A0. 1881. Vrijdag 23 December. M 5342. Verschijnt iielijks, uUpM Diasiaj. J AGT, Bnitealanflcche Berichteii. Bimeilayule Bericjlep. ij t e u Dertigste Jaargang, COURANT. V kwartaal 1.86, f isnoo per post, door het geheele Ryk- '2,50. ftüüdf.rUjV.8 uommerai 0,10. nAHKT, B, 1X4. met inbegrip van eene Ooorantf 1.10. Iedere gewone regel meer - 0,10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. De Commissaris des Koninos in de Pro vincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 13dcn December 1881, no. 131; .Gelet op art. 11 der wet van den 13den Junij 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kon nis van de belanghebbenden, dat bij bovengenoemd besluit van de Gedeputeerde Staten de jagt op klein wild in deze Provincie wordt gesloten op Zaterdag den Sisten December aanstaande met zonsondergang, met uitzondering van het in art, 15 sub lett. g dier wet bedoeld jagtbedrijf, van het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen, hetwelk blijft toegelaten tot en met den 25sten Maart 1882. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd èn aangeplakt, waar zulks te doon gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplnatst. 's Gravenhage, den 19 December 1881. De Commissaris des Konings voornoemd, Fock. D I T S C II 1. A S De Duitsche Keizer heeft 15,000 mark ge schonken ten voordeele van de noodlijdende betrekkingen der slachtoffers van den brand te Weenen, De Post bevestigt het bericht, dat de onderhandelingen tusschen Duitschland en het Yatikaan weder zijn hervat. Men weet. dat die onderhandelingen door het. vertrek van den gezant Von Schlözer naar "Washington werden afgebroken. De Pest verneemt namelijk dat de heer Busch, onder staatssecietaris van Bui- tenlandsche Zaken, die in het laatst van Novem ber met verlof op reis is gegaan naar Italië in last heeft te "Rome te vertoeven, ter voort zetting der onderhandelingen, die tusschen den heer Von Schiözer en kardinaal Jacobini hebben 'plaats gehad. De heer Von Schlözer wordt binnen eenige weken uit Amerika te Berlijn terug verwacht. De oflicieele Beichs-Aneeiger maakt bekend dat de Pruisische Regeering den vicaris-generaal Kopp, die door den Paus tot bisschop van Futda is benoemd, als zoodanig heeft erkend, Het gerucht, volgens hetwelk de Paus aan de ultiamontanen in Beieren een tegemoet komende houding jegens het Ministerie-Von Lutz had aanbevolen, wnrdt thans nader in de Beiersche bladen bevestigd. Volgens die mede- deelingen heeft de bisschop van Spiers vrede lievende instruction voor de Beiersche bisschop- oen uit Rome medegebiacht en moet de Paus hem het vei langen hebben te kennen gegeven, dat zjj hunne oppositie tegen het Ministerie zouden staken, daar het wel wen«-chelijk ware dat de Katholieke Kerk overal in zulk een toestand verkeerde als in Beieren, Tevens is er sprake van de vorming eener jegens het Ministerie tegemoetkomende groep in den boezem der uitramontaansche meerder heid iu de Kamer van afgevaardigden. ENGELAND. De Times verneemt, dat te Londen maatre gelen worden genomen tegen de uitgifte van -een geprivilegieerde Tuikscbe leeuing ten bate der bankiers van Galata. Te Plymouth (zoo meldt de Central News) is met de Kaapsche mailboot aangekomen de heer Alfied Ayhvard, welbekend om ztju boek over de Transvaal. Daar hij tijdens den ooi log generaal Joubeit ter zijde stond als secretaris en adjudant, bedreigde men hem in de Kaap kolonie met de stiaf voor landverraad. Hij nam dus onder den naam De Villiers Orantully Castte passage, en wil thans in Engeland open bare lezingen gaan houden ten gunste van de Boeren en tegen <ie Conventie, Volgens Transvaalsche berichten zou de Volks raad met een Ameiikaansche maatschappij een overeeukomst hebben gesloten tot het leggen van eert spoorweg van Pretoria naar de Delagoa- baai. Ook zou er een concessie aangevraagd worden tot het bevaren van de Yaal-rivier met platgeboomde stoombooten. SPANJE. De heer Canama heeft in de Kamer de Regeering geïnterpelleerd over het aan de British North "Borneo Company verleende chatter. Hij bracht in herinnering, dat Spanjet sedert drie eeuwen een uitsluitend souvereini- teitsrecht had op de Solok-eitauden en op Borneo sedert 1521. Hij verweet de vroegeie conserjf vatieve" M'misters.