Het korps officieren der dd. schutterij alhier heeft eenparig den Majoor-Kommaodant, den heer H. Hoppe, ter gelegenheid dat hem door Z. M, den Kooing het eereteeken tot belooning van eervollen iangdurigen werkelyken dienst is toegekend, een ceresabel aangeboden uit erken telijkheid eti achting voor de vele en goade diensten genoemde schutterjj bewezen en den heer Majoor-ICominandant verzocht vergunning te vragen aan Z. M. den Koning dezen eeresabei te mogen dragen. .11. Zondagavond gaf de tooneel vereeuiging ïThalia" in het gebouw nMusis Sacrum" vóór haar buitengewone leden, die talrijk waien opgekomen, haar eerste uitvoering in dit seizoen en bracht ten tooueele »0!aw de Noorman of Friesland in 810", geschiedkundig drama in drie berlrjjven. De rollen waren zeer goed inge studeerd en de opvoering liep flink van stapel Vooral viel bijval van de toeschouwers ten deel aan de veitoouers der rollen van het opperhoofd der Noren Jarl Olaw, den Frtesch Ekhard en den Frieschen edelman Sicco Van Cammiuga, die zich goed vau hunne taak kweten. Een tableau vivaut, voorstellende sde verbroedering der Noren en Friezen" besloot dit drama. Ten slotte werd opgevoerd »de Bankroetier of de ontvluchting in een Wijnmand", klucht spel met coupletten in één bedrijf, dat de lachspieren der toeschouwers in beweging bracht; de flinke uitvoering der rollen van den koffie huishouder Adriaan Ruigrok en zijn knecht Klaas Suf droegeu daar niet weinig toe bij. De ,yeieenigiug ïThalia" heeft zijnen buitenge wonen leden weder eeu prettigen avond bezorgd en 'is blijkbaar sedert het vorige winterseizoen vooruitgegaan. In de bianderij van den heer A. J. D. Meijer Jpz. aau den Bui ten havenweg is in den nacht van Zondag op Maandag ingebroken eu uit een kiee- dm'gstuk van den meesterknecht 12 gestolen. Gisterpn voormiddag is Casp. Lentermau, meesterknecht aan den molen de Batavier, met een heiaden wagen den hoek omslaande van het Slootje eu het Korte Groeneweegje, door het stooten van den molenwagen tegeu een ateenenpaaltje, van den wageu gevallen en tus- schen den muur en een der wielen beklemd geraakt. Daar hij de leidsels bleef vasthouden werd hij door de paarden eenige. passen voort- gésleept voor ze tot staan gebracht konden •worden eu bekwam hy daardoor ernstige kneuzingen. In de nubijzijnde kuiperij van den heer B. J. Van der Most gebracht, werd hem door den heer H. S. Van Reijsen geneeskundige hulp verleend, en is hij daarna oveigebiacht naar de ouderljjke woning in het Dioeisveld. Zijn toestand is zeer zorgelijk. Gisteravond is brand ontstaan by den brandersknecht 1). Steen laad in de Heerensti aat alhier, die echter met behulp van eeuige in de nabijheid zyude personen in den aauvang door eenige emmers water werd gebluscht. De biaml schijnt ontstaan te zijn door het on voorzichtig omgaan met een nachtlampje waar door liet beddegoed in een ledekunt op den zolder in brand is geiaakt en grooteudeeis vernield. Door den schok, die het legen den wal stooten van zijn schuil vei oorzaak te is gisteren een spoelmghaler in de Schie te water geruakt; hij- werd gelukkig spoedig er uit gehaald en kwam er met een nat pak en den schiik af. Naar wy vernemen, heelt de aldeeling Rotterdam,- Schiedam en omstieken der Hol- laudvciie .Maatschappij van Landbouw van den Minister van Jhi'nienlumlsclie Zaken veigunuing bekomen lot bel houden eener tentoonstelling vau vet vee allnei. Ute tentoonstelling zal plaats hebben op 28 Maart a s., op de biuneuplaats van den Due Ie. De St. Ct. van 28 en 24 Oct. no. 250 meldt dat te beginnen met '1 Nov. a. s. ge legenheid bestaat tot het vermaken van gelden, door middel vim postwisselstussehen Neder land en vei scheiden plaatsen aan oe Kaap de Goede Hoop. - De werkzaamheden van de te 's-Hage gehouden woideude internationale conlerentie lot regeling vau de vis->cherij op'de Noordzee zullen deze week ten emde loopen. Naar het Vaderland vei neemt, hebben de ondei handelingen tussehen ons land en Fiankryk over het handelstraataat een guu- stigen loop genomen, zoadat zij waarschijnlijk spoedig zulten geëindigd zyu. .lililkens bericht van - Zijner Majesteits gezant te Paiys hebben de-onderhandelingen over een 'nieuw,- handelslraótaat met Fiankijjk vooi Ipopitz geleid tot een verlenging van het -bestuttruie verJi ag tot 8 Februari e. k. v .De