"lÏHÏTÏfT M H 4=5 Griilel en. eeu taiieerile Kamer, Per Telegraaf. K o I o n i ën. KUNSTNIEUWS. wijzing is van hetpunt, waar de-geregelde bouw orde van het voornaamste deel der gemeente tot haar recht kan komen. De ophaalbrug over de sluis in den Zeedijk wordt beschikbaar, omdat de Rotterdnmsche Traimnaatschappij. om 'naar lijn door te trekken naar Schiedam, een-ijzeren draaibrug belioelt. Oorspronkelijkwas* het plan, de vrijvallende ophaalbrug le .verleggen naar bovenbedoeld punt over de Oude Haven; maar men scliijnt niet bedacht hebben, dat de R T. M. daarvan grontemleels ,|e kosten had kunnen dragen, aan gezien zij 'daardoor ontslagen had kunnen wor- den van de verplichting nm te voorzien in een hulp-rybrug, tijdens den bouw "van de ijzeren draaibrug, welke voorziening vermoedelijk bijna evenveel gekost zou hebben als de aanleg der hoofden voor de blijvende brug tegenover de Willemstraat voornoemd. De openbare meening kwam tot uiting, en liet gevolg daarvan was, dat het gemeentebe stuur (met .uitzondering van een der Wettiou- iIpis) bet voorstel deed, bedoelde ophaalbrug te vet leggen naar het puut waar zich thans het draai huigje voor voetgangers bevindt, omdat omdat zulks geheel voor rekening der R. T. M. zou geschieden. De R, T. M. kan daar niets tegen hebben, wjjl een noodbrug haar twee, diiemaal zooveel ha-1 mueten kosten; maar de burgeiij ziel m, dat die verandering geen afdoende verbetering zou zijn, aangezien het Oostelijk gedeelte der gemeente, met inbegrip van het door tndijkiug aangewonnen wandel- en bouwterreinde Ruige Plaat, er niet bi) zou winnen, en de gemeen schap tiisschen de beide kaden der Oude Haven niet verbeterd zou worden. Vandaar dat de burgerij zich haastte een adres te ontwerpen, om den gemeenteraad te verzoeken op zijn besluit terug te komen, en de hoogst gewichtige zaak aan een nader ouder- zoek te onderwerpen. Gisteren nacht tussclien 2 en 3 uren' zag een wekker in deze gemeente dat er in de Rnomsch Katholieke kerk licht brandde, hetwelk hem verdacht vourkwam. Hij gaf hiervan bericht aan de pastorie, waarop terstond naar de politie en een nabij gelegen branderij werd gezonden. l)e politie en de binndeisknechts gingen de kerk doorzoeken en bevonden, dat uit de schalen en offerblokken bet geld was ontvreemd, liet bleek niet. dat de dieven uog meer hadden medege nomen. Vlaardingen. Van de haringvisscherij zyn sedeit de vorige opzave twee schepen binnen gekomen aanbrengende tie een 23 last haring, de ander 'zonder vangst en verlies dei- vleet. Maassluis. Na de vorige opgave zijn 5 schepen van de haiingvisschery teruggekomen, aanbrengende 687 ton haring en 20000 steur- haringen vier schepen hadden gezamenlyk 185 netten verloren en een had een defect roer. 'Pernis. brie alhier thuis behoorende sloepen zijn te Gri.nsby binnen de een met 100 kabel jauwen, waai voor f 720 bruto besomd is, een ander met 120 kabeljauwen welke, voor f 900 verkocht werden, terwijl de derrie 40ü doode kabeljauwen had, waai voor netto f480 besomd werd. Deze laatste hóeft in den storm van 14 dezer het kompas vei luren. Amsterdam. be metalen kruisridders zijn in srooten getale opgekomen. Terwyl van de meeste openbare gebouwen de driekleur wappert en het monument, aan den volksgeest gewijd, met groen en vlaggen veisierd, van een i.atio- ualen feestdag getuigde, togen de broeders naar Artisenkele attleelingen met hun vaandel ïnni-iip. in de Koningszaal, waar het tlagelyksch bMliui^ der gemeente en dat van N. A. M. bd «enige militaire autoriteiten waien gezeten, en hield de Voorzitter der feestcommissie een toe- Spinak tut den vertegenwoordiger van Z M., genei aal Mae I.pnd. iDe soldaten van 1830. zoo sprak de redenaar, hidijen( Z. M. den bloei vau het Vadinlund en den voorspoed van het Huis van'Oiaoje toe." 'He beer Van Mui ken hield hierna een toespraak wam in hij voornamelijk den toestand schetste van voor vijftig jaien, wees op het geluk dat Nederland hoewel een kleine natie Zijnde nog vrij-en onafhankelijk blyft voortbestaan in ver- «euiéiitg met het geliefde Oranjehuis. 'Generaal Mac Leod wees vervolgens eveneens «P den band die be.