Hü is daarna per molenwagen naar zijne .woning aan het Heerenpad gebracht. de heer W. Wajenaar een novelle voor van Willem Rosiant, getiteld Nol Richt. Het valt moeilijk in een kort verslag de voornaamste tooneeltjes te schetsen, die in deze schoone novelle worden geteekend. Genoeg zij hier ge zegd, dat de heer Wapenaar den tact bezit om van zulke tooneeltjes het schoone te doen gevoelenzoowel de ernstigealsook de meer losse schetsen werden op verdienste lijke wyze voorgedragen. Men doorleefde op dat oogenblik, wat Rosiant in Nol Rigt ons wil doen zien. In 't kort schijnt de bedoeling van deze novelle, die we ieder ter lezing aan bevelen, te zyn»Ziet niet aan, wat voor oogen is, maar let op het hart, want hieruit zijn de uitgangen des levens. Grootheid, fortuin, aanzien by de wereld, geplaatst in de grootste kringen der maatschappij of der kerk, en dat alles met onzuivere bedoetingeu, onder den mantel der •schynheitigheiddaartegenover armoeruw heid,- gebrek .aan. ontwikkeling en opvoeding, maar.-een» hart ivan goud, dat, ja wel bevlekt kan worden door de zonde, maar toch weer telkens zich in al zyn natuurlijkheid en kin derlijken eenvoud openbaart en kracht geeft om onder de zware mokerslagen van het lot zich te blyveo vasthouden aan God en zijn geweten, en voor den naasten nog tot een zegen te zijn." Moge »Paulus" behalve hare gewone lezingen oog dikwijls gelegenheid geven tot zulke samen komsten 'en sprekers onder hare leden vinden als de heer Wapenaar. Voor de Evangelisch Hervormde Vereeni- ging trad gisteravond als spreker op de heer M. A-iGóoszen, hoogleeraar te Leiden, die voor een talrijk gehoor, een zeer belangwekkende lezing hield over de Christelijke sending. De spreker wees daarbij op mannen, die de natuurvolken in hunnen toestand wilden laten blyven; vervolgens op meer ernstig gestemden die de beschaving het Christendom vooraf wilden doen gaan. Spreker toonde daarbij aan hoe een proeve van dit stelsel te Nieuw-Zeeland ten «enenmale te mislukt. Bedroevend was het zeker voor de hoorders toen de spreker ging aantoonen wat een zoogenaamde beschaving in het Oosten heeft teweeg gebiacht. Na dit jn het licht gesteld te hebben schetste de spreker hoe het echte Christendom alleen beschaving kan teweeg brengen, zich ten bewijze daarvan beroepende op het getuigenis van onpartijdige en 'wetenschappelpe mannen. Des Christens schuld aan den Heiden werd ten slóttein bezielende woorden aangewezen terwijl de lezing besloten werd met de aan haling van een gedicht van Schimmel, uitne mend op het behandelde van toepassing. Met onverdeelde aandacht volgde de schare den spreker by zijn boeiende voordracht. De eerstvolgende lezing zal gehouden worden door Dr. T. K. M. Von Baumhauer van Zutfen, - Heden morgen is de molenaarsknecht Arie Van Dijk, aan de branderij van den heer H. C. Hoek aan de Nieuwe Haven, van een trap ge vallen waarbij hij zich in de lendenen heeft tbezeerd. Heelkundige hulp werd verleend door .don, Imer L. Vao.der Sman. In de eergisteren avond" gehouden ver gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Delfshaven, is besloten een adres ta richten tot de Hooge Regeering, houdende verzoek om te protesteeren tegen hetFransch- Nederlandsch hundeistraclaat wat betieft de rechten op de jenever, welke daarin worden verviervoudigd. Niet alleen wordt hierdoor de uitvoer uit Nederland naar Frankrijk als't ware onroogelyk gemaakt, doch daarenboven is elk beginsel van reciprociteit uitgesloten. Door andete kamers is reeds geprotesteerd wat betreft andere artikelenwaarvan de rechten hooger geworden 2tjndoch deze Kamer vond geen aanleiding om andere artikelen te wijzen. Vooit# werd besloten te steunen een adres .van de K. v, K. te Winschoten waarbij verzocht wordt wettelijke bepalingen in tt leven te roepen opdat alle stukken in zake van faillissementen 'Worden vrijgesteld van zegel eu registratierecht. Het adres .op de vergadering der K. v. K. te Uirecht aan den Koning vastgesteld in zake ,de enquête besloot de Kamer niet te steunen. De heereju .GJeichman, Oldeohuis Gratarria, Van der .Hoop van Slochteren,'sRutgers vnn .Rozenburg en Scbaepmau hebben de volgende -^vpiging voorgesteld iu het slot der conclusie .van de commissie in de zaak van de Jong te .Paramaribo: - Het slot volgende op de woorden te,verklaren'te -vervangen door: -dat de Kamer zich