ooderteekening heeft plaats gehad van een handelsverdrag tussehen' Servië en Nederland, op den voet der meest begunstigde natie. De St. Ct. van 23 en. 24 Oct. no. 250 bevat het Koninklijk besluit: van 5 Oct. 11. Staatsblad no. 162} totwijziging van het Kon. besluit van 9 Juni 1880 {Staatsblad na. 109). houdende vaststelling va» gewijzigde be palingen ter voorkoming van aanvaringen op zee. De politie van Delfshaven heelt Zaterdag avond naar de gevangenis te Rotterdam over gebracht den persoon J. J. A. D., vioeger wegens diefstal van den militairen stand vei vallen ver klaard, en die thans in den schoenenwinkel vau Stoopman op den Dijk te Dellshaven ge slopen was eu zich meester had gemaakt van een paar pautoffels. Aanstaanden Dinsdag, den 1 November, vergaderen de provinciale Staten van Zuid- Holiand. Tot hunne werk/aainheden zal behooren een verkiezing tot lid van de Eerste Kaïner der Staten-Genei aal, in.de plaats van den heer Mr, A. J, Duymaer vau -Tw'st, die zijn ontslag heeft genomen, 0. a. zal worden behandeld een voorstel van Gedep. Staten tot wijziging van art. 9 van het in do jongste zomervergadering vastgesteld nieuw bijzonder reglement voor de polders het Oudeland vau Strijen eu Oud-Bonaventura (ge meente Strijen) en het bestuur hunner gemeen schappelijke belangen. Voorts zal er inkomen een missive vau Gedep. Staten, betreffeude bet besluit der Staten vau 20 Juli 1880, waarbij een bijdrage uit de provinciale fondsen is toegezegd in de kosten van verbetering en van verder onderhoud van den waterweg tussehen het IJ eu de Zuid- Ilollandsche livieien en stroomen. Omtreut deze vaartsverbeteiing deelen Gedep. Staten bij hunne missive van 12 dezer den loop der onderhandelingen met den Minister en de hoofd-ainbtenaien van den wutersiaat mede en vragen machtiging, namens de vergadering (tier Prov. Staten): 1. aan den Minister te kennen te geven, dat ïjj geen vrijheid heeft gevonden in haar be sluit van 20 Juli 1880, no. VII, eenige wijziging te brengen 2. aau den Minister te veiklareu, dat zij niet minder dan de Staten .-van Noord-Holland of dier gedeputeerden verlangt en verti ouwt, dat de vei beterde vaart vrjj zal zijn van elke tol of andere helfing, doch dat, baars inziens, het middel om dat doe! te bereiken niet mug worden gezocht in de keuze eeuer lichting, waardoor de blijvende belangen vau ons gewest, betiokken bij den Handel, de Nyverheid en Scheepvaait van Gouda, worden benadeeld, en 3. De opname van de richting, voorgesteld bij het plano vau Buigemeesteren Wetboudeis van Gouda in de vaaitsverbeteiiug, overal voor te staan, waar dit ons nuttig zal vooi komen. Blijkens een schiijveu van den Miu. van Binn. Zaken aan den gemeenteraad van Mid delburg worden de kosten van de restauratie van den stadhui.-tnren aldaar op f 30.000 ge raamd. De Regtenug is bereid om, wanueer de gemeente een derde (Ier kosten wil bijdragen, het overige .voor haar lekeuing te uerneu. Men begint zieti ongerust-te maken over de Willem Barendsz. liet scheepje werd leeds 15 dozer in hel vaderland teiug vei wacht, en er is tot heden nog niets van vernomen. Gisternamiddag kwam Mile Sarah Bernhardt uit Biussel te Rollet dam. Op het gerucht van haar komst had een talrijke menigte post gevat voor het Beuisstatiou, zoodat de politie een dooigang ovei het trottoir met moeite openhield. Op het. peiron waie» ,de commissai issen vau Den Doele, het bestuur der afdeelmg Rotterdam van het Tnoneelveiboml, de lieer thovvue van Strepfkeik als lid van den Raad van liet Ne- derhmusch Tooneel, enkele kunsteuaars eu een aantal kunstlielhebbers veieenigd. Toen Mile Sarah Bernhanlt de» spooitrein had verlaten, eu de breien door één timmer wau-n voorge steld, weide» tiaaie bouquulte» de kunstenares aangeboden namens den Doele, het touneel- verbund en het Nedeilandsch Tooneel. Mile Sarah Bernhaidt weid vei volgens begeleid naar het Badhotel, waar zy en de overige leden vau liet gezelschap intrek nameD. Hoepel zy eeigisteren ochtend te Antwerpen'en eergistereu avond te Bi ussel, in tegenwoordigheid der Koninklijke familie, gespeeld had, was Mile - Saiah Bernhanlt volstnkt 'niet veimoeid ea zeer opgewekt. Zij had. naar zij zeide, gehoord, - dat het publiek te Ruttenlam zeer fyn en kieschkeutig was, en daarom was hel haar een genoegen te meer hier op te treden. (N. Jt. Ct.) By