Gemengde Berichten. «ea groote rouwplechtigheid' plaats ter eere van de nagedachtenis van den grootmeester-nationaal Prins Frederik der' Nederlanden, Ruina 1000 it 1200 broeders waren opgekomen. Z. K. H. Prins Alexander was door ziekte verhiuderd. Verschillende vertegenwoordigers van buiten- landsche groot-loges en groot-Oostens waren tegenwoordig. Een Treurmarschgecomponeerd door Nicolai werd, door het orkest aangeheven, en later werd uitgevoerd: Qraftoonenmuziek van Dunkier. Namens de ganscheover de oppervlakte van den aardbodem verspreide broederschap werd een krans op het denkbeeldige graf neder- gelegd door den gedeputeerden grootmeester- nationaal als bijjk van aller eerbied, dankbaar heid en hulde aan de nagedachtenis van den diep betreurden grootmeester. Door den Groot-redenaar werd de lijkrede gehouden en de Prins vooral geschetst als sieraad der menschheid en der vrijmetse larij. Door verschillende vertegenwoordigers var» buitenlandsche Groot-Oostensenz. werd de Prins nog herdacht, doch vooral treffend door de regenten vau de Sophia-stichting als weldoener der weduwen en steun der weezen. Nog werd onder begeleiding van orkest door het zangkoor eeu bloemenlietl aangeheven. Naar wij vernemen, zijn de bezwaren van «dmiuistratieven aard, die Dr. J. G. Acquoy tot dusverre verhinderden het hoogleeraarschap in de Kerkgeschiedenis aan de universiteit te Leiden te aanvaarden, thans opgeheven, zoodat hij de benoeming heeft aangenomen en waarschijnlijk nog vóór de Kerstvacautie io zijn nieuwe be trekking zal optreden. Jonkvrouwe S. W. baronesse Van Heec- keren van Keil heeft aan de gemeente Ruurlo een schenking aangeboden groot f '10,000. Onder de berichten en mededeelingen in het Tijdschrift van het Tooneeherbond deelt bet hoofdbestuur het volgende mede: tZ. M. de Koning heeft, op het rapport van de Commissie voor de Tooueelschool, goedge vonden aan mej Marie Lorjé een zilveren, en aan den heer A. O. Van den Heuvel Jr., een bronzen medaille toe te kennen. »Wij merken hierbij op, dat mej. Chr. Van Eijken aan den Koning niet ter bekroning is voorgedragen, omdat de commissie in de meening verkeerde, dat mej. Van Ejjkèn nog geen definitief engagement bij de vereeuiging j>Het Nederlandse!» Tooneel" had aangegaan, en dus een der door Z. M. gestelde voorwaarden niet was vervuld. Het is het hoofdbestuur eeist na de algemeene vergadering geblekendat die meening onjuist was." Dinsdag 1 November, is de drankwet in werking getreden. We! is waar zal daardoor nog niet onmiddellijk eeoig verkooper van sterken drank in de oefening van zijn bedrijf belemmerd woiden, want art. 27 bepaalt»Hjj, die op het tijdstip van het in werking treden dezer wet, zonder strijd met wet of verordening, sterken drank verkoopt, is bevoegd daarmede voort te gaan tot het einde van den termijn, waarvoor hy is gepatenteerd" maar zonder vergunning van Bui gemeester en Wethouders kan nu niemand een nering iu sterken drank meer beginnen, terwijl alle bestaande drauk- verkoopers, indien zij na afloop vau hun patent nog met verkoop van sterken drank in 't klein willen voortgaan, vóór 1 Januari '1882 ver gunning moeten aanvragen. De strafbepalingen tiaden Diasdag voor allen terstond in werking. Strafbaar zal o. a. zjjn: o. hij, die in een loealileit waar sterke drank in het klein verkocht woidt, op eenigerlei wijze aan koop van sterken drank eeu kans op winst vei bindt; - b. de verkooper of zijn vervanger, die ia de uitoefening van het beroep aan een kind be neden den leeftjjd van zestien jaren sterken drank toedient; c. hjj, die een kind beneden den leeftijd van zestien jaren opzettelijk dronken maakt; d. hy, die iemand door geweld of bedreiging met geweld dwingt tot het gebruik vau be dwelmenden drank; 0. hy, die aan iemand, die in kennel jjken staat van dronkenschap verkeert bedwelmenden drank toedient; f. hij die ziel» ia kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevindt. (D« straf wordt zwaarder, indien iemand ia dronkenschap het verkeer belemmert, de orde verstomt, eens anders veiligheid bedreigt of eeu handeling verricht, waarbij tot voorkoming •auui.gbvaar voor leven of