De Minister erkende de noodzakelijkheid dier verbetering,' dóch 'meent dat de regeling der financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten aan de herziening van het gem'een- telyk belastingwezen behoort vooraf te gaan- De heer Van Nispen bestreed het denkbeeld der opvoering ,van de opcenten op de rijks belastingen waarna het algemeen debat werd gesloten. De heeren Schaepman, Van Kerkwijk, Goeman Borgesius en Oorver Hooft kwamen op tegen de veelvuldige benoemingen van burgemeester buiten de ingezetenen der gemeente. De'Minister beriep zich op de vrijheid, die de opvolgende regeeringen zich ten aanzien der burgemeesterskeuzen hebben voorbehouden. Het eerste van de reeks amendementen strekkende om de voorgestelde verhoogiug der wedden van de provinciale ambtenaren in Noord-Brabant niet toe te staanwerd ver worpen met 35 tegen 30 stemmen, tengevolge waarvan de voorstellers de overigen betrek kelijk' de andere provinciën introkken. B|j de discussie over de provinciale bestuurs posten bleek, dat de afgetreden commissaris des Kdnings in Utrecht zich genoopt gezien had zijn ontslag te vragen, omdat hij bezwaar maakte het voor hem bestemd huis te Utrecht te betrekken. De heéren Van Dedem (Zwolle), Schimmel-' penninck van der Oye, Van Asch van Wyk Sr., Goeman Borgesius en Van Houten veroor deelden 's Ministers handelswijze ten opzichte van den commissaris des Kouings in Utrecht en keurden de benoeming van een opvolger, die eerst met Mei in functie treedt, af. Eeü amendement van de heeren Schimmel- penninck van der Oye en Van Eijsmga, om de provinciale ambtenaren in Friesland tracte-» ments verhooging te verleenen na het besluit ten opzichte der overige provinciënwerd aangenomen. Bij'den Minister blyft bezwaar bestaan tegen het ddor den heer Bergsma aangegeven denk beeld tot. invoering der lijkverbranding. De heer Keuchenius wees op de beweging tegénde vaccine, welk voorbehoedmiddel Dr. Rombach ten krachtigste verdedigde. De wijziging der éaccine-bepalitfg - en de epidemie-wet was van 'den Minister niet te wachten. Morgen vooitzefting. OEN HAAG, 14 December 1881. Naar rpen .verneemt zijn HH. MM. de Koning en de Koningin voornemens zich .den 28 dezer van het Loo weder naar de residentie te begeven, alwaar HH, MM. een geruimen tyd zouden vertoeven. By Ken. besluit is met ingang van 22 dezer benoemd tot burgemeester van Maassluis de heer J. Zaueveld. 8CIUEDAH14 December 1881. De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal op Viydag den 16 dezer en die van den Minister van Binneniamtsche Zaken op Zaterdag "den 17 dezer niet plaats hebben, De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks schatkist by de Nederlandsche Bank ,op 10 dezer, by den be taalmeester aanwezig, bedraagt de som van f 14,942,393 47Vs. Blijkens de mededeelingen van de Staats. Courant bediaagt de opbrengst vau 's rijk3 middelen over de maand November 188l f 10.145.810.49Vs, tegenover fl0.129,791.80i/2 in Nov. 1880. dus meer f 16.018.69; de raming bedraagt 18,336,9'JO 93. De opbrengst over de afgeioopen elf maanden is f2,769,124 hooger dan het vorige jaar. Dit verschil is dus slechts weinig veranderd sedert het einde der maand October. Maar tegenover de raming is het verschil grooter geworden, omdat de maand November zoo veel meer opbracht dan 1/12 der raming. Reedsnu overtreft de uitkómst der elf maandeu de raming met luim f4 934.000. Naar wij vernemen, is het Handelstractaat met Frankrijk 'reeds van den Raad van State terug, en zal- het dezer dagen by de Tweede Kamer worden ingezonden. Het voornemen schijnt te bestaan, het nog vóór.het recès -in behandeling te '-brengen. Als-eerste bron' van inkomst van de nieuwe drankwet kan bet Rijk rekenen op een bedrag van ruim f4000, dat ontvangen zal worden door de levering van formaatzegels van 21 cent, welke moeten gebezigd worden voor '.dein te dienen verzoekschriften aan de gemeente- pesturen, om vergunning te 'bekomen. Omtrent bet bericht, dat' een der inspec teurs "van het lager onderwijs aan een districts- schoolopziener, snaar 'aanleiding van een aan schrijving van den Minister van Binnenlandsche Zakeu", vragen heeft gedaan, betreffende het bidden en het bybellezen