ieruienws. - Per Telegraaf. Gemengde Berichten. Omtrent den internationalen pooltocht kan ik met groote erkentelijkheid berichteo, dat behalve de aanzienlijke giften in de advertentie vermeld, ook instrumenten voor dat doei ten gebruik» zijn afgestaan, als in bruikleen, door de meteoro logische commissie te Rotterdam, een passage instrument en ten geschenke van de heeren Kipp en Zonen, een patent reflexiecirkel van Pistor en Martius, en door de firma A. J. Brou wer en Zoon te Rotterdam, een scheepsklok met anker-echappement. Ook dit werktuig zal gedurende den langen poolnacht van groot nut z|jn. Het is daarin merkwaardig, dat niet de wijzerplaat, maar de uurwijzers en de cijfers in het donker lichten. Zoo wordt door de geiden de kas gestijfd, terwijl door de instrumenten en andere geschon ken behoeften de kosten verminderd worden. Houdt men zoo nog eenige weken vol, dan ia. tjeondememing verzekerd, maar men moet volharden. jfe—Biykens een klacht aan den Minister van "Waterstaat gericht, was Zoodag morgen, toen de eerste train uit Zwolle te Deventer aankwam, de stationschef aldaar afwezig en slechts een paar jeugdige volontairs vertegenwoordigden het personeel. De reizigers konden geen kaartjes bekomen, en het oogenblik van vertrek naderde. Op raad van den treinconducteur werd door een der volontairs de kast opengebroken en werden de kaartjes uitgereikt, terwjjl een arbeider naar Gorssel telegrafeerde om van het vertrek van den trein kennis te geven. (Arnh. Ct.) De Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen heeft, naar men aan de N. Ie. Ct. mededeelt, een som van f10,000 uitgekeerd aan de weduwe en kinderen van den arbeider M. Van Gils, die te Moerdijk by het jongste ■poorwegnngeiuk het leven verloor. Te Kampen is dezer dagen in den ouder dom van 81 jaar overleden de heer J. G. Blankenbijl. Hjj was de oudste bjj de compagoie vrijwillige jagers der Utrechtsche hoogeschool, die in het jaar 1830 ter verdediging van het vaderland zijn uitgetrokken. Die compagnie telde ruim 250 studenten-jagers, waarvan on geveer 75 nog in-leven zjjn. Het tweede peloton dier compagnie, waarbjj Blankenbijl was in gedeeld bestond uit 63 jagerswaarvan 49 zyn overleden en nu nog 14 in leven zjju. De sterfte was onder de jagers van dit peloton, in vergelijking met de sterfte by de drie andere pelotons, in het oogvallend sterk. Vier die overleden zijn sedert de laatste teuniewelke te Utrecht in de maand Augustus jl. plaats bad, behoorden allen tot het tweede peloton. Te bergen op Zoom heeft een aannemer een weddenschap aangegaan om binneD veertien dagen^twee heerenhuizen te bouwen en onder dak te brengen. Met glans won hy zyn weddenschap, onder dien verstande echter, dat daags na de vol tooiing een van de twee huizen al instortte. Dat is toch nóg vlugger! De regenval wordt te Frederiksoord iederen morgen te acht uren genoteerd en loopt dus over een tjjdvak van 24 uren. Zondagmorgen II. werd het buitengewone cyfer van 31 milli meter aangeteekend. Geen enkelen dag ,van dit jaar bedroeg het zooveel. De UtrechUche ttudenten-almanak voor 1882 is verschenen. Daaruit blijkt, dat het ge tal- studenten in December 1881 aan de academie te Utrecht bedroeg 560. Daarvan waren leden van 't studentenkorpsin de godgeleerdheid 62, in de lechteo 135, in de geneeskunde 111, in de wis- en natuurkunde 18, in de letteren 7, te ramen 334; oudleden van hetatudeutenkorps: in de rechten 11, in de geneeskunde 3, in de wis-, en natuurkunde 1, in de letteren 7, te zaraen 22: verder ingeschreven b°y den reet. magu. der hooge school: in de godgeleerdheid 122, in de rechten 11, in de geneeskunde 29, in de wis- en natuurkunde 36, in de letteren 6, te zatnen 204, genei aal totaal 560. Volgens den Piovincialen Almanak van Limburg voor 1882 zyn in die provincie thans gevestigd 68 kloosters, te weten8 te Maastricht, 7 te Roermond, 6 te Weert, 3 te Sittard, 2 te Kerkrade, 2 te Ven ray, 2. te Bruussum, 2 te Echt, 2 te Venloo, ea„2 te Steyl; voorts 1 in elk der gemeenten Echterbosch, Beesel, Voerendael, Bacxem, Afferden, Wynanüsrade, Kapel hy Roermond, Heythuizen, Kessel, Mook, Heerlen, Nederweert, Valkenburg, Thorn, Heer, Bunde.' Breust, Grubbenvorst, Posterholt, Hel den, Berg en Terblyk, Gennep, Horst, Gulpen, _,.St. Odilieuberg, Simpel veld/ TJrmond, Vaals, Heibloem en Geleen. Naar'hunne orde zjju jjj - verdeeld in7 Minderbroeders. 