- dat zij onverschillig geweest waren, toen zij zagen dat de Engelsche maat schappij zich op Noordelijk Borneo kwam vestigen. De Minister von Ruitenlandsche Zaken ant woordde, dat de Regeering geprotesteerd heeft tegen de bezetting van Noordelijk Boi neo door Engelschen, Dfar er nog onderhandelingen aanhangig zijn, kan hij op dit oogenblik geen verdere ophelderingen geven. Geen enkele mo gendheid, voegde hij er bij, heeft op de noord kust van Romeo rechten, die boven die van Spanje gaan. RUSLAND. De Gouverneur-Generaal van Oost Siberie, de heer Ametschin, die thans te Peteisburg vertoeft, heeft het bericht overgebracht, dat het in 1877 verloren geachte stoomschip Jeannette; van de Noord-Amerikaausche Noord- pool-expeditie, thans is teruggevonden, en dat aan de bemanning van dat schip hulp verstrekt is. De ingenieur Melville van het verongelukte stoomschip Jeannette meldt per telegraaf, dat die bodem den 23 Juni, onder den 77 graad N. B., volkomen door ijsmassa's werd ingesloten. De schipbreukelingen, die in drie afdeelingen, 50 mijlen van de Lena rivier verwijderd, der waarts in booten waren opgebroken, werden door hevige steunen en mist van elkander ge scheiden. Boot 3, onder leiding van Melville, bereikte den 29 September de oostelijke monding van de Lena, waar zij, door de ijsschotsen in gesloten, genoodzaakt was bij het door Heidemcht inboorlingen bewoonde gehucht Bolonega te verblijven. Boot 1 landde aan de noordelijke monding van de Lena. De bemanning daarvan verkeerde in een vreesselijken toestand en had ten deele bevrozen ledematen. Ter ondersteuning dier ongelukkige», welke in het grootste gevaar verkeeren, was een expeditie vertrokken. "Van boot 2 zijn tot dusver nog geene berichten ontvangen. OOSTEN R IJ K, Uit Budapest wordt van 21 dezer gptneld: Aap de financieels commissie van het Lager huis heeft de Minister van Financiën het voornemen te kennen gegeven het tekort te dekken door nieuwe inkomsten, vootspruitende uit leeds overgelegde plannen, die een opbrengst van 3'/s millioen beloven, en het overige door de uitgifte van 23 millioen fl. papierrente. ITALIË. De gemeenteraad van Rome heeft) evenals die te Parijs5Ü00 fr. toegestaan ter onder steuning van de uageiaien slachtoffers van den schouwburgbiaud te Weenen. DENEMARKEN. De geruchten omtrent een ministerieele krisis in Denemarken worden weêrsprokeo, De Deensche Regoering stelt voor de afschaffing van de inkomende i echten op jjzer, zout, rjjst en hout, vermindering dier echten op pett oleum, on verhooging er van op wijn, bier, spiritualiën en tabak. ZWITSERLAND. De Nationale Raad heeft met 85 tegen 31 stemmen het Regeeringsvoorstel aangenomen om in de Bondsgrondwet een bepaliug op te nemen ter invoering van octrooi op uitviodingen. T U R K IJ E. De Sultan van Turkije beeft thans de schikking met de houders van schuldbrieven bekrachtigd, F R A N K R IJ K. Het haodelstractaat tüssöheu~Frankryk en Portugal is getepkecd. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL, Zitting van 21 December. In deze zitting zyn, zooais wij als telegrafisch bericht in oos vorig nummer mededeelden, de beraadslagingen over de ooi logsbegrooting voort gezet. Over de amendementeu, stiekkende om de uitbreiding der maréchausée tegen te gaan, werd in versehilleuden 2in gesproken. De Msnisteis van Oorlog eu Justitie verdedigden de uitbreiding langs de oostelijke grenzen, die door de heeren Mackay, van Baar en Kist be streden werd, als te kostbaar en niet noodza kelijk, in allen geval niet gewenscht tonder regeling der verhouding tot andere politiekorpsen. Naar aanleiding vau den loop dei beiaadsla- giug en in verband inet den wenscb van den heer van Nispeu tot Sevenaer, om de zaak buiten de begiootmg van ooi log te houden, nam de Regeeimg de amen dementen ovei, zich vooi behoudeude bij een afzonderlek wetsontwerp op de zaak terug te komeu. De post tot aaiisclmlfing van twee kanonnen vau 30.5 cM., gnaamd op f465,000, weid met 45 tegen 30 stemmen goedgekeuid. De heer Pa tij n stelde by den post kazernebouw, met alkeumig der jongste garnizoensindeeling bij Koninkrijk besluit, een motie voor bepaleude dat het kazei ueeringsplan behoort te worden vastgesteld bij de wet. Deze motie, door de heeien des Amnrie Van der Hoeven en Van Nispen tot Sevenaer beschouwd als een votum van wanti ouwen tegen den Minister, dat tot zijn aftieding zou nopen, weid vei worpen met 47 tegen 30 stemmen. De beraadslagingen over de vestingbegrooting zyn daarna aangevangen. Heden avond voortzetting. Avondzitting van 21 December. By het voortgezet debat over de vestingbe grooting werd een amendement van den heer A. Van Dedem, om in afwachting vau een he il slissing over de levende strijdkrachten de som. p

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 1