teleurgesteld ziet Jdn de verwachting dat de Minister er in slagen zou door nadere inlichtingen de ongegrondheid der aantijgingen, door de adressanten De Jong en Muller tegen den Gouver neur van Suriname ingebracht, in eon helder licht te stellen" en sdat haar de weigering van verlenging van de pacht der firma De Jong van het pei ceel groot 4000 hectaren, in het district Boven-Suriname, door de van Regeeringswege medegedeelde beweegredenen voorals nog niet gerechtvaardigd voorkomt." Eergisteren overleed te Eijkenduijnen onder Loosduinen, de heer G. Maas Geesteranus, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, oud-burgemeester van Delft. Het bewind der vereeniging van eu voor Nederlandsche industrieelen heeft adresseu ge zonden aan den Koning en aan de Tweede Kamer, waarin velschillende bezwaren tegen het nieuwe Frausch-Nederlandsche Handelstrac- taat worden uiteengezet. Het Bewind verzoekt Koning eu Kamer het nieuwe tractaat niet te bekrachtigen. De kiepvereeniging Vrijheiden Vooruitgang in Lemsterland (hoofdkiesdistrict Sneek) heelt tot. kandidaat voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal gesteld den heer Jhr. Mr. C, Van Eysinga, te Leeuwarden. De liberale kiesvereeoiging in Wonsera- deel heelt tot voorloopige kandidaten voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Sneek gekozen de heeren Mr. S. Vissering, oud-Minister van Financiën; Jhr. Mr. P, J. Van Bey ma, referendaris aan het Ministerie van Justitie en Mr. II. J. Smidt, oud- Minister van Justitie. De kiesvereeuigiog Burgerplicht te Sneek heeft tot voorloopige kandidaten gesteld de heeren Mr. J, Kappeyne van de Coppello, oud- Minister van Binneulandsche Zaken, Mr. W. Thorbecke, advocaat te 'sGravenhage, ea Jhr. Mr. P. J. Vau Bey ma, referendaris aan het Departement van Justitie. Te Gorredyk is door de liberale kiesvereeoi ging Orde en Recht tot kandidaat gesteld de heer A. Buma te Hindeloopen. De Londeusche correspondent van de N. R. Ct. schrjjft: De mare der Borneo Compagnie, met haar vorstelijk charter, was dank zij der mede- deelingen van den Maha Rajah van Saba veel vroeger reeds tot China dooi gedrongen, dan tot de Europeesche barbaren. Ik vind de zaak ten minste al vrij uitvoerig behandeld in een oud nommer .van Dailg Press, een blad dat te Hong-Kong het licht ziet en zjjn vreugde te kennen "geeft over de gedane ontdekking, dat »de leden'van het Gladstone-kabinet, ten spijt van het Birmingham-element hetwelk daarin zitting heeft, nóg niet volslagen blind zyn voor Engeland's handelsbloei in het Oosten." «Had de Brtlsche Regeeiing," zoo meent de Daily Press, ahet charter aan de Borneo Campagme niet verleend, zoo bestaat er luttel twijfel of de Duilsche, Oostenr'yksche of Iialiaaosche Re- geeriog zou de concessiën hebben aanvaard, daardoor een schoone kolonie rijker wordende, en tevens eeD belang) ijk station voor de zee macht verwervende hetwelk der mogendheid, welke zich op Noord-Borneo vestigt, het strategische overwicht in den archipel moet verzekeren." De Daily Press zegt dat stoorngemeenschap tusschen Noord Borneo en Hong Kong nu in de naaste toekomst ligt. Daardoor zullen veel Borneosche producten, thans via Singapoera ingevoerd, rechtstieekseh naar Chineesche havens kuanen worden verscheept. Door den storm zijn Zaterdag avond in Den Haag nog drie in aanbouw zijnde huizen ingestort. Ook een te Katwyk aan Zee in aanbouw zyud hotel is tengevolge van den hevigen storm ingestort. Een' huis in de nabijheid werd met levensgevaar door de bewoners verlaten. Schipbreuken. Te Egmond aan Zee is gestrand tie Deensche schoener Mom geladen met haver. De ekwipage, beslaande uil 5 man, is door de reddingsboot behouden aangebiacht. De schoener Cornelia van Dautzig. bestemd voor Rouaan en geladen met hout is onder Dom burg op 'tstrandgeworpen. De masten waieo gekapt. De zeilen ,en een groot deel van 't want is geboigen. Het schip zit tot aan het dek in 't zand en Ssgebarsteu. De kok, een jongman van 19 jaren, was over boord geslagen en verdron ken. De Nóordsche brik Tanger met hout, is op Terschelling gestiand. De bemanning, 7 man sterk, is door de reddingsboot aan wal ge bracht. Op de'Noordgroudeu by't Nieuwe- diep is gestrand dé Deensche schoener Schwalbe. De ekwipage werd "door de scheepsboot Hercu- les en door vlelterlieden gered en te Nieuwe- diep aangebracht. 