Ilyvoegsel van de Schiedamsciie Courant, van Woensdag 26 October 1881. j BnilenlandscliE Berlette». Biafcllaiïs cke Ber itjt 1 e C DDITSCHLAND. I PEil M K I! IJ K. Kolonel Leroque viel Vrijdag jl. bij Oued-Tevsa den vijand aan versloeg diens tuitei ij en doodde 200 man waarvan de meesten op het slagveld bleven liggen. Bij de meeting, gisteren door deiadicale partij gehouden in het circus Fernando, ter behandeling van de Tunische aangelegenheden, heeft de oud-gerant van Tunis, de heer De Billing, een lange redevoering uitgesproken, waaiio hij alle beschuldigingen, door de bladen der intransigents!! tegen de Rpgeeiing inge bracht, heeft herhaald De indruk, dien de rede van De Billing heeft teweeggebiacht, is, dat men Tunis veel eeider den oorlog had moeten aaudoen. De meeting heeft met bijna algeineene stem men een besluit genotneD, waarbij zij de kamer uitnoodigt onmiddellijk een giondig onderzoek betreffende den ooi log in Tunis in te stellen. Mocht dit ondeizoek schending dergiondwet en landverraad amitoonen, dan zal de kamer moeten eischen de in staat van beschuldiging stelling der Ministers en hunne medeplichtigen, eu hen veiantwoordelijk stellen met hun per soon, hunne vrijheid en huune goederen. De meeting der sociale wei kmanspartij, die gisteren ia de zaal Grafiitrd werd gehouden, heeft een oide van den dag aangenomen, waarin verklaard wordt dat de werk manspat tij volkomen gebroken heelt rnet den burgerstand, en tevens wordt beyolen dat alien die schuldig zijn aan den ooi log met Tunis zullen verschijnen voor een volksgerecht. Beide meetings zijn zonder eenig incident uiteengogaau. Wat hun uitslag betreft gelooft meu dat de besluiten van beiden al even spoedig tot de vergetelheid zullen behooren, Het blijkt nader dat de persoon, die 'van Rheims naar Parijs was gekomen orn Garn- betta te dooden, zich niet vergist heeft toen hij ziju revolver afschoot. Nadat die persoon, Florian, of volgens anderen, Florin geheeten, er op gerekend had Gambetta op zijn weg te ontmoeten, maa'r na eenige dagen wachtens zich teleurgesteld zag, vond hij het maar geraden naar het Bosch van Rouiogoe te gaan en aan te leggen op een heer, dien bij op zijn weg i vond en die in het knoopsgat het lint van het Legioen van eer droeg. Het zal, indien ik hem raak, aldus bekende hjj aan den rechter van instructie, alvast een lottrgeois minder zijn. De Temps meent dat men hier te doen heeft met een nieuwe soort van monomanie, die men het best zou kunnen noemeniourgeoisophobiet ENG ËLANl). Aan de Daily Telegraph wordt uit Pie- termaritzburg van Vrijdag jl. gemeldNaar men zegt zullen, indien de conventie den 3 November niet bekrachtigd is, de Britsche troepen voor waarts rukken. De centrale liga heeft een manifest uitge vaardigd, waarin zij de bevolking aanspoort om den lij delg ken tegenstand voort te zetten, maar voorloopig van opetibare bijeenkomsten af te zien. De liga sloot beden hare bureaux en verzond hare meubelen, effecten eu hoeken. Het hoofdbu reau zal waarschijnlijk naar Londen of Frankrijk verplaatst worden- De Lord-Mayor heeft op het Mansion-house te Londen een inschrijving geopend, ten be hoeve van de slachtolTeis der zeerampen, welke bij den jongsten orkaan op de Oostkust van Schotland hebben plaats gehad. De waarde der verongelukte visschersbooten wordt op minsteDS '10,000 p. st geraamd. 107 vissehers zijn daarbij omgekomen, die 91 weduwen met 302 kinderen nalaten, welke nu in de bitterste armoede veikeeren. 1 In het Hydepark heeft eene groote meeting plaats gehad onder leiding van de nationale land-liga van Groot-Brittannie. Zy werd door 50,000 petsonen bygewoond. Met eenparige stemmen werden besluiten aangenomen, waarin de houding der Regeering in Ierland wordt afge keurd. De orde werd nergens verstoord. De Kabel Amoy-Bongkong is hersteld. De verhuizing van Amerika naar Europa is, luidens de schatting van den directeur der American Exchange te Londen, nog nooit zoo groot geweest als in dit jaar. Tot nu toe zijn ten minste 100,000 Amerikaneu, elk gemiddeld met 4 tot 5000 dollars, naar Europa gekomen, en die som (in het geheel 4 tot 500 aniline» dollars) is een bedrag, dat zelfs voor de staat huishouding van Amerika niet gering te achten is. SPANJE. De afgevaaidigde Moret, een vrijhandeSaar is lot voorzitter der commissie voor de be grooting gekozen. De Minister van Financiën heeft'maehtiging geviaagd om met de houders van 3 pet. fonds, die