YmtHjit Wis, DitpM BinsJan. BEitealanlscÈe Berislten. ~BitiHlaMsolie BericiteiT" A0. 188 i. rijdag 21 October. M 5297. Kennisgeving. "V ijf en Dertigste Jaargang. -i •SSS-> UIONME. KNTHfAU»per kw*realf 1.85, Franco per post, door het geheels Rijk - - 2.50. ikouderlyke nommers - 0.10» ÜARHT, B, 121. Advektuni iki'KIjs vnu t10 gewone regels met inbegrip von eeue Courantf 1.10, Iedere gewone tegel meer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen ïwebhaal berekend. lulftlngen welke gevaar, schade of bieder kunnen Tcroorzakea. Buroïme ester en Wethouders van Schiedam; Gezien de ingekomen verzoeken van de FIRMA. MEIJER en Co. aldaar, dd. heden, om vergun ning tot uitbreiding harer stoom branderij aan het Groenweegje wyk D, no. 189, kadaster sectie A, no. 1302 door bijplaatsing van een stoomketel van 40 paardekracht en A. C. A. NOLET aldaar, dd. 19 dezer, om vergunning tot opngting eener distilleerderij op het perceel sectie Dno. 1475aan de Westvest. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juuij 1875 (Staatsblad no. 95); Doen te weten: Dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie der Gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Donderdag den 3 November a. s., des middags ten 12 are, ten Ruad huize gele genheid zal worden gegeven om bezwaten tegen het toestaan van de verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemdop de Secretarie der ge meente, van de schriftuien, die ter zake mogten fjji ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervsm afkondiging geschied, waar het behoort, deu 20 October 1881. Burgemeester en Wet houder t voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Setretarit, A. W. MULDER. ENGE Lp N D. De Iersche landiiga heeft te Dublin voor het oogenblik hare laatste bijeenkomst gehouden. Zjj heeft een manifest aangenomen, waarin een beroep op de pachters wordt gedaan, om geen pacht te bepalen voor ea aleer de hoofden der liga op vrge voeten zijn gesteld. £r hebben Dinsdagavond te Dublin nieuwe rustverstoringen plaats gehad. De mindere klasse vernielde de lampen in de winkelkasten en plunderde vervolgens de winkels. De aangerichte ichade wordt op 2000 p, st. begroot. De politie dreef ten slotte de onruststokers uiteen. Het kasteel Hawarden, het landgoed van mr. Gladstone, is onder de voortdurende bescherming der politie gesteld. Uit New-York werd aan de Daily News gemeld, dat de heeren O'Connor en Egan ver leden Zondag aldaar een groote meeting by- woonden. Wel 10,000 menschen trokken uit ora hen te begroeten. In de zaal, waar voor 3GQ0 personen plaats is, zaten er >4000 opeen gepakt, die allen zich het offer hadden getroost van 25 cents .intreegeld. De heer O'Connor zette uiteen dat Gladstone thans ziju laatste troef heeft uitgespeeld, en dat er in leriaud geen vrede kan zijn alvorens de landheeren en de Engelsche garnizoenen den aftocht zullen ge blazen hebben. Hierna werden de 4000 toe hoorders vergast op een oratorische toegift, die alléén wel 25 cents moet waard zijn geweest. De moeder van Parnell met »öe sneeuw van zeventig wioters op haar hoofd", beklom het spreekgestoelte, en hield een Speech. Zy ver klaarde dat zij een Fenian is, en dat, indien er nog een stap verder was dan het Fenianisme, zij dien met genoegen doen'zou. Het gepantserde Engelsche schip Invincible is te Alexandrie aangekomen. In een telegram uit de Transvaal wordt de staat van zaken voorgesteld als vredelievend, onder opmerking dat de aanneming der conventie als zeker kan worden beschouwd. De Daily Telegraph verneemt uit Pietermaritzburg, dat sir Hercules Robinson rechtstreeksche onder handelingen met den Transvaalschen Volksraad heeft geopend. De storm heeft in Schotland al wat nog van den oogst stond vemietdT Een groot aantal schapen kwam om. Te Balmoral stond de thermometer 's morgens op 6 graden vorst. Hier en daar lag de sneeuw 6 A 8 voet hoog. F R A N S R IJ K. Het aantal