gezondheid van derden, byzondere omzichtigheid of voorzorgen worden- 'vereischt. Bij 'derde en verdere herhaling binnen, zekeren tijd kan zelfs tegen den openbaren dronkaard opzending naar een rijkswerkinrich ting worden uitgesproken.) ghij, die opzettelijk niet voldoet aan een krachtens de drankwet gedaan bevel of vorde ring van een ambtenaar, met het opsporen van strafbare feiten belast. De politie-agenten hebben ten allen tjjde vrijen toegang tot alle localiteiten, waar sterke drank in het klein wordt verkocht. Alleen indien de localiteit tévens een woning of slechts door een woning toegankelijk is, zoo treden zjj deze tegen den wil vau den bewoner niet binnen dan op schriftelijken last vau den burgemeester. Sommige tappers in Den Haag hebben tengevolge van de geldelijke opofferingen welke de op 1 dezer in werking getreden drankwet hun zal opleggen, gemeend den prys van den ster ken drank met 1 cent per glaasje te moeten verhoogen. In enkele kleine koffiehuizen aldaar staat op de deur vermeld dat geen sterke drank te verkrijgen is, terwijl er reeds eenige zjjn die tusschen Zaterdag en Maandag dien drank niet schenken. De Ned. Stoompost deelt ter geruststelling mede 'een statistiek der spoorwegongelukken hier te lande aan reizigeis gedurende ruim 203/i jaren door den dienst overkomen op de vier voornaamste Nederlandsche spoorwegen; de Maatschappij tot Expl. van Staatspoorwegen, de Holl. ijzeren Spoorwegmaatschappij, de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij en de Ned. Centraal spoorwegmaatschappij, met inbegrip vau het spoorwegongeluk te Rotterdam op 3 Oct. 11. Daaruit blijkt, dat het aantal reiziger: gedood door den dienst, dat is niet door eigen schuld of toedoen, bedraagt 5 (daaronder begrepen ook zij, die aan de gevolgen zjjn overleden), als: bij de Maatsch. tot Expl. van Staatssp. 1 op 23 Juli 1874 te Tilburg en 2 op 3 Oct. 1881 te Rotterdambjj de Holl, Spoorwegen. 4 op 14 Aug. 1S74 te Warmond ea by de Ned. Rijnspoorwegen. 1 op 2 Juni 1868 te Breukelen. Het aantal zoowel zwaar- als lichtgewonden door den dienst (niet door eigen schuld of toedoen) beloopt 77, waarvan 31 bjj de Maatsch. tot Expl. van Staatssp., 28 bjj de Holl. Spoorwegrn., 14 bjj de Ned. Rijuspoor- wegm. en 4 bij ue Centraal Spoorwegrn. Totaal zjju vervoerd van Jau. 1861 tol 4 Oct. 1881, 169,488,259, zoodat dus ia dat tijdvak door den dienst werden gedood 1 reiziger op de 33 897.562 en gewond '1 op de 2,201,146. Vergelijkt tneu die,cyfers met die betreffeude fcuitenlaudsche spoorwegongelukken, dan blykt, dat het spoorwegreizen in Nederland in vei ligheid ver boven andere landen staat. Naar de N. JR. Ct. verueemt, is onder Ginneken een buiteuvei blijf gehuurd, bestemd tot woning van Fiansche geestel'yke zusters. Onlangs had, een schuitenvoerder te Am sterdam het ongeluk van zjjn schuit in het water te vallen en te verdrinken. Naar men meldt heeft de patroon, de heer O. Hansen, nu, om vei dere ongelukken van dien aard te voor komen, voor al ziju knechts, '14 in getal, red dingstoestellen doeu vervaardigen, samengesteld uit platen kurk, welke eveuals eeu korset om hpt lijf gedragen worden, zonder het besturen der schuit te belemmeren. Dat is eerst iemand die iets voor ziju volk over heeft! Een Zuidafrikaansche Handelmaatschappij is te Amsterdam tot stamt gekomen. Haar kapi taal zal lVa millioeubedingen, verdeeld in 5 seriën van 1390,000, waarvan de eerste geheel en de tweede voor dq hellt volteekeud is. Com missarissen dezer maatschappij ziju de hh. Mr. R. Van Rees, te Amsterdam, F A. Holleman, te Oistervvjjk, en J, L. L. Tilanus, te Vriezen- veen. Directeuren ziju de hh. E J. Koch, J. P. Koch eii J. P. Van dei-Tholl. De eerstgenoemde vestigt zich in de Tigusvaal, de tweed»-iu Lon den, de derde zal te Amsterdam, den hoofdzetel der maatschappij het beheer voeren. in de vorige maand zjjn te Amsterdam voorgekomen 2 gevallen van pokziekte bjj eeu moeder en een zoon, die beide waren ingeënt, maar niet herent. De zendeling Uhlenbuscb, van de Ned. Geref. Zeudingvereenigiug, schrijft uit Tagai: Ten aanzien van den moord op deu zendeling De Vrooin kan ik u mededeelen, dat de moor denaar omgekocht is door iemand van:Batavia, die vroegerbij Br. De Vroom gediend had?