.Reclitzaken. KUNSTNIEUWS. ■werd aaaroy niet te vergeefs. Na de pauze droeg de heer W. Brouwer, afgewisseld door den vorigen spreker, eenigo dichtstukjes voor, die zeer in den smaak van het publiek vieleD. Moge s Paul us" de beide-heeren nog meer malen in zijn midden zien optreden, x Er zijn twee bezwaarschriften tegen de verkiezing van den heer Bool tot lid der Tweede Kamer ingekomen en wél, van K. J. A. Wanseu c. s. in het voormalig 5e. district en van W. A. de Rycke c. s. te Middelburg. Evenals verleden jaar wordt ook thans weder in het jaarverslag van den Amerikaan- scheu Minister vau Financiën op afschalftng der differentieele rechten op de Nederlaudsciie koloniale producten aaogechongen. Het is althans een bewijs dat de opvolgende regeeringen het goed recht van Nederland op dezen maatregel blijven erkennen. Zoolang echter het Congres van geen betere gezindheid blijken geelt, baat het weinig. Iu de vorige zitting heeft het zich oVn 'dë 'aanmaning 'van den Minister Sherman niet bekommerd; het is de vraag, of-het meer 'haar den'Minister Folger luisteien zal. Men heeft gei ucliten verspreid, als zouden er ongunstige berichten zijn gekomen omtrent de nog vermiste sloepen van de Koning der Nederlanden. Wat tot die geruchten aanleiding gegeven heeft, is wellicht te gissen. In het Suez-kaoaal is een der geredde soldaten gedeserteerd uit de Madura. Na een paar dugou rond te hebben gedoold, is hy teSuezaangeke- men en heeft daar een geschiedenis yeihaald, als zou hij op een onbewoond eiland zijn achtei- gelaten door een der nog vermiste sloepen. De consul seinde om inlichting en nu bleek het, dat hij een deserteur was van de Madura. Hij werd nu naar Holland opgezonden. Indien iemand, die van het telegram van den consul op een of andere wijze kennis kreeg, en, dit niet begrijpende, verkeerd overveitelde, schuld heeft aan het verspreiden van een onwaar gerucht, dan heeft hij veel op zyn rekening. (Mi.) Gisteravond ten omstreeks 7 uur geraakte A. D.pakhuisknecht te Deifshavenop het Beursplein te Rotterdam by ongeluk (doordien hy voor een traipwagen wilde uitwijken) o'ader een vrachtwagen, bespannen, met een paard, met het gevolg dat een der wielen over zijn rechter dijbeen ging, hetwelk gekneusd werd. Door wijlen mevrouw de weduwe Vau der Horst is aan de algemeene armen vau Zwolle gelegateerd een som van f51100. De toestand van VV, M De Jongh is in de laatste dagen eeuigszitis verbeterd; hij is rustiger. Zijn vertrek naar Coudewater is voor- loopig uitgesteld, omdat men eeuige hoop heeft dat voor zyn genezing de plaatsing naar dat gesticht misschiennietuoodigzalzijn.(Ar,v. d.D.) Toen de Jongh vijn misdaad had gepleegd, gingen van verschillende zijden stemmen op, die aandrongen op herstel 'van de doodstiaf. Onder den indruk van het gebeurde, werd het getal van hen, die de afschaffing betreurden', grooter. Thans, nu'er vele maanden zijn voor bijgegaan, zal die indruk wel bij velen zijne kiacht verloren hebben en wel zeker zal men de afschaffing van de doodstraf niet meer be- treuren bij bet lezen van de mededeelmg uit Leeuwarden, dat de misdadiger door gewetens wroegingen wordt gefolterd, In die mate zelfs, dat het overbrengen naar een gesticht van den thans schier krankzinnige niet meer uoodig zal wezen. Is zoodauigiï straf niet veel strenger, maar bok gepaster, dan door den misdadiger, terwyi hy nog niet tot zich zeiven gekomen iseu zijn gemoed nog onvatbaar is voor betere aandoe ningen, het leven te ontnemen. Zoo de moord door de Jung'i begaan een argument scheen voor'dé voorstaudeis vau de "duod-araf, de iuvlo'ed 'dien de stiaf op hem uitoefende, pleit nog veel sterker voor he», die ~'*dè doodstraf uit onze reehtpleging deden ver- 'dwijtien. ArnhOt.) Het begieten van planten met warm "water is, zeer doelmatig. In deu winter moet men nimmer koud water gebruiken. Ook des ''zomeis is bet voor de ontwikkeling der planten bevorderlijk, Zieke, half verwelkte planten hei- stellen 'zich dikwijls door het begieten met ""wa'rm water. Tlaardlngen. Na de laatste opgave zijn nog eeuige Sclii'Veningsche bom uien hier biuiien- "bjgekó'men /net e.ukele'vaatjes steur eu pekelharing. ■- -'Eèn alhier thuis'bêiiooréiid schip kwam te waar \foor f 8501 besom'd is, f V- i