BiQneiilanis.clie Berichten. muzikale voordrachten van twee artisten der Opera. ENGELAND. Sir Evelyn Wood heeft den eersten steen gelegd voor een nieuwe Hollandsche kerk te Greytown, het middelpunt van een bijna alleen door Hollanders bewoond district in Natal. Aan een lunch, die de plechtigheid volgde, werd de gezondheid der Koningin met geestdrift gedron ken. Sir Evelyn Wood werd warm toegejuicht, toen hij zeide, dat betere bekendheid van de Hollanders en de Engelschen tot wederzjjdsche achting zou leiden. Lord Kimberley gaf Cetchwayo vergun ning Engeland te bezoeken en wees er op dat de maand April de beste tijd voor hem zou 'zijn met het oog op het weer. Cetchwayo echter 'wil liefst zoo spoedig mogelijk gaan. LUXEMBURG, Dei zitting, der Kamer is,Dinsdag geopend, De Min. van Staat, Blochausen, las de ópenings- boodschap voor. De Koning-Groothertog consta teert daarin, dat nh'de opofferingen die de Staat zich heeft getroost om de biljetten van de nati- -ónale bank te betalen, de ünanciëele toestand niet ernstig bedreigd zal zijn. De Boodschap •constateert eveneens dat de uitvoering van de lageronderw'ijswet, dank zjj de gematigdheid van de Kamer en de wijsheid van het hoofd van ■den Katholieken Eeredienst, verzekerd is. Ten slotte zegt de Boodschap dat onder de bestaande 'omstandigheden de Koning-Groothertog het ontslag der Ministers niet heeft meeneu te moeten aannemen. Volgens de laatste opgaven zijn er in Rus - 'land 24,000 volksscholen inet een roillioen leer lingen. Meer dan 16,000 dier scholen zijn eerst sedert 1865 opgericht, meestal door de distric ten. De uitgaven van onderwijs zijn 16 millioen roebels, waarvan de Staat l'/s millioen betaald. Daar het getal kinderen.tusschen 9 en 12 jaar in Rusland ongeveer 12 millioen bedraagt, blijven 90 pCt. zonder onderwys; om daarin •te voorzien zouden bog bijna 80,000 scholen noodig zijn. AMERIKA. De verkiezingen in den staat New-York zijn •rustig afgeloopen. De democraten rekenen op '15,000 stemmen meerderheid. In Massachusetts hebben de republikeinen 25,000 stemmen meer derheid. Een uit de noordpoolstreken te San- 'Franciseo aangekomen vaartuig bericht, dat de stoomboot Rodgers'die ter opsporing van de 'Jéannette is afgezonden, in het laatst van Sep tember is gezien. De Rodgers was rondom Kraogelland ge stoomd, en de bemanning was op vele punten ..aanland gegaan, zonder echter van de Jeannette .een spoor ontdekt te hebben. DEN HAAG, 10 November 1881. H. K. H. Prinses Hendrik, die aan een ;klein gebrek aan den voet lijdende was en zich onder behandeling van Dr. Mezger steldeis geheel hersteld. SCHIEDAM, 10 November 1881. De .Symphonie-Vereeniging Polyhymnia" "gaf gisteravond het reeds vroeger aangekondigde - feestcoucert, ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan. Wanneer wij een vergelijking maken tusschen de uitvoeringen van de eerste eu die 5 der laatste jaren, (Jan voorzeke'r is vooruitgaug 'bjj deze vëreeuiging op te merken, en onder de laatste uitvoeringen is die van gisteren wel de beste. Niet alleen worden de executanten meer 'zeker in de maat, en zijn velen huti instrument meer meester, maar (en (lit is vooial van het :groot«te belang)'het ensemble is zuiverder van 'toon, 'en de noodige stemming tusschen koperen 'Jen houten instrumenten, is doorgaans goed. Onder de nummers der eerste afdeeling muntten vooral hit no. :4, «Serenade" van Bohne, en no. 2, Ouverture ïDame Blanche". In het eerstgenoemde werk werden de obligaat hoorn- en clarinetpartijen keurig en zangerig uitgevoerd, en