1 Donderdag jl. zyn ook voor het eerst vrouwe lijke postbeambten in dienst gesteld. Binnenkort zullen zy by de telegrafie aangesteld worden, - De toestand van den gevangene W. M. De Jongh te Leeuwarden wordt nog sleed» gehouden voor een voorbijgaande manie, voor welker genezing z'y'ne plaatsing naar Coudewa- ter niet noodig wordt geacht. Dit gevoelen wordt ook gedeeld door den geneesheer van het krankzinnigengesticht te Franeker, die hem twee malen heeft onderzocht. Daar enkele zijner bewegingen en gezegden eeu oogenblik het vermoeden hebben doen ontstaan dat zijoe krankzinnigheid slechts voor gewend was, is op zyn kamer een toestel aangebracht waardoor hij, alleen zijnde, vaa buiten kan worden bespied. Hij is de laatste dagen veel rustiger en daar om van zijn dwangbuis ontdaan. Zyn lichaam is, tengevolge van bovenmatige inspanning, zeer verzwakt en vermagerd, zonder dat er evenwel gevaar - voor zyn leven bestaat. Volgens den Leidschen Studenten-almanak bedraagt hef aantal 'studenten, aan -de-Rijks universiteit aldaar 810, als: in de wis- en natuurkunde 42, in de letteren 60, in do God geleerdheid 35, iu de rechten 449, in de geneeskunde 224. Het getal promotiën bedroeg in bet afgeloopen jaar 66, als: iu de planten- en dierkunde 1, in de scheikunde 1, in de wis- eu natuurkunde 1, in de Semitische letterkunde 1, in de taai en letterkunde van deu Oost-Indischen Archipel 4, in de klassieke letteren 4, in de Godgeleerd heid 4, in de rechtswetenschap 37, in de staats wetenschap 5, in de geneeskunde 47. Blijkens de gedrukte voorwaai den, waarop door de Haagsche Tram-maatschappy de abon nementskaarten woiden uitgegeven, moet by iedere aanvraag om abonnement een photo- graphisch portret van den aanvrager worden gevoegd, waarvan het hoofd minstens 4 centim, groot moet zyn. De zwarte Jubiiézangers, dié in den jare 4878 en '79 door Europa trokken en concerten gaven om geld voor een neger-universiteit byeen te krygen en die* vele onzer lezers zich nog wel zullen herinneren, hebben hun doel beieikt. Een schoon gebouw, dat zes honderd duizend fraucs kostte, staat nu in hun geboorte land en een tweede, dat Livingstone-Missionhali genaamd zal zyn, is eveneens by na gereed. De heer Dr. H. F. B. Hubrecht is door drukke werkzaamheden verhinderd langer deel uit te maken van de redactie van Eigen Haard en zal met 4° Januari als zoodanig opgevolgd worden door Dr. E. Van der Ven, te Haarlem. Door den heer Krasnapolsky zullen ook op andere plaatsen in Amsterdam verversching- lokalec als io de Warmoestra^ worden opgericht. Daartoe is een nieuwe vennootschap opgericht, Een boerendochter te Heikoop, dochter van een geacht ingezetene aldaar, lid van den raad der gemeente Heikoop en Boecop, is wegen» valschheid in geschrifte gevaugengeuomen. De- gepleegde valschheid moet bestaan in,het ver anderen vau een belastingbiljet. In de veiling van het fonds van den heer Noothoven van Goor werden o. a. besteed de volgende prijzen«Aaltje, de volmaakte en zuinige keukenmeid" f 4824gekocht door Scheltema Holkemas A is eeD aapje" f 2830, gekocht door J. VliegerVan Lenneps Geschie denis van Nederland (zonder kopierecht) f 3329, door Koster en het »Nieuw Hoogd. Nederl, en Ned. Hoógd Zakwoordenboek" f41408 door JotB Neman Zoon. Te Schimmert (Limburg) hebben Fransche nonnen voor eenigen tyd een huis aangekocht, met het doel bejaarde lieden daarin te verplegen. Thans zullen zy zich ook op het ouderwijs der jeugd gaan toeleggen. Reeds geven zy aatr'47 leerlingen van het dorp onderricht. Een redacteur van het N. d. D. heeft de geheimzinnige millioenen-'juffrouw geïnter viewd. Hy verbaalt er het volgeude yapjjv Wy werden door haar,- hoewel no'g'jthet uit het kiaambed hersteld, op de me'est heusche- wijze ontvangen, en werd het 'ons' ook, uit het ondethoud 'dat wy mét haar'hadden niet vol komen helder hoe zy aan zoovee) geld kwam, en nog minder hoe z'y' er zoo vreemd mee omsprong; zy verklaarde ons. 'dat het voor op» voldoende moest zyn, dat zy het had, of ten minste een bron had waaruit zij des'uoodig- kon pulten. Maakte zy op ons eenigszins den,indruk van iemand, die er' een vreemde wereldbeschouwing op nahoudt, en die daar by, wat men noemt, tamelyk hij de hand i«, haar verhaal deed by ous volstrekt niet het, vermoeden apryze» va» kwade trouw. - ,-,/

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2