5 van de .Sociëteit van Jezus, 3 Redemptoristen-, 10 Tertiaristen, 14 Ursulineu, 10 Zusters van Liefde, 3 Broeders van de Onbevlekte ontvangenis van Maria, 2 Carmelitessen, 3 'tArme kind Jezus, 1 Brigittinnen, 1 Conventueelen, 1 Redemp- toristinneu, 1 Dames van het Heilig Hart. 1 Zusters van Barmhartigheid, 1 Broeders van de H. Aloysius van Gonzage, 1 Missiehuis, 1 Carmelieten, 1 Clarissen, 1 Dominicaner en 1 Zuster van de Goddelijke Voorzienigheid. In de jongstverschenen aflevering van de Jaarboeken der Maatschappij van Nederiandsche Letterkunde komt een levensschets voor van B. ter Haar, geschreven door Nikolaas Beets. Het zal niet veel baten, dat wjj hierop wyzeu, daar deze werken slechts in het bezit komen van betrekkelijk weiuigen. Wjj knoopen er echter den wensch aan vast, dat op andere wijze dit meesterstuk van gedachte en vorm verkrjjgbaar worde gesteld, opdat ieder in de gelegenheid zy het genieten, (Arnh. Ct.) Van den lstea-Jaeuar-laf-zal het tijdschrift Onze gevederde Vrienden op fraai wit, gesati- neerd papier worden gedrukt. Een nieuwe titel gravure, die het blad waarljjk tot sieraad zal strekken, zal de oude gravure vervangen, en de tekst zal zoovee! mogelijk door goed bewerkte houtsneden worden opgeluisterd. Pernis. Van de kabeljauwvisscherjj is binnen de sloep Pollux, stuurman H. Groe nendijk, met 600 kabeljauwen en lengen en 1900 schelvisschen, waarvoor f650 netto be- somd werd. Door het bestuur der polders het oudeland en Pernis c. a. is een ovei eenkomst gesloten, waarbij de stoommachine van eerstgenoemden polder het overtollige water uit laatstgenoemden zal wegmalen tegeo vergoeding van t'4 per uur, dat de te leggen duikers open zyn. Breda. De torenwachter heeft Dinsdag nacht gemeend alhier btand te bespeuren en de ingezetenen gewekt. Velen, ook de schutters en de brandweer, begaven zich naar de plaats van het onheil en het bleek nu, dat in de labriekvan de heeren Backer en Rueb ijzer werd gesmolten waarvan de gloed eu de vonken, die uit een schoorsteen vlogen, den torenwachter in dwaling hadden gebiacht. Apeldoorn. Alhier is door den jongsten storm de kap van het paardenspel van Blanus en Cohen afgewaaid, waardoor de voorstelling met kon doorgaan. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Een schippermet zjjn schip aldaarliggendehad van de voor stelling willen pfofiteeren en was er heen gegaan zyn vrouw op 't schip latende. Deze verneemt iets laterdat het paardenspel zin- gewaaid" is, maakt zich eig bezorgd over het lot van haar man, doet haar klompen op het dek van het schip uit om harder te kunnen toopen en vliegt hem ter hulpe. De mau komt van een anderen kant teiug, terwjjl de vrouw weg is; hij ziet haar klompen, viudt haar niet in *t schip en ontvangt geen antwoord op zjjn roepen, zoekt met behulp van anderen haar in 't kanaal en wordt eindeljjk zoo wanhopig, dat hij zich verdrinken wst en vier tnau moeite hebben dit te beletten. Nu komt zyn vrouw schreiende terug, daar zy haar mau niet vond en 't treurspel eindigt biy. De joDgste dochter van den Keizer van Oostenrijk, de 13 jatige Aartshertogin Maria Valeria, moet, als kerstgeschenk, de vergunning verzocht hebbeD, om een der kinderen, die door den brand in het Bingtheater hun ouders ver loren, als haar pleegkiud op te voeden. Onder de personen die bij iten schouw burgbrand te Weeneo als vermist werden geno teerd, lieten zich ook een vieital zakkenrollers opschiijven, die nog iets bij de politie te goed hadden eu de beste w'yze om hier af te komen, meenden gevonden te hebben door zich dood te verklaren. Aanvankelijk ging het zaakje goed, hunne namen werden genoteerdmaar toen zy het bureau wilden verlaten, kwam er een agent binneD, die de heeren nog van vroeger keude. Ia plaats dat zjj nu dood werden verklaard, werden zy zeer zorgvuldig als een kostbare schat weg gesloten, De sneeuw valt in zulke groote hoeveel heid op den -St. Gothard dat 'zy reeds een meter hoog ligt. Op de zuidelijke helliug wordt de postdienst