van Woensdag 30 November 1881. BjitenlanJscie Berichten, Blmenlaiilule Berlcbtea. ENGELAND. Lord Hartiugton heeft te Blackburn een rede gehouden-waarin hij verklaardehet dringend noodig te achten, dat niet een enkele mogendheid, maar geheel Europa de vervulling verkrijge van alle bepalingen in het Berlynsche tractaat. De toestand van Ierland brengt groote ongerustheid en veel teleurstelling te weeg. Het zal noodig zyn, de kwestie vats vergoeding aan de eigenaars te onderzoeken. ïotusschcn tal het Gouvernement blijven handelen met alle standvastigheid en alle geduld. Aan de Standard wordt uit Weenen getelegrapheerd, dat berichten uit St. Peters burg zijn ontvangen meldende dé ontdekking van een nieuw kompiot der nihilisten. De samenzweerders wilden een luchtballon, gevuld met brandstollen en dynamiet, op het paleis te Gatschina nederlaten, die daar ontploffen en het paleis in brand steken zou. De nihi listen wilden onder de verwarring, die dan heeischen zou, den Keizer en zijn gezin gevangen nemen. Het kompiot was geheel gereed en de politie ontdekte het slechts doordien een nihilist aan den Keizer een blief schreef, waarin op zegepralenden toon de bi and van het paleis te Gatschina en de gevannenneming des Keizers werden aangekondigd. De politie arresteerde «en aantal personen te St. Petersburg, Charkow en elders, onder hen twee joodsche kooplieden. De ontdekking van het kompiot maakte een diepen indruk op den Keizer. Hij besloot spoedig Gatschina te verlaten. De moordenaar Lefroy heeft thans een volledige bekentenis afgelegd. Hij heeft niet alleen den heer Gold, maar in Febr. II. ook den luitenant der genie Roper te Chatham vermoord, zoogenaamd uit wraak wegens smaad, door dezen aan eene met hem bevrienden too- neelspeelster aangedaan. De Minister van Bin- nenlandvche Zaken heeft geweigerd voor Lefroy de gratie der Kroon in te roepen. De revolver, waarmede Lefroy den heer Gold in een spoortrein-coupé doodschoot, is door eenen spoorwegarbeider in de nabijheid van Earlswood, hetwelk tusschen den Horley- •en Merstham-tunuel gelegen is, gevonden. Eindelijk is bekend geworden, dat de juweelen gestolen in het postkantoor te Hatton Gardeneen waarde vertegenwoordigen van vaertienduizend driehonderd pond sterling. De wissels en anderen hadden een waarde van 'zevenhonderd pond. De meeste pakketten waren voor een hooger bedrag verzekerd dan zij in hielden, F R A N K K IJ K. De nieuwbenoemde civiele Gouverneur-Gene raal van Algerië is ile heer Tirman, staatsraad. Het militair gezag is aan generaal Saussier opgedragen. Men wil weten, dat de heer Castagnary, - benoemd tot directeur der eerediensten onder *"^den Minister Paul Bert, van die betrekking za! afzien, om zijn zetel in den Raad van State i niet te verliezen. By de verkiezingen van gedelegeerden uit j de gemeenteraden voor de benoeming van sena- toren op 8 Januari a. s. welke gisteren in 31 K departementen werden gehouden, is door den ïf gemeenteraad van Parijs voor het Seine-departe- „jj-inent gekozen de heer Victor Hugo met 47 stem men, Als zijn plaatsvervanger is aangewezen de heer Laurent Pichat met 38 van de 74 stemmen. De Kamer heeft de verkiezing van Ville» gontier, wegens den dwang door de geeste lijkheid uitgeoefend, met 379 tegen 82 stemmen ongeldig verklaard. Bisschop Freppel had de verkiezing verdedigd. ZWITSERLAND. Het onlangs vermelde voorstel bij den Grooten Raad van het kanton Bern, om -afwijzend te beschikken op de adressen ten gunste van wederinvoering der doodstraf, is met 124 tegen 88 stemmen aangenomen. Zwitserland heeft een van zijn beste dichters verloren. Albert Richard is in den ouderdom van zeventig jaren te Genève over leden. Om het gevaar, waardoor Elm nog altijd bedreigd wordt, af te wenden, heeft men voor gesteld, den wankelen bergtop, den jRitiTcop, met geschut te bombardeerenom de losse lotsblokken, die het dorp dreigen te verpletteren, naar den anderen kant te doen nederstorten. De ingenieurs en de bevolking van Elm hebben het plan goedgekeurd; men wacht nog slechts op de vergunuing der overheid van het kanton om tot de uitvoering over te gaan, Het zal een geheel nieuw en interres«ant schouwspel zijn, Zooals wij reeds vroeger meldden, zal met 1 Januari het verkeer zoowel voor personen als goederen door den grooten St. Gorthardt- tunuel worden geopend. In vergelijking vatt nu zal de nieuwe weg groote voordeelen aan bieden, zoowei in hét tarief als in den-tijd" dien men uitwint. Een reis van Lucern naar Milaan za! nu slechts drie en twirtig uren duren, terwijl