lHelswljk. Tot lid van den Raad dezer gemeente, in de plaats van den heer L. Treurniet, die als zoodanig heeft bedankt, is gekozen de heer J. W. Schuurman. Dordrecht. Maandagavond werd aan een 220 tal verpleegden in het geneeskundig ge sticht voor krankzinnigen alhier, door de goede zorgen van den geneesheerDr. Van der Chijs, en den huismeester, den heer Nabal, een St. Nicolaasvreugde bereid. Iu eene zaal der vrouwen-afdeeliug, waar een tooueel was opgeslagen, werden gedresseerde honden ver toond, goocheltoeren en koorddansen uitgevoeid en tot slot eene ballet-pantomime voorgesteld, In de pauze werden de verpleegden op verver- schiugen onthaaldterwijl een huuuer den geheeleu avond onvermoeid de piano bespeelde, welk instrument hij bewees goed meester te zijn. Gedureude het geheele feest werden rust en orde geen oogeublik gestoord, zoudut aan het oppasserspersoneel, dat tusschen de ver pleegden had plaats genomen, niet do minste moeite werd veroorzaakt. Hoe treutig ook op zich zalven beschouwd, was 'het een genoegen te zien hoe die ongelukkigeu, oud en jong, rijk en ai;m, den geheelen avond dooreeu en ander geboeid weiden eu zelfs nu eu dau blijken hunner ingenomenheid gaven. Een wooid van lof körnt daarom voorzeker toe aan de bestuurdeis van het gesticht, die, zonder opoffering te ontzien, de aan hunne zorgen tuevei trouwde zwakken van geest, die vau de buitenwereld geheel zijn afgezonderd, het leven zoo aangenaam mogelijk nachten te maken, teneinde ook die opbeuring behulpzaam te doen zyn aau hun herstel. Na afloop der vooi stelling werden allen naar hunne respectieve aldeelingeu tei uggebnichf, waar zij op chocolade werden onthaald. (M.'Gt.) Amsterdam. In het Biuueti-gastliuis alhier is Dinsdag overleden een mau, die daar ver leden week duor een vreemdeling werd inge- biacht. Hij bleek zwaar ziek te zij u, zoodat hij niet kou worden afgewezen. De man was geheel onbekend; niemand kon iets anders van hem zeggen dan dat hy waarschijnlijk een' Kaffer was. Ook iu het café chautant iu de Warmoes straat waar hij verblijf had gehoudenwist men geeu inlichtingen orntreul ziju bei komst te 'geven, en vau deu patiënt zeiven was mets 'te vernemen'daar hy klanken uitbracht die niemand begreep. Hij overleed duor niemand in ziju omgeving gekend, bemind of betreurd. Zoóals wij gisteren als telegrafisch beiicht in 't kort mededeelden, stond voor het Hol te 's Huge terecht VV. Scheurkogel, oud 41 jaren, sjouwerman te Schiedambeschuldigd van inoedvvilligen duodstag, gepleegd op zijné huis vrouw Auije De Jong. Wat de feitelijke toe dracht dezer zaak betrett, is gebleken, dat beschuldigde den '18 April iütiS met zyne nu oveileden huisvrouw was getiuwd, rnaar dat misbiuik van sterken diauk, zoowel door den mau als door de viouw meermalen tot treurige tooueelen in deze huishouding aanleiding gaf. Vooral wanneer de vrouw in beschonken loe- staud vei aeerde, was de mau zeer vertoornd eu ont/ag hij zich niet zyne wederhelft op de ergeilykste wijze te mishandelen. De laatste dagen vau Augustus en 1 September moest de vrouw, die zich telkens wener te buiten had gegaan, het weder vieeselijk ontgelden, slagen, stooten, duwen, schoppen eu tiappeo waien ouophou lelijk haar. deel. Op laatstgenoemden dap was zells door buien opgemeikt, dal beschul dig,Ie de Uaien zijner vrouw om zyn baud ge winkeld nad, haar van deu stoel, waarop, zij gezeten was, aftrok, door het vurtiek sleui de en slagen toebracht. Uten dag moet de man zich echter al zeer barbaaisch gediagen hebben, want de vrouw werd later bewusteloos gevon den iu baat' bed, eu deu 3 September bezweek zij aau eeu heiseuviiesotilstekiugvolgens heel en geneeskundigen ontstaan duor toege brachte beleedigtngeu aan het hoofd. Het Sicnaam 'der vrouw was zells als met buileu eu blauwe plekken overdekt. De beschuldigde door den president onder- viaugd, bekende dal hij zijne vrouw, wanneer z'y beschonkeu was, mishandeldedal hij haar op genoemde dagen, wel had, geslagen, maar hy ,wist niet ot die slagen, welke hy iu zijn di ill had toegebracht, haar dood zouden hebben 'tengevolge gehad, In deze zaak werden 14 getuigen gehoord. Advocaat-genei aal Mr. Greguiy noemde deze kenachap, waaraau de verslagene zich schuldig maakte, een gevolg was van'het