A0. 1881. POLITIE. Maandag 10 October. taMjnt daplijts, litftniM DMaj. J& 5289. Binaeulaudsclie BericlitGi. V ij 1 Dertiggte J a a graag. \T.ii I11 A,80WNe.«ie.NTWRus, |wr kwaibuill,&5. franco pet post, door het geheele Kyk- 2.50. Afeouderlijke nmnmers- 0.10. B(| deze Courant behoort een Bijvoegsel. Aan het Comraisgaria.t van politie zijn inlich tingen te bekomen omtrent een op straat gevonden pakje inhoudende, een rood baaien hemd, een paars gestreept boezeroen, een roeden zakdoek en een lap grijs 'flanel. Schiedam, 8 October 1881. Er heerscht eenige beweging op het gebied der wetgeving in het Russische riik. Een nieuwe wet op de bescherming der openbare veiligheid is op het punt in werking te treden. Vele harer bepalingen herinneren wel aan den kleinen en grooten staat vau belegzooals die in Pruisen en andere Duitsche rijkslanden tegen woordig wordt in toepassing gebracht; maar een enkele druppel vrijzinnigheid is er toch tevens in te ontdekken. Voortaan immers zullen personen die in hechtenis worden -genomen het recht van beroep hebben op de rechtbanken, het recht tevens zich te beklagen. Dat is reeds veel voor een Rus, wiens veiligheid tot heden aan een zijden diaad hing. Het recht om te verbaunen toch was tot heden toevertrouwd tot zelfs aan de besturen van kleitie landelijke gemeenten, met zelden speelde een schrijver, een ambtenaar van ondergeschikten aardin die plaatselijke besturen een voorname rol, en menige Russische boer, die het ongeluk had niet tot de vrienden van den schrijver te be- hooren, werd voor altijd verbannen en aan zijn .familie ontrukt. Zulke toestanden zijn voor den menschen vriend niet te verdragen, ook al poogt men de beteekeuis er van te verzachten door de opmerking, dat voor het onontwikkelde landvolk zoodanig systeem nog het beste is. Volgens de nieuwe bedeeling zal er in Rusland een speciaal comité worden ingesteld, dat over 'de zoogenoemde administratieve verbanning zal te oordeelen hebben, van welke verbanning 'de duur is van één tot vijf jaar. Deze duur zal kunnen verminderd worden voor petsonen op wier gedrag geen 'aanmerking te maken is, verlengd daarentegen voor hen op wier han delingen gegronde aanmerkingen te maken zijn. Graaf Ignatieff houdt zich insgelijks bezig met het ontwerpen van een reglement omtrent het verblijf van alle bannelingen in Siberië, welke in velschillende categoriën worden ver deeld. Op de plaatsen zelfs worden door den Staatsraad Galkini-Wrasky onderzoekingen in het werk gesteld omtrent den toestand dier, bannelingen. Den tegenwoordigen -Keizer, Alexander III, schijnt het ernst te zijn met zijn reeds aange kondigde voornemens om zijn eij;en uitgaven en die van zijn omgeving ;'te bekrimpen. Zoo is het beroemde Caucasisciie escadrondat tot escoite des Keizers diende, opgeheven. BUREAWt SI A It 84 T, K12 4. Het vormde een prachtig geheel maar kostte ongeveer een kwart, millioen guldens per jaar. 1 laarvoor genoot de Keizer dan ook het pleizier, zich door een schitterende» stoet omringd te zien: die edellieden uit Georgië, bergbewoners, Lesgiêrs, en Caucasische muzelmannen in hun nationale prachtige kleedij? vormden een schit terend geleide; dat aau de rijk met edelge steenten voorziene wapenen alleen een aardig kapitaal verlegenwootdigde. De zoon van Rus- lands dapperen Caucasischen bestrijder Scha- myll behoorde tot deze keurbende. Gedurende hun verblijf te Peieisburg, werd aan de soldaten van dit escadron een militaire opvoeding gegeven, die hen in staat stelde later by de Caucasische militie als officieren dienst te doen. 's Keizers escorte zal thans op veel eenvoudiger voet worden ingericht, eu de machtige Keizer, maar die m weerwil van at ziju macht elk oogenblik siddert voor zijn leven, zou zeker zeer blij zjjn, als hjj geljjk zooveel andere vorsten en gelijk gewone lieden1 het geheel zonder escorte kon doen. Een goeden indruk magt^t'de t'yding, dat de oogst in Rusland uitstekend, geslaagd is, en dat er geen waggons genoeg voorhanden zyn, om het graan, dat voor het buitenland is opgekocht, naar de havens te vervoeren. Men spreekt van een daling der graauprij/eu van 25 tot 30 percent. Voor eeuige dagen is te Peteisburg de ver gadering bijeengekomen