf. Een vieemd persoon, vrij netjes gekleed, tameljjk groot van gestalte en zeer goed Hollandsch sprekende, heeft deze en omliggende gemeenten bezocht, onder voor wendsel, dat hij onfeilbare geneesmiddelen had tegen onderscheidene kwalen. Vele lichtgeloo- vigen hebben zich door hem laten beetnemen, één zelfs voor f 10. Hij is geen vreemdeling op 't gebied van bijbel-teksten, die hjj bij de patiënten nog al gebruikt Men beweert dat hjj vroeger Evangelist is geweest. Yiissfngen. Gisteren is de officier van1 justitie uit Middelburg alhier aangekomen ea, heeft op het raadhuis een persoon, in deze stad 1 werkzaam, op wien nogal sterke verdenking rust omtrent den op Zondag gepleegden moord te Veere, in verhoor genomen. Te Ixelles is het monument voor Wiertz onthuld. De Keizerin van Oostenryk, zooats men weet een haitstochtelijke liefhebster van jagen' eu paardrijden, gaat thans een tochtje per lucht ballon doen met den bekenden luchtreiziger Godard, Er is een sïerljjkscliuitje v.oor baar in gereed heid gebracht en zy zal eeilang daarin opstij gen, vergézeld van twee barer zoons. Onder de 'makelaars aan de Parjjsche beurs is sedert eenige dagen ook een lid der Keizer lijke familie, Prins Achille' Napoleon Murat, een kleinzoon vau.Koning Joachim Murat vod Napels.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2