- - Vrijdag 13 Jafitii^i Jg 5357. '^1882. - Kennisgeving. Kennisgeving. POLITIE. Z es ©n Dertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. gP? It*» i jr^j *i J? COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal4.85. ,1Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50 Afzondei lijke nommers0,10. •1. BDREAVIt HARKV, 124. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. (trlgtlngen irelbe (gevaarschade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gezien het ingekomen verzoekvan A. DAAL- MEIJER aldaar dd. 9 de/er om vergunning tot oprig'ting eener Distilleerderij in het i' pand aan de Raam, wijk F, uo, 207 kadaster i' sectie A, no. 1118. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juuij 1875 Staatsblad no. 95); Poen te weten Pat voormeld verzoek met de bijlagen op - de Secretarie der Gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den 36 January ft. I., des middags ten 12 ure, ten Raad- huize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren legen het toestaan van het verzoek .'ia te brengen en die mondeling of schrif- feljjk toe te lichten; en dat gedurende drie «lagen vóór het tijdstip I-. hierboven genoemd, op deSecreiarie der ge meente, van de schrifturen, die ter zake mogten ijjn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar fjet behoort, den 12 Jannatij 1882, burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN" DIJK VAN MATEN"ESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. trm larlgtlngen welke gevaar, schade of hluder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders tan Schiedam; Gelet op Art. 8 der Wet van den 2Jen Junij 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden ,4o navolgende vergunningen zyn verleend: v 1. aan M. VAN DER MOEZEL en zijne v ïegtverkiijgenden tot opiigting eener Brood- en Beschultbakkery in de Konijnenbuurt, Wijk B, no, 20, kadaster sectie F, no. 1212; eu 2. aan J. P. VAN DEN DOBBELSTEEN en zytie regtverkrijgenrlen tot opiigting eener bewaarplaats van lompen en beende ren op den open grond aan de Groenelaan, wijk G. no, 451, kadaster sectie E, no. 1053. Schiedam, den 12 January 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. JVAN D IJ K VAN M ATEN ESSE, i De Secretaris, A. W. MULDER. Aan het commissariaat van politie is als Op straat gevonden aangebracht een porte- monnale met O centen. Schiedam, 12 Januari 1882. {Vervolj en Slot.) Ooze tegenwoordige Tweede Kamer houdt den tegen woord igen politieken toestand niet voor verouderdvan den nieuwen toestand, die op het algemeen stemrecht zal worden gebouwd, wil zy niets weten. »De heer Van Houten wil het zwaartepunt der Regeering verplaatsen en uit de handen der bezittende standen, waarin het thans ligt, by het volk in ziju geheel oveibrengen. De Kamer daar entegen wil dat zwaartepunt niet zien verlegd. Zij wil de overheerschande macht der burgerij, wier belangen en wenschen zy vertegenwoor digt, zien gehandhaafd. Is dit werkelijk de feitelijke toestand; is de groote meerderheid der Kamer inderdaad oveituigd, dat behoud van de staatsbeginselen van 1848 voor Nederland behoefte is; zou zij het werkelijk een onherstelbare ramp achten, als het streven van den heer Van Houten en de zijnen in toepassing werd gebiacht, en het zwaartepunt van het staats bestuur in de banden des volks gelegd, dan kan haar niet nadrukkelijk genoeg voor zichtigheid worden gepredikt. Dan wachte zij zich voor moties, van welker onschuldige strtkkiug zij alleen is verzekerd. Zij onthoude zich van voorstellen tot grondwetswijziging en kiesrechtherziening, die alleen met hare zienswijze strooken. Hoe minder zij dan zelfs over die dingen praat, zooveel te beter voor haar. Zij volge het voorbeeld der krijgslieden na, els hun het koinmando v/ooid; mat keert den pas in de oore klinkt. Zy nemen hoogstens den schyn van beweging aan, maar zorge dat zij niet van de plaats kome. Zij spiegele zich aan de hoenders, die, als zy hoog in de lucht een valk ontwaren, zich verschuilen, opdat hun gewoel den roover niet aantrekke. Zij kaa dan niets beters doen dan zich ouder de leiding te stellen van mannen als de heer Patijn, die, als een andeie Lessiug, haai wel zal leeren, hoe zy kiezen moet om, zonder den schijn van liberaliteit te verzakeD, aan het onschadelijke de voorkeur te geven. Maar dat z'tj tevens veistaudig genoeg zij om den wensch des heeren Van Houten op te volgen en geene diep ingrijpende wetten te maken. Belasting hervorming netne zij óf niet, óf slechts in zeer bepeikten omvang ter» hand. "VVant alle finactieële wetten, eu vooral elke nieuwe belastingwet, zouden den zedeiijken steun missen, die voor de uitvoering onmisbaar is, omdat zij in de schatting van het niet kiezend volk van hare gebooite aan den stempel zouden dragen van het belang der Weinigen teu koste van de velen te behartigeu. In óén woord, de Kamer .handele als de Minister Van Lynden. Zij late het by sche mering op dit gebied van staatsbeleid blijven. Nog ss de drang naar verandering niet zoo hevig, dat de dammen en dijken de strooming niet meer kunnen .wederqtaaa. Rteda d« schemering doet veler harte van bl'yde ver wachting kloppen. Komt tyd, komt raad; wie weet hoe lang het nog duurt eer het teleurge stelde volk bespeurt, dat de schemering niet kwam van de opgaande zon, maar van de ondergaande maan. De Tweede Kamervervolgt de heer Straatman, vertoont