- zooals nu onlangs door den misdadiger bekend i i is. Nadere in3trnctiën zullen., nog gehouden'; worden. (Stand.) Merrschrijftr uit Oud-Zévenaar Dinsdag 1 November was het de laatste dag in dit jaar voor de bedevaartgangers om naar Kevelaar te gaan, daar de kapel van O. L V, dien dag gesloten werd. Men schat het getal pelgrims, die in dit seizoen te Kevelaar geweest zijn, op ciica 85,000 personen. Uit Roermond wordt aan de N. Jt. Ct, gemeld: Binnen kort zal zich hier ter stede een nieuwe kloosterorde vestigen en wel de Carmelitessen, die tot nu toe op den huize Paarle onder Odiliënberg woonden. Buiten de Venlosche poort verrijst, vlak aan den weg, eeu kolossaai gebouw met kapel, dat de verjaagde Duitsche nonnen zal opnemen, wier orde reeds eeu afdeeliog telt in de stad en die zich alleen met vrome be spiegelingen en boel vaardigheden schjjnen bezig te houden. Volgens bericht van het Buveau Veritas xyn in de maand September 116 zeilschepen verongelukt, waaronder 4 vermisten, als: van Engeland 37, Amerika 25, Frankrijk 11, Noor wegen 10, Duitschland 5, Denemarken 5, Italië 5, Rusland 4, Zweden 4, Nederland 4, Spanje 3, Nicaragua 1, Griekenland, 1 en Oosteurjjkl, en 17 stoomschepen atsvan Engeland 7, Amerika 7, Frankrijk 1, Nederland 1 en Zweden 4. s In de fabriek der firma Backer en ltueb, te Breda, is een horizontale condenseerende stoommachine vervaardigd van nominaal 100 paardenkrachten, iu staat om bij 4Va atmosfeer druk in de stoomketels en slechts 1/6 stoom- toelating en ruim 90 meter zuigersnelheid pér minunt, een vermogen vau 170 indicateur paar denkrachten uit te oefenen. De machine, geheel volgens de nieuwere eischen des tijds {Oorlist frame) gebouwd, heeft eene lengte van bijna dertien meters. De stoomcylinder weegt bjj de 500O kilo. Pernls. Te Grimsby is een alhier thuis- behoorende sloep binnen met 300 kabeljauwen en 1200 schelvisschen. Den Haag. Te ruim 5Vs uren gisteravond sloegen de vlammen uit de bovenverdieping der sociëteit genaamd de groote Club, hoek Voorhout en Houtstraat alhier. De omvang der vlammen wettigt het vermoeden, dat de brand reeds ge; ruimen tijd inwendig woedde, zonder te worden ontdekt, wat ook niet wel mogelijk was, daar liet bovenhuis voorzien is van dubbele ramen en de luiken gesloten waren. Zoodrade brandweer verschenen was werd de omvang vau het vuur met krachtige stralen uit du waterleiding gestuit Het bijna geheel door de vlammen vernielde kwartier werd bewoond door Jhr. Van den Berch van Heemstede, Kamerheer des Konings. De ach tergelegen schouwburg bleef onbeschadigd. De postbestellers alhier, die te zamen een vyfde lot iu de Staatsloterij bezaten, zagen gis teren hun nummer met deu 'prijs va-i f 25,000 uitkomen. Zij moeten de winst met hun vijfen veertigen deelen, ieder zal dus zoo wat f90 ontvangen. Driebergen. Maandagavond schijnen zich een of ineer personen in de R. K. kerk van 'het naburige Rijsenburg ie hebben doen inslui ten. Zjj hebben echter, voor zoover bekend, niets ontvreemd en hebbeu zich door ver breking van een ruit door eeu raam verwijderd, na pogingen te hebben aangewend om eeu biaudkast open te breken. Men schynt de daders nog niet op het spoor te zijn. Arnhem. De tappers alhier zyn van plan een bijeenkomst te houden, met het doel een besluit te nemen om bij het in werking treden van de nieuwe wet al het mogelijke te doen tot handhaving daarvan, met bepaling, dat de borrels niet onder de. 7 cent per glas zullen worden verkocht. Zij rekenen er op, dat zjj, die niet aan deze ovei een komst deelnemen, spoedig door ongeregeldheden iu hu udb tapperijen in de uitoefening van hun bedrijf zullen worden geschorst. De dader van den negen voudigeu moord te Varpalota, iu het Hoogaarscb comitaat.Ves- prim, blykt een 25jarig man uit den omtrek te zjjn, Holster genaamd. Hjj had een medeplich tige, maar dezen heeft hjj, ten'einde den buit niet met hem te moeten deelen, kort na het bloed bad -te Varpalota met een pistoolschot Aan het leven beroofd., -

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2