alle schuld tot een eenig 4 pet. willen ge- bï'aciil zien,tè oDdérhantfoIeu. De Minister vau Financiën beeft bij de Kamer de begrooting voor 1882 ingediend. Zij wijst een klein overschot aan. De Minister stelt voor het tarief trapsgewijze te verlagen en de surtaxe op sommige producten ten bate van Spatjes voortbrengselen te behouden. Aangaande de schuld stelt de Miuïster voor in 1882 14 eu 12 pet. te betalen van de vel schillende schuld, overeenkomstig de wet—Sala- verria. Hij zal suppleinentoire credieten vet mijden en constateert dat het budget van 1880 een tekott aanwees van 9 millioeu en van 1881 een van 106 millioen. Hij zal de schulden dei- schatkist likwtdeereu, die tegen het einde van 1881 en sona van 315 millioen zal bereikt hebben. De gvor.dbelastiug wi!< hij bepaald tien op 16 pet. Deze belasting zal 166 millioen op brengen. Vooits wil hij de korting van de bezoldiging der ambteuaren tot 10 pet. terug brengen en een belasting op de huurwaarde invoeren. Er ia sptake vau de Pyreueëti te door boren, teneinde voor rekening van Ft ankrijk en Spanje een tunnel te bouwen, die den afstand van Pm ijs naar Madrid ongeveer honderd kilometers zou verkorten. Het Spaansche Kabinet zal de noodige stappen doen om over dit denk beeld met Frankrijk te kuuuen onderhandelen. De loge der Vrijmetselaren te Bei lijn, heeft, op iast van den Duitschen Kroonprins, een bijzondere rouwloge gehouden ter eere van de nagedachtenis van wylen Prins Frederik, in leven Giootmeester-Nationaal van het Groot- Oosteu der Nederlanden. Uit Stuttgart wordt gemeld, dat. de,. be kende Berthold Auet bach te Cannstadt aan een longontsteking gevaarlijk ziek ligt. O O 8 T E S K IJ K. 't Is thans zeker, dat ook Koningin Marga- «j tflha van Italië te Weenen komt eti wel op j petsoonlyke uitnoodiging van den Keizer, Het blijkt, dat de runderpest voor het oogenblik nog ih 28 verschillende plaatsjes van j Neder-Oostenrijk heeischt. Te Weenen heeft die epidemie thans opgehouden. Tezamen zijn i tol dusver 2923 «tuks rundvee afgemaakt. 11 i' LUIE. De Monitmr behelst twee Kon. besluiten van 22 dezer, waai bij benoemd worden de heer Van j der Staeten-Ponthaz tot gezant van Gelgie te Beiltjn en de heer d'Auethan in gelijke betrek king in den Haag ITALIË. Uit Pisa wordt bericht, dat de trein, die den 22sten dezer 's nachts vau Spezzia nqar Pisa vei trokken is, tusscheu Sazaua enAvenza is ontspoord. Eén persoon werd gedood en twintig gewond. De Ministers Depretiseu Bei ti waicn in den trein. Zij hebben geen letsel bekomen. AMERIKA. De President Aithur heeft aan den Senaat de benoeming van den heer Edivin de Morgan als secietaris van de schatkist ter goedkeuring voorgesteld. SCHIEDAM25 October 1881. De personen, die verzocht hebben als klerk by den t ijkstelegraaf in aaumetking te komen zijn aangeschreven om zich, voor het vergelij kend onderzoek, aan te melden aan het gebouw op den Fluweelen Burgwal, no, 22, te's Graven- hage, op 31 October a. s., des voormiddags te negen uien. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 'sRjjks schatkist by de Neder- landsche Bankop 22 dezer en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaal meesters aanwezig, te zaaien een bedrag uit maakten van f 16,663,897,53. Volgens den Rotterdamschen correspondent van het D, D, bestaat er plan op het terrein naast Doon's bekende Place des Pays-Bas een zomer-theater op te richten, waar het Neder- laudsche Tooneel voorstellingen zou geven. Men schrijft uit Wassenaar aan het E. Nhl, Onze gemeente ondeivindt reeds de gevolgen van het heengaan van onzen jongst overleden Prins. Sedert eenige dagen zijn een tiental arbeiders bedankt en tegen primo November zuilen er nog vijf en dertig naar huis worden gezonden voorwaar een hard lot voor zoovele gezinnem otn zonder werk en zonder vooruitzicht daarop den winter in te gaanhet is daarom te begrypen, dat men hoort vragen of het zoo bepaald onmogelijk zou geweest zijn om die metischen nog gedurende het winterseizoen aan het werk te houden en ze dan tegen het vootjaar te ontslaan. De erfgenamen hebben natuurlijk volkomen hel recht tot deze handeling, doch we vreezen, wanneer men haar toetst aan de billijkheid en de liefde voor onze minvei mogende natuur- genooten, dat zy dien toetst niet zal kunnen doorstaan. Behalve het Engelsche stoomschip is vrag I dag jl. op bevel der regeering de mailboot Madura

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5