op openbare scholea, zegt het Vaderland; ïZ'yn wy goed ingelicht, dan hebben inspecteurs de circulaires uitgevaardigd op eigen autoriteit zij het dan ook om den Minister op tot hen gerichte viageu des te beter antwoord te kunnen geven." Men sch rij ft uit Limburg aan de N. R. Ot,: Het antwoord van den Miuister in zake het kruisbeeld te Slenakenvoorkomende ia het Eerste Blad van Zaterdag jl., is niet geheel juist teruggegeven. De Minister heeft natnelyk niet verklaard, dat in de zaak behoort" te worden berust, inaar als zijne zienswijze" te kennen gegeven, dat het schooltoezicht In het belang vau het openbaar zou handelen ^indien" het daarin zou berusten. Voorts kan nog worden medegedeelddat de Minister die zieuswyze niet voor andere aooitgelijke gevallen wildoen gelden, maar zich voorbehoudt die by voorkoming afzonderlijk te beoordeeleo. Een merkwaardig feit heelt zich in de residentie voorgedaan. Een jong Katholiek ad vocaat, Mr. Dieit, wordt door het bureau van consultatie toegevoegdom gratis voor een prodeaan een akte tot echtscheiding te leiden. De Katholieke advocaat weigeit, op grond van zijn geloof, zich deze toevoeging te laten wel gevallen. Het bureau van consultatie klaagt den jongen advocaat alsnu aan bij den raad van toezicht en discipline uit de orde vau advocaten, doch de laad van toezicht stelt den jongen advocaat in het gelijk, tengevolge waarvan het bureau vau cousullatie zyn ontslag heeft genomen. Hoedeze zaak nu verder loopen zal, ligt nog in het onzekere. {U. D.) in de toelichtende nota der FrauscUe Regeering bij het ontwerp-handelstractaat van Frankrijk met Nederland wordt, o. a. gezegd De Nederlandsche gemachtigden hebbeu voor de opening der samenkomsten aau de Frausche commissarissen een iyst overgelegd van de voor naamste artikelen, bij welker invoer in Fiauk- rijk zij een verlaging van iechten hoopten te verkrijgen; deze artikelen waieu voornamelijk de gezouten haring, de stearine-kaarsen, de i kaas, de boter, sf&afl'ne-zuur, olieverms, zetmeel, 'l gedistilleerd, aardewerk enz. Wat het eerste dezer artikelen aangaat, dat het stelsel der Fiansche visscherij beti eft, daar omtrent hebben de Frausche comunssanssen geen concessie kunnen doen. Daaientegen hebbeu zy, om voldoening te geven aan een belaogryken tak van nijverheid in Nederland, het recht >op de kaas verminderd tot op 3 a 4 Ir. naar de soorten, en den-'frydom van iuvoer der boter, behouden, overeenkomstig het vorige handels- ■•"rdrag. Overigens is overeengekomen, dat op de gezouten boter het recht vau 2 fr. per 100 kilo zou blijven bestaan, als equivalent van het recht op het zout. Zooals men gemakkelyk.zal kunnen begiypen, is die bepaling voor beide artikelen de besten diging vau den status quo. Wat de Steaiiue eu alle sooiten van was kaarsen beti eft, waarbij de Nederlausche onder-, handelaars vooral opeen verrnindeiingaaudion geil, hebben wij toegegeven voor het eerste ailikel ,het recht van het algemeen tarief van 40 fr. te brengen op 8 fr., eu voor liet tweede van 19 fr.. op 16 Ir., maar zonder daarbij de gieuzeu te buiten-te gaan, die in het voiige handt-lsverdiag waren ge-teld, waarhij steanue- zuur met 5 pCt, en kaai sen met 10 pCt. van de waarde waren beln«t. Het iecht, bij hetalgemeene tarief vastgesteld op aai dappetcneel, heeft aanleiding gegeveu tut eea langdurige onderhandeling. Op den hei- haaiden aandrang van de Nederlandsche Regee- riug hebben de Eransche commissarissen ge meend, dat recht te kunnen verlagen vau 6 lis. op 4 fis., zouder daarbij nadeel te doen aan de Fiansche styfselfabriekeu. Wij ineenen buiten-, dien, dat het recht van zes fr., vastgesteld bjj. het algemeen tai ief,,voldoende is om deze ny vet heid te bescherineuytegen den invoer vau gelyk- sooitige voortbrengselen uit andere lauden, waarmede geen handelsverdragen bestaan. Wat het gedistilleerd aangaat, daarvoor vroe- gen de Nederlandsche gemachtigden de hand having van het bestaande recht, doch de Frau sche ondei handelaars konden niet anders dan weigeren, zooais ook tegenover andere mogend heden is gedaan. t Wat betielt onjzeinvoeren in Nederland, de matige eyfeis vpn bet Nederlandsche tarief hebbeu onsin-> stbai .gesteld onze