-tant tuspchen Nederland en Oranje en sprak den wetisch uit cat trouw aan Korting en Vaderland de leus des volks mocht blijven, - - - (Nh geestdriftvolle toejuichingen nam nu nog maals d« lieer Van Marken het woord: hy stelde voor een telegram van dauk aan Z. M. i naar het I.oo te" zenden. Dit 'voorstel vond luiden bijval. Ouder de vergaderden werd opgemerkt een oude mai ketentster. Mej. Uitecmark van Utrecht. 1 In opgewekte stemming werd aan het" diner, dat in de 'versierde zaal van Artis was aange richt, deelgenomen. Uit Batavia wordt van 16 September gemeld: In den moigeu van 10 dezer werd breruok nog een tieunge tijding ontvangen, meldende dat de cholera op Aueu is uitgebroken. Ouintd- dellyk zijn .de strengste bepalingen op liet quarantaine houden uitgevaaidigd voorschepen, welke van die plaats komen <-n gelukte het Dog het veitrekkende stoomschip Celebes als waarschuwing de tijding van liet uitbreken dier ziekte te Aden te kunnen mededeel en. Uit Snerabaja is de olftcieele meiledeeliug ontvaugen, dut zich in olie plaat» merle een paar gevallen van cholera met doodelyken ailoop hebben voorgedaan. Schepen van die plaats komende, zullen mitsdien mede uau quarantaine mantregeleu onderworpen worden. Te Batavia loopen, volgens het Eat. JM.t zeer verouti usteurie geiuchten, die mets meer of nuuder behelzen, dan dat hier en daar op echt l'ajaksche wijze koppen /.ouden worden gesneld. Men zou namelijk eeuige nienschenlioolden, bruine en blauke, uomhg hebben om de berg geesten tevreden te stellen, the zeer veistoord zouden zijn, dat men door bun gebied ru de Bieanger eeu tunnel door den beig giaalt voor den aauleg der lyii Buitenzorg - TjiarjiljoeiDie geruchten gaan natuurlijk ran even b'ygeloovige als fanatieke inlanders uil, maar hebben, boe onwaarschijnlijk zij ook klinken, toch het on aangename gevolg, hut de gcheele inlaniJsche weieul ilaaiaan gelooi hecht en zeer bevreesd en onrustig is. Allerlei gei ucnteu van onthoofde lijken, die hier en daar zouden gevonden zyn, houden de reeds woi tel geschoten vrees leveudig en dragen met weinig bet huuue bij, dal iiibu alle voor/ictiligheiilsiiiaalrugelen betracht. De bekende heer Lulzow, vroeger ontvanger vau het successie-recht alhier, ts wegens ver duistering van gouverneineuts-gelden deu 14 dezer veroordeel.I tot vier jaar gevangenisstraf. liet weder blijlt nog'altoo» drukkend heet eu droog, overal wordt zeer naar regen verlangd eu hel is te voorzien, als deze zien langer laat wachten, dat zich spoedig vele eu gevaarlijke ziekten zullen doen gelden. Vau Aljeb zyu geou berichten ontvangen. Dezer dagen is te Soerabaja in de kampong Kaoemau overleden zekere Radenaijoe Paimu- m-goro, die, naar men zegt, eeu lueti'yd van '142 jaivu bereikt had. Zy was namelijk geboieu in 1739. Bij het bericht vair' het oveilyden van Z. K. 11. I'rins Frederik zegt het Bat. Hand, Met Nedciland betieurt Iudië het verlies van 's Konings besten raadsuiaii, vau den taeivollen middelaar tusscbeu volk en Kroon, vau den edelen verdediger vau 's lauds vi ede en integi iteit. Dok' de audeie bladeu wijden deu overledene huuce liulue. De Familie Benoltontoonoelspel in 5 bedrijven door Victorlen Sarden, Een vreemd stuk die familie Benoiton! Een mengeling van ernst en luim. Geestig geschreven, vol Jramatische effectenWaarvan de Frnnselie tooneeldichtei's het geheim ïèhijnen te bezitten boeit liet den toeschouwer van begin tot einde. Gij lacht bij de dwaasheden van Adolphine en Prudent,1 gij geraakt in spanning bij de prachtige tooneelen tusschen Clotilde en Marthoen bij menige kwinkslag, bij menig pittig woord gevoelt ge alsof de dichter tegen u zegt «dat gaat u aan" al denkt ge ook dikwijls adat moest mijnheer A. of mevrouw B. eens hooren" of: Gelukkig! dat rankt mij niet. Een zedenstuk dus? Sarden geeft ons een familie te zien, die sterk aangetast is door de tegenwoordig epidemisch voorkomende kodrts der zelfzucht. De vader der Bmioitons is een rijk geworden koopman, van weinig opvoeding. Zijne vrouw is nooit thuis. De weelde van lieden brengt de burgervrouw van gisteren tot allerlei buitensporigheden, konder levensdoel, zonder eonigen zin voor, zedelijke verheffing van zichzelf weet zij haar gold njet anders te verkwisten dan door uit te gaan. Haar huisgezin zij betaalt immers hendie hut besturen. Do