Binnenlandsehe Bericktei. van Woensdag 2 November 1881. ■der Bijvoegsel van de Schiedamsche Courant, aaar est- nea zea vau der srst aid, gee ing tui- die itis, den gei ïy's ten, ook zeli! P it i U E IJ K, Gambetta heeft het voorloopig voorzitteischap der Kamer aanvaard met een redewaarin hij de Kamer dank betuigt voor de staatkun dige uitingdie er aan zyn verkiezing tea grondslag ligt en waarvan by de beteekenis niet miskent. Men verzekert dat de President der Re publiek in een nieuwe bijeenkomst met Gam betta aan dezen de vorming van een nieuw Kabinet heeft aangeboden. Gambetta nam het aanbod aan. Hij zal volledige vrjjheiii van handelen hebben en het vooizittei schap van den Ministerraad kunnen aanvaarden mèt of zonder portefeuille. Gambetta heelt zyn pro gramma nog niet doen kennen. Men gelooft dat hij aan Léon Say de portefeuille van Financiën en aan de Freycinet die van Oorlog zal aanbiedeu, Naar het zeker schijnt zal Jules Ferry Minister van Onderwijs blijven, ter wij! Erisson waarschyulijk tot voorzitter der Kamer zal worden gekozen. Iu d« couloirs der Kamer wordt veiteld, dat het negende bureau eenparig besloten heeft de ver kiezing van Gambetta geldig te verklaren. De Kamer heeft de verkiezing van Gambetta goedgekeurd. (Sambetta heeft ter kennis zjjuer vrienden gebracht, dat hy zich niet kandidaat stelt voor de benoeming van een definvtieven vooizitter der Kamer. Généraal Forgemol kwam te Kairouau aan. Hy werd den 27 door herhaalde aanvallen op de flanken en de achterhoede der kolonne verontrust. De vjjabd hield zich steeds op zekeren afstand. Hel vuur der iufauterie en artillerie, dat goed geregeld was, moet heu aanmerkelijke verliezen hebbeh toegebracht. Uit Tunis wordt gemelddat toen de afdeellng Fransche troepen onder generaal Etienae op vier kilometer afstand3 van Kairouan kv#am, zij de witte vlag van de minarets zag wapperen. Kolonel Moulin werd als parlementair met 100 huzaren vooruitgezonden. De gouver neur der heilige stad, Si Mohamed Mrabet kwam hem te gemoet en zeide hem dat de opstandelingen op het punt waren de plaats te plunderen. De reden van hunnen aftocht was gelegen in den dood van Ali-ben-Amar, den groot-cheik der Zelims, het eigenlyke hoofd der opstandelingen. Hy was gevallen in een gevecht, dat generaal Etie^ne op zyn tocht met hem gehad had. Toen het gros van het Fransche leger voor Kerouan kwam, overreikte de gouver neur den Franschen bevelhebber de sleutels der stad. t Volgens den correspondent van den Tempt heeft genei aal Etienne aan den gouverneur verzekerd,dat de Franschen gekomen zijn als bondgenooten van den bey. De inwoners zouden dus niet gedeerd worden. Hy vroeg alleen zeker aantal gijzelaars, om door dit onderpand voor "de rust der stad te kunuen instaan. De bevolking verdrong elkaar op straat om "de troepen de stad te zien binnentrekken. Zjj -was zwygend en gedrukt, maar kalm. De Tuni- sesche garde heeft den vreemdelingen de mili taire eer bewezen. De Fransche banier werd onmiddellijk van eenige gebouwen' geheschen. De hoofden van den stam der Zlass waren (twee .dagen vóór de komst der Franschen.in V' v i- i' 1.' f ,r de stad geweest an hadden de bevolking opge- ëischt zich by hen te voegen om den Franschen tegenstand te bieden. De bevolking weigerde, en toen zouden de hoofden verscheidene inwoners gevankelijk weggevoerd hebben. Het bericht van het overlijden van Ali-'ben-Amnr moet iu- tusschen ook op hen ontmoedigend hebben geweikt. DOSTE X RIJ K. De Politische Corretponienz zegt, dat de Keizer Vrijdag na de wapenschouwing deu Koning Van Italië den titel heeft verleend van «eigenaar van liet 28steu regiment infanterie". Er had Zaterdag ten hove een gala-diner plaats. De Keizer dronk op den Koning en de Koningin van Italië en dankte heu voor hun Imitelijk bezoek, dat «en waai borg is voor eeue duurzame viiendschap. De Koning van Italië antwoordde, dat hy ten xeeiste getroffen was over de hetn ten deel gevallene ontvangst. Zyn wensch was het, dat de hartelijke hetiek- kir,gen tusschen de be><le landen nog steeds inniger mogen worden. De Koning en Koningin van Italië hebben Zondag namiddag het corps diplomatique ontvangen. Het eerst werden ontvangen de heei en van Oubril, Duch&tel en Edhetn-pacba, met al de leden van de Duitsche en Eugelsche gezantschappen, die hunne op dit oogenblik te Weenen niet aanwezige patroons vertegen woordigden daarna werden de andere gevol machtigde Ministers .aanV het vorstelijk -paar voorgesteld. Vervolgens had er te 4 uren een diner van 36 couvertster eere van HH, Italinansche MM. by den aartshertog Katel Lodewijk plaats. Te 42 uren werden de Italiaansche Ministers Depretis