door deu tunnel onderhouden, de reizigersdienst geschiedt voorloopig nog langs de passen van Grauwbunderland. Met nieuwjaar zal de tunnel voor den geheelen dienst geopend worden^De opening van den Simplon is insgelyks tengevolge van de sneeuw onbruikbaar. Chios, dat voortdurend door aardbevingen geteisterd wordt, begint raeer en meer te zinken, en men koestert ernstige vrees dat hetgeheele eiland eerlang onder de golven zal verdwjjnen. De voorstelling in de groote Opera te Parjjs ten behoeve der nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van den bi and te "Weenon is bepaald op 27 December en het bal in het Continental MStel op 30 dezer. Een loge in de Opera zal 1000 fr. kosten, en de toegang tot het bal is bepaald op 25 fr., met inbegrip van souper. Tegenwoordig worden aan de Peters- burgsche beurs het meest verhandeld plaats- kaarten voor de voorstelling van Sarah Bernhardt, die binnenkort iu de stad zal optreden. Voor de kaarten worden ongelooflijke pryzen betaald. Een baron betaalde vooreen loge achttienhonderd roebels. De meeste kaarten zyn in handen van opkoopers. Musutus Pacha, Turksch gezant te Lenden, heeft Dimtes. ?Hel" in nieuw Grieksch overge bracht. Op 8 October jl. zijn de steden Haifong' en Tallee, in China, door een hevige typhoon bezocht, die vreeselijke verwoestingen aanrichtte en tallooze menschentevens vernietigde. De zee overstroomde het geheele omringende land, en nog op 4 mjjlen afstand van de kust stonden de huizen 6 voet onder water. De stroom was zoo sterk," dat de geheele stad Tallee is wegge spoeld. De opiumvelden zjjn in het gansche distict totaal verwoest. Ook tallooze vaartuigen, die rjjst uit het binnenland naar Haifong over brachten, vergingen. Gedurende eenigen tijd komen er in de Hoi- landsche dagbladen advertentiën voordie ten doel hebben bet publiek te waarschuwen tegen zekere teercapsules, die, vervaardigd met bedorven lijm, zijnde een onzuiver bestanddeel, een moeielijke spijsvertering veroorzaken en zelfs aanleiding geven tot maagpijnen. Wij weten niet of er "dergelijke capsules ge maakt worden, maar wij kunnen verzekeren, dat de teercapsules van Guyot, waarvan de flacon voorzien is van een etiquet met de handteekening in drie kleuren vervaardigd zijn met fijne, ge zuiverde gelatine, dezelfde die bij de kookkunst gebruikt wordt tot het vervaardigen van de door de kenners zoo geliefkoosde doorschijnende geleien. Wij berinneren er aan, dat de teercapsules van Guyot de eenige zijnwaarvan de invoering in> Rusland door de gezondheidscommissie te St, Petersburg is toegestaan. DSM UAJk.CS, 23 December. In de heden gehouden zittiog van de Tweede Kamer der Staten-Generaai is de conclusie betreflende de- klacht van den heer De Jong over de handelin gen vao den gouverneur van Suriname tot nader uitgesteld. Het Hoofdstuk Waterstaat is aangenomen met 64 stemmen tegen'1, na het toestaan van sub- sidiën van f 30.000 voor de internationale pool expeditie en f3000 voor de Zuid-Hollandsche- Maatschappij tot redding van schipbreukelingen, doch na verwerping vau de voorgestelde sub-, sidiën van f 30,000 voor de oprichting van het- zoölogisch station aan de kust. Bij het Hoofdstuk Koloniën vielen de heeren- Rutgers van Rozenburg, De Casembroot en losinger den Minister sterk aan wegens zyn houding in de zaak van den afgetreden Gou verneur van Atjeh, generaal "Van der Heijden en in die van den heer De Joog betreffende de handelingen van den Gouverneur van Suriname. De Minister beriep zich op de provocatie wat generaal Van der Heydeu betreft en consta teerde, dat hy alles gedaan had om de afdoening van de zaak van den heer De Jong te bevorderen. De begrootingen van Suriname en Curapao- zyn aangenomen en hoofdstuk Koloniën met- 54 tegen 5 stemmen. Heden avond zitting. se 1 g gg aaggggsgggg f" Ned. Herv. Kerk,. Beroepen: te Roüveen, Lasonder, te Zegveld. Bedankt: voor Groningen en voor toez. van be- roep naar Wynjeterp, Dr. Thjjm, te Hijkersmilde. Herkingeu, L. Wagenaar, kand. Harderwijk, J. H.. 7 Knottenbelt, te Oost- en West-Souburg. Aangenomen: naar Opheiner: en Zennewijnep, A. P. Do Gróót, te Hellouw. - i 5

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2