eischeu te beperken tot het verzoek van bestendiging der. tegenwoordige invoerrechten aldaar, ten opzichte onzer voornaamste producten. De wiju heeft het onderwerp van een byzon- dere bepaling uitgemaakt, die in het nieuwe vei drag is opgenomen, wat het recht van 29 gulden (42 fr.) aangaat, oveieeukomende met hetgeen in het vorige verdrag bestond. Dat- recht van 20 gulden is geen iuvoerreebt, zooals de Nederlandsche onderhandelaars hebbeu uiteen gezet, inaar komt overeen inet den in Neder land bestaaaden accijns. In den Moniteur Belqè van 6 Dec. jl. zyn opgenomen de statuten der Maatschappij tot exploitatie der in 1883 te Amsterdam te houden internationale koloniale tentoonstelling; het kapi taal dezer vennootschap bedraagt fr. 1,200,000- Naar men verneemt heeft Üuitschland bedankt voor deelneming aan de Koloniale ten toonstelling in Amsterdam in 1883/ Volgens telegrafi-ch bericht uit Batavia, is hef droogdok, liggende aan de eilanden Am sterdam en- Middelburg ter reede van Batavia, thans voor de scheepvaart geopend. Het stoom schip Billiton is daarin het eerst met goed gevolg gedokt. Naar men verneemt, heeft de heer J. Hilman, onlangs te Amsterdam overledeu, zyn nalatenschap, na altiek van legaten, vermaakt voor de helft aan de Nederduitsche Herv. Dia- konie en voor de andere helft aan de Eyang. Luthersche Diakonie. De heer C. Schenk, rustend landbouwer en grondeigenaar in de gemeenten MiddeD harms, SommelsdykStad aau 't Haringvliet, Bommel en Ooltgeusplaatheeft aan al zyn pachteis de hellt van de pachtpen mogen over het jaar 1881 kwijtgescholden. Uit eigen beweging heeft hij voorts, by het aaugaau van nieuwe pacht, de pachtsom met een zesde verminderd. Het voorstel tot wijziging van het regle ment op de Witte of Litteiaiie Sociëteit in Den Haag, ten einde de speelwoede te beperken, is aaogeaomeu, met 308 tegen 43 stemmen, Het kind dat te Duetiuchein een ketel kokende koffie aan den mond had gezet is aan de bekomen brandwonden overleden. Uit Vaasseu schrijft men: Dat de.diank- wet gunstig weikt, kan men waarnemen op de sedert.de invoeriyg dier. .wet, gehouden, publieke verknopingen. Terwijl vroeger steeds party werd' getrokken van het bestaand, gebruik om aan ïedereukuoper van elk perceel een borrel té schenken, bleef nu achterwege. De orde op de- verkoopiogeu, die éeitijds veel te wenschèn overliet, wordt du zouder moeite behouden. Totuogtoe zijn te Gouda zes personen door aë 'pokken aangetast. Van de vier eerste gevalledhadden twee een doodelykeu afloop. De twee andeien herstelden. Een moeder met- haar kind zijn nog-onder behandeling. Een-vreemdeling, waarschijnlijk Oosterling, tracht de bewoueis der residentie op te lichten met huu- voor te spiegelen, dat hij een etfenis van ruitn 300,000 fiancs in ontvangst "kan nemen, Natuurlyk vraagt hy dan bij dezen, en genen wat pp krediet eu komt dan niet terug om te" betalen. Daar dé man in Den Haag Diet altyd dat bediyf kan blijven' uitoefenen eu hij mogelijkerwijze ook elders zulk3 zal beproeven, is het niet ondienstig vast vooiuit de aandacht op dezen vreemdeling te vestigen. In Delft- muet hij ook reeds dergelijke praktyken hebben uitgeoeteud. Sedert ruim een tiental dagen is zonder verlof afwezig de notaris L'., te 'ji Hertogenbosch. Door een 'der crediteuieu is beslag gelegd op den inboedel. De rèclitbank heëjft leeds een no'.aris -aangewezen tot' iubewuarnemiug der stukken. Te Kuilenburg is een arend, die in hek veld op eeu tammen eendvogel was neerge- stteken, door den landbouwer De Leeuw levend gevangen. Van het' Maandblad 'van de Veremijihy tegen de Kwakzalverij verscheen gisteren het laatste nummer vau den lsten jaargang. Het aantal leden bedraagt tot heden 363. Kigen Haard bevat «leze week op der meer een portret van wylen Mr. L E'l. Lentjng, voorts een teekeniug naar dé bekende schilderij, vau L. Knaus, Twintig tegen één. Pernis. Een alhier door' het muziekgezel schap Concotdia gegeven uitvoenug ten ypor- deele der nagelaten betrekkingen der veronge lukte sloep Dankbaarheid heelt f50 opgebracht» Te Grimsby is eeii alhier thuis behuoi ende sloep binnen mét een netto besomming vau 1 800

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2