door de overige instrumenten bescheiden begeleid; van het tweede werd vooral het laatste gedeelte con amore afgespeeld. In de tweede afdeeling beviel ous het best no. 7, »Octet" uit het oratorium »Paulus", waarvan wij de goede uitvoering ten zeeiste moeten roemen. Ook nos. 6 en 8 slaagden naar wensch, en de solo's in dit laatste voor komende, werden zeer verdienstelijk voorge dragen. Alzoo een conceit waarvau de indruk bij allen die het bijwoonden zeker gunstig, en voor de jeugdige vereeniging een spoorslag zal zijn om voort te gaan op den iugeslagen goeden weg. Is men over de grootste moeielijkheden heen, toch zal men mouten toegeven dat er nog te verbetereu valt, en alleen door ijverige studie kan dit geschieden. Men legge zich vooral toe op het ver-mijden van een zekere ruwheid, eu het verkrijgen van nog meer zuiveren en nobelen jtoon, en meer innigheid van spel, waardoor het ensemble zeker uog beter zal worden. Met een casino werd dit feestcoucert besloten, dat zeer geanimeerd was, en waarop eenjgenoegetijke en aangename stem ming heerschte. Wij mogen ten slotte niet onvermeld laten, dat aan den directeur, den lieer B. L. L. J, Gores door de werkende leden bij het begin van het concert een lauwerkrans werd vereerd, een huldeblijk dat wel verdiend is voor de groote moeite en zorgen zijnerzijds om de ver eeniging zoover te biengeu als zij op dit «ogenblik is. Van de zijde der toehoorde! s kan met recht in het vervolg een weinig in eer aandacht en minder luidtuchugheid gevergd worden; het gemis daarvan was voor den directeur blijkbaar soms .wel wat hinderlijk. Als een bijzoudei heid kunnen wij vermelden, dat de ladingvan het op stroom voor deze stad liggend stoomschip Darient, van lbiaïl, met 598 L. 15 schaal Gerst, in den tijd van 32 uren geheel gelost is, terwijl alles gewogen werd per schaal van 65 kilo. Volgens berichten uit Kroonstadt is de haven door de Zuid-Westewiuden weder vol komen vi ij van ijs en de scheepvaart geheel onbelemmerd. Men heeft er 5-1 vorst. Tot rapporteurs van het wetsontwerp betreflende verlegging van den nieuwen Maas mond zjjn benoemd de heereuDe Beaufort, Van de Weik, Vtruly Vei brugge, Van Kerkwijk en Van der üteyden. Nopens het definitief ont werp tot verbetering van den Rotterdamschen waterweg de hecren Gleiehmau, Dirks, Mees, Tak van Pooitvhet en Insinger. De verkiezing san een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Genei aal in bet hoolilkies- jdistrict Middelburg, noodzakelijk gewoi den door het ontslag nemen van Jhr. J. L. De Jonge, zal plaats hebben op Dinsdag 29 November a. s. en indien herstemming mocht noodig zijn op Dinsdag '13 December daai aan volgende. In verscheidene plaatsen van ons land circuleejt een adies aan de Tweede Kamer, met verzoek maatregelen te uetnen om den eed voortaan niet verplicht te stellen. De president van de Yereeuigde Staten heeft den heer John. F. Winter herbenoemd als consul-generaal te Rotterdam. t De te Doudta (eiland Ceylou) aangekomen sloep van het stoomschip JKoning der Neder landen is hoogstwaarschijnlijk zelf geland en niet aangebracht.In dat ge,vul heeft de sloep met de 27 geredden 32 dagen noodig gehad .oin ran de plaats des onheils Ceylon te be reiken en heeft een afstand van ruim 300 rnjjl afgelegd. Moeten wij bij ons medelijden eerbied hebben voor den moed en de volharding der bemanning van die sioep, wij mogen novenaien onz wondering niet onthouden aamdé'zeemanskuult, noodig om een dergelijken afstand onder zulke omstandigheden met succes af te leggen. (Uil.) Naar