men daar vroeger acht en twintig uren voor noodig had en de prijs drie francs vermindei d is. Men zal ook passage voor den enkelen tuooel kunnen krijgen. De prysdaarvan zal zijn voor de eerste klasse fr. 3.50 en voor de tweede fr. 2.45. DUITSCHLAND. De Piuisische Regeering is, naar de M'agdel. Ztg. mededeelt, bereid om het Rijn-Weser- Elbekanaal tot stand te brengen, ais de belang hebbenden een rente-garantie van 2 pet. op zich nemen. Te Missoionghi is Zondag jl. het monu ment, aldaar ter nagedachtenis van lord Byron opgericht, met groote plechtigheid onthuld. Een talloozc volksmenigte woonde die onthulling bij. Volgens een schrijven uit Christianiazijn thans in Noorwegen voor den staatsminister Stang, wien de meerderheid van den storthing de veihooging zyner jaarwedde ontzeids 80,000 kroonen bijeen verzameld, die hem als eere geschenk zullen overhandigd worden. Hy moet echter den weuscli geuit hebben, dat dit kapitaal, in plaats vau in zijn bezit over te gaan, aan de universiteit te Christiaoia worde geschonkeu en een legaat moge vormen, waarvau de intresten na zijnen dood en dien van zijn gemalin zullen strekken ter bevordering van de staats- en rechtswetenschap. U O 8 T E N R IJ K. Een bericht uit Scutari, volgens hetwelk Crivosciaansche insurgenten drie blokhuizen bemachtigd en de bezettingen daarvan gevangen genomen zouden hebbeD, wordt van bevoegde zyde als ten eenenmale onjuist verklaard. RUSLAND. Naar men zegt, zal Iguatielf als Minister van Binnenlandsche Zaken worden vervangen doof Kochahow, lid van den Staatsraad. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL; Avondzitting van Maandag 28 November. In den zitting zijn ingekomen de geloofsbrie ven der nieuwbenoemde leden, de heeren D. Breuning en H, Muller Sz,, voor de provinciën Friesland en Zuid-Holland. Zij wei den in handen gesteld eener commissie, bestaande uit de heeren Coenen, van Ryckevorsel en Insinger, die na onderzoek tot toelating der heeren adviseerde. De heeren Breuning en Muller, namen vervol- gens zitting, na door den voorzitter te zyn geluk gewenscht. Nog is ingekomen een schryven van het afgetreden lid der Kamer, den heer Duymaer van Twist, waarbij hij met dankbetuiging voor de steeds ondervonden welwillendheid van de Kamer afscheid neemt. De voorzitter deelde mede dat de heer Duymaer van Twist de heuschkeid heeft gehad liem van bedoelde missive mededeeling te doen. Hy had hem daarvoor dank gebracht, maar onder by voe ging van zyn groot leedwezen, eensdeels omdat hij betreurde de reden die hem tot het besluit aanleiding had gegeven en anderdeels omdat hij betreurde het heengaan van den man voor wien hij in hooge mate achting koestelt. Ily heeft hem toegewensoht dat eene kalme, eervolle rust zyn deel moge zyn. De voorzitter gevoelde behoefte die -beantwoording thans te herhalen enwa3 er van overtuigd bij de leden der Kamer instem ming te zutlen vinden. (Toejuichingen.) Voorts werd mededeeling gedaan van een aantal Koninklijke besluiten en andere inge diende regeeringsbeseheiden welke voor keunis- geving werden aangenomen. Eindelijk werden de wetsontweipen laatstelijk door de Tweede Kamer afgehandeld, waaronder die tot vaststelling der Indische begrooting voor 1882, verzonden naar de afdeelingeu die opnieuw werden samengesteld. De zittiug werd daarna gescheiden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 28 November. In deze zitting is ingekomen een adres van generaal Van der Heydeu, daai bij opkomende tegen hetgeen de Minister van Koloniën in de zitting van 18 Nov. tegen hem heeft medege deeld. De overige wetsontwerpen, om aan de ge meenten Vlissiugen, Edam, Purmerend, Hoorn en Alkmaar toe te staan afwijking van de regels der gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen, zijn aangenomen; dat voor Vlissingen, met 29 tegen 26 stemmen, na op voorstel van den heer De Bruyn Kops te zyn geamendeerd in dier voege, dat deze gemeente tot 31 Dec. 1884, in plaats van tot 1886, zooals de Regeering voorstelde, met de heffing der gemaalbeiasting kan vooitgaan. De Minister van Qinnenl. Zaken wilde aan het bezwaar tegen een bestendiging der heffing op eerste levensbehoefte tegemoet komen, door Vlissingen, bij vermindering van de gemaal belasting, een heffing tot het dubbele bedrag op het gedistilleerd te vergunnen, Vervolgens zyn een aantal regularisatie- minder belangrijke ontwerpen aangenomen, waaronder dat tot aanvulling van het Indischo Bijvoegsel van de Scliiedamscle Courant

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5