en i Mancini door Keizer Frans Jozef ten gehoore ontvangen. Na afloop daarvan brachten gemelde Ministers een bezoek aan al de leden van het Keizerlijk huis en aan de gemeenschappelijke Oostenryksch-Hongaarsche Ministers. Verder had er des avouds te 8 uren een groot concert plaats, tot deelneming waai aan 360 personen waren uitgenoodigd. De Koning en Koningin van Italië zyn gisteren vertrokken. In de delegaties kwam de behandeling van het gemeenschappelijk budget van financiën en buitenlandsche zaken ten einde. De af- deelingsdhef Kallay gaf op verschillende vragen in het plenum inlichtingen over den algemeenen toestand, over de Donauvraag, over de aan. sluiting der Tuiksche spoorwegen, en legde er deu nadruk op, dat de verstandhouding met de overige mogendheden uitstekend was. Het doel der eutrevue te Dantzig giug niet vrrder dan het bezegelen dervriendschappelijke be trekkingen tusschen beide souvereine ryken en moest slechts den vrede van Europa verzekeren. De Regeering was geroepen de oplossiug der Doaau-kwestie in den zin van het Berlynsche tiactaat te vei wezenlijken. Kallay deelde mede, dat een irade van den Sultan zou verschjjnen, waarby de Porte zich tot aansluiting der sporen aan de lijn naar Salonichi bereid verklaarde. ENOELiSD. De ratificatie der conventie gaat gepaard van een lange resolutie, die groote ontevreden heid uitdrukt over de bepalingen der conventie. Zy verklaart dat de Volksraad tot de ratificatie slechts overging om bloedvergieten te voorkomen en ter wille van het algemeens welzijn van Afrika.Aan de Transvaalsch© Regeering werd I,,. - opgedragen deze resolutie aan alle bevriende mogendheden mee te deelen. Een ernstige botsing heeft Viijdag plaats gehad te Graphil! iu het graafschap Mayo, we gens het vragen van de arinen-belasting. De menigte wierp met steenen naar de politie, die, na veischeidene vruehtelooze charges, vuurde en een aantal personen wondde, waarvan het meerendeel vrouwen. Te Loughrea, in het Iersche gtaafschap Connaught. heeft zich, onder het toezicht van de aldaar bestaande dames landliga, ook een kinder-land liga gevormd. Eerstgenoemde heeft reeds een optocht doen plaats hebben, waaraan 400 kinderen, beneden de 42 jaren, met vlaggen en ouder het zingen van het liedtOod save Ireland," deelnamen. Aan Koning Cetchwayo is nu, op last der Engelsche Regeering, de grootst mogelijke mate van vrijheid veileeml, die bestaanbaar is met de maatiegelen om hem te beletten naar Zululand teiug te kearen. SPANJE. In de |Karner van afgevaardigden is het adres van antwoord in behandeling gekomen. De heer Pidal heeft een amendement op het ontwerp voorgesteldwaai bij afkeuring wordt uitge sproken over de regeering, omdat zy niet ge protesteerd heeft tegen de wanordelijkheden te Rome by het overbrengen - van het lyk van Pius IX. De Paus, hield de heer Pidal vol, is op het Vaticaan een gevangeu man. De minister vau buitenlandsche zaken gaf in antwoord hierop eenige inlichtingen omtrent het gebeurde te Rome. De daders, zeide hy, zijn gestraft, en wat de Spaansche regeering aangaat, zjj kan niet tusschenbeide komen in de bionenlandsche aangelegenheden van Italië. Het amendement werd verworpen met 204 stemmen tegen 28. Verbazend is de opwinding, die in de provincie Arragon bestaat wegens de ontworpen spoorweg door de Pyreneeën, fn Jaca, Ayerbe, Can francHuesca en vooral Saragossa hadden de buitensporigste vreugdebetooningen plaats, en de Minister-president, de Minister van Open bare Werken en Bimienlandsche Zaken werden, evenals de courantenbureaux, letterlijk over-' stroomd met bi ieven en telegrammen van dank betuiging. Den 26sten kwamen in Saragossa 30,000 personen bjjeen voor een openbare mani festatie ter eere van het gouvernement. In Huesca had een luisterrijke kerkelijke plechtig heid ploats; het gemeentebestuur schonk den heeren Sagasta en Albareda het burgerrecht der stad, en ook daar had een manifestatie plaats, waaraan een 5000 personen deelnamen. Overal, in geheel Arragonmuziekvlaggen vroolyke gezichten, vuurwerk, optochtenin het kort, nooit zag men een zoo algemeene feest viering. T D B K IJ E. In de zitting der fmancieele Russisch- Turksche commissie van Zondag stelden de Turksche gedelegeerden voor de oorlogsschatting te verminderen in denzelfden 2in als de vorde ringen der bondholders. De Russische gedele geerden namen een schikking in beginsel aan, maar op een anderen grondslag dan met de bondholders. Vervolgens vroegen de Russen naar den aard der waarborgen, die de Porto zou willen geven waarop de Turken ant- woordden, dat zy zekere inkomsten wilden

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5