ellendige leven dat deze by- haar man had, zoodat deze ook ais de oorzaak daarvan beschouwd moest wor den. Z.E.G.A. achtte de feiten voldoende bewe zen requireerde 8 jaren tuchthuisstraf. Uit- spraak - aanst. Zaterdag. De verdediger vau den beschuldigde, trachtte de verklaringen der getuigen, ie ontzenuwen, Z. i. was de voorstelling van de gepleegde mishandelingen zeer overdreven, maar al ware zij juist, dau nog meende pleiter, dat het niet vaststond, dat de dood daardoor was ontstaan. PI. achtte het zeer mogelijk dat de vrouw in 'dronkenschap gevallen was en zicii emstig had bezeerd, Hy concludeerde tot vrijspraak ea pleitte subsidiair verzachtende omstandigheden. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op aanstaanden Zateidag te 10 uren. Twee opvoeringen van het fiederiandsch Toonooi to Botterdam. »De zoon van Cohalie" en »Kea.n". Wat bohoort op het tooneel en wat behoort er niet? Twee vragen die zoo heel gemakkelijk niet beantwoord kunnen wordenWie kan de grens bepalen Waar houdt het zedelijke op en waar begint het onzedelijke? In vroegere tijden wij denken aan Breeró, Langendijk en hunne tijdgenooten was het volle zeer zeker niet zoo beschaafd als tegenwoordig, ea men zou thans onmogelijk een dMoortje" "of »De Spaanschc Brabander" ten tooneele kunnen voeren. Omgekeerd zou een tooneeiwerk als »Do zoon van Coralie" in die tijd en geen succes gehad hebben,'als het niet reeds door schout en schepen en in den ban gedaan ware. Andere tijden, andere zedenzal men zeggen. Wel mogelijk maar dan wagen Wij de stelling, dat, mocht ons volk vroeger platter en ruwer ,in zijn uitdrukkingen zijn, het thans Véél meer verdorven en verfijnd is in het slechte en gemeene. Het uitwendige vernisje van uiterlijke beschaving geen veredeling laat rnaar al te veel -de sporen doorschemeren van vroege verrotting, t Het naïve, het ongekunstelde is er af. Hoe is het anders te verklaren, dat een stuk als »De zoon van Coralie" zulke voilo zalen heeft getrokken? Het heerlijkste spel kan toch de schandelijke onthulling in de derde acte niet goedmaken Coralie is een vrouw, die in haar jeugd eer'jen deugd met voeten heeft getreden en'haar krachtig lichaam heeft verkocht aan den meest biedende. Iedereen was haar goed, mits hij maar goed betaalde. Haar in ontucht geboren zoon voedt zij op'inet het in ontucht verkregen geld. Als haar leeftijd geen geld meer opbrengt, he'eft zij zooveel overgehouden, dat zij rijk kan leven. Haar zoon wordt verliefd op een ilink, degelijk meisje en alles is voor het huwelijk in gereedlièia, als het blijkt dat de papieren niet in orde-zijn. Coralie had zich voor de tante uitgegeven en haar zoon wist ook niet betei'. Door den notaris,-een vriend des huizes in 't nauw gebracht, bekent',zij de moeder te zijn van het onechte kind. 'Het huwelijk springt af en de zoon vraagt aan zijn gewaande tante ophelderingen. Nu ontstaat er een vreeselijke scène tusschen- moeder en kind. Do edele'jongeling richt de hem te voet gevallen zondares op en wil alles vergeten, terwijl hij zegt sMgeder, beantwoordt mij éêne vraag? Welnu zegt de gefolterde vrouw. »Wie is mijn vader? Coralie krimpt in één. Haar blik is wild" err ontzettend. Een geheele reeks van saturnaliën'doe men bliksemsnel voor haar op. Zij peinst on denkt een oogenblik. De zoon staat in wanhopige spanning de'aan doeningen te lezen' op het vcrwrortgen golaat zijner moeder. Danzij buigt haar hoofd, hare armen valled slap langs haar neer zij weel niet wie sijn vaderie. Welke dramatische kracht er ook in dit tooneel ligt en hoé meesterlijk het ook door Mevh.'Beersraönsr en'den' heer D.'Haspels'werd gespeeld, wij protes teeren ten sterkste tegen do ontwijding van het tooneel door zulke'scènes. Wij betreuren hot, dat het bestuur van het Nederlandsch Tooneel heeft kunnen goedvinden dit tooneeiwerk te doen opvoeren, tenzij het tevens had geannonceerd «Ongehuwde dames worden niet toegelaten," want'wat moet een vader,' die argeloos met zijn'zeventienjarige dóchter het stuk is gaan zien,'haar antwoorden als deze naif vraagtPapn,' waarom heeft do zoon op "eens zulk een afkeer "van zijn moeder? leg u mij'ddt eens uit? Wat moet' dan de vader antwoorden Wij willen

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2