het quartet-concours, jl. Zaterdag te*' Amsterdam gehouden, heeft Uti echt den eersten Rotterdam Boite's Mannenkoor) den tweeden en Amsterdam den derden prijs behaald. De Pruisische Regeerings. zal bij dir- Engelsche de uitlevering aanvragen van Bern- hardt Wyprecht, den Diiitschen opliehterriiie zich vóór eenigen tjjd te Rotterdam gevestigd had en die nu te Londen moet zija. *J Ook aan het graf vau Piet Hein in de Oude kerk te Delft knaagde de tand des tjjdi, De mahoniehouten kist waarin het lijk van den zeeheld ligt, is vermolmd en zal vernieuwd worden, terwijl het monument boven zyu-ge- beente door het aanbreugen van paalwerk onder den grond voor inslotteu wordt bewaard Aan de instelling voor taal-, land- en volkenkuude vau Ned.-Iudië, te Uellt, zjjn 120 studenten ingeschreven. Het gymnasium aldaar telt 50 leerlingen. Op Terschelling zal eerlang in het nieuwe wachthuis voor de zeelieden een gedenksteen worden geplaatst voor. den Terschelliuger Pool- vaarder WtUem Barendsz. De kosten worden gedragen door een der bewoners vau het eiland. Het feestdat namens een tal van Utrechtsche ingezetenen aan de Metalenkruis- ridders aldaar zal worden aangeboden is thans op 3 Nov. a. s. bepaald. liet zal bestaan ia een plechtige bijeenkomst in het gebouw voor K. en W. aldaar en in een diner in Tivoli. Te Amsteidam waren gisteien bij de opening vuu het plaatsbureau vau deu Stads schouwburg geeu parterieplaatsen voor de voorstelling van Saiah Bernhardt meer te ver krijgen, eu weiden door de opkoopers deze tocli reeds zeer dure 5-guldens-plaatsen op het' Plein tegen flö verkocht. Het dynamiet, dat thans te Amsterdam aan een der sleigeis wordt bewaakt, is verzoudea uit Rotterdam door de firma van Rietschoten Houwens en bestemd voor Harlmgen, ora by bet aanleggen der havenwerken gebruikt te worden. De zaak heeft niets geheimzinnigs.' Pogingen aangewend om het in een der militaire magazijnen te doe» bewaren, zyu uiet gelukt-, eu de boot naar Harlingeu wil deze vracht niet medeiiemeu. De gevaarlijke zelfstandigheid zal nu onschadelijk worden gemaakt. Het' N. v. d. D- beweert echter, dat zij zuo gevaarlijk niet is. omdat ze slechts bij gloeihitte ontploft... Hel eerste nummer is verschenen van. Letternieuwshet orgaan tot welks uitgave de Vereemging ter bevordering van de belangen des Boekhandels in haie laatste algemeens- vergadering besloot, oin de in Noord-Nederland i verschijnende boekeu in België bekend te maken. - Dit eerste Nu. bevat de titels der van Januari tot Juni '188i verschenen werken, het tweede zal die, van Juli tot December verschijnende, vernieldendaarna zal liet blad om de twee maanden uitkomen. In Fneslaud hebben eenige voorstanders, der Vrije Universiteit besloten, om een ver eeuiging Obadja op te richten, ten doel heb- beude om minder vermogende, doch begaafde jongelingen te steunen in hunne studiën aan alle faculteiten der V. U., of wel leeds aan gymnasia, echter niet daD onder voorwaarde, dat zij aau genoemde universiteit zulleu gaan studeeien. Het meteorologisch observatorium ,te Montsouns (Alpen) voorspelt een' buitengewoon strengen winter, eu tot Februan zoude» zware sneeuwstormen heerscbeu. j Delfshaven. Er is hier een nbrugkwestie" gerezen, die inderdaad uiet vau belang ontbloot ië.>1 Al wie van de Parkzjjile in deze gemeente komt, om een bezoek te brengen aan de West-5, z'yde vau de Oude Haven: de in bloei toene-. mende fabnek vau stoom werken, firma Evrard 1 c. s., of de op die hoogte 'gelegen branderijen1 en aanzienlijke heeienhuizingeo, moet zich var- bazen over de gebrekkige gemeenschap van dat belangrijk gedeelte der gemeente met de - hoofdsuaat, den Dijk. Komt men per rytuig, dan moet meu de geheels kom der gemeente omrijdente voet kan men gebruikmaken vair een onooglijk bruggetje voor voetgangers, eeuige-' schreden nvierwaails van de rybrug gelegen, zonder een goed geheel te voi men met de bouw- orde vim de betrokken wijk. Nu beslaat er slechts éóue gelegenheid, oio vau den Dijk leclitstreeks bovenbedoeld misdeeld puut der Oude Haven te bereiken, til. door die Haven te overbruggen tegenover de "Willeinstraat,*) die met de Oianjestroat (en het halverwege ter z'yde gelegeu plantsoen, dat liet standbeeld van Piet Hem herbergt) als 'l ware een aau-

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2