opvoeding van hare kinderen zij heeft er velen welnu zij be taalt er toch voor! "Als gevolg hiervan,'verwildoring,-lichtzinnigheid bij de leden van het gezin. De oudste' dochter der Bcnoitonsgehuwd met een mandie niet angstige gejaagdheid werkt en zwoegt om rijk te woideaverspilt met parvenn-achtigo onbekrom penheid baar bruidschat en leent zeii's op een badplaats van een vreemden heer eenige duizenden francs om haar zucht lot verkwisting te kunnen botvieren. De tweo andere dochters zetten hunnen goeden naam op 't spel door zich alle moeite te geven, anders to schijnen, dan zij werkelijk zijn: fatsoenlijk. Zij gaan samen naar do wedrennen nemen voor dun vorm hun broertje meè, die zich bedrinktdu eene dochter laat zich schakenen do andere woidt werkelijk aangezien voor dat wat ze schijnt, maar niet is. De getrouwde dochter beloeft vreeselijke oogen- blikken, omdat haar man baar van ontrouw ver denkt, ja, zelfs bet vaderschap van zijn kind loochent, door een ongeteukoinlen brief, die den echtgenoot in twijfel biongt, waarin hij versterkt wordt door liet stilzwijgen zijner vrouw. Gelukkig blijkt het later dat wij hier niet nml. do Lraditioueele Fi-ansche teoueelecliLbreuk te doen heboen, irmar dat alles op een misverstand beiust. l)o storm aan den huwelijkshemel, gevolgd door de ziekte van bun kind, doet voor de echtgeiiooteri een tijd van kalmte aanbreken, waarin zij elkaar weervinden, eri de grondslag gelegd wordt vuur bun toekomstig geluk. De opvoering had succes. De hoofdrollen waren in handen van de dames Beerstnaiis en liurlage Verweert, en de herren Faassen, Haspels en Do la Mar. Wij kunnen niet anders dan lof toebrengen voor de wijze waarop zij de karakters, die zij te vertolken hadden, voorstellen, met reserve echter van den heer De la Mar. Zijn spel kan ons nog maar met bovallen. Of het gebrek aan studie of geruis van aanleg is, weten wij niet, maar hij voldeed ons niet. Wij weten wel, dut de natuur hem niet gunstig is geweest wal stem, houding en voorkomen belieft, maar daarin staat hij niet alleen, en toch weten zijn collega's dm bezwaren meesterlijk te over winnen. Laat hij een volgeide maal eeOs trachten, ons iemand op liet loimeel te doen zien waarbij wij niet altijd dezelfde grime, houding en stem buiging opmerken. Een kleinigheid bijv. Waarom gaat mijnheer De la Mm- ultyd op dezelfde manier zitten en waarom legt hy altijd zijn linkerhand waai,rvyrmig op zijn linkerknie? En waarom alLijd het hueld naar do linkerzijde scheef gehouden Is dat zenuwachtigheid of gebrek aan studie? D© mise en scène was uitstekend. De tuin in het' eerste bedrijl was onberisjjulijk. De oleograliun in liet salon versierden nog altijd de 'prachtige wanden van het vorstelijk ge-" meubileerd vertrek. Ten slotte een waarschuwing. In het vierde bedrijl' is het avond. Do kaarsen worden aange stoken en als bewijs boe achteloos men op het tooneel met kunstlicht omgaat, dient, dat eenige oogenblikkea later do kaarsen op do pianoin papieren rozen gestoken, zuo snel door den tocht afbranden en aldniipendat beide rozen in den brand geraken en gevoed door het afguloopen kaarsvet een vluiri veroorzaken die boven de piano uitslaat, Gelukkig, dat de muziek, die op de piano lag geen vuur vatte en mevrouw Bcersmans de lieer De la Mar scheen het ongeval niet te bemerken de tegenwoordigheid van geest had de vlammen te dooven. Waarlijk, de schouwburgbranden in den laatstetl tijd zijn daar om te bewijzen, dut men met kunst licht op het tooneel niet te voorzichtig zijn kan, en alle voorzorgsmaatregelen van gemeentebesturen zullen yde! blijken, wanneer aan de regie de vrije hand gelaten wordt, om niet vuur en licht op liet tooneel op achtelooze wijs om te springen- Dat na-u niet den pul dempe, enz. UKUi IIAAG, 25 October, Benoemd tot Controleur der directe belastingen, invoer rechten en aecijnsen te Coevorden de heer E. Franken, thans adjunct-Controleur te Schiedam en tot adjunct Controleur te Schiedam de heer C. G. A. M. Dominions, thans ontvanger te Monnikendam. AANGEBODEN AAN EEN HEER: V bediening:, kost-, wuscli, ruur en licht, Brieven onder letter F, aan het Bureau der Schicdamsche Courant.,

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 3