iD haar meerderheid, de liberale, het beeld dat,alle staatspartijen imfioer hebben geleverd; het doorleven van da perioden van opkomst, bloei eu verval. In d@ laatste periode, die van snel toenemend verval, vei keert, volgens dezen schryver, de paity, dfein 1848 ia Nederland aan het roer is gekomen. Deo eersten stoot heeft de herleving der kerkeljjke partyen haar toegebracht. Thans echter tieedt nog geduchter vijand tegen haar te velde. De demociatischa geest, die overal in de wereld zich zoo krachtig verheft be gint gok in Nederland zich meer en meer te doen' gelden. Die geest beschouwt den staat ais de vereenigiog van aller belangen en eischt dat behartiging vaa aller belangen beginsel en richtsnoer der staatsregeering zy. Èn in "het algemeen stemrecht* verlangt zij een waarborg, dat de vertegenwoordiging de3 volks eene werkelijke vertegenwoordiging van het geheele volk worde, omdat by hare samenstelling de medewerking van alle staats belangen wordt geëischt. Die geest, eenmaal ontwaakt en tot besef zijner kracht gekomen, laat zich niet meer afwijzen. Te vergeefs tiachten de machtigen der aarde hem te paaiendoor schoone beloften te bevredi gen en in slaap te sussenzelfs met ge weld hem te verdryven. Het baat alles niet. Hij laat zich met geene jjdele woorden tevreden stellen. Nauwelijks afgewezen komt hij terug. "Vindt hy de voordeur gesloten dan driugt' hy door eeu achterdeur binnen en als een tweede Antaeus staat hij na iedere nederlaag met versterkte krachten op. En de uitslag der naderende woi steling kan, na al het gezegde, niet twijfelachtig zijn. De thans regeerende staatspartij zal, vreezen wij, niet het eerste voorbeeld van zelfverloochening geven en het oordeel der geschiedenis logen straffen door de bereidvaardigheid, waarmede zij afstand doet van het gezag. Veeleer zal ook zij den tol aan de fataliteit betalen eu zich blijven verzetten. Zoolang als maar «enigszins aangaat, zal zy voor concessies terugdeinzen en haar vernuft spitsenom schijnbaar geldige redenen vau verdaging te vinden. Dringt dan eindetyk de noodzakelijk heid van toegeven zich zoo onafwijsbaar op, dat ei toch iets moet worden gedaandan zal men de verzoeking uiet kunnen weder* staan, om in naam alles, in werkelijkheid niets te verliezen. Op den duur evenwel is de val der heerschende party op deze wyze niet te keeren. Eene verlaging van den census, die feitelijk den bestaanden toestand doet voort duren, gepaard aoa jen, zorgvuldige ver deeling in kiesdistricten, welke aan het be houdend element der vertegenwoordiging da meerderheid verschaft en de partij van den vooruitgang nog meer verzwakt, zal het shibboleth heeten, met welks aanneming of verwerping het lieve vaderland staat en valt Dan zullen wy ministeriën beleven, waarin de kerkelijke party en den schepter zwaaien, en zullen wij ons kunnen vergasten op het schouw spel, hoe aandoenlijk de heer Keuchenius zich met zijn ambtgenoot Heydenrijck ver* broedert, voor wiens godsdienstige gevoelend hij nu nog, als gewoon kamerlid, zaoved innerlijke achting koestert, dat de vereering vau de onbevlekte koe van Jenner in zyfl oog als twee droppels water gelijkt op de onbevlekte ontvangenis der maagd Maria 4). Dan zat het overblijfsel der liberale partij zich, maar te laat, aan mannen als Van Houten, Van Eysinga en anderen aansluiten en met alle macht ijveren voor de toekenning aan het volk van wat het nu nog huiverend ontwijkt. En dan komt onverwachts de dag? waarop de bezittende burgery zich de macht ziet ontnemen en het nieuwe met of zonder behulp van een van buiten-komenden stoot,' zijn zegepralenden intocht houdt. Op dit hellend vlak is de tegenwoordige politieker toestand van Nederland reeds aangeland. Die periode van snel toenemend verval spiegelt zich in de Kamer af, die daarvoor óf niet,* óf slechts in geringe mate verantwoordelijk is? Slechts één gevaar zien wij aan de naderende verandering van Staatsbestuur en Regeerings; beleid verbonden. Dat gevaar ontdekken v?jj niet bjj het een of ander kabinet, noch by de vertegenwoordiging, maar bij de Kroon, Onwil lekeurig vragen wij, wie zal aan de spits staan? als de dag der vernieuwing komt? Zalerdaa een telg van het vorstenhuis van Oranje zyn, over wien de geest vaardig woidten die kloek» moedig de hand reikt aan het volk, om de lang gekoesterde wenschen van dat volk met waar; lyk vorstelyke mildheid te vervullen Neder; land en Oranje zijn van oudsher zoo met elkan der saamgegroeid, dat, ten sp'yt van elke tijde lijke en voorbijgaande vervreemding, de groote menigte des volks de hoop niet kan prijsgeven," dat elke verlossing en elke vernieuwing vaa het geliefd Oranjehuis moeten komen. Werd die hoop ook nu weder bewaarheid, hoe blijde zou hst grootste deel des volks den dageraad voor ueu nieuwen dag begioeteu, die het begin zou aankondigen van eeu nieuw, op den broe den grondslag der demokratische beginselen ge grond koningschap, dat. door het algemeen stemt echt vau duurzame gemeenschap met het volk verzekerd, eerst lu waaiheid de voor NedeiUnd gewenschte volksiegeeriug zou we zen. Wy blijven met duizenden in den lande die hoop voeden, al wijst men ons op teekenen 1) Zie: Een w'oord bij de opening van do eerste algemeens vergadeung van don bond tegen vaccine- dvvang op 4 November 1881, door Mr. L. W. 0» .Keuchenius, AL 8.

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 1