men verneemt, is de toestand van den heer Lenting vrij wel dezelfde. Hij gevoelt zich redelijk welmaar de ziekte blijft zorg wekkend, omdat het aanwenden van genezings middelen tot wegneming der oorzaak vele moeilijkheden ondervindt. De Minister Modderman is een afgoden dienaar! dus getuigt de Standaard. Van de eedrede mag niets gunstiger» gezegd worden dau dat sde heer Modderman op het terrein van den natuurlijken godsdienst krachtig bezield en met moed gesproken heeft. Maar als men de rede als een pleidooi begroetwatgeljjk Be Tijd meende en meer dan één antirevolu tionair orgaan naspiak, door een Evangelie- belijder niet beter kon gezegd zijndan m$g het protest van de Standaard niet uitblijven." De St. rekent den heer Modderman onder de modernen zooals de libéralen in het algemeen en dezen uu rangschikt zij onder de ^afgodendienaars" op gezag van den Heidél- bergschen Catechismus en van de »wjjzé" vaderen Festus HommiusJeremias Basting Knibbe, Tuinman enz. Hommius sprak zelfs van een igrove, plompe en grouwelijke afgoderij" Wij gunnen de Standaard het genoegen vaii voort te leven in de tijden van Festus Hom mius, Basting enz., mits zij maar niet dén terugkeer van die tijden voor ons land trachte te bewerken. Dat de antirevolutionairen ife modernen en allendie niet precies hetzelfde godsbegrip hebben als zij, voor afgodendienaars houdendeert niet. Voeleu zij zich gelukkig met dergelijke onverdraagzame en bekrompen begrippen, het zij zool Maar wat wel'zou déeren, is eon terugkeer van den invloed dié'r orthodoxe en bekrompen begrippen op hét staatsbestuur en een herleving der tijden van een paar eeuwen geleden.' Het Nederlamische volk in zijn geheel is dien tijd ontwassen. De beste waarschuwing dat de regeering bij de interpellatie over de eedskvrestie op den ver keerden weg was, wordt door het hoofdorgaan der antirevolutionairen zelf gegeven! [Vad.l Op 'eenvoudige wijze, geheel in den geest der overledene, werd Maandagochtend te elf uren, naar de Arnh. Ot. meldt, het stoffelyk overschot van mevr. Estolla Hijmans—Hertzveld op de Israëüetische begraafplaats te Wageningen ter aarde besteld. Vrienden en verwaoten volg den den stoet; het graf werd met hloemkiansen overstrooid, waaronder een lier met viole'ö. j Ook de vereeniging Arbeid Adelt, waarvan de oveiledeue vroeger mede-diiectrice was, had een bloemkians gezonden. Op het graf bracht de zwager der overledene, Mr. George Belin- j fante, hulde aan hare edele hoedanigheden. Aan het gemeentebestuur vau den Haag Heeft de heer Burgeis, eigenaar van een paar koffiehuizen aldaar, een half millioen geboden voor het badhuis met alle aanhoorigheden.uIn afwachting eener beslissing, is bet besluit over een verpachting aan de heeren Arntzeuius 'én Denekamp uitgesteld. De politie iu Den Haag heeft eergisterea tegen den avond in een woning aan de Hekkélaaa 1 aldaar aangehouden zekeren Passchier, eer. OOjarlg persoon, als de vermoedelijke verkooper van de zilveren lepels,- ontvreemd bjj een der jongste inbraken in de üarenlssüaat.-De houder ,€1* bediende van liet buis van verkoop rnet recht van wederinkoop in de Twentstraat, hebben hem mede ei kend. Ook werd een ten zijnen huize in beslag genomen detni-sai'on door den eigenaar herkend als de jas, onlangs uit diens woning met behulp van bi aak ontvreemd. liet kleeding- stuk was echter losgetornd. De politie heelt hém naar het huis van arrest doen ovei brengen. I» verdachte ontkent alle schuld of medeplich tigheid. -

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2