van afgevaardigden uit alle deelen van het Russische rijk, wier doel is het overmatig gebruik van steike dianken iu Rusland tegen te gaan. Een verzameling van alle reglementen op dit stuk, is iu Rusland in werking eu tevens een afschrift van de bepa lingen daai omtrent in den vreemde bestaande, is aau ieder der expeits gezonden. Dronken schap is de volksondeugd bij uitnemendheid der Russen. Mocht het gelukken haar te be perken, een goede sclaede op den weg der be schaving zou daarmede ziju gedaau. In Amerika schijnt de politiek van den senator Conkling, een der vrienden van den tegenwoor digen President Arthur weinig kans te hebben opnieuw iugang te vinden. Dat is een goed teeken. De eerlijke politiek van Garfield, die zelf eerlijk was en eeriykheid van alle ambte naren eischte, behoudt den' boventoon. Binnen weinige dagen zullen de gerechtshoven in de Veieenigde Staten weer een monster-proces van oneerlijkheid te behandelen hebben. De duecteur van het postkantoor te Deadwood Dakotaheelt niet minder dan acht millioen gulden aan de schatkist ontstolen, en,werd by zijn bedrog geholpen door een viertal mede plichtigen, waarvan een Brady, geen minderen rang dan die vau genei aal bekleedde. Zulke feiten spreken luide en prediken de handhaving van Gat fields nobele staatkunde beter dan lange redevoeringen zulks zouden, vermogen. Mitlioenen, millioenea te koit in de schatkist dat is een tieurig feit, en toch bestaat dit CDDRANE Advertentieprijs: nu 1—10 gewone regels net inbegrip van eene Courantf 1.10. lettere gewone regel meer0.10, Dricmaai. plaatsing wordt tegen twekraal berekend. feit la oos dierbaar vaderland, waar de Minister van Financiën een leening tot het bedrag van 127 millioen in het verschiet liet doorschemeren. In 1844 werd insgelijks een leeningde zoo genoemde vrijwillige, tot dat bedrag gesloten, en zij joeg toen de menschen een rilling op het lijf. Het Handelsblad toont aan, dat deze cijfers niemand behoeven te verontrusten ea maakt eeu vergelijking tusschen den toestand van '44 en '81, waaraan we het volgende ont- leeneD. Zijn wij thans, zegt het blad, zijn wij thans weder in zulk een treurigen toestand geraakt gis bijna 40 jaren herwaarts? Laat ons zien. De gewone middelen en inkomsten bedroegen in het jaar 1844 57Vs millioen; de uitgaven 74 millioen. Het verschil van 16Vs millioen werd uit de Indische middelen aangevuld. Iu 1880 zyn de gewone ontvangsten geweest 107.6 millioen, de gewone uitgaven 99.5 milli oen; zoodat aog 8.6 millioen overbleef voor buitengewone uitgaven. De staatsschuld vorderde in 1844 een rente- brag 38% millioen; "1880*rrrer'de~amdrtisatie— Dog geen 28 millioen, dus een vooruitgaug van 10 millioen. De toestand van het ougenblik is dus geheel anders dan die van veertig jaien herwaarts. De gewone middelen zyn ruimschoots opge wassen tegen de gewone uitgaven en de staats schuld is aanzienlijk ingekrompen. De leeuing van 1844 strekte dan ook tot herstel van het evenwicht en tot geheele rege ling van de staatsschulddie welke thans voor de deur staat, is bestemd om te voorzien in de kosten van groote openbare werken. De 2Vs pCt. werkelijke schuld stond in 1843 genoteerd op 57 pCt.thans is zij gestegen tot een beurswaarde van 67 pCt. Ziedaar eenige inderdaad zeer geruststellende vetschijnselen, die aantoonen dat de overeenstemming van bet cijfer der leeningen, gelukkig geenszius beteekent gelijkheid van fmancieeleu toestand. SCHIEDAM8 October 1881. Onze stadgenoot, de heer J. Meyster, her denkt Maandag, den 10 dezer, den oag, waarop hij vóór 50 jaren in dienst trad bij den ont vanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen alhier. Door nauwgezette plichtsbeti achting werd de heer Meijster weldra bevorderd en hem de betrekking van kassier opgedragen, welke hjj ruim 40 jaren, sedert 1870 onder den titel van Rijksbcekhouder, met voorbeeldigen yver vervult en hem veler achting heeft doen ver werven. Naar wg vernemen zullen de ingezetenen Maandag a. s. in de gelegenheid gesteld worden zuiver drinkwater te bekomen. Twee daarvoor door de commissie aangestelde personen, zullen in de gemeente rondgaan, herkenbaar aan een

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 1