Fransche troepen, op dit oogen blik in Tunis aanwezig, bedraagt omstreeks 45,000 man. Te Arcis-sur-Aube, de geboorteplaats van Danton, wil men een standbeeld te zijner eere oprichten. Louis Blanc, Floquet en Turquet, onder-secretaris van staat by Fiaaie Kunsten» hebben hunne ingenomenheid met dit denkbeeld betuigd, ook Victor Hugo. Ziehier wat deze geschreven heeft»JaDanton verdient de goedkeuring der historie. Zijne misslagen vallen weg door da macht zijner daden. Danton is groot." In Frankrijk heerscht een werkstakings epidemie. Te Parijs hebben de timmerlieden, pianomakers, koperwerkers, draaiers, kuipers, boekbinders, vergulder® en passementwerkers het werk gestaakt, terwijl de bouwlieden en de meubel- en koffermakers met een werkstaking dreigen. In de provinciën begint men ook meer en meer. Te Tours zijn het de passementwerkers, te Rouaan de meubelmakers en schilders te Béziers de steenhouwers en metselaars; te Marseille de touwslagers en de waschvrouwen, die weigeren te werken en hooger loon eischen, en op verscheidene andere plaatsen verkeeren vele bedrijven in hetzelfde geval. OOSTENRIJK. Uit Buda-Pest wordt van 19 dezer gemeld: In het Lagethuis heeft de Minister van Financiën heden de begrooting voor 1882 inge diend. De balaus daarvan toont de volgende cijfers aan: gewone uitgaven 11. 292,757,137, ovei gangsuttgaveu ft. 3,198,847, inrichtmgsuit- gaven ff. 29,265,311, buitengewone gemeen schappelijke uitgaven ff. 1,989,975. Gewone ontvangsten ff. 277,998,540, overgangsinkomsten fl. 23,447,188; totaal der uitgaven fl. 327,211,270, tekort fl. 25,665,542. In vergelijking met het vorige jaar zijn het totaal der uitgaven voor 1882 fl. 27,066,100 en het totaal der ontvangsten fl. 25,046,974 hooger geraamd. LUXEMBURG. De curatoren in de gefailleerde nationale bank hebben de aandeelhouders opgeroepen om da nog resteerende 5 pet. op de aandeelen te storten AMERIKA. Uit Yorktown wordt van 18 dezer gemeld De eerste steen van het monument ter viering van het honderdjarig bestaan der republiek is heden gelegd in tegenwoordigheid van Pi esident Atthur en een talrijke menigte. Aan de munt te Philadelphia wordt een gouden gedenkpenning geslagen, ter herinnering aan de twee Presidenten der Yereenigde Staten, .dia-door moord om het leven kwamen. Zij zal aan de eeue zijde het boistbeeld van Gaifield, en aan de andere dat van Lincoln vertoonen, en in twee velschillende grootten geslagen worden, met een duim en een halve duim in middellijn. Te Boston heeft zich een comité gevormd voor het houden eener wereldtentoonstelling in 1885. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 19 October. In deze zitting is, zooals wij reeds in ons vorig nummer als telegrafisch bericht mede deelden, op vooistel van de heeren Van Kerk wijk en Insmger besloten tot het opheffen der geheimhouding over het geheim debat omtrent Atjeh en tot tiet doen drukken der beraadslaging, na veiwijderiug daaruit van de uitdrukkingen, ongeschikt voor publiciteit. In deze zitting is uitvoerig besproken da klacht van hoofdingelanden van Delfland, over de benoeming van een hoogheemraad buiten de voordracht der hoofdingelanden. De meening der commissie ad hoe, dat 's Konings recht om buiten de voordracht of de nominatie te benoemen, ontw'gfelbaar is, werd bestreden door den heer Yau Eek, doch verdedigd door da heeren De Casembroot en Roell. Een voorstel van den heer Bastertver klarende dat een benoeming buiten de voor- diacht uit geen enkele bepaling voortvloeide, werd na bestrijding door den heer Blussé en den Minister van Waterstaat verworpen, waarna de conclusie der commissie werd aangenomen. Het nazien der geheime debatten omtrent Atjeh, werd opgedragen aan de heeren Gremers, Van Kerkwyk, Insinger, Schimmelpenninck van der Oye en Des Amorie van der Hoeven. De Kamer is tot nadeie bijeenroeping ge scheiden. JWi

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 1